Zdrowie malucha jest najważniejsze, ale jak sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? Jednym z najważniejszych parametrów jest jego waga. Lekarze posługują się w tym celu tak zwanymi siatkami centylowymi, które również dodane są do książeczek zdrowia. Czy twój maluch mieści się w normach? Nie jesteś pewna, czy dobrze przybiera na wadze? Zobacz, ile powinien przybierać na wadze niemowlak w pierwszym roku swojego życia!
Karmienie noworodków nie jest łatwe – to duże wyzwanie dla młodych mam, które nie zawsze radzą sobie z karmieniem piersią. Nie wszystkie są też na to gotowe, dlatego z pomocą przychodzą butelki, które mogą być stosowane samodzielnie lub naprzemiennie. Aby jednak rozwój malucha przebiegał prawidłowo, muszą być one wykonane z odpowiednich materiałów i spełniać najwyższe normy. Butelki dla noworodka – ranking, to nasza propozycja, dzięki której rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości!
Połowa czwartego miesiąca to czas, w którym masz za sobą jedno z najważniejszych badań – USG genetyczne, a już wkrótce czeka cię USG połówkowe. Oznacza to, że choć dopiero od niedawna wiesz, że w twoim brzuchu rozwija się właśnie nowe życie, do porodu nie pozostało wcale tak dużo czasu! Drugi trymestr to dobry moment, aby zacząć się powoli przygotowywać do przyjścia na świat malucha! Czas szybko leci, szczególnie gdy jesteś w ciąży!
W drugim trymestrze ciąży zmiany w wyglądzie z dnia na dzień mogą wydawać się bardzo widoczne, a to dlatego, że maluch w tym czasie niesamowicie szybko rośnie i osiąga już długość 10 centymetrów! W 15 tygodniu ciąży, podobnie jak w 14 wciąż promieniejesz i masz bardzo duże pokłady pozytywnej energii. Zobacz, jak zmieni się w tym czasie twoje ciało i jak rozwija się dziecko!
Przed tobą najpiękniejsze chwile w ciąży! Dolegliwości znane z pierwszych tygodni są niemalże nieobecne, a rozwijające się w brzuchu dziecko wykonuje niesamowite fikołki! Do tego, działanie hormonów sprawia, że promieniejesz. 14 tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży, drugi trymestr i dwunasty tydzień życia płodu.
Jeśli jesteś w 13 tygodniu ciąży – serdecznie gratulujemy! Przed tobą najwspanialszy etap ciąży, czyli drugi trymestr. Ryzyko poronienia spadło do minimum, a uciążliwe dolegliwości znane z pierwszych tygodni ciąży zauważalnie ustępują. W drugim trymestrze nareszcie nadszedł czas by cieszyć się ze swojego stanu, szczególnie że jesteś już objęta ochroną prawną, a zatem przysługują ci wszystkie świadczenia. Jak o siebie dbać w trzynastym tygodniu ciąży i przede wszystkim – jak zmienia się twoje ciało, jakie badania wykonać i czego się spodziewać?
Jeszcze niedawno trudno było ci uwierzyć, że jesteś w ciąży! Czas płynie jednak niesamowicie szybko i pierwszy trymestr powoli dobiega końca. W 12 tygodniu ciąży możesz odczuwać wiele niedogodności – kulminacja wszystkich nieprzyjemnych objawów to moment, w którym różnego rodzaju emocje dają o sobie mocno znać. Na szczęście będzie już coraz lepiej! Zobacz, jak zmienia się twoje ciało w 12 tygodniu ciąży oraz jak wygląda twoje dziecko! 12 tydzień ciąży to wciąż trzeci miesiąc, ale jednocześnie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Czas wzmożonego zagrożenia właśnie mija, dlatego warto o swoim stanie powiadomić rodzinę oraz pracodawcę!
Dla młodych rodziców, każda – nawet najmniejsza – zmiana na ciele noworodka i niemowlaka budzi niepokój. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w niektórych przypadkach szybka reakcja i konsultacja z lekarzem może się okazać bardzo ważna. Do jednych z najczęściej występujących i stosunkowo niegroźnych problemów skórnych u najmniejszych dzieci można zaliczyć potówki. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć potówki u niemowlaka, przychodzimy z dobrą nowiną – jest to bardzo proste! Zanim jednak przejdziemy do odpowiednich preparatów, skupmy się na tym, skąd się one biorą i jak im przeciwdziałać, bo jak się okazuje to właśnie nieprawidłowa pielęgnacja jest przyczyną problemów skórnych.
Powodów, dla których dziecko budzi się w nocy jest wiele. Wszystko zależy nie tylko od jego wieku, ale także od zdrowia, kaloryczności i jakości posiłków, jak i aktywności, jaką maluch ma w ciągu dnia i wieczorem. Jeśli nocne budzenie z płaczem nie jest wynikiem choroby, istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym problemem poradzić – najpierw jednak warto odnaleźć jego przyczynę.Z każdym dniem maluch będzie przesypiał coraz więcej godzin bez pobudki na jedzenie. Zdarza się jednak, że pomimo ukończonego roku dziecko budzi się w środku nocy z płaczem. Czy oznacza to powrót do dawnych przyzwyczajeń? Niekoniecznie, ale zanim podejmiesz kroki by znów móc przesypiać noc, poznaj możliwe przyczyny nocnego alarmu.
Wszyscy młodzi rodzice choć raz stanęli w obliczu braku apetytu u niemowlaka. W większości przypadków są to niegroźne sytuacje, które wynikają przede wszystkim z faz rozwojowy i nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Zdarza się jednak, że niemowlę nie chce jeść, ponieważ jest chore, a nagła utrata masy ciała może wiązać się z poważnymi następstwami. Jak odróżnić od siebie obie sytuacje i jak reagować?