Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalkulator ciąży

2021-03-20
Kalkulator ciąży
Okres od momentu zapłodnienia aż do porodu maluszka nazywamy ciążą. W okresie ciąży organizm kobiety to nieustające zmiany, które zachodzą po to aby płód rozwijał się prawidłowo. Kalkulator ciąży, który przygotowaliśmy pozwala obliczyć przybliżony termin porodu maluszka. Oczywiście są to tylko i wyłącznie dane teoretyczne, a dla pewności należy skontaktować się z własnym lekarzem. Poza tym kalkulator nie do końca zawsze będzie wiarygodny, ale o tym nieco niżej.

Kalkulator ciąży - oblicz termin porodu

Wybierz datę ostatniej miesiączki
Wyniki:

Jak obliczyć termin porodu?

Najważniejsze w obliczeniach to podanie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Problem niestety pojawi się wtedy kiedy twoje miesiączki nie są w regularnych odstępach - w takim przypadku powyższy kalkulator się po prostu nie sprawdzi.

Wystarczy, że wybierzesz datę, pierwszy dzień ostatniej miesiączki i klikniesz oblicz, a otrzymasz przybliżone dane dotyczące końca ciąży.

Reguła Naegelego

Według reguły Naegelego (metoda opracowana przez niemieckiego lekarza Franza Naegele) ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki, czyli 40 tygodni. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmujemy równe 3 miesiące, następnie dodajemy rok i tydzień (7dni).

Termin porodu obliczamy więc według wzoru: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = przybliżony termin porodu dziecka

Wyprawka dla noworodka - lista

Teraz kiedy znasz już przybliżony termin porodu dziecka, możesz przystąpić do kompletowania wyprawki. Wyprawka dla noworodka to ważna lista z dużą ilością pozycji do kupienia. Sklep dla dzieci Amko to wszystko czego potrzebujesz dla swojego maluszka. Znajdziesz u nas ubranka dla noworodka, kocyki, otulacze, akcesoria i mebelki do pokoiku dziecięcego, akcesoria do kąpieli dla dziecka, do karmienia oraz wiele wiele więcej.

 

1. Jakie są sposoby obliczania terminu porodu?

Do ustalenia i precyzyjnego wskazania prawdopodobnego terminu porodu używa się zazwyczaj dwóch najpopularniejszych metod. Pierwsza z nich to Reguła Naegelego, według której pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Metoda ta sprawdza się jednak przede wszystkim u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym. Ginekolodzy wskazują też prawdopodobny termin porodu na podstawie badań USG, a konkretnie wielkości pęcherzyka ciążowego oraz długości CRL (ciemieniowo-siedzeniowej) dziecka. Przy kolejnych badaniach lekarze-ginekolodzy czasami przesuwają termin wynikający z badania USG, jednak z niewielkim odchyleniem względem początkowych ustaleń.

 

2. Jak obliczyć termin porodu znając datę zapłodnienia (współżycia)?

Jedną z metod ustalania terminu porodu jest dodawanie 266 dni do daty, w której doszło do stosunku, w którego efekcie nastąpiło zapłodnienie. Lekarze skłaniają się jednak ku regule Naegelego czy wynikom badań USG. W obliczeniach na podstawie daty zapłodnienia podstawowym problemem może być wskazanie, czy w danym dniu faktycznie doszło do poczęcia. Wątpliwości nie ma jedynie w sytuacji kobiet, które w wybranym okresie współżyły raz, dlatego inne daty po prostu nie są brane pod uwagę. Nadal jednak metoda sprowadzająca się do dodania 266 dni jest uważana za mało precyzyjną i pozwala jedynie na orientacyjne ustalenia rzeczywiście prawdopodobnej daty porodu.

 

3. Jak obliczyć datę porodu od ostatniego dnia miesiączki?

Popularna i powszechnie stosowana Reguła Naegelego jest sposobem na ustalenie terminu porodu na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To ten dzień powinien być odniesieniem, a nie ostatni dzień miesiączki. Część kobiet ma bardzo regularny cykl trwający 28 dni, a wówczas ustalenie odpowiednich dat nie powinno stanowić żadnego problemu. W obliczaniu terminu porodu z Regułą Naegelego pomaga nie tylko ogólnodostępny wzór, ale też dostęp do wygodnych kalkulatorów online i specjalnych aplikacji mobilnych. Dla ginekologów pomocą w ustalaniu daty są też badania USG wykonywane w trakcie wizyt.

 

4. Jak obliczyć termin porodu od pierwszych ruchów dziecka?

Jednym z przekonań przekazywanych kobietom z pokolenia na pokolenie było twierdzenie, że pierwsze ruchy dziecka występują dokładnie w połowie trwania ciąży. W dawnych czasach często to właśnie pierwsze odczuwalne ruchy były dla kobiety sygnałem, że jest w ciąży. Czy jednak każda ciężarna odczuwa ruch dziecka dokładnie w połowie ciąży? Oczywiście, że nie, choć u większości rzeczywiście następuje to między 18. a 20. tygodniem ciąży, a przecież najczęściej do porodu dochodzi między 37. a 40. tygodniem. Podsumowując – rzeczywiście, pierwsze ruchy dziecka mogą (ale nie muszą!) być odczuwane mniej więcej (!) w połowie ciąży, ale nie jest to podstawą do wyznaczenia terminu porodu.

 

5. Jak obliczyć termin porodu po in-vitro?

W przypadku zastosowania metody in vitro zarówno ciężarna, jak i lekarz prowadzący dokładnie wiedzą, w którym momencie doszło do zapłodnienia. Tym samym jedną z praktyk ustalenia daty porodu jest odjęcie 7 dni, następnie 3 miesięcy, a później dodanie 1 roku. Można również zastosować standardową metodą wynikającą z Reguły Naegelego i uznać pierwszy dzień miesiączki ostatniego cyklu za pierwszy dzień ciąży. Kobiety poddające się in vitro pozostają pod dalszą kontrolą lekarza, są badane z wykorzystaniem aparatury USG i na tej podstawie również wyznacza się przewidywany, prawdopodobny termin porodu.

 

 

6. Dojrzałość łożyska a termin porodu?

Dzięki łożysku zarodek jest połączony z macicą. Łożysko wykształca się dopiero w okolicach 16. tygodnia ciąży, a jego rozwój trwa do ok. 36 tygodnia. To właśnie poprzez jego struktury płód odbiera substancje odżywcze czy tlen. Dojrzałość łożyska określa się skalą Grannuma, w której 0 oznacza początkowy okres ciąży, I – jej połowę, II – 3. trymestr, a III – okolice 38. i 39. tygodnia ciąży. Czy dojrzałość łożyska ma bezpośredni związek z porodem? Po 40. tygodniu ciąży (jeśli wciąż nie doszło do narodzin dziecka) łożysko jest już zbyt stare, aby prawidłowo działać, dlatego to jeden z argumentów na rzecz niezwłocznego wywołania porodu.

 

7. Który termin porodu jest najbardziej wiarygodny i prawdopodobny?

Gdy jesteś w ciąży, zapewne znasz dwa prawdopodobne terminy porodu – ustalone na podstawie ostatniej miesiączki oraz badania USG. Kobiety często pytają, która z dat (jeśli są różne) jest bardziej prawdopodobna. Wiele zależy od indywidualnych czynników. Czy Twój cykl miesiączkowy jest stały? Jeśli tak, łatwiej o precyzyjne ustalenia z Regułą Naegelego. Uważa się też, że najbardziej precyzyjne przewidywania daty porodu daje badanie USG wykonane konkretnie między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jak jednak podkreślają specjaliści, jedynie kilka procent kobiet rodzi w ściśle wyznaczonym terminie, dlatego dostępne metody nie dają 100-procentowej pewności co do daty narodzin dziecka.

 

 

8. Obniżenie brzucha a termin porodu?

Jednym z widocznych objawów potwierdzający, że kobieta w ciąży może wkrótce spodziewać się narodzin, jest tzw. „obniżenie brzucha”. To zjawisko wynika z obrotu dziecka, a także zmian zachodzących w organizmie, który przygotowuje się do porodu. Gdy zauważasz charakterystyczny, obniżony brzuch, oznacza to, że poród się zbliża, ale nie jest to jeszcze podstawą do wyznaczenia konkretnej daty. U części kobiet ta chwila następuje nawet miesiąc przed porodem, u innych ok. 3 tygodni. W kolejnych ciążach okres między obniżeniem brzucha a porodem bywa jeszcze krótszy – to kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie może być podstawą do wyznaczenia daty narodzin dziecka. 

 

9. Termin porodu według tygodnia ciąży?

Ustalenie tygodnia ciąży bywa problematyczne i zależy od przyjęcia konkretnej metodologii. Zgodnie z powszechnie stosowaną Regułą Naegelego (Franza, niemieckiego ginekologa), standardowa ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), przy założeniu, że do owulacji dochodzi w połowie 28-dniowego cyklu miesiączkowego. W myśl tej zasady, początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od dnia, w którym faktycznie doszło do zapłodnienia. Sposób obliczania terminu porodu nie oznacza jednak, że masz 100-procentową pewność, kiedy rzeczywiście dojdzie do narodzin dziecka. Dlatego oprócz wspomnianej reguły lekarze polegają też na badaniach USG. 

 

10. Jak obliczyć termin porodu przy nieregularnych miesiączkach?

Powszechnie stosowana Reguła Naegelego opiera się o założenie, że ciąża trwa 40 tygodni, a owulacja następuje w 14. dniu stałego, 28-dniowego cyklu. Wiele kobiet nie może jednak nazwać swojego cyklu regularnym, ponieważ ich miesiączka zaczyna się w różnych dniach, czasem szybciej, czasem później, bez pewnej stałości. Na szczęście nie stanowi to dużego problemu przy ustalaniu terminu ciąży, ponieważ lekarze w gabinetach ginekologicznych dysponują nowoczesną aparaturą USG. Badanie (pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej) wykonane w 11-14. tygodniu ciąży pozwala ustalić przybliżoną, prawdopodobną datę narodzin. 

 

11. Termin porodu mija i cisza, co dalej?

Przewidywany termin porodu, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje przewidywaną datą, dlatego nigdy nie masz pewności, że dziecko narodzi się konkretnie w dniu ustalonym za pomocą Reguły Naegelego i badania USG. Nie należy zatem panikować. Ostatnie tygodnie ciąży są dla kobiet okresem zwiększonej kontroli lekarskiej, a ciało (i dziecko) dają sygnały, że zbliża się ten wielki dzień. Jednym ze sposobów kontroli na końcowym etapie ciąży są regularne badania KTG, które zleca lekarz prowadzący. Pytanie, jaką decyzję podejmie w związku z przekroczeniem terminu. Być może zostaniesz skierowana do szpitala. Ciąże przenoszone, wymagające wywołania porodu, są tak nazywane po przeszło 41 tygodniach. 

 

12. Termin porodu a faktyczny poród?

Przewidywana data porodu (na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki albo/i pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej z USG) nie oznacza, że Twoje dziecko narodzi się właśnie tego dnia. Co więcej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to wcześniej lub później, bo tylko ok. 5% kobiet rodzi ściśle w wyznaczonym dniu. Czy należy się tym przejmować? Cóż, im bliżej narodzin dziecka, tym większą uwagę matki zaprzątają sygnały płynące od organizmu czy częstsze kontrole lekarskie. Warto mieć na względzie prawdopodobny termin narodzin choćby przy planowaniu wyprawki do szpitala i na pierwsze dni, tygodnie życia malucha. 

 

13. Termin porodu a płeć dziecka? Czy ma wpływ?

Termin porodu w żadnym stopniu nie determinuje płci dziecka. Przykładowo, 11 lipca, 24 września czy 30 grudnia przychodzą na świat zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Biologiczną płeć dziecka określa się na podstawie badania USG odbywającego się ok. 16 tygodnia ciąży. Jest ona zależna chromosomu płciowego przekazywanego w nasieniu ojca. Rodzice nie muszą jednak wiedzieć, czy spodziewają się chłopca, czy dziewczynki. To kwestia indywidualnej decyzji i woli, którą każdy lekarz powinien uszanować. Niemniej jednak części rodziców bardzo zależy na tym, żeby jak najszybciej poznać biologiczną płeć dziecka, np. po to, aby wybrać imię i przygotować odpowiednią wyprawkę. 

 

14. Termin porodu a urlop macierzyński?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 1974. - Kodeksu pracy, pracownica może skorzystać z urlopu macierzyńskiego już przed porodem, jednak ma prawo do wykorzystania nie więcej niż 6 tygodni przysługującego urlopu przed przewidywaną datą porodu. Składając wniosek do pracodawcy, należy pamiętać o załączeniu kopii zaświadczenia lekarskiego, w którym jest wskazana przewidywana data porodu. W praktyce część kobiet korzysta też ze zwolnień lekarskich, które mogą obowiązywać na znacznie wcześniejszym etapie ciąży, np. w związku z potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Gdy pracownica nie skorzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem, to właśnie data porodu jest pierwszym dniem przysługującego urlopu. 

 

15. Jaki jest prawidłowy termin porodu?

Z perspektywy kobiety w ciąży czy lekarza prowadzącego dużo właściwszym określeniem jest „przewidywany”, a nie „prawidłowy” termin porodu. Ludzki organizm rządzi się swoimi prawami, które wymykają się matematyce czy statystyce. Dostępne i wykorzystywane metody ustalania terminu narodzin dziecka, czyli badanie długości ciemieniowo-siedzeniowej oraz Reguła Naegelego, dają jedynie orientacyjną datę, która potwierdza się w zaledwie ok. 5% przypadków. Zdecydowana większość kobiet rodzi wcześniej lub później, co wcale nie musi oznaczać nieprawidłowości ani zagrożenia. Warto prawidłowo ustalać przewidywany termin porodu, ale nie należy uważać go za w 100% pewny. 

 

16. Czy warto zaplanować termin porodu?

Istnieje kilka istotnych argumentów na rzecz planowania ciąży, a co za tym idzie – przewidywanego terminu narodzin. Warto mieć na względzie chociażby warunki atmosferyczne panujące w poszczególnych porach roku, które mogą przypadać na ostatnie miesiące ciąży lub pierwsze po narodzinach. W tym względzie rodzice mają różne preferencje i przekonania – nie ma jednej, uniwersalnej zasady, które miesiące są dobre na poród. Warto jednak mieć na uwadze, z czym wiążą się narodziny o konkretnej porze roku oraz jak termin wpływa np. na aspekty zawodowe czy rodzinne. To sprawa bardzo indywidualna, ale zasługująca na dyskusję i refleksję. 

 

17. Jak określić termin porodu?

Przypuszczalny termin porodu określa się współcześnie przede wszystkim dwoma sposobami. Metoda zbudowana wokół Reguły Naegelego wymaga wskazania pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do tej daty dodaje się 7 dni, odejmuje 3 miesiące, a następnie dodaje rok. Wówczas poznajemy prawdopodobny termin porodu (z założeniem, że ciąża trwa 40 tygodni). Innym sposobem na ustalenie daty narodzin jest wykonywanie przez ginekologa badania USG, a konkretnie sprawdzanie długości CRL (ciemieniowo-siedzeniowej) dziecka między 11. a 14. tygodniem ciąży. Obie metody pozwalają przygotować się na poród w konkretnym terminie, ale ustalone daty sprawdzają się dokładnie u zaledwie ok. 5% ciężarnych. 

 

18. Czy termin porodu z usg się sprawdza?

Termin porodu ustalony w trakcie badań USG jest dość miarodajny, ale nie daje 100-procentowej pewności, że dziecko przyjdzie na świat konkretnego dnia. Jest to tylko pewien istotny punkt odniesienia dla matki oraz lekarza prowadzącego ciążę. Wspomniane badanie USG to pomiar CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej, który najlepiej przeprowadzić między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli planujesz ciążę lub już w niej jesteś, nie zdziw się, gdy lekarz będzie zmieniał przypuszczalny termin porodu. To kwestia bardzo indywidualna i płynna. Narodziny dziecka mogą nastąpić przed lub po terminie – tak zresztą dzieje się w zdecydowanej większości przypadków. 

 

19. Jak lekarz/ginekolog oblicza termin porodu?

Lekarz ginekolog stosuje zazwyczaj dwa sposoby, aby obliczyć przewidywany termin porodu. Współcześnie ma do dyspozycji nowoczesną aparaturę USG, dlatego dokonuje nią pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej u dziecka. To właśnie na podstawie CRL podaje się przypuszczalną datę narodzin określaną powszechnie jako ta „z USG”. Innym, tradycyjnym i znanym od dekad sposobem jest sięganie po Regułę Naegelego. Tutaj niezbędna jest data rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Przewidywany termin porodu oblicza się za pomocą specjalnego wzoru, a rodzice robią to zwykle za pomocą internetowego kalkulatora lub aplikacji mobilnej. 

 

20. Jak przyspieszyć termin porodu?

Poród można przyspieszyć na różne sposoby – nie tylko farmakologiczne, stosowane w szpitalach. Część z nich uważa się za skuteczne, choć nie ma dokładnych badań, które potwierdzałyby je na gruncie naukowym. Uznaje się, że przyspieszyć poród może szeroko pojęty wysiłek fizyczny, oczywiście w granicach rozsądku. Ruch sprzyja ukrwieniu macicy, która jest tym samym lepiej przygotowana do skurczów porodowych. Przyspieszyć poród mogą też potrawy, które zwiększają perystaltykę jelit lub zmiękczają szyjkę macicy, np. ananas lub napar z liści malin. Skurcze macicy zwiększają się też dzięki prostaglandynom zawartym w męskim nasieniu, dlatego poród może być przyspieszony poprzez stosunek. 

 

21. Jak DOKŁADNIE obliczyć termin porodu?

Termin porodu oblicza się na podstawie dwóch metod. Powszechną i znaną od pokoleń jest Reguła Naegelego. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. Metoda ta jednak zakłada stałość, regularność cyklów u kobiet. Każda ciąża ma zresztą indywidualny przebieg. Dlatego też 100-procentowej dokładności nie zapewnia też inna z dostępnych metod, a więc pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej dziecka w trakcie badań USG. Podsumowując: lekarze ginekolodzy dysponują metodologią pozwalającą na wskazanie najbardziej prawdopodobnego terminu porodu, ale to wciąż przypuszczenia. W ok. 95% do narodzin dochodzi innego dnia. 

 

22. Jak opóźnić termin porodu?

Z jednej strony istnieją sposoby na przyspieszenie porodu, a z drugiej – na jego opóźnienie. Ter drugie stosuje się po to, żeby nie dopuścić do przedwczesnego porodu. Zgodnie z obowiązującymi normami, za poród przedwczesny uznaje się każdy, który nastąpił przed 37. tygodniem ciąży. Termin może się przesunąć dzięki zastosowaniu odpowiednich farmaceutyków, przyjmowanych pod ścisłą kontrolą lekarza. Kobietom podaje się też progesteron czy zakłada specjalne kształtki na szyjkę macicy – są to pessaria szyjkowe. Medycyna wciąż szuka dobrych sposobów, żeby skuteczniej ograniczać liczbę przedwczesnych porodów. 

 

23. Kiedy doszło do zapłodnienia na podstawie daty porodu?

Jeżeli znasz już datę porodu, możesz spróbować określić, kiedy faktycznie doszło do zapłodnienia. Niekiedy nie ma żadnych wątpliwości, ponieważ kobieta współżyła w wybranym przedziale czasowym jednokrotnie. Kiedy jednak stosunki partnerów były częstsze, dużo trudniej określić moment zapłodnienia ze 100-procentowym przekonaniem. Przy założeniu, że data biologiczna trwa 266 dni, właśnie tyle należy odjąć od dnia narodzin dziecka. To wciąż jednak tylko przypuszczenia, gdy do wyboru jest kilka bliskich siebie dat, w których dochodziło do stosunku. Pamiętaj, że lekarze ustalają datę porodu na podstawie ostatniej miesiączki oraz badania USG.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixelpixel