Promocja do -15% na całą zakadkę WEŁNA👉 Kliknij tutaj
🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄

Zadzwoń do nas

690 110 432

15 tydzień ciąży! Jak wygląda mama? Jakie są objawy?

2022-04-21
15 tydzień ciąży! Jak wygląda mama? Jakie są objawy?

W drugim trymestrze ciąży zmiany w wyglądzie z dnia na dzień mogą wydawać się bardzo widoczne, a to dlatego, że maluch w tym czasie niesamowicie szybko rośnie i osiąga już długość 10 centymetrów! W 15 tygodniu ciąży, podobnie jak w 14 wciąż promieniejesz i masz bardzo duże pokłady pozytywnej energii. Zobacz, jak zmieni się w tym czasie twoje ciało i jak rozwija się dziecko!

Jeśli masz nieposkromiony apetyt, to znaczy, że dolegliwości z pierwszego trymestru ciąży już całkowicie odeszły. Witamy zatem w 15 tygodniu ciąży, w którym energia do działania, którą posiadasz może przyczynić się do poprawy twojego stanu zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka! Jakich objawów powinnaś się spodziewać oraz jakie badania musi wykonać?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Jak wygląda mama w 15 tygodniu ciąży? Czy brzuch w 15 tygodniu ciąży jest widoczny?

Wielkość brzucha w 15 tygodniu ciąży zależna jest od indywidualnych warunków genetycznych mamy. Jedne kobiety mają już całkiem spore krągłości, a u innych zarys brzucha jest ledwo widoczny. Wpływ na to ma także waga wyjściowa – szczuplejsze kobiety dużo mocniej zareagują na zmiany w swoim ciele. Istotne jest również same ułożenie dziecka – jeśli zatem nie dostrzegasz drastycznej różnicy w wyglądzie swojego brzucha, nie masz powodów do niepokoju!

Oprócz krągłości na brzuszku, wciąż zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w okolicach odcinka lędźwiowego. Kręgosłup przygotowuje się w ten sposób do ostatniej fazy ciąży, w której brzuch będzie ciężki, co może nieść za sobą ryzyko uszkodzeń kręgosłupa. To także forma przygotowania twojego ciała do samego porodu. Te niedoskonałości figury znikną z czasem po porodzie, dlatego nie bój się, że utraciłaś swoją talię na zawsze! U wielu mam pojawia się także ciemniejsza linia biegnąca przez środek brzucha (na wysokości pępka), czyli Linea Negra.

Ta bardzo charakterystyczna dla kobiet w ciąży linia zniknie chwilę po porodzie. Z pewnością zauważysz także zmiany na skórze – pieprzyki czy wykwity będą intensywniejsze, co podobnie jak biegnąca przez środek linia związane jest z przepływem melatoniny.

 

Jakie są objawy w 15 tygodniu ciąży? Pierwsze żylaki i zmęczenie

Okres wzmożonego zmęczenia jest już za tobą. Organizm już przywykł do tego, że rozwija się w nim dziecko, a zatem nie potrzebuje aż tyle energii. Ale pojawiająca się w 15 tygodniu ciąży bezsenność sprawia, że masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia. Jeśli masz taką możliwość – skorzystaj z niej! Niestety oprócz bólu pleców, na który uskarża się ponad połowa przyszłych mam, zaczynają pojawiać się także żylaki.

Warto w tym czasie włączyć do codziennej aktywności nieco więcej spacerów, a także stosować maści dla kobiet w ciąży, które dodatkowo będą świetnym sposobem na masaż. Staraj się też układać nogi wyżej od reszty ciała co sprzyja poprawie krążenia krwi. Przebarwienia na skórze, które pojawią się w 15. tygodniu ciąży znikną kilka tygodni po porodzie. Możesz jednak odczuwać zwiększone pieczenie na twarzy pomimo używania sprawdzonych kosmetyków.

Ta nadwrażliwość związana jest z hormonami, które wpływają na twoją cerę. To dobry moment, aby przetestować kosmetyki dziecięce, a niektóre z nich działają naprawdę cuda! Po kąpieli używaj balsamów – dzięki nim rozstępy będą prawie niewidoczne, a skóra znacznie bardziej elastyczna. W połączeniu z pięknymi włosami i mocnymi paznokciami będziesz wyglądać przepięknie i już z daleka będzie bić od ciebie piękno i pewność siebie!

 

Co jeść w 15 tygodniu ciąży by zachować dobrą sylwetkę?

Racjonalne odżywanie w ciąży jest ważne przede wszystkim ze względu na rozwój dziecka. Wiele mam zaczyna jeść za dwoje, co prowadzi do nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej, a może też być przyczyną cukrzycy ciążowej. Faktycznie, w 15 tygodniu ciąży możesz odczuwać większy apetyt – postaw jednak na produkty zdrowe i nieprzetworzone.

Kasze, świeże warzywa i owoce, nabiał, ale też i ryby są doskonałymi i pełnowartościowymi produktami, z których można stworzyć bardzo urozmaicone i wspaniałe menu. Staraj się ograniczyć cukry oraz używki, do których zalicza się też kawa. Choć filiżanka kawy dziennie nie jest szkodliwa dla rozwoju dziecka, wypijanie kilku kubków dziennie może prowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego.

 

Aktywność fizyczna w 15 tygodniu ciąży – w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Ruch w ciąży to przede wszystkim wsparcie dla mamy! Każda aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie kręgosłupa i miednicy, co jest bardzo ważne na kolejnych etapach ciąży i bardzo pomocne podczas porodu. W 15 tygodniu ciąży niewskazane jest podnoszenie ciężarów czy jazda na rowerze, co nie oznacza, że lepszym rozwiązaniem jest siedzenie na kanapie!

Nordic walking, spacery, ale też delikatny jogging czy basen – to idealna aktywność, dzięki której poczujesz się lepiej, a twoje ciało przygotuje się na poród. Jeśli jeszcze nie zapisałaś się na zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży – nie zwlekaj! Im szybciej to zrobisz, tym łatwiej wdrożysz się w plan ćwiczeń, które wpłyną pozytywnie na łagodzenie bólu w okolicach kręgosłupa i pachwin.

 

Jakie badania wykonać w piętnastym tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży jesteś już po badaniu genetycznym. Kolejne USG już za kolejny miesiąc, dlatego jeśli znasz już orientacyjny termin i masz skierowanie od lekarza, warto się na nie zapisać. Pozostałe badania powinnaś wykonywać według konkretnych zaleceń lekarza, ale około 15 tygodnia ciąży może on zlecić dodatkowy pomiar beta-hCG, estradiolu oraz białka AFP, czyli tak zwany test potrójny, który wykonuje się u kobiet po 35 roku życia lub u których występuje podejrzenie choroby genetycznej.

Takie badanie zlecane jest także u kobiet, które nie wykonały badania genetycznego do końca 14 tygodnia ciąży. Jego celem jest przede wszystkim wykluczenie wad rozwojowych, w tym zespołu Downa.

 

Jak rozwija się dziecko w piętnastym tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży dziecko nadal bardzo intensywnie rośnie! Już teraz ma 10 centymetrów długości i waży około 70 gramów. Staje się bardziej proporcjonalne i przypomina noworodka, szczególnie że jego nóżki są dłuższe od rączek. Skóra nadal jest cienka i widać przez nią układ krwionośny. Mimo to, włosy, które pojawiły się w poprzednim tygodniu, stają się bujniejsze i dłuższe.

Podczas badania USG możesz zobaczyć, jak dziecko marszczy czoło, intensywnie ziewa oraz wymachuje rączkami i nóżkami, dzięki czemu trenuje swój układ mięśniowy. Na tym etapie mamy już wyczuwają poszczególne ruchy, dlatego jeśli czujesz muskanie, to z pewnością ruchy twojego dziecka! Nie martw się jednak, jeśli tą wzmożoną aktywność widziałaś tylko na badaniu USG – pierwsze ruchy są naprawdę bardzo delikatne i nie od samego początku można uznać je za typowe i słynne kopniaki!

W 15 tygodniu ciąży dziecko ćwiczy ssanie, które będzie mu potrzebne w pierwszych tygodniach życia do pobierania pokarmu od mamy lub z butelki. Powoli kostnieją już wszystkie kości, dlatego można zauważyć podczas badania USG niemal kompletny szkielet. W piętnastym tygodniu ciąży maluch coraz bardziej przypomina noworodka. Wykształcone narządy zajmują właściwe pozycje, dlatego też oczy przesuwają się do przodu, a uszy na boki. Maluch zaczyna ssać kciuk, a jego wygłupy przywodzą na myśl figlarnego szkraba. Z każdym dniem będzie coraz większy, dlatego też i ciało mamy będzie musiało przygotować się na jego gabaryty, a to oznacza większe krągłości!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixelpixel