16 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak wygląda brzuch?
Połowa czwartego miesiąca to czas, w którym masz za sobą jedno z najważniejszych badań – USG genetyczne, a już wkrótce czeka cię USG połówkowe. Oznacza to, że choć dopiero od niedawna wiesz, że w twoim brzuchu rozwija się właśnie nowe życie, do porodu nie pozostało wcale tak dużo czasu! Drugi trymestr to dobry moment, aby zacząć się powoli przygotowywać do przyjścia na świat malucha! Czas szybko leci, szczególnie gdy jesteś w ciąży! Gdy tylko trudności związane z pierwszymi tygodniami ustąpią, zyskujesz masę pozytywnej energii. Do porodu zostały już tylko 24 tygodnie, dlatego to dobry moment, aby rozejrzeć się za dekoracjami do pokoju maluszka, jak i wyprawką. Koniecznie zapisz się także na badania, które będziesz musiała wykonać już za miesiąc.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Szesnasty tydzień ciąży – który to miesiąc?
16 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i drugi trymestr. W tym czasie masz ogromne pokłady pozytywnej energii i jesteś gotowa do działania. To dobrze, bo czas rozpocząć kompletowanie wyprawki! Korzystając z przypływu energii przejrzyj inspiracje do pokoju malucha oraz zobacz, jakie rzeczy będą ci potrzebne na start.
To nie tylko przewijak, kołyska i pieluchy, ale także różne zestawy pielęgnacyjne. Warto zrobić sobie listę i zastanowić się, co jest ci niezbędne, co możesz dostać z okazji narodzin od najbliższych, a co musicie kupić sami. Staraj się robić zakupy stopniowo – szczególnie wózek oraz fotelik mogą okazać się dość kosztownym wydatkiem. Wiele produktów znajdziesz też w naszym sklepie – możesz je ze sobą porównać i upewnić się, że wybrany przez ciebie produkt jest właśnie tym, który potrzebujesz najbardziej!
Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży? Zmiany w ciele mamy
W 16 tygodniu ciąży krągłości są coraz większe. Maluch w twoich brzuchu cały czas rośnie, co z kolei powoduje że i twoja figura coraz bardziej przypomina nadmuchany balonik. Wąska talia nie jest już widoczna, ale powróci po porodzie, dlatego nie musisz się o nią bać – uwierz nam, że to wcale nie jest ważne, a inne mamy z pewnością potwierdzą, że powrót do formy nie zawsze jest łatwy, ale możliwy!
Tkanka tłuszczowa w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa może wydawać ci się zbędnymi „boczkami”, ale stanowi barierę ochronną, dlatego nie staraj się jej pozbywać dietą czy ćwiczeniami na talię. Większy brzuch oznacza również inne ułożenie kręgosłupa – widzisz to nie tylko stając przed lustrem, ale odczuwasz także podczas chodzenia. To również całkowicie normalna sytuacja, która wynika z naturalnej ochrony organizmu. Po połogu wszystko zacznie wracać do normy!
Samopoczucie w 16 tygodniu ciąży – objawy w czwartym miesiącu
Szesnasty tydzień ciąży to przede wszystkim bardzo pozytywne objawy! Masz piękne włosy, mocne paznokcie i wspaniałą cerę, która będzie się utrzymywać do końca ciąży. Jednym słowem promieniejesz, co wzmacnia jeszcze wyjątkowa energia, którą teraz masz. Możesz też odczuwać już pierwsze ruchy dziecka, choć możesz nie zdawać sobie sprawy, że to właśnie one. To bardzo delikatne muśnięcia, którymi maluch daje o sobie znać – są wyczuwalne przede wszystkim wieczorem oraz rano, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne trenując swoje mięśnie.
Za dużo szczęścia na raz też nie jest dobre, dlatego w 16 tygodniu ciąży możesz spodziewać się także mniej przyjemnych objawów, do których z pewnością zalicza się zgaga. Zdarzają się także bóle w okolicach pachwin, co jest znakiem, że twój brzuch cały czas się rozrasta – to nic groźnego, to jedynie znak, że twoje mięśnie pracują. Oprócz tego może dokuczać ci bezsenność spowodowana przede wszystkim problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji.
Staraj się kłaść na boku, wykorzystaj poduszkę węża, którą możesz owinąć sobie wokół nóg i kręgosłupa. Warto także położyć coś pod głowę, co pomoże ci też w złapaniu oddechu – w niektórych pozycjach może to być utrudnione, ale to także ma związek z ciążą i nie powinno budzić dużego niepokoju. Jeśli duszności będą naprawdę bardzo duże i będą prowadzić do kaszlu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Choć włosy i paznokcie prezentują się perfekcyjnie, pieprzyki i wykwity mogą być nieco bardziej widoczne – stosuj kremy dla dzieci, które znacznie poprawiają kondycję skóry. Pigmentacja wróci do normalnego stanu już po porodzie.
Jak dbać o siebie w szesnastym tygodniu ciąży?
Dbanie o siebie w ciąży to przede wszystkim dieta i ruch, aczkolwiek ważny jest też wypoczynek. Jeśli masz problemy ze snem w nocy, postaraj się zdrzemnąć w ciągu dnia. Pomocne może być wyciszenie – zasłoń okna, puść sobie relaksującą muzykę i postaraj się pozbyć negatywnych emocji. Używaj również kremów i balsamów dla kobiet w ciąży, które zapobiegną rozstępom. Mimo, że możesz ich jeszcze nie mieć, mogą pojawić się nagle. Dieta przez całą ciążę jest podobna – to naturalne, nieprzetworzone i pełnowartościowe składniki.
Unikamy fast foodów i gotowych dań, a zamiast tego serwujemy kasze, świeże warzywa i owoce. W menu nie może zabraknąć także ryb oraz mięsa, które zawierają ważne dla rozwoju dziecka składniki odżywcze. Jesz dla dwojga, ale nie za dwoje! Posiłki dopasowuj także do wyników badań – jeśli brakuje ci żelaza, staraj się spożywać więcej mięsa, ale także brokułów, które są w niego bogate.
Cenny składnikiem będzie także bób – to on zawiera niezwykle ważny kwas foliowy! Wzmożony apetyt w tym czasie jest zjawiskiem normalnym, podobnie jak ogromne pokłady energii. Wykorzystaj je na ćwiczenia – spacer, basen, albo jogę czy fitness. Aktywność fizyczna w ciąży jest ważna, ale uważaj – liczy się umiar, a sport to zdrowie, ale pod warunkiem że nie jest uprawiany wyczynowo, szczególnie w ciąży.
Jakie badania wykonać w 16 tygodniu ciąży?
Najważniejsze badania są już za tobą, ale czas przygotować się do badania połówkowego, które należy wykonać koło 20 tygodnia ciąży. To również USG, dlatego najlepiej wykonać je u tego samego lekarza, u którego robiłaś USG w 14 tygodniu ciąży. Lekarz prowadzący będzie zlecał ci badania na bieżąco, nie musisz zatem martwić się, że w tym tygodniu ominie cię ważna wizyta. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie aktualny posiew moczu oraz morfologię – oba badania pozwalają wykluczyć ewentualne schorzenia, jak i wprowadzić suplementację, która ma znaczenie dla rozwoju dziecka.
Ruchy dziecka w 16 tygodniu ciąży
W szesnastym tygodniu ciąży dziecko jest prawdziwym akrobatą! Macha rączkami i nóżkami, wykonuje wspaniałe fikołki, a podczas tych wygłupów nie raz zdarza mu się kopnąć wewnętrzną część brzucha. Na początku siła, z jaką to robi nie będzie duża, dlatego nie spodziewając się jeszcze mocnych kopniaków, możesz ich nie wyczuć, jednak te delikatne muśnięcia, które nie dają ci spokoju, to właśnie pierwsze wyraźne sygnały, że twój bobas rozwija się prawidłowo.
Jak rozwija się dziecko w szesnastym tygodniu ciąży?
W 16 tygodniu ciąży rozpoznanie płci jest niemal pewne. Podczas badania USG zobaczysz, jak dziecko marszczy czoło, ssie swój kciuk, a jego ciało coraz bardziej przypomina noworodka również ze względu na proporcje. Skóra wciąż pozostaje przezroczysta, ponieważ nie ma pod nią jeszcze tkanki tłuszczowej. Mimo to wytwarzają się pierwsze gruczoły potowe, a pęcherz malucha zaczyna działać, przez co oddaje on mocz nawet dwa razy w ciągu godziny.
Dopiero co dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a już niedługo będziesz szykować się do porodu! Twoje dziecko z dnia na dzień rośnie, a twój organizm przygotowuje się na ten ważny dzień. Nie przejmuj się zmianami w swoim wyglądzie, bo kilka tygodni po ciąży wszystko wróci do normy.