🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

17 tydzień ciąży! Jak zmienia się ciało mamy? [Ważne zmiany]

2022-05-11
17 tydzień ciąży! Jak zmienia się ciało mamy? [Ważne zmiany]

Zbliżasz się coraz bardziej do połowy swojej ciąży. W 17 tygodniu ciąży możesz już wyczuć delikatne ruchy dziecka, a twój brzuch coraz ciężej ukryć nawet w luźniejszych ubraniach. Jak w tym czasie zmienia się twoje ciało, jak rozwija się dziecko i przede wszystkim – jakie objawy ciąży mogą się w tym czasie pojawić?

17 tydzień ciąży to końcówka czwartego miesiąca ciąży i drugi trymestr ciąży. Choć brzuch ciążowy nie jest jeszcze wielkości balonika, twoje dziecko w tym czasie rozwija się w błyskawicznym tempie i z dnia na dzień staje się większe! Tak samo, jak twoje samopoczucie, bowiem na tym etapie ciąży masz ogromne pokłady energii, które warto dobrze wykorzystać.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Brzuch w 17 tygodniu ciąży, czyli jak zmienia się ciało mamy

Choć w siedemnastym tygodniu ciąży płód jest mały, twoja macica wciąż się rozrasta, dlatego brzuch ciążowy jest już wyraźny. Choć nadal nie przypomina on balonika, nad spojeniem łonowym pojawia się charakterystyczne wypuklenie. Od początku ciąży twoja waga mogła pójść w górę nawet o 4 kilogramy! Jeśli jest nieco wyższa, nie przejmuj się, acz nagły wzrost wagi w ciąży może być oznaką złej diety, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, czy dobrze się odżywiasz oraz czy wszystkie badania są w normie.

Wraz ze wzrostem wagi i wielkości brzucha zaczynają się pojawiać dolegliwości, które wcześniej nie były znane, a to przede wszystkim bóle kręgosłupa w okolicy lędźwi. Staraj się nie obciążać, zafunduj sobie do spania także specjalną poduszkę typu rogal, dzięki której nie tylko uśmierzysz ból, ale również lepiej będziesz spać. Drugą, bardzo zauważalną zmianą jest wielkość piersi.

Mogą one być dwukrotnie większe niż przed ciążą, co związane jest z przygotowaniem do produkcji mleka. Warto w tym czasie odwiedzić brafitterkę, która pomoże ci dobrać odpowiedni biustonosz. Kolejna wizyta czeka cię po rozwiązaniu, gdy w związku z karmieniem potrzebować będziesz specjalnych nakładek.

 

Siedemnasty tydzień ciąży – objawy

W siedemnastym tygodniu ciąży na twoje samopoczucie znów największy wpływ mają hormony. Huśtawka nastrojów jest rzeczą naturalną, dlatego też pozwól sobie na chwile słabości i płacz i śmiej się kiedy masz na to ochotę. Ale nie tylko nastrój jest powiązany z hormonami. W połączeniu ze zmianą wagi zauważysz zwiększone pocenie się, ale też i problemy ze snem.

Staraj się łapać jak najwięcej drzemek w ciągu dnia, dzięki czemu łatwiej będzie ci odpocząć. Na twoich nogach, w okolicach stóp pojawią się pajęczynki, a zwiększona objętość krwi prowadzi do krwawienia dziąseł, choć zdarza się także krwawienie z nosa. Jeśli nie jest ono bardzo obfite, nie musisz udawać się na kontrolę lekarską, jednakże w przypadku bardzo obfitych krwawień wizyta taka jest konieczna.

Wzrost masy ciała, większy brzuch, a także zmiany w pozycji kręgosłupa powodują, że możesz mieć problemy z równowagą. To właśnie powód, dla którego wiele kobiet w ciąży przyjmuje inną pozycję podczas spacerów. Staraj się wytrenować nowy środek ciężkości, aby uniknąć niespodziewanego wypadku. Nadal może towarzyszyć ci zgaga, zaparcia i wzdęcia, dlatego bardzo ważna jest zbilansowana dieta. Trudniej o nią, gdy pojawiają się zachcianki, a to kolejny objaw ciąży w 17 tygodniu.

Jeśli masz nagłe napady głodu i twój organizm domaga się konkretnych produktów, staraj się wprowadzić je do swojej diety. Ogórki kiszone z lodami? To połączenie w ciąży bywa naprawdę bardzo smaczne!

 

Jak dbać o siebie w 17 tygodniu ciąży?

W momencie, gdy pojawiają się zachcianki, trudno myśleć o racjonalnej diecie. Najczęściej, w okolicach 17 tygodnia ciąży, zachcianki podyktowane są konkretnymi, ale i zdrowymi przekąskami, które zawierają bardzo ważne dla rozwoju dziecka minerały i mikroelementy. Do najpopularniejszych ciążowych pokarmów, które zyskują na popularności w 17 tygodniu ciąży należą ogórki kiszone.

Jeśli masz ochotę je jeść – nie krępuj się, bowiem jest to bardzo zdrowa przekąska, która poprawia także twoją odporność. Innym popularnym przysmakiem są lody. I choć te klasyczne, prawdziwe, przygotowywane na świeżych żółtkach nie są wskazane w przypadku małych dzieci i ciężarnych, lody stanowią bardzo dobre źródło wapnia – pamiętaj tylko by wybierać te ze sprawdzonych źródeł i z dobrym składem. W 17 tygodniu ciąży dieta powinna być bogata w produkty lekkostrawne, nieprzetworzone.

Unikaj popularnych fast foodów i staraj się nie zjadać roślin strączkowych, jeśli wzdęcia dają się bardzo mocno we znaki i powodują gwałtowne bóle brzucha. Siedemnasty tydzień ciąży to dobry czas na aktywność fizyczną. Na początek staraj się dobrać odpowiednią pozycję, która będzie odpowiadać zmianie środka ciężkości wynikającego z większej wagi oraz powiększonego brzuszka.

Jak najbardziej możesz kontynuować spacery oraz pływanie na basenie. Warto także zapisać się na jogę dla kobiet w ciąży, która przygotuje cię także do samego porodu. Jeśli marzysz, aby po ciąży twoja skóra była elastyczna, w 17 tygodniu ciąży musisz wprowadzić codzienne balsamowanie ciała. Ten zabieg nie tylko będzie wsparciem w uniknięciu rozstępów, ale przede wszystkim będzie stanowił delikatną terapię, która zdecydowanie poprawi twoje samopoczucie.

 

Jak rozwija się dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży? Ma już około 13 centymetrów i waży nawet 140 gram! W porównaniu do popularnych owoców, jest wielkości gruszki. Podczas badania USG zauważysz, że przypomina już noworodka, ponieważ z każdym dniem staje się coraz bardziej proporcjonalne. W jego ciele powoli odkłada się tkanka tłuszczowa, co oznacza, że waga dziecko z dnia na dzień będzie się podwajać.

Zastanawiasz się, po co maluchowi aż taka duża tkanka tłuszczowa? Tuż po narodzinach to ona odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Skóra twojego dziecka nadal jest przezroczysta, ale pokrywa ją delikatny meszek włosowy zwany lanugo. W tym czasie płód uczy się oddychania, dlatego też zdarzają mu się czkawki – ty również je poczujesz, bowiem to właśnie w 17 tygodniu ciąży najczęściej można wyczuć pierwsze ruchy dziecka, które przypominają mityczne kopnięcia. Płód w 17 tygodniu życia rozpoczyna także produkcję krwinek, a jego serce bije dwa razy szybciej niż twoje przepompowując aż 30 litrów krwi każdego dnia.

 

Jakie badania wykonać w 17 tygodniu ciąży?

W 17 tygodniu ciąży nie wykonuje się żadnych, specjalnych badań, aczkolwiek po każdej wizycie kontrolnej powinnaś otrzymać skierowanie na badania, które należy wykonywać co miesiąc. To standardowo:- morfologia krwi;- badanie ogólne moczu;- badanie ciśnienia tętniczego. Dodatkowo, jeśli przed ciążą nie była wykonywana cytologia, robi się ją pomiędzy 15 a 20 tygodniem na wizycie.

Jej wynik może budzić niepokój, ale jest to normalne, ponieważ normy są ustalane dla kobiet, które nie są w ciąży. W 17 tygodniu ciąży USG nie jest obowiązkowe, ale już niebawem czeka na Ciebie USG połówkowe. Jeśli podczas USG genetycznego pojawiły się jakiekolwiek powody, aby wykonać bardziej szczegółowe badania przesiewowe, właśnie teraz powinnaś je wykonać.

 

Siedemnasty tydzień ciąży – podsumowanie

W siedemnastym tygodniu ciąży twój brzuszek staje się widoczny, piersi znacznie się powiększają, a typowe dla ciąży zachcianki stają się normą. To też czas, w którym masz bardzo dużo energii, którą warto spożytkować na dodatkową aktywność fizyczną. Bądź czujna, bo ruchy, które czujesz teraz w swoim brzuchu to prawdopodobnie delikatne muśnięcia malucha, które już wkrótce przeistoczą się w całkiem mocne kopnięcia!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixelpixel