Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

18 tydzień ciąży

2022-05-11
18 tydzień ciąży

Wielkość brzucha w 18 tygodniu ciąży zależna jest od samej ciąży – w przypadku pierwszej jest on delikatnie wypukły, jeśli to kolejna ciąża, może być znacznie bardziej widoczny. W osiemnastym tygodniu ciąży hormony w twoim ciele wciąż szaleją – jak sobie z tym radzić? I na co być gotowym w tym czasie?

Osiemnasty tydzień ciąży to wciąż drugi trymestr ciąży. Ciąża z dnia na dzień staje się coraz bardziej widoczna, a to dlatego że twój maluch bardzo gwałtownie i szybko się rozwija. Jeszcze tydzień temu ważył zaledwie 140 gramów, by w osiemnastym tygodniu ważyć już 200 gramów! Jakich dolegliwości możesz spodziewać się w tym czasie? I przede wszystkim, jak sobie z nimi radzić?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

18 tydzień ciąży – brzuch ciążowy

Charakterystyczną oznaką ciąży jest wypukły brzuch, który może wyglądać jak balonik. Tak duży brzuch pojawia się dopiero w trzecim trymestrze, ale już teraz, w 18 tygodniu jest on zauważalny. Jego wielkość zależy przede wszystkim od samej ciąży – w przypadku bliźniaczej brzuszek zawsze jest nieco większy. Jeśli pierwszą ciąże masz już za sobą, twój brzuch również będzie nieco większy.

Rosnący brzuch nie oznacza, że od teraz możesz spać tylko na lewym boku. Na tym etapie ciąży wciąż możesz spać na brzuchu oraz na plecach, jeśli w takiej pozycji czujesz się wygodniej i lepiej się wysypiasz. Drugą, bardzo znaczącą zmianą w ciele są piersi. Gruczoły mlekowe przygotowują się do porodu i choć twoje piersi są mniej wrażliwe na dotyk są napuchnięte i mogą boleć przy zbyt ciasnych biustonoszach. U niektórych mam pojawia się także mleko, ale są to sytuacje sporadyczne, które na jakiś czas znów zanikną i pojawią się dopiero po porodzie.

 

Zmiany w ciele mamy w osiemnastym tygodniu ciąży

W piątym miesiącu ciąży, czyli w osiemnastym tygodniu pojawia się nowy hormon, relaksyna. Powoduje on rozluźnianie wiązadeł, co ma ułatwić poród. Oczywiście ma też swoje skutki uboczne, do których zalicza się między innymi ból stawów. Na twoim ciele pojawiać się będą obrzęki, szczególnie w okolicach nóg. Aby im zapobiec musisz jak najwięcej spacerować, ale i odpoczywać z nogami podniesionymi w górę.

 

Objawy w osiemnastym tygodniu ciąży

Około 18 tygodnia ciąży pojawia się ostuda (melasma), która dotyka około 80% kobiet w ciąży. To nic  innego, jak zmiany barwnika skóry, które są zlokalizowane głównie na twarzy. Zmiany te utrzymują się bardzo długo, także po ciąży, dlatego aby ich uniknąć należy stosować kremy z filtrami i unikać przebywania bezpośrednio na słońcu. Do najczęstszych objawów w osiemnastym tygodniu ciąży należą zawroty głowy. Związane jest to ze zwiększoną ilością krwi w twoim organizmie, jak i z naciskiem macicy na naczynia krwionośne.

Choć omdlenia zdarzają się głównie w III trymestrze, już na tym etapie możesz stracić na chwilę przytomność. Jeśli są to sytuacje sporadyczne, nie ma powodów do obaw – jeśli jednak omdlenia zdarzają się dość często, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Doraźnym sposobem na unikanie omdleń jest leżenie na lewym boku oraz spożywanie świeżych i słodkich owoców, jak winogrona czy gruszki.

Zwiększona objętość krwi w organizmie prowadzi także do obrzęku nosa, a co za tym idzie, delikatnego krwawienia. O ile wcześniej udało ci się uniknąć krwawienia podczas mycia zębów, o tyle na tym etapie ciąży będzie się ono pojawiać coraz częściej. Dodatkowo burza hormonów w twoim organizmie prowadzi do osuszenia śluzówki, dlatego warto w domu zainstalować nawilżacz powietrza. Twoja waga od początku ciąży mogła wzrosnąć nawet o 5 kg, dodatkowo nastąpiła zmiana środka ciężkości.

To z kolei powoduje coraz większe bóle pleców. Joga oraz basen są najlepszym lekarstwem na tą dolegliwość, dlatego jeśli nie masz przeciwskazań od lekarza, koniecznie zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży.

 

Jak dbać o siebie w osiemnastym tygodniu ciąży?

Dieta w 18 tygodniu jest kluczowa, aby zapewnić rozwijającemu się dziecku wszystkich niezbędnych składników, a jednocześnie nie przybrać zbyt mocno na wadze zjadając puste kalorie. Choć od kilku dni odczuwasz klasyczne zachcianki, pamiętaj aby uwzględnić je w swoim jadłospisie. Zachcianki ciążowe są całkowicie normalne i jeśli nie są one związane z tak zwanym śmieciowym żarciem, jak fast foody, nie ma powodu by sobie ich odmawiać.

Kiszone ogórki, wędzona ryba, a nawet sery pleśniowe – każdy z tych produktów spokojnie może znaleźć się w diecie ciężarnej! Uwaga: sery pleśniowe nie są wskazane dla kobiet w ciąży, jeśli są to sery oryginalne, bazujące na prawdziwej pleśni. Większość serów pleśniowych dostępnych w sklepach jest poddawana pasteryzacji, a obecna na serach typu brie pleśń nie szkodzi w ciąży. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.

W osiemnastym tygodniu ciąży bardzo ważne jest zjadanie świeżych owoców. Nie tylko pomagają w przypadku omdleń, ale również dostarczają dużej ilości witamin, które budują odporność matki oraz dziecka. Choć bóle kręgosłupa mogą stanowić przeszkodę w codziennym poruszaniu się, najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest regularna gimnastyka. W ciąży nie możesz wykonywać wszystkich ćwiczeń, dlatego najbezpieczniej dla ciebie i dziecka będzie zapisanie się na specjalne, dedykowane zajęcia.