Najlepszy wybór tego sezonu - promocja -15% na Engel Natur! Kup teraz

Zadzwoń do nas

690 110 432

14 tydzień ciąży! Jakie są objawy? Jak zadbać o siebie?

2022-04-21
14 tydzień ciąży! Jakie są objawy? Jak zadbać o siebie?

Przed tobą najpiękniejsze chwile w ciąży! Dolegliwości znane z pierwszych tygodni są niemalże nieobecne, a rozwijające się w brzuchu dziecko wykonuje niesamowite fikołki! Do tego, działanie hormonów sprawia, że promieniejesz. 14 tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży, drugi trymestr i dwunasty tydzień życia płodu.

Zobacz, jak w tym czasie zmienia się twoje działo i jak rozwija się dziecko! Czwarty miesiąc ciąży to jeden z najlepszych okresów całej ciąży – tak uważa większość mam. W tym czasie mijają już dokuczliwe objawy, które towarzyszyły ci w pierwszych tygodniach i powoli wracasz do samopoczucia sprzed zapłodnienia, a do tego na skutek działania hormonów zostały zablokowane niektóre z procesów starzenia. Nie oznacza to, że w twoim ciele nie zachodzą dalsze zmiany – wręcz przeciwnie! To czas, w którym możliwe jest już wyczucie pierwszych ruchów dziecka, a brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Brzuch w 14 tygodniu ciąży staje się już krąglejszy!

O ile do tej pory zmiany w ciele były zauważalne głównie dla ciebie, o tyle w 14 tygodniu ciąży krągłości są już zauważalne także dla osób postronnych. Brzuch powoli staje się większy, co jest naturalne, ponieważ płód potrzebuje i więcej miejsca i przede wszystkim sam jest znacznie większy! Nie jest to jednak element, który musi pojawić się u każdej mamy – wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji i przede wszystkim figury wyjściowej sprzed ciąży.

Na tym etapie szczupłe mamy, a także te, które pierwsze ciąże mają już za sobą, mogą wyczuć pierwsze ruchy dziecka. To nieznaczne muśnięcia, bardzo delikatne, dlatego też nie zawsze są odbierane jako kopnięcia. Jeśli ich jeszcze nie czujesz – nie martw się, wkrótce bobas zacznie się wiercić znacznie mocniej i będziesz mogła wyczuć całkiem mocne uderzenia, szczególnie wieczorami i nocą. W momencie, w którym mdłości stają się prawie niezauważalne, albo zanikają całkowicie, możesz przybierać na wadze.

Nie tylko brzuszek stanie się krąglejszy, ale również biodra i przede wszystkim dolny odcinek pleców – tkanka tłuszczowa w tym miejscu zabezpiecza twój kręgosłup przed urazami. Jeśli waga zwiększa się łagodnie i zgodnie z tabelą, nie ma powodów do obaw – to oznacza, że prawidłowo o siebie dbasz, a dziecko rozwija się zgodnie z kalendarzem ciąży.

 

Objawy w 14 tygodniu ciąży – czy dalej występują nudności?

W 14 tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze objawy fizyczne związane z rozrostem brzucha. To przede wszystkim ból w okolicach pachwin i miednicy. To nic innego, jak rozciągające się wiązadła i mięśnie. Ten rwący ból nie jest niczym groźnym, nie musisz zatem martwić się o swoją ciążę. Jest on mniej dokuczliwy u mam, które przed ciążą, jak i w pierwszych tygodniach wciąż pozostawały aktywne. Tryb kanapowy, nawet krótkotrwały prowadzi do zastoju mięśni.

Może też pojawić się ból na wysokości odcinka lędźwiowego. Staraj się wykorzystywać do snu poduszkę „węża”, dzięki której będziesz mogła go nieco złagodzić. Pomocna będzie także twardsza i wyższa poduszka, na której będziesz mogła się wygodnie oprzeć. Jeśli uciążliwość ta sprawia, że wciąż jesteś zmęczona, zapisz się do fizjoterapeuty, który wykona serię masaży łagodzących ból – to wpłynie pozytywnie także na twoje ogólne samopoczucie! Objawy w 14 tygodniu ciąży są dość przyjemne.

Dlaczego? To przede wszystkim piękna cera i niesamowicie gęste, mocne włosy! To wynik działania hormonów, które blokują proces ich starzenia i wypadania, aż do czasu połogu! Masz też w sobie niepochamowane pokłady energii, które warto wykorzystać na spacer czy aktywność fizyczną, która z pewnością jeszcze bardziej wpłynie na twój nastrój. Patrzysz optymistycznie w przyszłość? To znak, że ciąża naprawdę ci służy! Pamiętaj, że wciąż mogą pozostać także nieprzyjemne objawy z pierwszego trymestru ciąży.

Oprócz nudności, to także zgaga czy zaparcia, które choć powoli ustępują, mogą powodować dyskomfort. Ze względu na zwiększoną objętość krwi możesz też mieć uczucie zatkanego nosa, co prowadzi do kataru czy krwawienia dziąseł podczas szczotkowania – to również całkowicie normalne zjawisko, którym nie musisz się martwić. W 14 tygodniu ciąży korzystaj ze wspaniałego wyglądu i ogromnej energii!

 

Jak zadbać o siebie w 14 tygodniu ciąży? Co jeść i jaki sport uprawiać?

Po pierwszych trzech miesiącach, które były męczące, drugi trymestr jest czasem, kiedy trzeba powrócić do formy. Przede wszystkim dieta – bogata w owoce i warzywa. Pamiętaj, by unikać pustych kalorii, bowiem jesz dla dwojga, ale nie za dwoje! Nie odmawiaj sobie jednak drobnych przyjemności, jeśli te mają poprawić twój humor – wszystko z umiarem! Nieprzetworzone produkty pozwolą ci uzupełnić składniki odżywcze i mineralne, które utraciłaś zmagając się z nudnościami.

Sięgaj po świeżo wyciskane soki, ale jeśli masz ochotę na lody w upalny dzień – nie krępuj się po nie sięgać! Staraj się wybierać je jednak z dobrego i sprawdzonego źródła. Przez całą ciążę unikaj produktów takich jak tatar czy surowe jajka. Zrezygnuj też z rurek z bitą śmietaną czy karpatki, szczególnie w upalny dzień. Ryzyko zarażenia bakteryjnego jest bardzo duże, a w ciąży może ono prowadzić nawet do poronienia.

Aktywność fizyczna w 14 tygodniu ciąży pozwoli ci wrócić do formy i przygotuje cię do porodu. Zapisz się na basen i nie odmawiaj sobie długich spacerów, szczególnie po parku oraz lesie. W ten sposób wzmocnisz mięśnie miednicy, co zdecydowanie będzie plusem dla ciebie podczas porodu naturalnego. Wykonywanie ćwiczeń również nie jest zabronione – fitness dla kobiet w ciąży czy joga to znakomita forma rozciągania, ale też i pracy nad własnymi emocjami, które ze względu na wciąż buzujące hormony mogą być nieco chwiejne.

 

Jak rozwija się dziecko w 14 tygodniu ciąży?

Na początku 4 miesiąca ciąży, czyli w 14 tygodniu ciąży płód wciąż ma bardzo dużo miejsca w pęcherzu płodowym – dzięki temu może cały czas ćwiczyć swoje mięśnie wymachując rączkami i nóżkami, a także robiąc fikołki. Podczas USG widać, jak marszczy czoło, a czasem nawet ziewa. Choć maluch jeszcze nie słyszy, tak jak człowiek dorosły, na tym etapie mocno rozwija się jego aparat słuchowy, a ciało staje się wrażliwe na dotyk.

Każdy ruch świadczy o prawidłowym rozwoju układów nerwowych – nawet jeśli niektóre figury wydają się być wyczynami kaskadera, pamiętaj, że maluch w twoim brzuchu ma świetne i bezpieczne warunki! W 14 tygodniu życia dziecka, u malucha rozwija się tarczyca, która odpowiada za właściwy poziom hormonów zarówno u chłopców jak i u dziewczynek oraz narządy płciowe.

Z każdym kolejnym tygodniem będą one coraz mocniej wyraźne i podczas następnego USG, o ile maluch na to pozwoli, ustalenie płci będzie jedynie formalnością. Jeśli zatem wciąż nie jesteś pewna płci swojego dziecka nie martw się, przed porodem będziesz mieć szanse ją poznać! Podczas badania USG możesz też zauważyć, że na głowie twojego dziecka pojawiają się pierwsze włosy, rzęsy oraz brwi. To dzięki nim coraz bardziej przypomina noworodka, który już za kilka tygodni pojawi się na świecie!

 

14 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Przed końcem 14 tygodnia musisz wykonać badanie genetyczne USG, które jest wstanie określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Inne badania są na bieżąco zalecane przez lekarza prowadzącego podczas każdej wizyty. Standardowo jest to morfologia i mocz, oraz okazjonalnie przeciwciała czy czwórka tarczycowa. Dodatkowo, jeśli masz nadwagę, lekarz prowadzący może zalecić wykonanie ponownie badania z wykorzystaniem glukozy. Pozwoli to na wykluczenie cukrzycy, która ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

 

14 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć?

Czternasty tydzień ciąży to już drugi i najpiękniejszy trymestr całej ciąży, która trwa dziewięć miesięcy. W najbliższych tygodniach będziesz mieć bardzo dużo pozytywnej energii, którą warto spożytkować na spacery i aktywność fizyczną. Z każdym dniem będziesz wyglądać piękniej, a to za sprawą hormonów, które hamują starzenie się skóry i włosów podczas ciąży, co dodatkowo podniesie twoją samoocenę.

Korzystaj ze spotkań towarzyskich i nie bój się prosić o pomoc, jeśli poczujesz się nieco gorzej – nie ma w tym nic złego, a choć ciąża to nie choroba, to jednak jest to niesamowicie wyjątkowy stan!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zapisz na liście polubionych rzeczy
Stwórz nową listę polubionych rzeczy
pixelpixel