Promocja -14% na prawie cały asortyment

Zadzwoń do nas

690 110 432

Potówki u niemowlaka - jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

2022-03-06
Potówki u niemowlaka - jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

Dla młodych rodziców, każda – nawet najmniejsza – zmiana na ciele noworodka i niemowlaka budzi niepokój. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w niektórych przypadkach szybka reakcja i konsultacja z lekarzem może się okazać bardzo ważna. Do jednych z najczęściej występujących i stosunkowo niegroźnych problemów skórnych u najmniejszych dzieci można zaliczyć potówki.

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć potówki u niemowlaka, przychodzimy z dobrą nowiną – jest to bardzo proste! Zanim jednak przejdziemy do odpowiednich preparatów, skupmy się na tym, skąd się one biorą i jak im przeciwdziałać, bo jak się okazuje to właśnie nieprawidłowa pielęgnacja jest przyczyną problemów skórnych.

 

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowlaków są dość powszechnym problemem. Mogą pojawić się zarówno u starszych, jak i tych najmłodszych dzieci – nierzadko pojawiają się już u noworodków w pierwszych dniach życia! Główną przyczyną potówek u niemowlaków jest… przegrzanie. Mamy i babcie bardzo często obawiają się, że maluch zmarznie, dlatego też ubierają go ciepło, a dodatkowo przykrywają kocykiem.

Ponieważ gruczoły potowe u noworodków wciąż się rozwijają, naturalną obroną organizmu przed przegrzaniem jest pojawienie się delikatnych i maleńkich krostek. Mogą one pojawić się w różnych miejscach – zarówno na twarzy (najczęściej na policzku), na szyi, brzuszku, jak i na pośladkach, co z kolei może być związane także ze złymi pieluszkami, które prowadzą do odparzenia.

 

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

O tym, że dziecku jest za gorąco, a jego organizm jest przegrzany świadczą między innymi potówki. To bardzo małe krostki, które mogą wystąpić dosłownie na całym ciele. Na ogół mają czerwony kolor, choć zdarza się, że można je wyczuć jedynie poprzez dotyk. Mające około 2 mm krostki mogą być wypełnione bezbarwnym płynem lub ropą o białawym odcieniu.

Choć nie mają one znamion cech zapalnych, nieleczone i ignorowane mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Potówki najczęściej występują obok siebie – tworzą skupiska, a skóra wokół nich jest różowa, tworząc plamy na twarzy, pośladkach czy plecach. U noworodków najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi i karku co związane jest z brakiem dopływu świeżego powietrza, które nie może obniżyć temperatury dziecka.

 

Czy potówki swędzą niemowlaka?

Potówki nie są groźne dla zdrowia malucha, ale ważna jest reakcja rodzica – jeśli je zauważymy, warto ubierać malucha nieco lżej, aby jego skóra miała większy dopływ do świeżego powietrza. Potówki mogą powodować świąd i pieczenie, w zależności od miejsca, w jakim się znajdują. W takim wypadku może się zdarzyć, że maluch stanie się nerwowy i pobudzony. Najbardziej uciążliwe są potówki zlokalizowane w okolicach pachwin oraz pośladków – dziecięca kupka oraz mocz, mogą powodować bardzo silne pieczenie, dlatego też w przypadku wystąpienia potówek zmiana pieluchy powinna być jak najczęstsza.

 

Jak zlikwidować potówki u niemowlaka – poznaj przyczyny ich powstania

Potówki pojawiają się u dzieci przede wszystkim w lecie. Z tym problemem zmagała się prawie każda mama! Ale również i jesienią oraz zimą, w przypadku zbyt dużego przegrzania maluchów mogą pojawić się krostki. Główną przyczyną powstawania potówek u dzieci jest niedostosowanie ubrania do warunków, w jakich przebywa niemowlę.

Podstawowa zasada dotycząca ubrania niemowląt mówi, że dziecko powinno być ubrane maksymalnie o jedną warstwę więcej niż rodzic. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na dworze jest ponad 20 stopni, maluch może być po prostu w body, a zamiast kocyka warto zastosować delikatne prześcieradełko lub tetrową pieluchę, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Należy pamiętać także o częstym przewijaniu – szczególnie w sezonie letnim. Najlepiej robić to po każdym wypróżnieniu, a jeśli na początku nie jesteśmy pewni, czy pielucha jest pełna – warto robić to regularnie, na przykład co godzinę.

 

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło?

Powodem, dla którego wiele dzieci jest przegrzewanych jest nieumiejętność sprawdzania temperatury ich ciała. Zarówno rodzice, jak i dziadkowie kierują się przede wszystkim ciepłem rączek oraz nóżek, które dość często są po prostu chłodne. Ale to nie rączki, ani nie nóżki są miejscem, które należy sprawdzać. Temperaturę ciała dziecka najlepiej sprawdzać dotykając karku malucha – jeśli poczujemy, że jest gorące, warto zdjąć z malucha jedną warstwę i pozwolić organizmowi na odpowiednie wychłodzenie.

 

Co na potówki u dziecka?

Pojawienie się małych krostek na ciele dziecka sprawia, że rodzice zadają sobie pytanie – jak zlikwidować potówki u niemowlaka. Na szczęście jest to dość proste! Przede wszystkim większą wagę należy przywiązywać do temperatury ciała dziecka, a zatem ubierać go odpowiednio do pogody, a nie do pory roku. Zlekceważenie potówek może prowadzić do ropnego zakażenia bakteryjnego, dlatego też warto stosować odpowiednie preparaty, które złagodzą zmiany skórne. Przede wszystkim należy powstrzymać się od ich wyciskania.

Nie można też przemywać ich alkoholem, co prowadzi do wysuszenia skóry. Miejsca z krostkami należy przemywać przegotowaną wodą, a w przypadku pojawienia się w ich okolicach pośladków, najlepiej jest zastosować krem przeciwko odparzeniom. Na potówki idealna będzie delikatna emulsja, która ograniczy wydzielanie potu, jak ML Azeta Bio.

Organiczna emulsja na potówki regulująca wydzielanie potu 200 ML - Azeta Bio

Sprawdź: Organiczną emulsję na potówki regulującą wydzielanie potu 200 ML - Azeta Bio

Do pielęgnacji, szczególnie po kąpieli warto włączyć także łagodzącą zasypkę do ciała SYLVECO.

SYLVECO dla dzieci Łagodząca zasypka do ciała

Sprawdź: SYLVECO dla dzieci Łagodząca zasypka do ciała

Krostki powinny zniknąć same w przeciągu 3-4 dni, ale jeśli zamiast tego zaczną pojawiać się nowe, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Higiena w przypadku potówek u niemowlaków

Wystąpienie potówek nie oznacza, że maluch powinien unikać codziennej kąpieli. Wręcz przeciwnie! Warto jednak ograniczyć kosmetyki, a do wody dodać nieco naparu z rumianku, który działa przeciwzapalnie. Po kąpieli bardzo ważne jest dokładnie osuszenie dziecięcej skóry. Niemowlęce ręczniki wykonane są z bardzo delikatnej bawełny, posiadają także urocze kapturki, dzięki którym wyjęty z kąpieli maluch z pewnością poczuje się komfortowo! Playful Pup od Trixie baby spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców!

Trixie Baby Playful Pup ręcznik

Sprawdź: Trixie Baby Playful Pup ręcznik

Potówki są reakcją organizmu dziecka na przegrzanie. Lepiej im zapobiegać niż je leczyć, dlatego też tak ważne jest regularne sprawdzanie temperatury na karku dziecka. Warto także zachować zdrowy rozsądek i ubierać malucha odpowiednio do pogody, a nie do pory roku. Ważne jest regularne przewijanie, jak i dobór ubranek – najlepsze są bawełniane, które zapewniają delikatnej skórze dopływ świeżego powietrza. Jeśli potówki pojawią się u twojego dziecka, nie panikuj – przygotuj sobie wodę do przemywania i staraj się jak najdłużej trzymać dziecko bez pieluszki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixelpixel