13 tydzień ciąży! Czy krągłości są już wyraźne? [Dolegliwości]
Jeśli jesteś w 13 tygodniu ciąży – serdecznie gratulujemy! Przed tobą najwspanialszy etap ciąży, czyli drugi trymestr. Ryzyko poronienia spadło do minimum, a uciążliwe dolegliwości znane z pierwszych tygodni ciąży zauważalnie ustępują. W drugim trymestrze nareszcie nadszedł czas by cieszyć się ze swojego stanu, szczególnie że jesteś już objęta ochroną prawną, a zatem przysługują ci wszystkie świadczenia. Jak o siebie dbać w trzynastym tygodniu ciąży i przede wszystkim – jak zmienia się twoje ciało, jakie badania wykonać i czego się spodziewać?
Trzynasty tydzień ciąży to pierwszy tydzień drugiego trymestru ciąży. Ryzyko poronienia jest niewielkie, dlatego coraz mocniej możesz cieszyć się ze swojego stanu. Oczywiście, aby spokojnie donosić ciążę wciąż musisz o siebie dbać, ale ustępujące nudności oraz senność sprawiają, że jest to dużo łatwiejsze. Zobacz, jak w tym czasie zmienia się twoje ciało, jak rozwija się dziecko i na jakie badania musisz być gotowa!
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Brzuch w 13 tygodniu ciąży – czy krągłości są już wyraźne?
Wystający brzuszek jest najbardziej charakterystyczną oznaką ciąży. W 13 tygodniu ciąży co prawda znacznie rozrasta się łożysko, co powoduje zwiększoną senność, jednakże sam brzuch nie jest jeszcze widoczny – przynajmniej nie aż tak, jak by nam się to mogło wydawać! Oczywiście, w 13 tygodniu ciąży brzuch nie jest płaski – nawet u najbardziej wysportowanych kobiet.
Powoli zaczyna się zaokrąglać, choć w przypadku mam, które wybierają luźne ubrania, nie jest praktycznie widoczny. To, kiedy pojawi się charakterystyczny balonik zależne jest od wielu czynników – wagi wyjściowej, figury, ułożenia dziecka, wreszcie samej ciąży! Jeśli to twoje pierwsze dziecko, brzuszek może pojawić się dopiero pod koniec drugiego trymestru.
Mimo wszystko większość przyszłych mam zauważa, że w 13 tygodniu ciąży ich ubrania, które nosiły do tej pory są znacznie ciaśniejsze. W dolnym odcinku kręgosłupa zaczyna zbierać się tkanka tłuszczowa, której zadaniem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa i miednicy. Dodatkowo delikatnie poszerzają się same biodra, a także piersi. Wszystkie te składowe mogą powodować, że nie tylko ubrania noszone do tej pory będą za małe, ale również w lustrze dostrzeżesz znaczne zmiany w swojej figurze.
13 tydzień ciąży to dobry moment na wymianę garderoby. Najlepiej sprawdzą się ubrania luźne, wykonane z dobrych, przewiewnych materiałów. Mamy cenią sobie przede wszystkim spodnie z golfem, który podtrzymuje brzuch i często jest ulubionym ubraniem aż do samego porodu!
Dolegliwości w trzynastym tygodniu ciąży
Jak wspomnieliśmy w akapicie wyżej, w 13 tygodniu ciąży dochodzi do znaczącego rozrostu łożyska. To z kolei może powodować zwiększoną senność – to krótkotrwały nawrót dolegliwości znanej z pierwszego trymestru. Nie odmawiaj sobie drzemek, a jeśli pracujesz – porozmawiaj z szefem, czy mogłabyś na przykład wziąć część pracy zdalnej, dzięki czemu łatwiej będzie ci zorganizować swój plan dnia.
Większość objawów znanych z wcześniejszych tygodni ustępuje, choć u niewielkiego odsetka kobiet w ciąży mogą się one przeciągnąć prawie do końca drugiego trymestru. Warto mieć tu na uwadze, że każda z przyszłych mam przechodzi ciążę inaczej – podczas gdy dla jednych jest to czas, który tylko nieznacznie wpłynął na ich samopoczucie, dla innych jest to ogromna rewolucja.
Charakterystycznym objawem w 13 tygodniu ciąży jest natomiast ból pachwin. To całkowicie normalne, bowiem wiąże się z rozrostem macicy. Jeśli budzi to twoje obawy, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym na najbliższej wizycie. Przyglądając się sobie w lustrze dostrzeżesz również widoczne naczynia krwionośne, co jest związane ze zwiększoną ilością krwi w twoim organizmie – znikną one niedługo po porodzie, choć przygotuj się na to, że powrót do dawnej formy może potrwać kilka tygodni.
Przyspieszona praca serca może też wiązać się z dusznościami, dlatego staraj się jak najczęściej wietrzyć pokój, w którym przebywasz oraz nie zapomnij o spacerach, które z pewnością wpłyną pozytywnie na twoje samopoczucie. Pod koniec pierwszego trymestru zapewne zaczęłaś stosować już balsamy dla kobiet w ciąży, a mimo to na twoim brzuchu i piersiach pojawiły się delikatne rozstępy – nie przejmuj się i kontynuuj pielęgnację.
Choć niektóre blizny zostaną już do końca życia, z czasem zblakną. Pomimo, iż w 13 tygodniu ciąży możesz odczuwać większe zmęczenie, czekają cię też napady energii – wykorzystaj je na aktywność fizyczną, która pomoże ci szybciej wrócić do formy tuż po porodzie.
Zwiększony apetyt w 13 tygodniu ciąży
Po kilku tygodniach nudności, twój organizm spragniony jest pełnych posiłków. W 13 tygodniu ciąży możesz zatem spodziewać się typowych „zachcianek” – śmietankowe lody, a zaraz po nich sałatka z łososiem nie są dziwnym połączeniem! To po prostu twój organizm domaga się odpowiednich składników odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka.
Wiele kobiet odczuwa niepochamowaną chęć jedzenia konkretnych produktów – czasem są to ogórki kiszone, a czasem winogrona. Nie ma jednego składnika, który pasuje wszystkim przyszłym mamom, dlatego sięgaj po to, na co masz aktualnie ochotę!
Jak rozwija się dziecko w 13 tygodniu ciąży?
W 13 tygodniu ciąży dziecko ma około 8 centymetrów i waży około 22 gramów. Drugi trymestr to czas wzmożonego wzrostu, jednakże nie przejmuj się tabelkami – każdy płód rozwija się indywidualnie, a to lekarz ocenia, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. W 13 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo gwałtowne – to czas, w którym nabywa on nowych umiejętności, które będą mu potrzebne w życiu poza ciałem mamy.
To przede wszystkim ssanie kciuka, poszukiwanie piersi, poruszanie gałkami ocznymi. Płód porusza rączkami i nóżkami, prostuje się i zwija. Zwiększona ilość płynu owodniowego sprawia, że płód nie tylko zachowuje odpowiednią temperaturę i może się swobodnie poruszać, ale jest także niezbędny do rozwoju śluzówki żołądka i jelit, dostarczając dziecku składniki odżywcze. Płeć dziecka w 13 tygodniu ciąży jest już możliwa do określenia.
Zewnętrzne narządy płciowe są już widoczne u chłopców, ale by mieć stuprocentową pewność, należy jeszcze chwilę poczekać – około 2-3 tygodni. Pamiętaj też, że określenie płci dziecka nie zawsze jest proste – wszystko zależy od jego konkretnego ułożenia, a czasem płód może być bardzo ruchliwy!
Badania na 13 tydzień ciąży. USG i nie tylko!
13 tydzień ciąży – rozpoczyna się najprzyjemniejszy etap ciąży!
Do końca 14 tygodnia ciąży powinnaś wykonać genetyczne badanie USG. Większość rodziców robi je w dwunastym tygodniu ciąży. Jeśli jeszcze jest przed tobą, pamiętaj aby koniecznie wykonać je w najbliższych dniach. Po wykonaniu USG genetycznego możesz dostać także skierowanie na test PAPPA, który pomoże w wykryciu ewentualnych chorób genetycznych – jest on darmowy dla kobiet po 35 roku życia.
Po USG zgłoś się do lekarza, który od teraz będzie wyznaczać ci wizyty co 4 tygodnie .Na każdą wizytę powinnaś mieć przygotowane aktualne wyniki morfologii oraz posiew moczu. Oprócz tego lekarz prowadzący będzie także dawać ci skierowania na specjalistyczne badania w kierunku przeciwciał na konkretne choroby.
Dieta w 13 tygodniu ciąży
Zwiększony apetyt oznacza, że wracasz do formy. Pamiętaj jednak, że w ciąży jesz dla dwojga, a nie za dwoje. W drugim trymestrze ciąży twoja dieta powinna być bogata w składniki proste, nieprzetworzone. To przede wszystkim kasze, które będą wsparciem podczas zaparć, jak i świeże warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Unikaj słodyczy – choć warto mieć pod ręką tabliczkę gorzkiej czekolady, na wypadek gdybyś straciła energię, staraj się zamiast niej wybierać owoce, także te suszone!
Aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży – jakie ćwiczenia wykonywać w 13 tygodniu ciąży?
Napady energii w 13 tygodniu ciąży to dobry sposób na spożytkowanie jej podczas aktywności fizycznej. Poprawa samopoczucia sprawia, że coraz chętniej będziesz chodziła na spacery! Kobiety w ciąży mogą biegać, pływać, a także uprawiać jogę. Nie wskazane są sporty walki, w których może dojść do niekontrolowanego upadku czy uderzenia, a także wyczynowa jazda na rowerze.
Unikaj też podnoszenia ciężarów. Jeśli wyczynowe uprawianie sportu nie sprawia ci przyjemności, staraj się jak najczęściej chodzić na spacer. Nie muszą one być długie – wystarczy, że odwiedzisz okoliczny park lub po prostu przejdziesz się wokół osiedla.
Jak wybrać odpowiedni szpital?
W trzynastym tygodniu ciąży możesz zapoznać się z ofertą szpitali. Poczytaj opinie dostępne w Internecie na temat poszczególnych placówek – dzięki temu poczujesz się pewniej. Zasięgnij rad koleżanek, a także sprawdź, jaka wyprawka jest wymagana na konkretnym oddziale. Choć na ogół są one zbliżone, niektóre szpitale mają własny regulamin, do którego warto się zastosować.
Trzynasty tydzień ciąży to drugi trymestr, który przez wielu lekarzy nazywany jest także ciążowym miesiącem miodowym. Z każdym dniem będziesz czuć się coraz lepiej, a przypływy energii wpłyną pozytywnie na twój nastrój. Wykorzystaj ten czas, aby zaczerpnąć inspiracji na urządzenie pokoju malucha, jak i znalezienie odpowiedniego szpitala. Niebawem nadejdzie najlepszy moment by rozpocząć kompletowanie wyprawki!