Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

13 tydzień ciąży! Czy krągłości są już wyraźne? [Dolegliwości]

2022-03-06
13 tydzień ciąży! Czy krągłości są już wyraźne? [Dolegliwości]

Jeśli jesteś w 13 tygodniu ciąży – serdecznie gratulujemy! Przed tobą najwspanialszy etap ciąży, czyli drugi trymestr. Ryzyko poronienia spadło do minimum, a uciążliwe dolegliwości znane z pierwszych tygodni ciąży zauważalnie ustępują. W drugim trymestrze nareszcie nadszedł czas by cieszyć się ze swojego stanu, szczególnie że jesteś już objęta ochroną prawną, a zatem przysługują ci wszystkie świadczenia. Jak o siebie dbać w trzynastym tygodniu ciąży i przede wszystkim – jak zmienia się twoje ciało, jakie badania wykonać i czego się spodziewać?


Trzynasty tydzień ciąży to pierwszy tydzień drugiego trymestru ciąży. Ryzyko poronienia jest niewielkie, dlatego coraz mocniej możesz cieszyć się ze swojego stanu. Oczywiście, aby spokojnie donosić ciążę wciąż musisz o siebie dbać, ale ustępujące nudności oraz senność sprawiają, że jest to dużo łatwiejsze. Zobacz, jak w tym czasie zmienia się twoje ciało, jak rozwija się dziecko i na jakie badania musisz być gotowa!

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Brzuch w 13 tygodniu ciąży – czy krągłości są już wyraźne?

Wystający brzuszek jest najbardziej charakterystyczną oznaką ciąży. W 13 tygodniu ciąży co prawda znacznie rozrasta się łożysko, co powoduje zwiększoną senność, jednakże sam brzuch nie jest jeszcze widoczny – przynajmniej nie aż tak, jak by nam się to mogło wydawać! Oczywiście, w 13 tygodniu ciąży brzuch nie jest płaski – nawet u najbardziej wysportowanych kobiet.

Powoli zaczyna się zaokrąglać, choć w przypadku mam, które wybierają luźne ubrania, nie jest praktycznie widoczny. To, kiedy pojawi się charakterystyczny balonik zależne jest od wielu czynników – wagi wyjściowej, figury, ułożenia dziecka, wreszcie samej ciąży! Jeśli to twoje pierwsze dziecko, brzuszek może pojawić się dopiero pod koniec drugiego trymestru.

Mimo wszystko większość przyszłych mam zauważa, że w 13 tygodniu ciąży ich ubrania, które nosiły do tej pory są znacznie ciaśniejsze. W dolnym odcinku kręgosłupa zaczyna zbierać się tkanka tłuszczowa, której zadaniem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa i miednicy. Dodatkowo delikatnie poszerzają się same biodra, a także piersi. Wszystkie te składowe mogą powodować, że nie tylko ubrania noszone do tej pory będą za małe, ale również w lustrze dostrzeżesz znaczne zmiany w swojej figurze.

13 tydzień ciąży to dobry moment na wymianę garderoby. Najlepiej sprawdzą się ubrania luźne, wykonane z dobrych, przewiewnych materiałów. Mamy cenią sobie przede wszystkim spodnie z golfem, który podtrzymuje brzuch i często jest ulubionym ubraniem aż do samego porodu!

 

Dolegliwości w trzynastym tygodniu ciąży

Jak wspomnieliśmy w akapicie wyżej, w 13 tygodniu ciąży dochodzi do znaczącego rozrostu łożyska. To z kolei może powodować zwiększoną senność – to krótkotrwały nawrót dolegliwości znanej z pierwszego trymestru. Nie odmawiaj sobie drzemek, a jeśli pracujesz – porozmawiaj z szefem, czy mogłabyś na przykład wziąć część pracy zdalnej, dzięki czemu łatwiej będzie ci zorganizować swój plan dnia.

Większość objawów znanych z wcześniejszych tygodni ustępuje, choć u niewielkiego odsetka kobiet w ciąży mogą się one przeciągnąć prawie do końca drugiego trymestru. Warto mieć tu na uwadze, że każda z przyszłych mam przechodzi ciążę inaczej – podczas gdy dla jednych jest to czas, który tylko nieznacznie wpłynął na ich samopoczucie, dla innych jest to ogromna rewolucja.

Charakterystycznym objawem w 13 tygodniu ciąży jest natomiast ból pachwin. To całkowicie normalne, bowiem wiąże się z rozrostem macicy. Jeśli budzi to twoje obawy, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym na najbliższej wizycie. Przyglądając się sobie w lustrze dostrzeżesz również widoczne naczynia krwionośne, co jest związane ze zwiększoną ilością krwi w twoim organizmie – znikną one niedługo po porodzie, choć przygotuj się na to, że powrót do dawnej formy może potrwać kilka tygodni.

Przyspieszona praca serca może też wiązać się z dusznościami, dlatego staraj się jak najczęściej wietrzyć pokój, w którym przebywasz oraz nie zapomnij o spacerach, które z pewnością wpłyną pozytywnie na twoje samopoczucie. Pod koniec pierwszego trymestru zapewne zaczęłaś stosować już balsamy dla kobiet w ciąży, a mimo to na twoim brzuchu i piersiach pojawiły się delikatne rozstępy – nie przejmuj się i kontynuuj pielęgnację.

Choć niektóre blizny zostaną już do końca życia, z czasem zblakną. Pomimo, iż w 13 tygodniu ciąży możesz odczuwać większe zmęczenie, czekają cię też napady energii – wykorzystaj je na aktywność fizyczną, która pomoże ci szybciej wrócić do formy tuż po porodzie.

 

Zwiększony apetyt w 13 tygodniu ciąży

Po kilku tygodniach nudności, twój organizm spragniony jest pełnych posiłków. W 13 tygodniu ciąży możesz zatem spodziewać się typowych „zachcianek” – śmietankowe lody, a zaraz po nich sałatka z łososiem nie są dziwnym połączeniem! To po prostu twój organizm domaga się odpowiednich składników odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka.

Wiele kobiet odczuwa niepochamowaną chęć jedzenia konkretnych produktów – czasem są to ogórki kiszone, a czasem winogrona. Nie ma jednego składnika, który pasuje wszystkim przyszłym mamom, dlatego sięgaj po to, na co masz aktualnie ochotę!