Dziecko budzi się w nocy z płaczem - co robić i jak zapobiegać?
Powodów, dla których dziecko budzi się w nocy jest wiele. Wszystko zależy nie tylko od jego wieku, ale także od zdrowia, kaloryczności i jakości posiłków, jak i aktywności, jaką maluch ma w ciągu dnia i wieczorem. Jeśli nocne budzenie z płaczem nie jest wynikiem choroby, istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym problemem poradzić – najpierw jednak warto odnaleźć jego przyczynę.
Z każdym dniem maluch będzie przesypiał coraz więcej godzin bez pobudki na jedzenie. Zdarza się jednak, że pomimo ukończonego roku dziecko budzi się w środku nocy z płaczem. Czy oznacza to powrót do dawnych przyzwyczajeń? Niekoniecznie, ale zanim podejmiesz kroki by znów móc przesypiać noc, poznaj możliwe przyczyny nocnego alarmu.
Czym jest sen dla dziecka?
Zarówno dla nas, dorosłych, jak i dla dzieci, sen jest bardzo ważnym etapem rozwoju. W tym czasie maluch przyswaja zdobytą podczas całego dnia wiedzę, odpoczywa, ale też i dojrzewa. Zarówno drzemki w środku dnia w okresie niemowlęcym, jak i przesypianie całej nocy w późniejszym etapie rozwoju, są czasem na wypoczynek i regenerację.
Regeneracja organizmu jest dla dziecka bardzo ważna – tylko wtedy ma możliwość prawidłowego rozwoju. Nocne pobudki, po których następuje problem z zaśnięciem, są zatem problemem nie tylko dla rodziców, którzy marzą o przespaniu całej nocy, ale również dla dziecka, któremu brakuje energii do dalszego rozwoju.
Główną przyczyną nocnych pobudek jest infekcja. Podwyższona temperatura czy zatkany nos sprawiają, że maluch nie wie, co się z nim dzieje, a płacz jest jednym z najprostszych sposobów by okazać swoje zaniepokojenie. Jeśli jednak przyczyną nocnych i gwałtownych pobudek nie jest choroba, warto zastanowić się, czy rytm dnia dziecka jest odpowiedni.
Noworodek budzi się w nocy z płaczem. Czy to normalne?
Choć noc bez wątpienia kojarzy się z czasem ciszy i spokoju, w przypadku noworodków sytuacja wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim maluchy do mniej więcej trzeciego miesiąca życia dość często budzą się w nocy z płaczem – średnio co 3 godziny.
Jest to całkowicie naturalne, bowiem oznacza to, że są głodne lub mają mokrą pieluszkę. Płaczem sygnalizują swój dyskomfort, a na tym etapie życia to jedyna forma komunikacji, jaką znają. 3 godziny to czas umowny – niektóre maluchy potrzebują posiłków co 2 godziny, inne co 4. Po kilku tygodniach od porodu poznasz rytm swojego dziecka i zauważysz, że z każdym kolejnym tygodniem nocne przerwy będą się wydłużać.
Niemowlę budzi się z płaczem i nie może zasnąć
Nocne pobudki u niemowlaków, także tych starszych, podobnie jak w przypadku noworodków, bardzo często związane są z potrzebami fizjologicznymi. Zdarza się jednak, że płacz w nocy spowodowany był poczuciem samotności czy złym snem. W takim wypadku samo nakarmienie i przewinięcie niekoniecznie oznaczać będzie powrót do drzemki. Warto dziecko przytulić, ukołysać, a także włączyć szumisia czy pozytywkę, która kojarzy mu się z zasypianiem. Uspokojenie emocji malucha jest tu kluczowe – tylko wtedy będzie mógł ponownie zasnąć.
W przypadku nocnej pielęgnacji należy pamiętać także o kilku zasadach:- nie zapalamy górnego i mocnego światła;- zachowujemy się ciszej, niż w ciągu dnia. Zbyt intensywne światło, a także hałasy powodują, że maluch traci orientację i gubi się w porach dniach. W takich sytuacjach bardzo często rodzice zmagają się później z problemami, do jakich zalicza się pomylenie przez dziecko pory dnia z porą nocną. Dlatego też tak ważne są rytuały, dzięki którym maluch się wycisza.
Co zrobić, aby dziecko nie budziło się w nocy z płaczem?
Aby maluch przesypiał całe noce, bardzo ważna jest jego aktywność w ciągu dnia. Im starsze dziecko, tym większe ma potrzeby – w tym wyjścia na spacer czy plac zabaw, gdzie będzie mógł nieco dać upust swojej wyjątkowej energii. Zabawy intelektualne również sprzyjają zmęczeniu organizmu – to różnego rodzaju klocki czy sortery, ale także pierwsze układanki, dzięki którym poznaje otaczający go świat.
Zabawa jest istotnym elementem rozwoju małych dzieci – to właśnie w jej trakcie uczą się rozpoznawać kształty, kolory, ale także i powoli przyswajają mowę, szczególnie gdy rodzice podpowiadają, jak nazywają się poszczególne elementy. Bombardowanie dziecka zbyt dużą ilością bodźców również powoduje problemy ze snem, dlatego z zabawą nie można przesadzać.
Ważny jest tu złoty środek – jeśli maluch zafascynował się konkretnym sorterem, pozwólmy mu przez kilka dni bawić się tylko nim, dzięki czemu będzie odkrywał nowe właściwości samodzielnie. Zabawa tuż przed snem powinna natomiast być wyciszająca, studząca emocje – pomocne będą w tym zabawki do kąpieli. Maluchy nadal mogą w niej poznawać świat i eksperymentować, równocześnie wyciszając swoje emocje. Warto skorzystać w wanience kilka zabawek do przelewania, takich jak latarnia morska od Ubbi.
Ubbi Zabawka do Kąpieli Latarnia Morska
Sprawdź: Ubbi Zabawka do Kąpieli Latarnia Morska
Z wiekiem asortyment zabawek do kąpieli będzie coraz większy – mimo, że wciąż jest to zabawa, delikatny szum wody, a także piana sprawiają, że dziecko staje się spokojniejsze.
Dieta, a budzenie się niemowlaka w nocy
Najmłodsze dzieci budzą się, ponieważ są głodne. Ale również w przypadku nieco starszych dzieci, dieta również ma wpływ na to, jak śpią w nocy i czy się budzą. Zdarza się, że kaloryczność posiłku, jaki zjadły przed snem nie jest wystarczająca. Czasem, pomimo że ilość jest odpowiednia, z jakością bywa gorzej.
Dzieci, które jedzą tak zwane „śmieciowe jedzenie” dużo częściej mają problem z prawidłowym snem. Cukier jest jednym z najgorszych składników, a niestety jest dość powszechny w diecie najmłodszych. Im więcej słodyczy zje dziecko przed snem, tym większe prawdopodobieństwo, że nie tylko będzie miało problem z zaśnięciem, ale może się także obudzić w nocy.
Dziecko budzi się w nocy – czy warunki, w których śpi, są odpowiednie?
Jedną z najczęstszych przyczyn nocnych pobudek u dzieci są złe warunki, jakie panują w ich sypialni. To przede wszystkim temperatura! Dorośli są przewrażliwieni na punkcie temperatury maluchów i szczelnie zamykają okna oraz rozkręcają kaloryfery. Tymczasem najbardziej optymalna temperatura dla dziecka to około 18 stopni Celsjusza.
Dodatkowo przed snem pokój powinien być wietrzony – wyjątek stanowi zagrożenie smogowe oraz bardzo silne upały, podczas których poprzez otwarte okno do pokoju wpada także cieplejsze powietrze. Istotna jest także wilgotność powietrza – zwłaszcza zimą. W pokoju dziecka dobrze jest postawić nawilżacz, a oprócz niego także kwiaty, które zadbają o odpowiednią filtrację. Nie muszą to być popularne skrzydłokwiaty, które faktycznie należą do kwiatów trujących. Zamiast kołderki, spod której maluch może wyjść, najlepszym rozwiązaniem będą śpiworki.
Zapewniają one ciepło, a jednocześnie są w pełni bezpieczne – nie ma ryzyka, że dziecko się odkryje lub nakryje, co z kolei prowadzi do śmierci łóżeczkowej. Śpiworki dopasowujemy do temperatury otoczenia – w zależności od wskaźnika TOG przeznaczone są na lato lub na zimę. Optymalnym wyborem są śpiworki kilkuelementowe, które można zakładać w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu.
Śpiworek 3-elem. Baby-Max komplet 56/62 cm, Alvi
Sprawdź: Śpiworek 3-elem. Baby-Max komplet 56/62 cm, Alvi
Atmosfera czyni cuda, czyli jak urządzić pokoik aby niemowlę nie budziło się w nocy
Niemowlę budzi się w nocy z powodu źle dobranej pidżamki, ale także dlatego, że nie czuje się w swoim pokoju bezpiecznie. Tu bardzo liczy się atmosfera i ogólna aranżacja przestrzeni. Aby maluch czuł się, dosłownie jak u siebie w domu, warto zadbać o kilka elementów, które nadadzą wnętrzu ciepła. To nie tylko pluszaki, czy karuzele, ale też naklejki czy oświetlenie.
I to właśnie oświetlenie gra jedną z najważniejszych ról w przypadku małych dzieci. Po pierwsze powinno być stonowane – mocny promień światła rozbudza dziecko i utrudnia zasypianie. Po drugie, światło nie powinno świecić się przez cały czas – to tylko utrudnia wpadnięcie w mocną fazę snu, a dodatkowo sprawia, że w przyszłości maluch będzie miał problemy z koszmarami.
Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie delikatnego oświetlenia naściennego – na przykład w formie chmurki czy misia, a także karuzeli, która rozświetli pokój gwiazdkami czy uroczymi zwierzątkami. Idealnie sprawdzi się tu lampka w formie misia – nie tylko jest urocza, ale zapewnia maluchowi wystarczająco dużo światła, aby mógł uspokoić swoje emocje. Jest nie tylko w pełni bezpieczna, ale również wyłącza się automatycznie po kilkunastu minutach.
Lampka miś duży - niebieski
Sprawdź: Lampkę miś duży - niebieski
Latem sprawdzi się także lampka z małym wiatraczkiem. W upalne dni przyniesie trochę ochłody, ale nie doprowadzi do przeziębienia malucha.
Wiatraczek-lampka miś kremowy
Sprawdź: Wiatraczek-lampka miś kremowy
Rutyna – klucz do spokojnego snu niemowlaka
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego 10 miesięczne niemowlę często budzi się w nocy, musisz wziąć pod uwagę, że jest to związane z jego skokami rozwojowymi. Pojawiają się one około 4, 6, 10 miesiąca, ale również koło roku. W tych momentach maluch zdobywa bardzo ważne umiejętności, jak siadanie, jedzenie, poprawia się jego wzrok, a już wkrótce zacznie samodzielnie chodzić. W tym czasie wymaga twojej bliskości, dlatego też zdarza mu się budzić w środku nocy z płaczem. Pomijając skoki rozwojowe, budzenie się w nocy z płaczem jest u dzieci dość powszechnym zjawiskiem.
Wymaga to od rodziców większej cierpliwości, choć jej zachowanie z powodu chronicznego niewyspania nie jest łatwe. Staraj się zapewnić maluchowi jak najwięcej ciepła i bliskości, rozmawiaj z nim i czytaj bajki. Nie zapomnij też o dziennej rutynie, do której zalicza się także kąpiel – w ten sposób łatwiej będzie ci wpłynąć na jego emocje i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli twój maluch lepiej czuje się w towarzystwie smoczka – nie odbieraj mu go, niech zaśnie z nim lub swoją ulubioną przytulanką, a po prostu wyjmij go i połóż obok, na wypadek gdyby obudził się w nocy.