Ile niemowlak powinien przybierać na wadze? Od czego zależy?
Zdrowie malucha jest najważniejsze, ale jak sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? Jednym z najważniejszych parametrów jest jego waga. Lekarze posługują się w tym celu tak zwanymi siatkami centylowymi, które również dodane są do książeczek zdrowia. Czy twój maluch mieści się w normach? Nie jesteś pewna, czy dobrze przybiera na wadze? Zobacz, ile powinien przybierać na wadze niemowlak w pierwszym roku swojego życia!
Optymalna waga noworodka to około 3,2 kilograma. Dokładnie tyle powinno ważyć idealne dziecko tuż po narodzinach. Nie ma jednak powodu do obaw, bo po pierwsze każde dziecko jest idealne, a po drugie to tylko średnia, a niemal każdy maluch waży nieco więcej lub mniej. Bardzo wiele bobasów rodzi się z wagą urodzeniową wynoszącą około 2,8 kilograma, a rekordziści potrafią przekroczyć nawet 5 kilogramów! Powodem do niepokoju może być zbyt niska masa urodzeniowa, która wynosi poniżej 2,5 kilograma. Dotyczy to najczęściej wcześniaków, które od razu trafiają pod opiekę lekarza.
Od czego zależy waga noworodków?
Najczęściej na świat przychodzą dzieci ważące od 2,8 do 3,8 kilogramów. Inne wyniki są odstępstwem od normy, co nie oznacza, że zmagają się z chorobami. Niższą wagę urodzeniową mają przede wszystkim dziewczynki, które w pierwszych tygodniach życia są odrobine drobniejsze. Ale na docelową wagę wyjściową wpływ ma także rodzaj ciąży!
Bobasy z ciąży mnogiej z założenia będą drobniejsze – im więcej maluchów w brzuchu, tym mniejsza ich masa urodzeniowa. Kolejnym czynnikiem są geny, a także cukrzyca ciążowa, która również obniża masę urodzeniową. Kolejnym czynnikiem jest stan zdrowia – zarówno matki, jak i samego dziecka. Jeśli w ciąży byłaś pod ścisłą kontrolą lekarza, możesz być spokojna i w przypadku zbyt niskiej wagi urodzeniowej malucha zaufaj lekarzom, którzy zaopiekują się twoim dzieckiem w odpowiedni sposób, szczególnie jeśli byli przygotowani na mniejsze gabaryty bobasa.
Ile powinien przybierać na wadze noworodek?
Każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego nie ma, jednej i konkretnej wartości, którą można podać. To nie tylko kwestia ilości spożywanego pokarmu, ale i genów. Jedne niemowlaki będą przybierać na wadze więcej, inne mniej – ważne by swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem i znać ogólnie przyjęte normy.
Niepokój u młodych rodziców mogą budzić już pierwsze spadki wagi u bobasa. Noworodek w pierwszych dniach życia traci na wadze, co jest całkowicie naturalne i nie jest powodem do strachu. W tym czasie najczęściej przebywacie wciąż w szpitalu położniczym, dlatego wątpliwości te mogą wyjaśnić zarówno pielęgniarki, jak i neonatolodzy.
·Noworodki karmione piersią tracą 5% swojej masy urodzeniowej.
·Noworodki karmione butelką tracą 10% swojej masy urodzeniowej.
Podane wartości są oczywiście umowne – może się zdarzyć, że maluch straci zaledwie 2%, jak i 11%, co nie powinno budzić nadmiernego niepokoju! Noworodki przybierają na wadze głównie podczas snu, dlatego też ten czas jest dla nich tak ważny. Po wyjściu ze szpitala warto jak najczęściej zabierać go na spacer, który dodatkowo wzmocni jego odporność.
Ile niemowlę przybiera na wadze w pierwszym roku życia?
Choć każde dziecko rozwija się w swoim tempie, istnieją siatki centylowe, które są ogólnym wyznacznikiem prawidłowej masy ciała i rozwoju.
Według nich:
·w pierwszych czterech miesiącach życia bobas przybiera na wadze od 120 do 225 g tygodniowo
·od czwartego miesiąca do szóstego, wartość ta się zmniejsza, a maluch przybiera od 90 do 150 g na tydzień!
Z biegiem tygodni wartości te się zmniejszają jeszcze bardziej, ale przyjęło się, że do szóstego miesiąca życia waga urodzeniowa powinna być podwojona, zaś do pierwszych urodzin – potrojona.
Jak często ważyć dziecko i jak ocenić prawidłową masę ciała?
Jeśli niemowlę rozwija się prawidłowo, waży się go tylko podczas wizyt kontrolnych w gabinecie pediatrycznym oraz podczas wizyt pielęgniarki środowiskowej. Zdarza się, że pomimo wcześniejszego prawidłowego rozwoju dziecka, waga zacznie nagle spadać – może to być związane z infekcją u dziecka, jak i u mamy.
Samo ważenie to jedno, ale jak sprawdzić, czy waga mieści się w normie? Tu z pomocą przychodzą siatki centylowe, które dołączone są do książeczek zdrowia. Rozpisane są na niej parametry takie, jak: wiek, wysokość oraz waga. Na ich bazie możesz odczytać, w jakim przedziale powinno znajdować się twoje dziecko. Pamiętaj, że są to tylko wskaźniki orientacyjne, odnoszące się do większości dzieci, co nie oznacza, że twój maluch rozwija się nieprawidłowo!
Niemowlę nie przybiera na wadze – co może być przyczyną?
Problem z przybieraniem na wadze jest wynikiem złego odżywiania. Bardzo często spowodowane jest to złym nawykiem ssania. Jeśli karmisz piersią należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który pomoże zlokalizować przyczynę i będzie wsparciem w zakresie poprawy jakości karmienia. Przyczyna wśród dzieci karmionych butelką może być prozaiczna – po prostu źle dobrany smoczek.
Choć rodzice lubią zachwalać konkretne produkty, nie każdy bobas pokocha ten sam rodzaj butelki! Przy wystąpieniu problemu z karmieniem wypróbuj różne produkty i znajdź ten, który najbardziej pasuje dziecku. Jeśli i te przyczyny nie okażą się rozwiązaniem problemu, pozostają badania – być może bobas ma alergię pokarmową, która utrudnia przybieranie na wadze. Jest to ważne szczególnie podczas rozszerzania diety, w której testowane są nowe produkty i reakcja organizmu malucha.
Rozszerzanie diety, a przybieranie na wadze. Niemowlę mówi mniam-mniam
Wprowadzenie do diety dziecka stałych pokarmów nie oznacza, że zacznie ono z dnia na dzień znacznie przybierać na wadze. Po szóstym miesiącu to zaledwie około 80 gramów tygodniowo, a zatem bardzo mało. Maluch, który na nowo poznaje świat z innej perspektywy dodatkowo nie jest zainteresowany jedzeniem. Jeśli masa ciała nie spada i dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do obaw.
Wkrótce w jego diecie na stałe zagoszczą pełnowartościowe produkty, dzięki którym potroi swoją masę urodzeniową przed pierwszym rokiem życia. Zwróć również uwagę na to, że choć zwiększa się kaloryczność samych produktów, wiele z nich zalicza się do gamy dietetycznych. Dodatkowo półroczne i starsze dziecko zdecydowanie ma więcej ruchu, a zatem spala więcej kalorii!
Niemowlęta najbardziej na wadze przybierają w pierwszych czterech miesiącach życia. W późniejszym okresie wahania wagi, a także spadek przybierania na wadze może mieć wiele przyczyn – to zarówno mniejsze zainteresowanie pokarmem, jak i dodatkowe rozpraszacze, dzięki którym poznaje otaczający go świat. Stopniowo pojawiają się problemy takie jak ząbkowanie czy infekcje, które nie sprzyjają apetytowi.
Jeśli jednak lekarz nie dostrzega zagrożenia rozwoju, a badania mimo wszystko pozostają w normie, nie ma powodów do obaw – pamiętaj, że każdy maluch rozwija się w innym tempie i nieznaczne odchylenia od normy nie są niczym złym!