Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile niemowlak powinien przybierać na wadze? Od czego zależy?

2022-04-22
Ile niemowlak powinien przybierać na wadze? Od czego zależy?

Zdrowie malucha jest najważniejsze, ale jak sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? Jednym z najważniejszych parametrów jest jego waga. Lekarze posługują się w tym celu tak zwanymi siatkami centylowymi, które również dodane są do książeczek zdrowia. Czy twój maluch mieści się w normach? Nie jesteś pewna, czy dobrze przybiera na wadze? Zobacz, ile powinien przybierać na wadze niemowlak w pierwszym roku swojego życia!

Optymalna waga noworodka to około 3,2 kilograma. Dokładnie tyle powinno ważyć idealne dziecko tuż po narodzinach. Nie ma jednak powodu do obaw, bo po pierwsze każde dziecko jest idealne, a po drugie to tylko średnia, a niemal każdy maluch waży nieco więcej lub mniej. Bardzo wiele bobasów rodzi się z wagą urodzeniową wynoszącą około 2,8 kilograma, a rekordziści potrafią przekroczyć nawet 5 kilogramów! Powodem do niepokoju może być zbyt niska masa urodzeniowa, która wynosi poniżej 2,5 kilograma. Dotyczy to najczęściej wcześniaków, które od razu trafiają pod opiekę lekarza.

 

Od czego zależy waga noworodków?

Najczęściej na świat przychodzą dzieci ważące od 2,8 do 3,8 kilogramów. Inne wyniki są odstępstwem od normy, co nie oznacza, że zmagają się z chorobami. Niższą wagę urodzeniową mają przede wszystkim dziewczynki, które w pierwszych tygodniach życia są odrobine drobniejsze. Ale na docelową wagę wyjściową wpływ ma także rodzaj ciąży!

Bobasy z ciąży mnogiej z założenia będą drobniejsze – im więcej maluchów w brzuchu, tym mniejsza ich masa urodzeniowa. Kolejnym czynnikiem są geny, a także cukrzyca ciążowa, która również obniża masę urodzeniową. Kolejnym czynnikiem jest stan zdrowia – zarówno matki, jak i samego dziecka. Jeśli w ciąży byłaś pod ścisłą kontrolą lekarza, możesz być spokojna i w przypadku zbyt niskiej wagi urodzeniowej malucha zaufaj lekarzom, którzy zaopiekują się twoim dzieckiem w odpowiedni sposób, szczególnie jeśli byli przygotowani na mniejsze gabaryty bobasa.

 

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

Każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego nie ma, jednej i konkretnej wartości, którą można podać. To nie tylko kwestia ilości spożywanego pokarmu, ale i genów. Jedne niemowlaki będą przybierać na wadze więcej, inne mniej – ważne by swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem i znać ogólnie przyjęte normy.

Niepokój u młodych rodziców mogą budzić już pierwsze spadki wagi u bobasa. Noworodek w pierwszych dniach życia traci na wadze, co jest całkowicie naturalne i nie jest powodem do strachu. W tym czasie najczęściej przebywacie wciąż w szpitalu położniczym, dlatego wątpliwości te mogą wyjaśnić zarówno pielęgniarki, jak i neonatolodzy.
·Noworodki karmione piersią tracą 5% swojej masy urodzeniowej.
·Noworodki karmione butelką tracą 10% swojej masy urodzeniowej.

Podane wartości są oczywiście umowne – może się zdarzyć, że maluch straci zaledwie 2%, jak i 11%, co nie powinno budzić nadmiernego niepokoju! Noworodki przybierają na wadze głównie podczas snu, dlatego też ten czas jest dla nich tak ważny. Po wyjściu ze szpitala warto jak najczęściej zabierać go na spacer, który dodatkowo wzmocni jego odporność.

 

Ile niemowlę przybiera na wadze w pierwszym roku życia?

Choć każde dziecko rozwija się w swoim tempie, istnieją siatki centylowe, które są ogólnym wyznacznikiem prawidłowej masy ciała i rozwoju.

Według nich:
·w pierwszych czterech miesiącach życia bobas przybiera na wadze od 120 do 225 g tygodniowo
·od czwartego miesiąca do szóstego, wartość ta się zmniejsza, a maluch przybiera od 90 do 150 g na tydzień!

Z biegiem tygodni wartości te się zmniejszają jeszcze bardziej, ale przyjęło się, że do szóstego miesiąca życia waga urodzeniowa powinna być podwojona, zaś do pierwszych urodzin – potrojona.

 

Jak często ważyć dziecko i jak ocenić prawidłową masę ciała?

Jeśli niemowlę rozwija się prawidłowo, waży się go tylko podczas wizyt kontrolnych w gabinecie pediatrycznym oraz podczas wizyt pielęgniarki środowiskowej. Zdarza się, że pomimo wcześniejszego prawidłowego rozwoju dziecka, waga zacznie nagle spadać – może to być związane z infekcją u dziecka, jak i u mamy.

Samo ważenie to jedno, ale jak sprawdzić, czy waga mieści się w normie? Tu z pomocą przychodzą siatki centylowe, które dołączone są do książeczek zdrowia. Rozpisane są na niej parametry takie, jak: wiek, wysokość oraz waga. Na ich bazie możesz odczytać, w jakim przedziale powinno znajdować się twoje dziecko. Pamiętaj, że są to tylko wskaźniki orientacyjne, odnoszące się do większości dzieci, co nie oznacza, że twój maluch rozwija się nieprawidłowo!