🖤 Największa promocja roku! BLACK FRIDAY w amko już trwa 🎉 Promocje do -20% na prawie cały asortyment 🛍️

Zadzwoń do nas

690 110 432

7 tydzień ciąży! Jak wygląda ciało? Jakie są objawy?

2021-12-27
7 tydzień ciąży! Jak wygląda ciało? Jakie są objawy?

7 tydzień ciąży – jakie zachodzą zmiany? Drugi miesiąc ciąży powoli zbliża się ku końcowi. I choć zmiany w ciele mamy nie są jeszcze zauważalne, to wewnątrz rozpoczyna się ogromna ewolucja. To również czas, w którym wreszcie możesz usłyszeć serce swojego malucha, a także zobaczyć jak zaczyna się kształtować jego ciało.

Co jeszcze zmienia się w siódmym tygodniu ciąży? Koniec drugiego miesiąca ciąży to dla płodu ogromna rewolucja! Widać już jego rączki, kształtuje się wyrostek robaczkowy, a twoja macica powoli się powiększa, by sprostać coraz większym wymaganiom dziecka. Choć zewnętrznie twoje ciało wciąż wygląda tak samo, możesz już poczuć pierwsze symptomy powiększającego się brzuszka!

Sprawdź również inne artykuły z tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Ciało mamy w 7 tygodniu ciąży

W końcówce drugiego miesiąca ciąży, czyli w siódmym tygodniu ciąży, zmiany fizyczne nie są jeszcze zauważalne. Wciąż najbardziej wrażliwe są twoje piersi, których sutki stają się większe i bardzo wrażliwe na dotyk. Jeśli cierpisz na nudności, twoja masa ciała również prawdopodobnie spadła, ale jest to rzecz normalna i już niebawem zobaczysz, jak wskazówki wagi znów idą w górę.

Choć zmiany nie są zauważalne na zewnątrz, wewnątrz organizmu trwa ogromna rewolucja. Twoja macica stale się powiększa, tak aby mógł zmieścić się w niej ciągle rosnący zarodek, co oznacza że również i talia za chwilę straci na swojej smukłości. Ból brzucha w 7 tygodniu ciąży jest normalnym objawem – to właśnie wynik rozciągającej się macicy. Jeśli jest on zbyt uporczywy, staraj się jak najwięcej odpoczywać, a podczas spacerów i innej aktywności fizycznej rób dłuższe przerwy.

 

Objawy w siódmym tygodniu ciąży

Brak ciążowego brzucha w siódmym tygodniu ciąży nie oznacza, że nie będziesz w tym czasie odczuwać innych dolegliwości. Ból podbrzusza możesz złagodzić odpoczynkiem, ale najtrudniej poradzić sobie z ogromną potrzebą snu, która w tym okresie będzie się nasilać. Staraj się jak najwięcej czasu poświęcać na sen – popołudniowe drzemki nie są niczym złym, pomogą ci się zregenerować, a co najważniejsze: poczujesz się lepiej! Również i poranne nudności, które mogą występować przez cały dzień dają o sobie znać.

To przez nie możesz tracić na wadze, dlatego włącz do swojej diety jak najwięcej koktajli, dzięki którym dostarczysz organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Krwawienie w 7 tygodniu ciąży może wydawać się niepokojące, jednakże jest normalną reakcją hormonalną.

Jeśli nie jest zbyt obfite i występuje w tym czasie, w którym powinna być regularna miesiączka, nie masz się czym martwić, jeśli natomiast pojawia się brunatne lub obfite krwawienie koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Siódmy tydzień ciąży – brak objawów.

To, że nie odczuwasz objawów, które towarzyszą kobietom w siódmym tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju! Każda z nas przechodzi przez ciąże inaczej, zdarza się, że do samego porodu przyszłe mamy czują się znakomicie i są w stanie uczestniczyć w pełni w obowiązkach zawodowych czy rodzinnych. Objawy, które towarzyszom kobietom w 7 tygodniu ciąży dotyczą jednak większej populacji, dlatego ich występowanie uznaje się za normalne i nie niepokojące. Jeśli ich nie masz – korzystaj z życia i przygotuj się na przyjście na świat swojego dziecka!

 

 

7 tydzień ciąży, co jeszcze się zmienia?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów w 7 tygodniu ciąży jest nadmierne ślinienie. Nie jest ono niebezpieczne, choć zdecydowanie nie należy do przyjemnych objawów ciąży, szczególnie że ślina bywa momentami gorzka. Jeśli taki objaw towarzyszy również i tobie, staraj się jak najczęściej przemywać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.

Wiele kobiet skarży się również na zadyszkę – dotyka ona także wysportowane mamy! Związane jest to z przyspieszonym tętnem, ponieważ twoje serce musi przepompować znacznie większą ilość krwi. Nie przemęczaj się, a jak tylko poczujesz, że wysiłek, który wykonałaś jest zbyt męczący – odpocznij. Kilka minut na ławce lub w łóżku sprawi, że szybko wrócisz do siebie i będziesz mogła kontynuować wykonywane przez siebie czynności.

 

Siódmy tydzień ciąży – jak wygląda dziecko

Dla rozwoju zarodka siódmy tydzień ciąży jest bardzo ważny. To właśnie w drugim miesiącu rozwijają się najważniejsze narządy dziecka, dlatego też tak ważne jest, aby mama była wypoczęta i po prostu odpowiednio o siebie dbała. W 7 tygodniu ciąży podczas badania USG na pewno usłyszysz bicie serca dziecka. Ale zobaczysz też poszczególne części ciała: tułów i kończyny, które stają się coraz dłuższe, a także palce u rąk. Zarodek zaczyna także wytwarzać narząd gardłowy, z którego za jakiś czas powstanie podniebienie, żuchwa, a także język.

Powoli kształtują się też nos, usta i oczy – w tej chwili gałki są czarnymi plamkami, w których pojawiają się zalążki soczewek. W tym czasie rozwija się mózg dziecka – to trzy części, czyli przodomózgowie, tyłomózgowie oraz śródmózgowie. Zastanawiasz się, jakiej wielkości jest dziecko w siódmym tygodniu ciąży? Każdego dnia rośnie 1 mm, dlatego w 7. tygodniu ciąży ma pomiędzy 0,9 a 1,1 cm!

 

 

Jakie badania wykonać w 7 tygodniu ciąży?

W siódmym tygodniu ciąży przede wszystkim powinnaś wykonać USG, jeśli nie zrobiłaś tego w 6 tygodniu ciąży. Na jego podstawie lekarz będzie w stanie ocenić, czy zarodek w pierwszych dwóch miesiącach rozwija się prawidłowo. Wpływ na to ma nie tylko jego wygląd, ale także ruchy, które choć są nieskoordynowane i mimowolne, są dość płynne. Ważne jest także rozpoczęcie monitorowania bicia serca dziecka – to pierwszy sygnał, czy zarodek rozwija się prawidłowo, dlatego też na każdej wizycie kontrolnej lekarz będzie mierzył jego puls. Możesz też zakupić specjalne urządzenie dla siebie, dzięki czemu sama będziesz mogła sprawdzać odgłos bicia serca.

W 7 tygodniu ciąży lekarz skieruje cię także na zbadanie przeciwciał groźnych chorób dla kobiet w ciąży. To przede wszystkim:- różyczka- cytomegalia- toksoplazmoza. Uwaga! Toksoplazmozą mogłaś zarazić się nie dlatego, że posiadasz w domu kota, ale także poprzez posiłki, które spożywasz. Pierwotniaki występują także w mięsie, dlatego niezwykle ważne jest poddanie ich odpowiedniej obróbce termicznej. Jeśli natomiast posiadasz kota, pamiętaj o zachowaniu higieny podczas sprzątania kuwety – rób to w rękawiczkach i od razu myj dokładnie ręce.

 

7 tydzień ciąży – co jeść

W trakcie ciąży bardzo wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, dlatego też ważne jest włączenie do diety produktów, które są w niego bogate. Brak odpowiedniej ilości żelaza może prowadzić do niedokrwistości ciążowej, która jest bardzo groźna zarówno dla mamy, jak i zarodka. Żelazo odpowiada za transport tlenu do wszystkich tkanek w organizmie, a także jest niezbędne do rozwoju mózgu, który właśnie teraz kształtuje się u twojego dziecka. Można go znaleźć przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie czy jajach, ale również w kaszach, roślinach strączkowych, oraz w popularnych ziołach, którymi wzbogacisz smak zupy czy sałatki (koper, natka pietruszki).

Żelazo znajdziesz też w burakach, figach czy daktylach, dzięki czemu zaspokoisz także potrzebę „na coś słodkiego”. Aby żelazo zostało dobrze przyswojone, do organizmu powinny też zostać dostarczone produkty bogate w witaminę C – truskawki, kiwi, papryka, pomidory czy cytrusy. Z diety staraj się wyrzucić słodycze – zastąp je świeżymi lub suszonymi owocami, dzięki czemu oprócz odpowiedniej dawki „czegoś słodkiego” twój organizm zyska także witaminy i minerały, które są niezbędne dla rozwoju twojego dziecka.

Pamiętaj, aby mięso było zawsze poddane obróbce termicznej, tak aby pozbyć się bakterii oraz wirusów, które mogą przedostać się do twojego organizmu. Podobnie jest z jajkami – unikaj produktów bazujących na surowych jajach – to ryzyko salmonelli, która może prowadzić do poronienia. Wreszcie – wykreśl ze swojego życia używki. Papierosy i alkohol są niebezpieczne nie tylko dla ciebie, ale przede wszystkim dla dziecka. Mogą doprowadzić do poronienia lub do powstania ogromnych wad, które uniemożliwią mu funkcjonowanie po porodzie.

Jak dbać o siebie w siódmym tygodniu ciąży

Choć dla dobrego samopoczucia dieta ma kluczowe znaczenie, ciężko ją kontrolować szczególnie w przypadku nudności. Jeśli nie zadziała imbir, zawiodą także wszystkie znane metody, warto zaczerpnąć nieco ruchu, dzięki któremu wzrośnie poziom endorfin. Nie musisz chodzić regularnie na siłownię, czy pokonywać kilkunastu kilometrów biegając lub jeżdżąc rowerem. Dobre samopoczucie w 7 tygodniu ciąży zapewni ci spacer – wystarczy kilka minut dziennie, dzięki czemu nabierzesz ochoty do życia, a także przygotujesz swoje ciało do porodu.

Staraj się nie denerwować, choć jest to dość trudne! Burza hormonów sprawia, że miewasz huśtawki nastrojów – w jednej chwili jesteś szczęśliwa, by za chwilę poczuć się bardzo przygnębioną. Masz prawo się tak czuć i wyjaśnij to swoim bliskim, aby byli dla ciebie wsparciem w gorszych momentach, szczególnie że rozdrażnić cię może nawet ulubiony do tej pory kolor ścian! Pamiętaj też o zachowaniu higieny – myj regularnie ręce, po każdym skorzystaniu z toalety oraz spacerze czy zakupach. Oprócz miejsc intymnych, szczególnie zadbaj o jamę ustną – w trakcie ciąży uzębienie staje się słabsze, przez co bardzo łatwo o próchnicę!

Siódmy tydzień ciąży jest bardzo ważny dla rozwoju twojego dziecka – jego serce bije szybko i głośno, co jest oznaką tego, że rozwija się prawidłowo. Na badaniu USG zaobserwujesz także pierwsze ruchy i dostrzeżesz malutkie rączki! Pamiętaj jednak, że dziecko rozwija się dobrze, gdy jego mama jest szczęśliwa, dlatego staraj się jak najwięcej wypoczywać i wprowadzić do codziennego menu odpowiednie składniki.

Drugi miesiąc dobiega końca – wykorzystaj ten czas na relaks! Nie bój się też miewać humorów – burza hormonów sprawia, że tysiące emocji pojawia się nagle i ciężko ci nad nimi zapanować, daj im upust, abyś poczuła się lepiej.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel