Zadzwoń do nas

690 110 432

7 tydzień ciąży! Jak wygląda ciało? Jakie są objawy?

2021-12-27
7 tydzień ciąży! Jak wygląda ciało? Jakie są objawy?

7 tydzień ciąży – jakie zachodzą zmiany? Drugi miesiąc ciąży powoli zbliża się ku końcowi. I choć zmiany w ciele mamy nie są jeszcze zauważalne, to wewnątrz rozpoczyna się ogromna ewolucja. To również czas, w którym wreszcie możesz usłyszeć serce swojego malucha, a także zobaczyć jak zaczyna się kształtować jego ciało.

Co jeszcze zmienia się w siódmym tygodniu ciąży? Koniec drugiego miesiąca ciąży to dla płodu ogromna rewolucja! Widać już jego rączki, kształtuje się wyrostek robaczkowy, a twoja macica powoli się powiększa, by sprostać coraz większym wymaganiom dziecka. Choć zewnętrznie twoje ciało wciąż wygląda tak samo, możesz już poczuć pierwsze symptomy powiększającego się brzuszka!

Sprawdź również inne artykuły z tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

Ciało mamy w 7 tygodniu ciąży

W końcówce drugiego miesiąca ciąży, czyli w siódmym tygodniu ciąży, zmiany fizyczne nie są jeszcze zauważalne. Wciąż najbardziej wrażliwe są twoje piersi, których sutki stają się większe i bardzo wrażliwe na dotyk. Jeśli cierpisz na nudności, twoja masa ciała również prawdopodobnie spadła, ale jest to rzecz normalna i już niebawem zobaczysz, jak wskazówki wagi znów idą w górę.

Choć zmiany nie są zauważalne na zewnątrz, wewnątrz organizmu trwa ogromna rewolucja. Twoja macica stale się powiększa, tak aby mógł zmieścić się w niej ciągle rosnący zarodek, co oznacza że również i talia za chwilę straci na swojej smukłości. Ból brzucha w 7 tygodniu ciąży jest normalnym objawem – to właśnie wynik rozciągającej się macicy. Jeśli jest on zbyt uporczywy, staraj się jak najwięcej odpoczywać, a podczas spacerów i innej aktywności fizycznej rób dłuższe przerwy.

 

Objawy w siódmym tygodniu ciąży

Brak ciążowego brzucha w siódmym tygodniu ciąży nie oznacza, że nie będziesz w tym czasie odczuwać innych dolegliwości. Ból podbrzusza możesz złagodzić odpoczynkiem, ale najtrudniej poradzić sobie z ogromną potrzebą snu, która w tym okresie będzie się nasilać. Staraj się jak najwięcej czasu poświęcać na sen – popołudniowe drzemki nie są niczym złym, pomogą ci się zregenerować, a co najważniejsze: poczujesz się lepiej! Również i poranne nudności, które mogą występować przez cały dzień dają o sobie znać.

To przez nie możesz tracić na wadze, dlatego włącz do swojej diety jak najwięcej koktajli, dzięki którym dostarczysz organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Krwawienie w 7 tygodniu ciąży może wydawać się niepokojące, jednakże jest normalną reakcją hormonalną.

Jeśli nie jest zbyt obfite i występuje w tym czasie, w którym powinna być regularna miesiączka, nie masz się czym martwić, jeśli natomiast pojawia się brunatne lub obfite krwawienie koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Siódmy tydzień ciąży – brak objawów.

To, że nie odczuwasz objawów, które towarzyszą kobietom w siódmym tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju! Każda z nas przechodzi przez ciąże inaczej, zdarza się, że do samego porodu przyszłe mamy czują się znakomicie i są w stanie uczestniczyć w pełni w obowiązkach zawodowych czy rodzinnych. Objawy, które towarzyszom kobietom w 7 tygodniu ciąży dotyczą jednak większej populacji, dlatego ich występowanie uznaje się za normalne i nie niepokojące. Jeśli ich nie masz – korzystaj z życia i przygotuj się na przyjście na świat swojego dziecka!

 

 

7 tydzień ciąży, co jeszcze się zmienia?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów w 7 tygodniu ciąży jest nadmierne ślinienie. Nie jest ono niebezpieczne, choć zdecydowanie nie należy do przyjemnych objawów ciąży, szczególnie że ślina bywa momentami gorzka. Jeśli taki objaw towarzyszy również i tobie, staraj się jak najczęściej przemywać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.

Wiele kobiet skarży się również na zadyszkę – dotyka ona także wysportowane mamy! Związane jest to z przyspieszonym tętnem, ponieważ twoje serce musi przepompować znacznie większą ilość krwi. Nie przemęczaj się, a jak tylko poczujesz, że wysiłek, który wykonałaś jest zbyt męczący – odpocznij. Kilka minut na ławce lub w łóżku sprawi, że szybko wrócisz do siebie i będziesz mogła kontynuować wykonywane przez siebie czynności.