Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 tydzień ciąży

2021-11-29
6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jakie są objawy?

W szóstym tygodniu ciąży prawie wszystkie przyszłe mamy mają już pewność, że niebawem na świat przyjdzie ich dziecko. Dolegliwości znane z poprzednich tygodni zaczynają się nasilać, co jest związane z bardzo gwałtownym rozwojem płodu – to także czas, w którym po raz pierwszy można zobaczyć jak kształtuje się dziecko podczas badania USG.


Ciąża to czas, w którym prawie od zera buduje się nowe życie – ten proces wymaga ogromnej energii, dlatego też wiele kobiet odczuwa duże zmęczenie. Zmiany hormonalne natomiast prowadzą do huśtawek nastroju – to naturalne elementy, z którymi mierzyć się musi przyszła mama, a to właśnie w 6 tygodniu ciąży stają się one nad wyraz dotkliwe. Jak w tym czasie wygląda zarodek? Ile mierzy centymetrów i jakich zmian powinna spodziewać się kobieta?

Sprawdź również inne artykuły z tej serii:

 Szósty tydzień ciąży – jak zmienia się ciało kobiety

6 tydzień ciąży to połowa drugiego miesiąca, a zatem pierwszy trymestr ciąży. Jest on kluczowy dla rozwoju dziecka, dlatego niezwykle ważne jest samopoczucie oraz zdrowie przyszłej mamy. Na tym etapie charakterystyczny brzuszek ciążowy nie jest jeszcze widoczny – jego pojawienie się jest kwestią indywidualną, zdarza się że niektóre kobiety krągły brzuch zyskują nawet dopiero w ostatnich tygodniach ciąży!

Nie oznacza to, że nie widać już innych, wizualnych oznak ciąży. Pierwszą są piersi – stają się coraz bardziej krągłe, sutki powiększają się i ciemnieją. Są też znacznie bardziej wrażliwe na dotyk, co jest dobrym znakiem, bowiem oznacza to przygotowanie organizmu do etapu karmienia. Z każdym kolejnym tygodniem twoje ciało będzie zmieniać się coraz bardziej przygotowując się na dzień porodu.

 

 

Objawy ciąży – 6 tydzień. Czego się spodziewać?

Każda kobieta ciążę przechodzi inaczej, choć pewne dolegliwości są na tyle częste, że uznaje się je za charakterystyczne dla początkowego etapu ciąży. To przede wszystkim nudności, które dotyczą około 60 proc. kobiet w ciąży – choć nazywane są porannymi, mogą towarzyszyć cały dzień. Są wynikiem zwiększonej wrażliwości na zapachy – mogą je wywołać nawet uwielbiane do tej pory perfumy czy proszek do prania.

Warto zatem w tym czasie używać produktów bezzapachowych, dedykowanych dzieciom. Nudności oznaczają problemy z odpowiednim odżywieniem organizmu, dlatego też wiele kobiet traci w tym czasie na wadze. Jeśli w szóstym tygodniu ciąży spadła ona o więcej niż 4 kilogramy, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Z wymiotami możesz radzić sobie również domowymi sposobami – pomocny będzie imbir, gorzka czekolada czy herbata. Pamiętaj, że każda kobieta ma inne potrzeby i nie każdy sposób będzie dobry dla ciebie. O poradę możesz też zapytać swojego lekarza prowadzącego – staraj się jednak nie korzystać z niesprawdzonych porad internetowych, bowiem mogą one być niebezpieczne.

Oprócz nudności mogą wystąpić zaparcia – to również naturalny etap, związany przede wszystkim z wyższym stężeniem progesteronu – nawet jeśli masz problemy z jedzeniem, staraj się jak najwięcej pić, dzięki czemu dostarczysz organizmowi chociaż część niezbędnych produktów, a samo wypróżnianie nie będzie aż tak bolesne.

 

 

Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży?

W piątym tygodniu ciąży rozpoczęło się kształtowanie podstawowych systemów, które pozwalają funkcjonować dziecku poza organizmem matki. Ten proces trwa także w 6 tygodniu ciąży i dotyczy układu nerwowego, pokarmowego oraz wydalniczego. Zaczyna także bić serce z częstotliwością ponad 100 uderzeń na minutę, a to dlatego, że musi odbyć się bardzo szybko i gwałtowna cyrkulacja. Podczas badania USG w szóstym tygodniu ciąży możesz już zauważyć dwie fałdy nerwowe, które przekształcą się w mózg oraz rdzeń kręgowy.

Mimo, że w 6 tygodniu ciąży zarodek ma ledwie około 15. mm i przypomina kijankę, już teraz można zauważyć główkę, która jest większa od reszty zarodka. Widać także rączki i nóżki, które są zrośnięte z tułowiem błoną, pojawiają się zalążki zębów i formują się kości czaszki oraz uszy. Zaczyna się także pojawiać pigment, dzięki któremu przezroczysta skóra dziecka wkrótce nabierze koloru. Ciągle formuje się łożysko, które pełnić będzie niezwykle ważną funkcję w dalszym etapie ciąży – to między innymi dlatego w 6. tygodniu ciąży odczuwasz bardzo duże zmęczenie, bo na jego tworzenie twój organizm poświęca prawie całą energię.