🖤 Największa promocja roku! BLACK FRIDAY w amko już trwa 🎉 Promocje do -20% na prawie cały asortyment 🛍️

Zadzwoń do nas

690 110 432

6 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Jakie są objawy?

2021-11-29
6 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Jakie są objawy?

W szóstym tygodniu ciąży prawie wszystkie przyszłe mamy mają już pewność, że niebawem na świat przyjdzie ich dziecko. Dolegliwości znane z poprzednich tygodni zaczynają się nasilać, co jest związane z bardzo gwałtownym rozwojem płodu – to także czas, w którym po raz pierwszy można zobaczyć jak kształtuje się dziecko podczas badania USG.


Ciąża to czas, w którym prawie od zera buduje się nowe życie – ten proces wymaga ogromnej energii, dlatego też wiele kobiet odczuwa duże zmęczenie. Zmiany hormonalne natomiast prowadzą do huśtawek nastroju – to naturalne elementy, z którymi mierzyć się musi przyszła mama, a to właśnie w 6 tygodniu ciąży stają się one nad wyraz dotkliwe. Jak w tym czasie wygląda zarodek? Ile mierzy centymetrów i jakich zmian powinna spodziewać się kobieta?

Sprawdź również inne artykuły z tej serii:

 

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek



Szósty tydzień ciąży – jak zmienia się ciało kobiety

6 tydzień ciąży to połowa drugiego miesiąca, a zatem pierwszy trymestr ciąży. Jest on kluczowy dla rozwoju dziecka, dlatego niezwykle ważne jest samopoczucie oraz zdrowie przyszłej mamy. Na tym etapie charakterystyczny brzuszek ciążowy nie jest jeszcze widoczny – jego pojawienie się jest kwestią indywidualną, zdarza się że niektóre kobiety krągły brzuch zyskują nawet dopiero w ostatnich tygodniach ciąży!

Nie oznacza to, że nie widać już innych, wizualnych oznak ciąży. Pierwszą są piersi – stają się coraz bardziej krągłe, sutki powiększają się i ciemnieją. Są też znacznie bardziej wrażliwe na dotyk, co jest dobrym znakiem, bowiem oznacza to przygotowanie organizmu do etapu karmienia. Z każdym kolejnym tygodniem twoje ciało będzie zmieniać się coraz bardziej przygotowując się na dzień porodu.

 

 

Objawy ciąży – 6 tydzień. Czego się spodziewać?

Każda kobieta ciążę przechodzi inaczej, choć pewne dolegliwości są na tyle częste, że uznaje się je za charakterystyczne dla początkowego etapu ciąży. To przede wszystkim nudności, które dotyczą około 60 proc. kobiet w ciąży – choć nazywane są porannymi, mogą towarzyszyć cały dzień. Są wynikiem zwiększonej wrażliwości na zapachy – mogą je wywołać nawet uwielbiane do tej pory perfumy czy proszek do prania.

Warto zatem w tym czasie używać produktów bezzapachowych, dedykowanych dzieciom. Nudności oznaczają problemy z odpowiednim odżywieniem organizmu, dlatego też wiele kobiet traci w tym czasie na wadze. Jeśli w szóstym tygodniu ciąży spadła ona o więcej niż 4 kilogramy, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Z wymiotami możesz radzić sobie również domowymi sposobami – pomocny będzie imbir, gorzka czekolada czy herbata. Pamiętaj, że każda kobieta ma inne potrzeby i nie każdy sposób będzie dobry dla ciebie. O poradę możesz też zapytać swojego lekarza prowadzącego – staraj się jednak nie korzystać z niesprawdzonych porad internetowych, bowiem mogą one być niebezpieczne.

Oprócz nudności mogą wystąpić zaparcia – to również naturalny etap, związany przede wszystkim z wyższym stężeniem progesteronu – nawet jeśli masz problemy z jedzeniem, staraj się jak najwięcej pić, dzięki czemu dostarczysz organizmowi chociaż część niezbędnych produktów, a samo wypróżnianie nie będzie aż tak bolesne.

 

 

Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży?

W piątym tygodniu ciąży rozpoczęło się kształtowanie podstawowych systemów, które pozwalają funkcjonować dziecku poza organizmem matki. Ten proces trwa także w 6 tygodniu ciąży i dotyczy układu nerwowego, pokarmowego oraz wydalniczego. Zaczyna także bić serce z częstotliwością ponad 100 uderzeń na minutę, a to dlatego, że musi odbyć się bardzo szybko i gwałtowna cyrkulacja. Podczas badania USG w szóstym tygodniu ciąży możesz już zauważyć dwie fałdy nerwowe, które przekształcą się w mózg oraz rdzeń kręgowy.

Mimo, że w 6 tygodniu ciąży zarodek ma ledwie około 15. mm i przypomina kijankę, już teraz można zauważyć główkę, która jest większa od reszty zarodka. Widać także rączki i nóżki, które są zrośnięte z tułowiem błoną, pojawiają się zalążki zębów i formują się kości czaszki oraz uszy. Zaczyna się także pojawiać pigment, dzięki któremu przezroczysta skóra dziecka wkrótce nabierze koloru. Ciągle formuje się łożysko, które pełnić będzie niezwykle ważną funkcję w dalszym etapie ciąży – to między innymi dlatego w 6. tygodniu ciąży odczuwasz bardzo duże zmęczenie, bo na jego tworzenie twój organizm poświęca prawie całą energię.



 

Jak dbać o siebie w 6 tygodniu ciąży?

Zdrowie w ciąży jest najważniejsze, dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny, szczególnie okolic intymnych, ponieważ zakażenia bakteryjne czy wirusowe będą trudne do wyleczenia. Dobrze jest też unikać dużych skupisk ludzi, w których może dojść do rozprzestrzeniania się wirusów grypy czy przeziębienia. Pamiętaj: w trakcie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, nie można przyjmować wielu leków, które mogą doprowadzić do poronienia, dlatego też każda infekcja, z jaką będziesz się mierzyć może być uciążliwa i trwać znacznie dłużej niż w okresie, gdy nie byłaś jeszcze w ciąży.

Bardzo ważny jest ruch – choć może to wydawać się trudne, szczególnie z powodu ciągłego zmęczenia – postaraj się wygospodarować godzinę na spacer. Aktywność fizyczna wspomaga walkę z huśtawką nastroju, ale owocuje także łatwiejszym porodem. W trakcie całej ciąży ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, jak i samopoczucia ciężarnej ma dieta. Powinna być bogata w świeże produkty, jak owoce i warzywa.

Unikaj cukrów i produktów wysoko przetworzonych. Jeśli przez nudności masz problem ze spożywaniem pełnych posiłków, postaw na koktajle oraz zupy, dzięki którym dostarczysz organizmowi odpowiednich witamin i minerałów. Stosuj zasadę jest dla dwojga, ale nie za dwoje! Wiele kobiet o tym zapomina, ale w trakcie ciąży należy wypijać duże ilości wody – nawet do 3 litrów dziennie! Zapobiega to zaparciom oraz poprawia samopoczucie.



 

Szósty tydzień ciąży – jakie badania wykonać w tym okresie?

Jeśli jeszcze nie masz lekarza prowadzącego, 6 tydzień ciąży to najwyższy czas, aby go znaleźć. Dobry ginekolog będzie stale monitorował stan twojego zdrowia, będzie także pamiętał o skierowaniu na badania, do których należy między innymi regularna morfologia, badanie poziomu cukru czy czwórka tarczycowa. Konieczne jest także przyjmowanie kwasu foliowego – zmniejsza on aż o 70 proc. szanse na wystąpienie wad układu nerwowego u dziecka.

Dostaniesz także skierowanie na pierwsze USG. Jest ono dopochwowe i możesz je wykonać już w 6. tygodniu ciąży albo poczekać do następnego tygodnia – w 7 tygodniu ciąży z pewnością będziesz mogła już słyszeć bicie serca rozwijającego się dziecka. Szósty tydzień ciąży to czas, w którym zarodek bardzo silnie się rozwija i zamienia się w płód.

Coraz bardziej przypomina człowieka, a to za sprawą zalążków kończyn, które są już widoczne. Przyszła mama potrzebuje jednak bardzo dużo odpoczynku, bowiem jej organizm ma bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne. Najważniejsze to w tym czasie prowadzić zdrowy tryb życia, aczkolwiek nie trzeba rezygnować z przyjemności!


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixel