Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 tydzień ciąży! Co się wtedy dzieje? Jak wygląda USG?

2021-11-29
5 tydzień ciąży! Co się wtedy dzieje? Jak wygląda USG?

5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to czas, w którym większość przyszłych mam wie, że już wkrótce spodziewać się będzie dziecka. Zaczyna się zmieniać także cały organizm, dolegliwości, które występują w pierwszym trymestrze zaczynają się nasilać. Jak o siebie dbać w tym czasie i jak wygląda dziecko? Przebieg ciąży tydzień po tygodniu jest fascynujący! Z dnia na dzień zarodek zamienia się w płód, który coraz bardziej przypomina człowieka.

W 5 tygodniu ciąży zaczynają się także nasilać różnego rodzaju dolegliwości, które ponad połowie mam będą spędzać sen z powiek. Czego spodziewać się w tym czasie i które objawy powinny być powodem do niepokoju?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

 

5 tydzień ciąży – co się wtedy dzieje?

Gdybyś wykonała USG, piąty tydzień ciąży będzie już zauważalny. To w tym czasie zagnieżdżony w macicy zarodek bardzo szybko rośnie, choć wciąż jest niewielki bo ma zaledwie kilka milimetrów. Na badaniu USG w 5 tygodniu ciąży widać jedynie pęcherzyk żółtkowy, ale to znak, że rozwija się w tobie nowe życie.

Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży? Na razie zarodek zaczyna tworzyć coś na kształt walca, w którym zaczynają wytwarzać się zalążki głowy, kończyn oraz serca i układu krwionośnego, jednakże pierwsze bicie serca będziesz mogła usłyszeć za około dwa tygodnie. Na tym etapie ciąży zaczynają wykształcać się także pozostałe narządy, jak płuca czy nerki.

W 5 tygodniu ciąży tworzy się także cewa nerwowa, czyli coś, co przekształci się w układ nerwowy oraz stara kora mózgowa, która odpowiadać będzie za powstanie mózgu u malucha. Wreszcie powstaje także struna grzbietowa – z czasem będzie rdzeniem kręgowym.


 

Czy 5 tydzień ciąży widać na USG?

Jak wspomniane zostało wyżej, na tym etapie lekarz wykonujący badanie USG bez problemu zlokalizuje pęcherzyk, który świadczy o tym, że jesteś w ciąży. To jednak czas, w którym zagnieżdżony dopiero w macicy zarodek rozpoczyna swój wzrost, dlatego jest on naprawdę bardzo mały, a mimo to lekarz będzie w stanie powiedzieć, w którym miejscu znajduje się głowa!

Choć pół centymetrowy zarodek jest jeszcze naprawdę bardzo mały, to się to jednak wkrótce zmieni, bo w 5 tygodniu ciąży zaczyna się także tworzyć łożysko – to za jego pośrednictwem dostarczany będzie pokarm oraz przeciwciała, które będą chronić malucha przez pierwsze tygodnie po porodzie.

 

 

Ciało mamy w piątym tygodniu ciąży

Przyjęło się, że główną oznaką ciąży jest charakterystyczny brzuszek, jednakże próżno go szukać w piątym tygodniu ciąży! Choć w organizmie zachodzą znaczne zmiany, pojawia się on znacznie później, w drugim trymestrze. W pierwszych tygodniach ciąży, a dokładnie w 5 tygodniu, zauważalne są inne zmiany w wyglądzie. To przede wszystkim piersi, które stają się bardziej czułe na dotyk, zmienia się nieco kształt i kolor samych brodawek – to naturalne, bowiem organizm przygotowuje się do karmienia piersią. Z każdym tygodniem piersi będą bardziej obrzmiałe, co wynika z pobudzenia kanalików mlekowych.

 

5 tydzień ciąży – objawy

Niestety, piąty tydzień ciąży to czas, w którym dość mocno nasilają się inne objawy ciąży, na które skarży się około 60 proc. kobiet. To przede wszystkim nudności, które wynikają z nagłej zmiany gospodarki hormonalnej. W pierwszych tygodniach ciąży wzrost betaHCG jest najsilniejszy i organizm nie jest na to gotowy. Nudności mogą pojawić się o każdej porze, a wywołują je różne rzeczy – zarówno znane i lubiane dotąd potrawy, jak i zapachy perfum. Dlatego też w tym czasie lepiej unikać intensywnych zapachów i wyrazistych w smaku potraw.

Zdarza się też, że niektóre mamy mają problem z przyjmowaniem pokarmów – w takim wypadku stałe posiłki należy zastąpić sokami lub koktajlami, które zapewnią organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów. W 5 tygodniu ciąży zauważysz też, że częściej korzystasz z toalety, co związane jest z większym naciskiem z powodu rozwijającego się dziecka.

Może to być również przyczyną wzdęć oraz zaparć, dlatego staraj się urozmaicić swoją dietę oraz wypijać dużo wody. Dopadną cię także typowe dla kobiet w ciąży rozdrażnienia i huśtawki nastroju – nie przejmuj się, to całkowicie normalne i związane jest ze zmianami hormonalnymi!


 

Niepożądane objawy w 5 tygodniu ciąży

Choć początek ciąży to czas, w którym zachodzi wiele zmian, które nie są naturalne, w 5 tygodniu ciąży mogą też wystąpić delikatne plamienia, które przypominają początek menstruacji. Każdy z nich warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, aczkolwiek w większości przypadków nie są to niepokojące objawy. Jednakże, jeśli plamienie nie ustępuje, a wręcz się nasila niezbędna jest natychmiastowa konsultacja ginekologiczna.

5 tydzień ciąży, podobnie jak pierwszy trymestr, to czas w którym często dochodzi do poronienia – nie jest to wina mamy, a jedynie naturalna odpowiedź organizmu – warto jednak powiadomić o tym lekarza, aby mógł poznać ewentualną przyczynę takiego zdarzenia i zalecić odpowiednie leczenie czy terapię.

W piątym tygodniu ciąży mogą wystąpić także bóle brzucha przypominające skurcze w trakcie miesiączki. To naturalne, aczkolwiek uporczywe bóle należy skonsultować z ginekologiem.

Jak radzić sobie z objawami w 5 tygodniu ciąży?

Nudności czy bóle brzucha nie dotyczą wszystkich kobiet, dlatego też może się okazać, że wcale ich nie odczujesz. Jednakże, jeśli się tak zdarzy poproś lekarza o polecenie tabletek, które hamują nadwrażliwość. Warto także sięgnąć po domowe sposoby, do których zalicza się imbir, gorzka herbata czy kawałek czekolady – pamiętaj, że każda kobieta reaguje inaczej, zatem nie ma 100 procentowego lekarstwa na tę nieprzyjemną dolegliwość. Na szczęście nudności na ogół ustępują około 12 tygodnia ciąży.

Dla wielu kobiet dużym problemem jest także zmęczenie – trudno o dobry i długi sen, kiedy trzeba pracować, a ciąża nie jest wskazaniem do zwolnienia lekarskiego. Związane jest to z zapotrzebowaniem organizmu na dodatkową energię, dzięki której budowane jest łożysko, a zarodek może się prawidłowo rozwijać. W zahamowaniu zmęczenia pomocna będzie zarówno odpowiednia dieta, nawadnianie, jak i odpowiedni plan dnia, w którym wygospodarujesz czas na dodatkowe drzemki.

 

5 tydzień ciąży – co jeść, aby ciąża przebiegała prawidłowo?

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej masz odpowiednią dawkę energii i dostarczasz organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. To czas, w którym masz jeść dla dwojga, ale nie za dwoje! W twojej ciążowej diecie powinno znaleźć się dużo wody, warzyw oraz owoców. Unikaj przetworzonych produktów, które dodatkowo mogą prowadzić do zaparć.

Ogranicz spożywanie kawy, a także koniecznie zrezygnuj z papierosów oraz alkoholu, bowiem są to używki, które mogą prowadzić do poronienia oraz do wytworzenia bardzo poważnych wad rozwojowych. Dietę uzupełnij o kwas foliowy oraz odpowiedni zestaw witamin dedykowany kobietom w ciąży – niedobory poszczególnych składników mogą mieć wpływ na rozwój układu nerwowego u dziecka, a nawet kończyn.

Piąty dzień ciąży – na co uważać?

W trakcie całej ciąży warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Aktywność fizyczna nie powinna jednak być zbyt intensywna, dlatego zrezygnuj ze sportów wyczynowych. Jeśli do tej pory prowadziłaś bardziej stateczny tryb życia, zacznij chodzić na spacery – ta odrobina ruchu będzie w sam raz i wspomoże cię podczas porodu za kilka miesięcy.

W 5 tygodniu ciąży uważaj przede wszystkim na nadmierny stres, który nie tylko może pogorszyć twoje samopoczucie, ale przede wszystkim wpłynie negatywnie na rozwój zarodka. Staraj się zachowywać tak, jak do tej pory – wyrusz w podróż marzeń, spotykaj się ze znajomymi i korzystaj z radości życia! Pozytywnej energii nigdy dość, zwłaszcza że jej poziom ma wpływ na całą ciąże.

Na co zwrócić szczególna uwagę w 5 tygodniu ciąży?

W trakcie trwania całej ciąży bardzo ważna jest higiena. Zakażenia dolnych dróg moczowych są w tym czasie trudne do leczenia, ponieważ wiele leków nie jest wskazanych dla kobiet w ciąży. Z tego też powodu staraj się unikać dużych skupisk ludzi, w których łatwo o zarażenie wirusami grypy czy przeziębienia. Bardzo ważna jest dieta, ponieważ to ona wpływa na kondycję całego organizmu. Jeśli zastanawiałaś się, czy warto skorzystać z porad dietetyka, teraz jest na to odpowiedni moment.

Przed wizytą wykonaj komplet badań – dostaniesz na nie skierowanie od swojego ginekologa – znając szczegółowe wyniki morfologii specjalista będzie wstanie rozpisać twój jadłospis tak, aby nie zabrakło w nim najważniejszych dla ciebie produktów. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, dlatego u jednych objawy są bardzo silne, u drugich praktycznie ich nie ma. Najważniejsze, abyś w tym czasie dbała także o siebie, bo szczęśliwa mama to klucz do sukcesu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixelpixel