Odbierz rabat -12% na kategorię WYPRAWKA 👉 Kliknij tutaj

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 tydzień ciąży! Co się wtedy dzieje? Jak wygląda USG?

2021-11-29
5 tydzień ciąży! Co się wtedy dzieje? Jak wygląda USG?

5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to czas, w którym większość przyszłych mam wie, że już wkrótce spodziewać się będzie dziecka. Zaczyna się zmieniać także cały organizm, dolegliwości, które występują w pierwszym trymestrze zaczynają się nasilać. Jak o siebie dbać w tym czasie i jak wygląda dziecko? Przebieg ciąży tydzień po tygodniu jest fascynujący! Z dnia na dzień zarodek zamienia się w płód, który coraz bardziej przypomina człowieka.

W 5 tygodniu ciąży zaczynają się także nasilać różnego rodzaju dolegliwości, które ponad połowie mam będą spędzać sen z powiek. Czego spodziewać się w tym czasie i które objawy powinny być powodem do niepokoju?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

 

5 tydzień ciąży – co się wtedy dzieje?

Gdybyś wykonała USG, piąty tydzień ciąży będzie już zauważalny. To w tym czasie zagnieżdżony w macicy zarodek bardzo szybko rośnie, choć wciąż jest niewielki bo ma zaledwie kilka milimetrów. Na badaniu USG w 5 tygodniu ciąży widać jedynie pęcherzyk żółtkowy, ale to znak, że rozwija się w tobie nowe życie.

Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży? Na razie zarodek zaczyna tworzyć coś na kształt walca, w którym zaczynają wytwarzać się zalążki głowy, kończyn oraz serca i układu krwionośnego, jednakże pierwsze bicie serca będziesz mogła usłyszeć za około dwa tygodnie. Na tym etapie ciąży zaczynają wykształcać się także pozostałe narządy, jak płuca czy nerki.

W 5 tygodniu ciąży tworzy się także cewa nerwowa, czyli coś, co przekształci się w układ nerwowy oraz stara kora mózgowa, która odpowiadać będzie za powstanie mózgu u malucha. Wreszcie powstaje także struna grzbietowa – z czasem będzie rdzeniem kręgowym.