Darmowa dostawa od 199,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 199,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

4 tydzień ciąży

2021-11-29
4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

Czwarty tydzień ciąży to moment, w którym większość kobiet dowiaduje się, że już za kilkanaście tygodni na świat przyjdzie ich potomstwo. Pojawiają się także pierwsze objawy, które świadczą o tym, że wzrósł poziom progesteronu. Jak o siebie dbać i czego się spodziewać w 4 tygodniu ciąży?

Czwarty tydzień ciąży oznacza ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży. To właśnie moment, w którym powinna się pojawić kolejna miesiączka. Jej brak najczęściej związany jest z zajściem w ciążę, dlatego też to właśnie wtedy najwięcej kobiet dowiaduje się o tym, że już za kilka miesięcy wyda na świat nowe życie. Ciało mamy będzie się od teraz zmieniać, a na każdym etapie pojawiać się będą różne objawy i dolegliwości – nie wszystkie musisz od razu konsultować z lekarzem, ale pamiętaj, że od tej pory odpowiadasz nie tylko za siebie! 

4 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Wiele przyszłych mam spodziewa się nagłych zmian fizycznych w swoim organizmie. Jednak w czwartym tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze zaokrąglony, a ciało wygląda tak, jak przed ciążą. Nie oznacza to, że nic się w tym czasie nie dzieje – zagnieżdżony w macicy zarodek powoli się rozwija, jest widoczny, choć nie przypomina jeszcze człowieka. Można go porównać do jagody czy borówki, bo też i takiej jest wielkości.

Z tygodnia na tydzień zarodek będzie coraz bardziej przypominał małego człowieka, co zobaczysz niebawem na USG. 4 tydzień ciąży to jednak nie czas, aby takie badanie wykonać – przed tobą jeszcze przynajmniej dwa tygodnie oczekiwania!

Kiedy wykonać test w czwartym tygodniu ciąży?

Jeśli miesiączkujesz regularnie, czwarty tydzień ciąży to czas, w którym powinno pojawić się plamienie. Jego brak oznacza bardzo wysokie prawdopodobieństwo ciąży. To dobry moment, aby wykonać test ciążowy. Możesz wykonać dwa rodzaje testu – z moczu oraz z krwi. Ten pierwszy nie
daje 100 proc. pewności, jednak jest powszechnie dostępny i wygodny w użyciu. Wybieraj te, które charakteryzują się dużą czułością – bez problemu dostaniesz je w aptece.

Czwarty tydzień ciąży – test negatywny jest jak najbardziej możliwy. Może być wadliwy, albo za mało czuły, dlatego warto go powtórzyć. Jeśli mimo to, nie czujesz się pewnie – umów się na wizytę w laboratorium i wykonaj test z krwi, który daje ci 100 proc. pewności.


Mama i 4 tydzień ciąży – objawy

W czwartym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze objawy. Co to znaczy objawy ciąży? Czwarty tydzień to bardzo mocny skok hormonów, dlatego też wiele mam zaczyna się gorzej czuć. To przede wszystkim zmęczenie, ospałość, ale także nudności, które mogą towarzyszyć cały dzień. 

Bardzo ważna jest świadomość, że każda kobieta ciąże przechodzi inaczej, dlatego może się zdarzyć, że żaden z tych objawów się nie pojawi, albo z kolei będą bardzo silne, co wpłynie na samopoczucie. W tym czasie nie powinien pojawić się ani ból brzucha, ani plamienie, dlatego jeśli do niego dojdzie, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym.

Zaczynają się zmieniać także brodawki, aczkolwiek nie jest to zmiana gwałtowna i od razu zauważalna – dopiero w następnych tygodniach zmienią one kolor oraz kształt, przygotowując piersi do procesu karmienia.


Objawy ciąży – czwarty tydzień. Jak sobie z nimi radzić?

Najbardziej dotkliwym objawem ciąży dla wielu kobiet są nudności. Choć nazywa się je porannymi, tak naprawdę mogę wystąpić o każdej porze dnia. Wywołują je różne rzeczy – zarówno zapachy, jak i smaki i u każdej kobiety są one inne.

Nie ma jednego sposobu na radzenie sobie z tym problemem – istnieją środki farmaceutyczne, które można zażywać w trakcie ciąży, ale należy je skonsultować z lekarzem prowadzącym. Niektóre mamy zażywają imbir, inne piją gorzką herbatę lub zjadają kawałek czekolady. Najlepszą metodą jest
znalezienie własnego środka, dzięki któremu po prostu poczujesz się lepiej.

Odpoczynek w czwartym tygodniu ciąży

Zmęczenie towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży jest naturalne – organizm potrzebuje dużo energii, którą przetwarza na utrzymanie ciąży. Nie jest to przeciwskazanie do pracy, aczkolwiek warto porozmawiać z szefem nad ewentualnym skróceniem czasu pracy, dzięki czemu po powrocie do domu będziesz mogła położyć się spać.

Odpoczynek w czwartym tygodniu ciąży jest bardzo ważny, to naturalna obrona organizmu przed nadmiernym ruchem, choć ten również jest bardzo ważny! Ciąża nie oznacza, że musisz zacząć prowadzić statyczny tryb życia – jeśli nie uprawiasz sportu wybierz się na spacer.

Każda aktywność fizyczna usprawnia układ sprawnościowy, co będzie bardzo ważne podczas porodu. Jeśli masz ochotę na pływanie lub jazdę na rowerze, a lekarz nie widzi przeciwskazań – po prostu oddaj się przyjemności podczas aktywności fizycznej, co też na pewno wpłynie pozytywnie na twój nastrój!