22 tydzień ciąży! Który to miesiąc? [Sprawdzone ciekawostki]
22 tydzień ciąży to końcówka piątego miesiąca ciąży. Twój brzuszek staje się coraz większy, a rozwijający się w brzuchu maluch jest niezwykle aktywny. To czas, w którym oprócz zdrowia, duże znaczenie ma komfort. Zobacz, jakie zmiany pojawiają się w twoim ciele w 22 tygodniu ciąży, jakie badania powinnaś wykonać, oraz jak rozwija się twoje dziecko!
Za tobą już 22 tygodnie ciąży, czyli więcej niż połowa! Choć najtrudniejszy był pierwszy trymestr, końcówka drugiego również może okazać się uciążliwa. Powodem jest przede wszystkim coraz większy brzuszek, który wymusza na tobie dostosowanie równowagi, powodujący bóle pleców, a także coraz częstsze osłabienia, szczególnie w duszne i gorące dni. Zapoznaj się z naszym artykułem i zobacz, czego możesz spodziewać się w 22 tygodniu ciąży.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
22 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Choć za tobą już dawno połowa ciąży, wciąż możesz mieć problemy z wyliczeniem miesięcy i trymestrów ciąży. Zadajesz sobie pytanie „22 tydzień ciąży – który to miesiąc?”. Nie ma w tym nic dziwnego – wszystkie mamy się w tym gubią! Dwudziesty drugi tydzień ciąży to końcówka piątego miesiąca i wciąż II trymestr ciąży. Przed Tobą już zaledwie osiemnaście tygodni, podczas których z dnia na dzień brzuszek będzie coraz większy!
Dwudziesty drugi tydzień ciąży – brzuch
Najbardziej charakterystyczną oznaką ciąży jest oczywiście wypukły brzuszek. W pierwszych tygodniach ciąży zastanawiałaś się, kiedy się wreszcie pojawi, gdy w drugim trymestrze z dnia na dzień obserwujesz, jak się powiększa. Ukrycie brzucha w 22 tygodniu ciąży jest praktycznie niemożliwe, nawet jeśli twoja garderoba składa się głównie z luźnych ubrań.
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży warto postawić na komfort. Twoje ciało i potrzeby się zmieniają, organizm stopniowo przygotowuje się do porodu, co jest równoznaczne z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Mogą zatem zdarzyć się opuchnięcia, które dodatkowo spotęgują zbyt dopasowane ubrania. Zrezygnuj też z biżuterii – szczególnie pierścionków, które mogą utkwić na palcu.
Ciąża – 22 tydzień przynosi wiele zmian!
Twoja macica wciąż się powiększa i już teraz możesz wyczuć ją pod pępkiem. Coraz mocniej uciskając naczynia krwionośne może prowadzić do nagłych zawrotów głowy, a nawet mocnej zadyszki przy codziennych czynnościach domowych. Zauważysz też coraz częstsze wizyty w toalecie – twój pęcherz nie stał się mniejszy, ale ciągły ucisk macicy powoduje, że potrzeby fizjologiczne stają się nagłe.
Brzuch w dwudziestym drugim miesiącu ciąży wpływa także na kręgosłup. Środek ciężkości twojego ciała jest zaburzony, dlatego też mogą pojawić się problemy z równowagą, a także ból w dolnej części pleców. Staraj się jak najczęściej odpoczywać, a do spania wybieraj lewy bok, dzięki czemu unikniesz dodatkowego nacisku na naczynia krwionośne.
Pod koniec piątego miesiąca ciąży, czyli w 22 tygodniu ciąży możesz zauważyć także pierwsze rozstępy. Jeśli do tej pory stosowałaś balsamy dla kobiet ciężarnych, będą one znacznie delikatniejsze. Z każdym kolejnym tygodniem skóra będzie coraz mocniej napięta, dlatego też to ostatni dzwonek by rozpocząć codzienną pielęgnację. Pamiętaj tylko by nie stosować balsamów przed wizytą u lekarza, gdyż nawet odrobina kremu może zaburzyć odczyt badań.
22 tydzień – zmiany w ciele mamy
Zmiany hormonalne wpływają na wygląd całego ciała. Nie bez powodu mówi się, że kobiety w ciąży promienieją! Pomimo, że twarz podobnie, jak brzuszek staje się nieco mocniej zaokrąglona, kobieca sylwetka zyskuje lepszych proporcji, co związane jest oczywiście z krągłościami.
Ale również włosy stają się wyjątkowo mocne, lśniące i gęste, a paznokcie stają się dość twarde i szybko rosną (odradzamy ich malowanie, ponieważ siniejące paznokcie mogą być oznaką niedotlenienia, a pokryte lakierem uniemożliwiają szybką diagnozę).Jeśli marzysz o magicznej sesji zdjęciowej, to najlepszy czas. 22 tydzień ciąży – zdjęcia brzucha prezentować się będą niezwykle pięknie, a ty masz jeszcze wystarczająco dużo siły by stanąć przed obiektywem.
Ból podbrzusza w ciąży – 22 tydzień, czyli jakie objawy towarzyszą w tym czasie?
Zmiany hormonalne w ciąży odpowiadają za większość objawów ciąży przez całe dziewięć miesięcy. W 22 tygodniu ciąży najpowszechniejsze są rozstępy. Dla wielu mam mogą okazać się szokiem, ponieważ pojawiły się pierwszy raz. Pomimo stosowania najlepszych kremów wiele blizn zostanie także po ciąży, choć można je nieco złagodzić używając dobrych i sprawdzonych kosmetyków, które uelastycznią skórę.
Pomimo, że w większości przypadków przyszłe mamy cieszą się piękną gładką skórą, niektóre nie mogą poradzić sobie z trądzikiem ciążowym. To wynik złej higieny – kobieta w ciąży musi niestety poświęcić jej nieco więcej czasu, ponieważ burza hormonów prowadzi również do nadmiernej produkcji sebum.
W 22 tygodniu ciąży wciąż obecne są objawy znane z wcześniejszych etapów drugiego trymestru, a zatem nadwrażliwość dziąseł, w tym także krwawienie. Jeśli do tej pory nie zmieniłaś szczoteczki na bardziej miękką, to najlepszy moment, gdyż aż do porodu dolegliwość ta będzie się pojawiać. Pod koniec piątego miesiąca możesz zauważyć także problemy z koncentracją oraz pamięcią, co jest całkowicie naturalne, bowiem twój organizm wszystkie minerały przekazuje do łożyska.
22 tydzień ciąży – ból w dole brzucha może budzić niepokój, jednak najczęściej są to skurcze Braxtona-Hicksa, czyli napięcia macicy przygotowujące do porodu. Trwają nie dłużej niż 1 minutę, nie są też regularne, acz mogą być dla mamy zaskoczeniem!
Jak dbać o siebie w dwudziestym drugim tygodniu ciąży?
W 22 tygodniu ciąży bardzo ważna jest dieta. W tym okresie ciąży może dojść do mocnego rozrzedzenia krwi, a zatem niedokrwistości, czyli anemii. Jest to dość powszechne zjawisko, dlatego też w trakcie trwania całej ciąży jednym z podstawowych suplementów jest żelazo.
Żelazo można suplementować tylko pod kontrolą lekarza, ponieważ jego nadmiar również jest bardzo niebezpieczny dla rozwoju dziecka, jak i samej mamy. Warto jednak wprowadzić do diety składniki bogate w żelazo, a to przede wszystkim zielone warzywa, jak jarmuż oraz papryka, która jest znakomitym dodatkiem do kanapek i sałatek.
W 22 tygodniu ciąży nadal wskazana jest aktywność fizyczna. Pamiętaj jednak by postawić na ćwiczenia relaksujące, odprężające – zalicza się do nich basen, jak i joga. Warto także poszukać w okolicy zajęć ze szkoły rodzenia. Choć do rozwiązania pozostało jeszcze trochę czasu, lepiej być do porodu przygotowanym!
22 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
W ciąży zmienia się nie tylko twoje ciało, ale przede wszystkim rozwija się płód. 22 tydzień ciąży – waga dziecka to około 400 gramów. Mierzy 25 centymetrów długości, a porównać je można do melona.
Skóra malucha wciąż jest przezroczysta, dlatego doskonale widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Maluch reaguje też na światło, choć wciąż ma zamknięte powieki. W 22 tygodniu ciąży i 20 tygodniu życia płodu, bobas ma już brwi i włosy, choć wciąż są one pozbawione pigmentu.
Dziecko cały czas się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat. Rozpoczęła się produkcja czerwonych krwinek i białych krwinek, które odpowiadają za układ odpornościowy. Wiele dzieci po narodzinach rodzi się z tak zwaną żółtaczką fizjologiczną. Związane jest to z pracą wątroby, która przez swoje małe rozmiary nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością bilirubiny.
W 22 tygodniu ciąży rozwija się też trzustka, która rozpocznie już niebawem produkcję hormonów.
Dwudziesty drugi tydzień – dziecko i jego rytm
Pod koniec piątego miesiąca ciąży maluch ma już swój własny rytm. Przesypia około 14 godzin, a resztę czasu poświęca na ssanie kciuka oraz przewroty, co przygotowuje go do życia poza bezpiecznym brzuchem mamy.
Płód w 22 tygodniu ciąży ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, a cały czas pracuje nad odruchem chwytania bawiąc się pępowiną.
22 tydzień ciąży – ruchy dziecka w dole brzucha
Pod koniec piątego miesiąca coraz mocniej będziesz wyczuwać ruchy dziecka. Pamiętaj, że to, czy je wyczujesz zależy nie tylko od intensywności kopania malucha, ale także od twojej sylwetki. Mamy, które mierzą się z otyłością mogą wyczuć ruchy dopiero później.
Pamiętaj, że każdą niepokojącą rzecz warto konsultować z lekarzem. Jeśli podczas USG lekarz nie widzi ruchów dziecka, być może potrzebne będą dodatkowe badania.
USG – 22 tydzień ciąży
Niedawno wykonywałaś USG połówkowe, dlatego też w najbliższym czasie czekają cię tylko kontrolne badania, zlecone bezpośrednio przez lekarza. Na każdą wizytę musisz wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię.
W najbliższym czasie otrzymasz także skierowanie na oznaczenie przeciwciał anty-D oraz badanie w kierunku toksoplazmowy, jeśli podczas pierwszego badania wynik był negatywny. Czeka cię także badanie poziomu glukozy – choć jest to dość nieprzyjemne, zapytaj w laboratorium o glukozę smakową (na przykład pomarańczową), która ma zdecydowanie lepszy smak i pomoże ci szybko przejść przez badanie.
Przed tobą jeszcze osiemnaście tygodni ciąży. Każdego dnia twój organizm będzie się zmieniał, a oznaki ciąży będą widoczne dla wszystkich. Od tego momentu może się zdarzyć, że poród rozpocznie się w każdej chwili. Wcześniak w 22 tygodniu ciąży ma niestety małe szanse na przeżycie, dlatego też w takich sytuacjach niezbędna jest fachowa pomoc lekarska. Z każdym rokiem postęp medycyny jest jednak coraz większy, a przeżywalność wcześniaków cały czas wzrasta. Trzymamy kciuki za szczęśliwy poród!