Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

23 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Który to miesiąc?

2022-06-30
23 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Który to miesiąc?

Dowiadując się, że zostaniesz mamą, bacznie obserwujesz kalendarz ciąży. 23 tydzień to już początek szóstego miesiąca, a zatem niemal pół roku różnych doświadczeń sprawia, że w ciąży jesteś gotowa niemal na wszystko. Czy rzeczywiście już nic się nie zmienia?

Z każdym dniem zbliżasz się do rozwiązania ciąży, czyli porodu. Musisz być na niego przygotowana w każdej chwili, bowiem w drugiej połowie ciąży może dojść do akcji porodowej w każdym momencie, choć oczywiście porody w 23 tygodniu ciąży są rzadkością i zależą przede wszystkim od trybu życia, jaki prowadzisz. Jak zmienia się twoje ciało w 23 tygodniu ciąży? Jak rozwija się dziecko w 23 tygodniu ciąży i wreszcie – na co powinnaś się przygotować?

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Pomimo, że połowa ciąży już za tobą, wciąż zadajesz sobie pytanie – 23 tydzień, który to miesiąc? Kalendarz ciąży jest cały czas istotny z perspektywy opieki lekarskiej i każdy dzień, w którym płód rozwija się w twoim ciele ma ogromne znaczenie w trakcie porodu, dlatego też dla lekarzy i położnych wciąż istotne jest posługiwanie się tą terminologią tygodniową.

23 tydzień ciąży to szósty miesiąc ciąży i wciąż drugi trymestr, choć już za miesiąc rozpoczniesz kolejny, ostatni trymestr. Do porodu terminowego pozostało już tylko 17 tygodni, choć od tego momentu musisz być gotowa na nagłą akcję porodową.

 

23 tydzień ciąży – brzuch i zmiany w wyglądzie mamy

Na początku szóstego miesiąca, czyli w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. Każdego dnia staje się bardziej kształtny, choć jego ostateczna wielkość zależna jest oczywiście od samego malucha i jego ułożenia. W tym czasie najlepiej sprawdzą się ciążowe sukienki, a także spodnie z tak zwanym golfem. Pamiętaj, aby w ciąży wybierać ubrania z przewiewnych i naturalnych materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i pomagają w zachowaniu odpowiedniej higieny.

23 tydzień ciąży – ile powinnam przytyć? To pytanie, które zadaje sobie wiele przyszłych mam. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem zależy w głównej mierze od wagi wyjściowej. Jeśli twoja waga startowa kształtowała się na odpowiednim poziomie, w trakcie ciąży powinnaś przybrać na wadze około 10 kilogramów.

Mamy, które przed ciążą zmagały się z nadwagą dzięki wprowadzeniu zbilansowanej diety mogą przez całą ciąże zachować taką samą wagę, a nawet schudnąć. Nie przejmuj się nadmiernymi kilogramami w 23 tygodniu ciąży, jeśli twój lekarz prowadzący uważa, że twoja waga jest w normie.

 

Ciąża, 23 tydzień. Brzuch – od czego zależy jego wielkość?

Mamy, które mają już za sobą pierwszą ciążę znacznie szybciej nabiorą krągłości. Brzuch w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży przypomina delikatnie napompowany balonik, ale z każdym dniem podnosi się nieznacznie do góry. Odpowiada za to przede wszystkim powiększająca się macica, którą możesz wyczuć na wysokości pępka.

Większy brzuszek jest też na ogół oznaką ciąży mnogiej – nie powinno być to zaskoczeniem, bowiem dwoje maluchów potrzebuje znacznie więcej przestrzeni, niż jeden. W momencie, gdy w brzuchu rozwija się więcej niż dwoje dzieci, kontrola lekarska jest niezbędna, gdyż może ona zagrażać zarówno życiu maluchów, jak i samej mamy.

Twardy brzuch w ciąży – 23 tydzień, ale także dwudziesty czwarty czy piąty – to normalny objaw tego wyjątkowego stanu. Nie powinien on budzić niepokoju – skóra jest napięta, a oprócz narządów, które znajdowały się tam do tej pory, przestrzeń dla siebie musiała znaleźć także macica oraz twoje dziecko!