🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

23 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Który to miesiąc?

2022-06-30
23 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Który to miesiąc?

Dowiadując się, że zostaniesz mamą, bacznie obserwujesz kalendarz ciąży. 23 tydzień to już początek szóstego miesiąca, a zatem niemal pół roku różnych doświadczeń sprawia, że w ciąży jesteś gotowa niemal na wszystko. Czy rzeczywiście już nic się nie zmienia?

Z każdym dniem zbliżasz się do rozwiązania ciąży, czyli porodu. Musisz być na niego przygotowana w każdej chwili, bowiem w drugiej połowie ciąży może dojść do akcji porodowej w każdym momencie, choć oczywiście porody w 23 tygodniu ciąży są rzadkością i zależą przede wszystkim od trybu życia, jaki prowadzisz. Jak zmienia się twoje ciało w 23 tygodniu ciąży? Jak rozwija się dziecko w 23 tygodniu ciąży i wreszcie – na co powinnaś się przygotować?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Pomimo, że połowa ciąży już za tobą, wciąż zadajesz sobie pytanie – 23 tydzień, który to miesiąc? Kalendarz ciąży jest cały czas istotny z perspektywy opieki lekarskiej i każdy dzień, w którym płód rozwija się w twoim ciele ma ogromne znaczenie w trakcie porodu, dlatego też dla lekarzy i położnych wciąż istotne jest posługiwanie się tą terminologią tygodniową.

23 tydzień ciąży to szósty miesiąc ciąży i wciąż drugi trymestr, choć już za miesiąc rozpoczniesz kolejny, ostatni trymestr. Do porodu terminowego pozostało już tylko 17 tygodni, choć od tego momentu musisz być gotowa na nagłą akcję porodową.

 

23 tydzień ciąży – brzuch i zmiany w wyglądzie mamy

Na początku szóstego miesiąca, czyli w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. Każdego dnia staje się bardziej kształtny, choć jego ostateczna wielkość zależna jest oczywiście od samego malucha i jego ułożenia. W tym czasie najlepiej sprawdzą się ciążowe sukienki, a także spodnie z tak zwanym golfem. Pamiętaj, aby w ciąży wybierać ubrania z przewiewnych i naturalnych materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i pomagają w zachowaniu odpowiedniej higieny.

23 tydzień ciąży – ile powinnam przytyć? To pytanie, które zadaje sobie wiele przyszłych mam. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem zależy w głównej mierze od wagi wyjściowej. Jeśli twoja waga startowa kształtowała się na odpowiednim poziomie, w trakcie ciąży powinnaś przybrać na wadze około 10 kilogramów.

Mamy, które przed ciążą zmagały się z nadwagą dzięki wprowadzeniu zbilansowanej diety mogą przez całą ciąże zachować taką samą wagę, a nawet schudnąć. Nie przejmuj się nadmiernymi kilogramami w 23 tygodniu ciąży, jeśli twój lekarz prowadzący uważa, że twoja waga jest w normie.

 

Ciąża, 23 tydzień. Brzuch – od czego zależy jego wielkość?

Mamy, które mają już za sobą pierwszą ciążę znacznie szybciej nabiorą krągłości. Brzuch w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży przypomina delikatnie napompowany balonik, ale z każdym dniem podnosi się nieznacznie do góry. Odpowiada za to przede wszystkim powiększająca się macica, którą możesz wyczuć na wysokości pępka.

Większy brzuszek jest też na ogół oznaką ciąży mnogiej – nie powinno być to zaskoczeniem, bowiem dwoje maluchów potrzebuje znacznie więcej przestrzeni, niż jeden. W momencie, gdy w brzuchu rozwija się więcej niż dwoje dzieci, kontrola lekarska jest niezbędna, gdyż może ona zagrażać zarówno życiu maluchów, jak i samej mamy.

Twardy brzuch w ciąży – 23 tydzień, ale także dwudziesty czwarty czy piąty – to normalny objaw tego wyjątkowego stanu. Nie powinien on budzić niepokoju – skóra jest napięta, a oprócz narządów, które znajdowały się tam do tej pory, przestrzeń dla siebie musiała znaleźć także macica oraz twoje dziecko!

 

Ciąża – 23 tydzień zmian w twoim ciele!

Ból krocza w 23 tygodniu ciąży jest całkowicie normalny. Wynika on z powiększania się macicy. Jeśli jednak czujesz się tym zaniepokojona, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Rozrost macicy może wywoływać również inne, niezbyt przyjemne objawy – zalicza się do nich ból kręgosłupa, który utrudnia funkcjonowanie i może prowadzić także do kłopotów ze snem.

Ucisk macicy na naczynia krwionośne to także powód zawrotów głowy, duszności, a także słabszej kondycji, choć pod koniec drugiego trymestru z pewnością zauważysz u siebie nagły przypływ energii! Częste wizyty w toalecie mogą wydawać się uciążliwe, ale są jak najbardziej normalnym objawem ciąży!

Pod koniec II trymestru, a zatem w 23 tygodniu ciąży wiele mam odczuwa wzmożony apetyt. To również normalna reakcja organizmu, ponieważ na tym etapie ciąży również i bilans kaloryczny powinien być nieco wyższy. Warto jednak pamiętać, że w trakcie całej ciąży dieta ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, dlatego też spożywane posiłki powinny być pełnowartościowe. Unikaj cukrów, produktów przetworzonych i tłuszczów. Postaw na produkty bogate w żelazo, które pomogą ci w walce z anemią w ciąży.

Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże ci także w walce z innymi dolegliwościami obecnymi w 23 tygodniu ciąży, czyli ze zgagą, wzdęciami oraz zaparciami.

 

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – skurcze oraz lśniące włosy

Zarówno rozrastająca się macica, jak i burza hormonów, która wciąż toczy się w twoim organizmie sprawia, że możesz odczuwać zawroty głowy, bóle głowy, ale także huśtawkę nastrojów, co jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem w 23 tygodniu ciąży.

Do nieprzyjemnych objawów ciąży w 23 tygodniu należy swędzenie skóry na brzuchu, biodrach i piersiach. To oznaki rozciągania się skóry, a zatem pojawiania się rozstępów, dlatego też odpowiednia pielęgnacja skóry zalecana jest od samego początku ciąży. Jeśli do tej pory odkładałaś to na później, to początek szóstego miesiąca jest również dobrym czasem – niektóre blizny pozostaną z tobą do końca życia, ale nowym uda się zapobiec!

Ból kręgosłupa oraz zawroty głowy mogą prowadzić do kłopotów ze snem, dlatego też staraj się wypoczywać w ciągu dnia i kładź się na lewym boku, dzięki czemu unikniesz mocniejszego nacisku na główne naczynia krwionośne. Do spania warto wykorzystać także specjalne poduchy-węże, które zapewnią ci większy komfort.

Nie u wszystkich mam skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się już w dwudziestym tygodniu ciąży – jeśli w 23 tygodniu ciąży poczujesz je pierwszy raz, nie przejmuj się! To po prostu twój organizm przygotowuje się już do porodu.

Ciąża ma też swoje pozytywne strony! Pod koniec drugiego trymestru wiele mam promienieje. Sylwetka, która nabrała krągłości jest bardzo kobieca, do tego włosy i paznokcie są bardzo mocne, co dodatkowo podnosi pewność siebie. Większość mam cieszy się także przepiękną gładką cerą, na co z pewnością mają wpływ także dobrej jakości kosmetyki, stosowane w trakcie ciąży.

 

Dwudziesty trzeci tydzień – jak wygląda dziecko?

W 23 tygodniu ciąży płód jest już w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju. Jego układ nerwowy jest prawie całkowicie rozwinięty, dlatego też szanse na przeżycie w przypadku wcześniactwa wzrastają z każdym kolejnym dniem.

Nie tylko układ nerwowy jest gotowy na pierwsze spotkanie ze światem! W 23 tygodniu ciąży maluch ma znakomicie rozwinięte płuca, nerki – zaczyna także pracować układ wydalniczy rozpoczynając produkcję smółki, czyli stolca składającego się bilirubiny, wód płodowych, mazi płodowej, a także nabłonka przewodu pokarmowego.

Waga dziecka – 23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży – waga dziecka to ponad pół kilograma! Maluch w tym czasie osiąga wielkość około 30 centymetrów. Swoim wyglądem przypomina noworodka, choć wciąż dopiero gromadzi tkankę tłuszczową, która będzie mu niezbędna tuż po przyjściu na świat. Skóra i włosy malucha wciąż są przezroczyste i pozbawione pigmentu, dlatego widać przez nie cały układ krwionośny.

Ruchy dziecka – 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży – maluch wciąż ćwiczy swój układ ruchowy chwytając pępowinę, ssąc kciuk, ale także robiąc fikołki. Jest aktywny głównie wieczorami, dlatego że w tym okresie przesypia średnio 20 godzin dziennie! Reaguje na wyższy poziom cukru we krwi – staje się wtedy bardziej ożywiony i to właśnie wtedy możesz wyczuć jego delikatne jeszcze kopanie.

23 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Dziecko w 23 tygodniu ciąży jeszcze dość często zmienia swoją pozycję w brzuchu mamy. Ma jeszcze dość sporo miejsca, ponieważ najwięcej na wadze przybiera dopiero w ostatnim miesiącu ciąży, a zatem ma jeszcze dużo czasu by swobodnie się bawić.

Ułożenie dziecka w 23 tygodniu ciąży nie ma wpływu na przygotowanie do porodu, dlatego nawet jeśli nie jest ułożony główką do dołu podczas badania USG – nie musisz się tym martwić!

 

Badania w 23 tygodniu ciąży

Jeśli jesteś pod kontrolą lekarza prowadzącego, wszystkie skierowania na badania otrzymasz podczas wizyty. Co miesiąc niezbędne jest wykonanie badania ogólnego moczu, a także morfologii. Około 24-25 tygodnia ciąży, lekarz skieruje cię także na wykonanie „glukozy na czczo” czyli sprawdzenie poziomu cukru we krwi.

Regularne wizyty u lekarza prowadzącego pozwolą na odpowiednią kontrolę twojego stanu zdrowia oraz rozwoju malucha. Powinny odbywać się co około 4 tygodnie – w tym czasie sprawdzana będzie twoja waga, ciśnienie, a także porównanie badań z ostatniej wizyty. To także doskonała okazja by poprosić lekarza by odpowiedział na nurtujące cię pytania, a tych z pewnością będziesz mieć wiele.

Aby uniknąć przyjmowania leków, które w ciąży nie są wskazane, pamiętaj o odpowiedniej diecie, ale też i o higienie, szczególnie okolic intymnych. W 23 tygodniu ciąży mogą pojawić się znaczne upławy – pomocna będzie bawełniana bielizna oraz specjalne płyny do higieny intymnej dedykowane kobietom w ciąży.  

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixelpixel