Zadzwoń do nas

690 110 432

24 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Zmiany w organizmie

2022-06-30
24 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Zmiany w organizmie

Kalendarz ciąży – 24 tydzień to czas dużych zmian w organizmie. Na tym etapie ciąży twoje dziecko wygląda już jak noworodek, a jego waga z tygodnia na tydzień będzie dość znacząco wzrastać. W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży znów możesz mieć huśtawkę nastrojów, za co oczywiście odpowiadają hormony. Na co musisz się przygotować i co oznacza dla Ciebie 24 tydzień ciąży?

Ciąża to bardzo ciekawy moment w życiu kobiety. Choć jest to stan całkowicie naturalny, wielu lekarzy określa ciążę jako stan wyjątkowy. W momencie, gdy już przyzwyczaisz się do niektórych objawów, pojawiają się nowe, które również mogą utrudnić funkcjonowanie – to najczęściej hormony, które buzując w twoim organizmie powodują huśtawkę nastrojów. Czego jeszcze powinnaś się spodziewać w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży?

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

24 tydzień – który to miesiąc?

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – który to miesiąc? Nie przejmuj się, jeśli nadal lekarska terminologia stwarza ci problemy! Mierzy się z tym większość przyszłych mam, dlatego spieszymy z podpowiedzią! Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to szósty miesiąc i II trymestr ciąży. Wielkimi krokami zbliżasz się już do ostatniego, III trymestru! Do rozwiązania, czyli porodu w terminie, pozostało już tylko 16 tygodni.

Zdarza się, że na tym etapie maluch już będzie spieszył się do przyjścia na świat, dlatego warto mieć przygotowaną wyprawkę dla noworodka i dla mamy do szpitala, aby być gotowym na każdą ewentualność.

 

24 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 24 tygodniu ciąży jest już mocno wyraźny! Rozwijający się w brzuchu płód jest w końcu dość imponujących rozmiarów, zwiększa się także ilość płynu owodniowego, który nie tylko chroni dziecko przed urazami, ale pomaga mu także w ćwiczeniach motoryki małej. Nie ma zatem nic nadzwyczajnego, że od tego momentu wielkość twojego brzuszka każdego dnia będzie się zwiększać.

Na tym etapie ciąży brzuch również twardnieje, co związane jest z ilością płynu, jaki wypełnia macicę. Możesz również czuć wzmożone ruchy dziecka – pomimo dość małej przestrzeni stara się on znaleźć wygodną pozycję, a przy okazji rozwija pierwsze umiejętności, do których zalicza się między innymi ssanie i chwytanie!

 

Ciąża 24 tydzień – zmiany w organizmie mamy

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży największą i zauważalną zmianą jest coraz krąglejszy brzuch. Pod koniec II trymestru przyszłe mamy mają bardzo kobiece sylwetki, co związane jest z powiększonymi biodrami oraz piersiami. Ciążę będzie coraz trudniej ukryć, bowiem rosnące każdego dnia dziecko będzie potrzebowało coraz więcej przestrzeni.

Choć w 24 tygodniu ciąży wciąż możesz poruszać się samodzielnie, na spacery czy zakupy warto zabierać kogoś ze sobą! Unikaj też dużych skupisk ludzi, a także nie wychodź z domu w upały, bowiem zwiększa się wtedy ryzyko zasłabnięcia i upadku, który może doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Poród w 24 tygodniu ciąży niesie za sobą duże ryzyko, dlatego warto postawić na bezpieczeństwo swoje i dziecka.

W 24 tygodniu ciąży nadal będą ci towarzyszyć znane dolegliwości, do których zalicza się zgaga, zaparcia czy wzdęcia. Walczyć możesz z nimi za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety – staraj się jeść mniej, ale częściej, nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Ruch nadal jest wskazany i nie musisz z niego rezygnować – więcej ćwiczeń wykonuj przy asyście drugiej osoby (na przykład na zajęciach jogi dla kobiet ciężarnych) i gdy poczujesz zawroty głowy lub zmęczenie, po prostu odpocznij. To nie jest dobry moment na sport wyczynowy!

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to powrót huśtawki nastrojów. Wiele kobiet na tym etapie ciąży odczuwa mieszane uczucia – obawy związane z macierzyństwem i samym porodem, jak i ogromną ekscytację. Te skrajne emocje mogą prowadzić również do depresji ciążowej, a także poporodowej, dlatego nie wahaj się poprosić o pomoc swojego lekarza prowadzącego. Nie musisz tych obaw zachowywać tylko dla siebie – rozmowa z kwalifikowanym psychologiem nie tylko poprawi twój komfort, ale przede wszystkim pozwoli ci racjonalnie przygotować się zarówno do porodu, jak i do opieki nad dzieckiem.

Biegunka w ciąży – 24 tydzień to trudny czas, w którym poprzez skrajne emocje i strach może dojść do rozstrojów żołądka. Nie powinny one budzić niepokoju, jednak jeśli stan się pogłębia, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

 

24 tydzień ciąży – poród czyli ból brzucha w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży skurcze, które przypominają skurcze porodowe to nic innego jak skurcze Braxtona-Hicksa. Są to dość nieregularne skurcze, które nie trwają dłużej niż 60 sekund. W III trymestrze ciąży pojawiać się będą częściej i są oznaką przygotowań organizmu do porodu.

Ciąża 24 tydzień – waga mama

Na tym etapie ciąży wzrost wagi u mamy jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Nawet, jeśli cały czas jesteś na specjalnej diecie i odżywiasz się bardziej racjonalnie, gwałtowny wzrost twojego płodu powoduje wzrost twojej wagi. Do końca ciąży będzie ona cały czas rosła, nie powinna jednak przekroczyć około 8 kilogramów.

Pamiętaj, że na twoją wagę wpływ ma wiele czynników. To nie tylko sam płód oraz wody owodniowe, ale przede wszystkim twoja dieta! W ciąży zrezygnuj z produktów przetworzonych, słodyczy i fast foodów, a zamiast tego wprowadź do swojego menu zdrowe przekąski bogate w minerały i witaminy. Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi kwasu foliowego, jak i żelaza, dlatego stawiaj na zielone warzywa, do których zalicza się między innymi bób (jest niezwykle bogaty w kwas foliowy), brokuły czy jarmuż.

 

Badania w 24 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, która jest wynikiem procesów hormonalnych. Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się zmęczenie oraz silne pragnienie. Dlatego też podczas wizyty kontrolnej lekarz prowadzący zleci ci obowiązkowe badanie poziomu glukozy na czczo.

Choć pomiar glukozy nie jest przyjemnym badaniem, jest ono niezbędne by zareagować niezwłocznie w przypadku pojawienia się cukrzycy ciążowej. Za dopłatą możesz otrzymać napój smakowy – pomarańczowy czy cytrynowy, które przypominają popularne napoje, a co za tym idzie są nieco bardziej przyjemne w smaku i badanie nie będzie aż tak męczące.

W szóstym miesiącu ciąży możesz również wykonać badanie USG – nie jest ono obowiązkowe, ale wielu rodziców decyduje się na nie by zobaczyć ruchy dziecka oraz sprawdzić czy rozwija się ono prawidłowo. Badanie USG w 24 tygodniu ciąży zalecane jest dla rodziców, którzy przy badaniu połówkowym mieli problem z właściwą diagnostyką (na ogół ze względu na ułożenie dziecka).Lekarz prowadzący standardowo zleci ci także badania kontrolne, do których zalicza się morfologię oraz badanie ogólne moczu.