Zadzwoń do nas

690 110 432

25 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak wygląda brzuszek mamy

2022-06-30
25 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak wygląda brzuszek mamy

W szóstym miesiącu ciąża jest już w zaawansowanym stadium – nie tylko czujesz ruchy swojego dziecka, zawiązując z nim intymną więź, ale również i twoje ciało przybiera typową dla kobiet w ciąży sylwetkę. 25 tydzień ciąży to czas, w którym należy rozpocząć przygotowania do porodu – zobacz, czego spodziewać się w tym czasie!

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to moment, w którym powinny wystartować przygotowania do porodu. Warto urządzić pokój malucha, spakować wyprawkę do szpitala i przede wszystkim – rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia. Dodatkowym atutem będą ćwiczenia mięśni Kegla – proste zadania, które będziesz wykonywać nie tylko pomogą ci uniknąć rozcięcia pochwy podczas porodu, ale także w późniejszym okresie wpłyną pozytywnie na twoje samopoczucie i trzymanie moczu.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

25 tydzień – który to miesiąc? Jesteś w szóstym miesiącu ciąży i w końcówce II trymestru. Przed tobą już tylko trzy miesiące do terminowego rozwiązania ciąży, czyli porodu. Od tego momentu możesz odczuwać coraz większe zmęczenie, ból kręgosłupa, a także obawy związane z tym, jak będzie przebiegał poród i jak będzie wyglądało macierzyństwo.

 

25 tydzień ciąży – brzuszek mamy i inne krągłości

Tydzień 25 – kalendarz ciąży wskazuje, że to szósty miesiąc, a zatem moment, w którym ukrycie ciąży jest już praktycznie niemożliwe. Około 6 miesiąca maluch ma już wykształcone prawie wszystkie zmysły i narządy, które pozwolą mu funkcjonować poza ciałem matki, dlatego w ostatnich tygodniach ciąży przygotowuje się głównie do porodu, a to oznacza między innymi odkładanie tkanki tłuszczowej. Z dnia na dzień maluch staje się większy i cięższy, zaczyna brakować mu miejsca, co prowadzi do powiększania się maminego brzucha.

Z tygodnia na tydzień staje się on bardziej krągły, przypomina nadmuchany balonik. Oprócz większego brzuszka dostrzeżesz u siebie także znacznie większe i obrzmiałe piersi i szersze biodra, a także warstwę tłuszczyku w okolicach odcinkach lędźwiowego. Dla wielu przyszłych mam te dodatkowe kilogramy mogą być ogromnym zmartwieniem i przyczyną spadku nastroju.

Warto także pamiętać, że wielkość brzucha zależy od samej ciąży! Ciąża bliźniacza – 25 tydzień będzie znacznie bardziej widoczna niż u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Ciąże mnogie już na tym etapie mogą wskazywać na znacznie bardziej zaawansowany etap. Nie musisz się martwić – natura doskonale wie, jak chronić ciebie oraz twoje dziecko, dlatego na każdym etapie ciąży możesz odczuwać różne dolegliwości, a twoje ciało będzie dostosowywać się do wielkości samego brzuszka.

Waga – 25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży to czas, w którym każda przyszła mama może odczuć przyrost wagi. To zjawisko całkowicie naturalne – kilka tygodni po porodzie znów wrócisz do formy, a nadmiar tkanki tłuszczowej odejdzie w zapomnienie. Pamiętaj, że dodatkowa warstwa tłuszczu w okolicach kręgosłupa chroni przed urazami, zaś waga brzucha to przede wszystkim ciężar twojego dziecka oraz wód płodowych, a zatem już w godzinę po porodzie twoja waga spadnie o kilka kilogramów w dół!

 

Ciąża – 25 tydzień: objawy i odczucia

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży pewne objawy wpisały się już do twojego normalnego rytmu dnia. To przede wszystkim zgaga oraz częste oddawanie moczu, które z tygodnia na tydzień wydaje się być jeszcze bardziej intensywne. Masz rację, gdyż rozrastający się płód coraz mocniej uciska zarówno pęcherz, jak i inne organy powodując dyskomfort.

Ze zgagą możesz walczyć odpowiednią dietą, w której znajdować się będzie jak najmniej smażonych produktów oraz wielkością oraz ilością zbilansowanych posiłków. W przypadku częstego oddawania moczu sprawa jest znacznie bardziej utrudniona, ponieważ nie możesz przestać pić – wręcz przeciwnie, w tym okresie wskazane jest nieco większe spożywanie płynów, aby nie doszło do odwodnienia.

Staraj się zatem tak wybierać trasy na spacer, aby zawsze w pobliżu była toaleta. Nie bój się także w sklepach prosić o otwarcie toalety, nawet jeśli jest ona przeznaczona tylko dla pracowników. Miej przy sobie nawilżany papier toaletowy – najlepiej sprawdzi się ten dla dzieci, ponieważ nie zawiera sztucznych barwników oraz jest neutralny dla skóry.

Rozrastająca się macica sprawia, że zaczynasz odczuwać także ucisk na przeponę, co z kolei prowadzi do problemów z oddechem. Będziesz oddychać nieco płyciej, przez co możesz też odczuwać zawroty głowy. Najlepszym remedium na taką dolegliwość jest regularny spacer po sosnowym lesie.

Ból krocza w ciąży – 25 tydzień

Twój organizm przygotowuje się już do porodu, dlatego możesz odczuwać różne natężenie bólu. 25 tydzień ciąży – skurcze macicy to nic innego, jak skurcze Braxtona-Hicksa, które są nieregularne i nie powinny trwać dłużej niż 60 sekund. Nie są to jeszcze skurcze przepowiadające, a jedynie oznaka, że twoje ciało powoli przygotowuje się do porodu.

W 25 tygodniu ciąży może pojawić się również ból krocza, co również jest w pełni naturalne – to rozciągające się ścięgna, co jest wynikiem poszerzania się macicy oraz miednicy. Kolejnym bólem, który będzie ci towarzyszył jest oczywiście ból kręgosłupa – twoje ciało musi zmienić nieco swoją sylwetkę bowiem aby zachować równowagę z powodu większego brzucha, twój kręgosłup układa się nieco inaczej w dolnej części pleców – nie martw się, tuż po ciąży zacznie on wracać do swojego poprzedniego kształtu!

 

Jak dbać o siebie w 25 tygodniu ciąży?

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, w którym weszłaś już w pewną rutynę i doskonale wiesz, dzięki czemu czujesz się dobrze. Warto jednak w tym czasie pomyśleć nad pielęgnacją skóry, dzięki czemu szybciej wróci ona do formy tuż po porodzie.

W 25 tygodniu ciąży zadbaj też o mięśnie Kegla. Warto wyćwiczyć je jeszcze przed porodem, gdyż dzięki temu możesz uniknąć nacięcia krocza. Dbanie o mięśnie Kegla przyniesie też dużo korzyści po samym porodzie gdyż pomoże ci w opanowaniu trudnej i wstydliwej kobiecej dolegliwości, do jakiej zalicza się nietrzymanie moczu.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to dokonały moment, aby zapisać się do szkoły rodzenia, która oprócz jogi dla kobiet ciężarnych czy aerobiku na basenie pomoże ci przygotować się do samego porodu, jak i do wczesnego macierzyństwa.

 

Dwudziesty piąty tydzień ciąży – ułożenie dziecka i obowiązkowe badania

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka w dole brzucha są coraz mocniej wyczuwalne. Podczas badania USG możesz zauważyć, jak próbuje się ułożyć w twoim brzuchu! Choć w tym czasie badanie USG nie jest obowiązkowe, warto je wykonać około 26 tygodnia ciąży by sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo.

Na ostatniej wizycie kontrolnej dostałaś z pewnością całą listę skierowań na badania, które musisz wykonać w najbliższym czasie. To przede wszystkim:- test obciążenia glukozą,- test na toksoplazmozę,- badanie pH wydzieliny pochwowej,- cytologia,- badanie przeciwciał RH- (gdy posiadasz grupę Rh-).

Oprócz specjalistycznych badań, obowiązkowo na każdą wizytę kontrolną musisz mieć aktualną morfologię, a także badanie ogólne moczu. W 25 tygodniu ciąży lekarz z pewnością będzie także starał się określić wysokość dna macicy.

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ułożenie dziecka wciąż nie ma aż tak dużego znaczenia. Maluchy wciąż się wiercą i zmieniają pozycję, a zatem przez najbliższe 3 miesiące jeszcze kilka razy zmienią swoje ułożenie w twoim brzuchu!