Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

26 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak zmienia się ciało mamy?

2022-07-29
26 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak zmienia się ciało mamy?

26 tydzień ciąży to czas, w którym maluch przede wszystkim ćwiczy umiejętności niezwykle przydatne poza brzuszkiem mamy. To zwłaszcza ssanie oraz chwyt! W porównaniu do swojego wciąż niewielkiego ciałka, to prawdziwy siłacz, który mógłby konkurować na olimpijskiej arenie z najlepszymi sportowcami! W tym czasie znów dają znać o sobie hormony, które wprowadzają cię w smutny nastrój. Bez obaw, to normalna rzecz, a my podpowiemy, jak sobie z tym radzić!

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

 wyprawka dla noworodka

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dwudziesty szósty tydzień – który to miesiąc? To wciąż szósty miesiąc ciąży, a dokładnie przedostatni tydzień szóstego miesiąca, oraz przedostatni tydzień II trymestru ciąży. Przed Tobą już ostatnie trzy miesiące, podczas których cały czas musisz być gotowa na poród.

 

Kalendarz ciąży – 26 tydzień. Jak zmienia się ciało mamy?

W ciąży zmiany w wyglądzie ciała mamy związane są przede wszystkim z rozwojem i wielkością dziecka. Im bardziej zaawansowane stadium ciąży, tym zewnętrzne oznaki są bardziej widoczne. Pod koniec szóstego miesiąca ciąży maluch wkracza w fazę bardzo intensywnego rozwoju, który ma przygotować go na życie poza łonem. Oznacza to, że diametralnie rośnie, zwiększa się także jego waga, co widać w stale rozrastającym się brzuchu mamy.

Tydzień 26, to czas w którym ukrycie ciąży jest w zasadzie niemożliwe, bo nawet bardzo luźne ubrania zaczynają opinać się na brzuchu. Znacznie większe są także piersi, które znów mogą być nieco obrzmiałe, co spowodowane jest przygotowaniem do laktacji. Wielkość brzucha związana jest nie tylko z samą wagą i wielkością malucha, ale również z ilością wód płodowych, których stale przybywa.

26 tydzień, ciąża bliźniacza w tym czasie będzie wymagała stałego monitoringu przez lekarza, bowiem ilość miejsca w maminym brzuchu jest ograniczona, co może wpłynąć na rozwój maluchów.

Większy brzuszek to również kolejne dolegliwości. To przede wszystkim intensywniejszy ból w okolicach dolnej części kręgosłupa, która już jakiś czas temu została otoczona specjalną tkanką tłuszczową chroniącą kręgosłup przed urazami. Jednak w 26. tygodniu ciąży ból może pojawić się także na wysokości piersi, co związane jest zarówno z ich powiększeniem, jak i nienaturalnym chodem, który zapobiega utracie równowagi podczas przemieszczania się.

W 26 tygodniu ciąży pojawia się także coraz bardziej dokuczliwy bezdech, co z kolei związane jest z uciskiem płodu na przeponę. To wymusza na tobie dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej i częstszych odpoczynków – staraj się zatem częściej spokojnie odpoczywać na wygodnej kanapie lub fotelu!

 

26 tydzień ciąży – twardy brzuch i inne objawy

26 tydzień ciąży wciąż uważany jest za jeden z najlepszych tygodni ciąży – choć hormony powoli zaczynają buzować, najbardziej uciążliwe objawy związane są przede wszystkim z coraz większym brzuszkiem. 26 tydzień ciąży – twardy brzuch jest jak najbardziej normalnym objawem, świadczy też o tym, że ciąża przebiega prawidłowo.

Oprócz bólu kręgosłupa, uczucia ciężkości, jednym z popularniejszych objawów pod koniec szóstego tygodnia ciąży jest zgaga oraz zaparcia, które towarzyszą ci już od jakiegoś czasu. Z pewnością też coraz częściej będziesz korzystać z toalety, co też jest normalnym zjawiskiem – nie oznacza to, że twój pęcherz jest coraz mniejszy, a że płód uciska poszczególne narządy, które znajdują się wewnątrz twojego ciała.

Pomimo, że huśtawka nastrojów kojarzy się bardziej z pierwszym trymestrem ciąży, również pod koniec szóstego miesiąca, czyli około 26 tygodnia ciąży mogą dopadać cię wątpliwości. Jest to całkowicie normalne, ale wiele przyszłych mam może w tym czasie cierpieć na depresję ciążową. 

Jeśli odczuwasz obawy związane z przyjściem na świat dziecka, boisz się, jak będzie wyglądał sam poród, a także jak poradzisz sobie z bobasem, pamiętaj aby porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem podczas wizyty kontrolnej. Nie wstydź się także prosić o pomoc i skorzystaj z pomocy psychologa, który w ramach świadczeń zdrowotnych dla kobiet w ciąży często jest darmowy.

 

26 tydzień ciąży – skurcze i ruchy dziecka

W szóstym miesiącu ciąży mogą pojawić się skurcze – to nic innego, jak skurcze Braxtona-Hicksa, które nie są groźne i nie świadczą o porodzie, a jedynie są oznaką, że twój organizm powoli przygotowuje się do porodu. 

26 tydzień – ruchy dziecka w dole brzucha są już wyczuwalne. Na ich podstawie znasz już aktywność swojego bobasa. Pamiętaj, że wciąż większość czasu spędza on na odpoczynku, jednakże o pewnych porach dniach bardzo intensywnie kopie – najczęściej, gdy kładziesz się spać! W momencie twojej aktywności ciągły ruch delikatnie go usypia.

 

Jak dbać o siebie w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży?

Z każdym kolejnym tygodniem twoje ciało się zmienia, a zatem znacznie trudniej będzie ci dalej być aktywną, choć w trakcie ciąży ruch wskazany jest aż do porodu. Nadal możesz korzystać z basenu czy chodzić na spacery – warto jednak zabierać kogoś ze sobą, kto towarzyszyłby ci i był wsparciem podczas spadku formy.

Dla kobiet pod koniec szóstego miesiąca ciąży najlepszą aktywnością jest joga dla ciężarnych – to bardzo delikatne ćwiczenia rozciągające, które przygotowują cię także do porodu. Podczas zajęć wzmocnisz mięśnie macicy, co znacznie zmniejszy ryzyko nacięcia podczas porodu.

Pamiętaj także o diecie – pomimo, że czujesz się już lepiej, wciąż obowiązuje zasada „jeść dla dwojga, ale nie za dwoje”. Trzymając się tej maksymy nie tylko nie przytyjesz, ale dodatkowo dostarczysz organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. 26. tydzień ciąży – waga mamy z pewnością jest wyższa, niż początkowa, ale to całkowicie normalne! Podczas wizyt kontrolnych lekarz poinformuje cię, jeśli zajdzie potrzeba wprowadzenia bardziej restrykcyjnej diety.

 

26 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Dwudziesty szósty tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? To pytanie, które zadają sobie wszyscy przyszli rodzice! W tym czasie twoje dziecko wygląda jak noworodek, choć wciąż z nieco zaburzonymi proporcjami – pamiętaj, że cały czas się rozwija, a wciąż pozostały mu trzy miesiące do przyjścia na świat w terminie.

Pod koniec szóstego miesiąca, czyli w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży maluch waży około 850-900 gramów, a długość ciała wynosi około 35-37 centymetrów. 26. tydzień – jaki owoc najlepiej obrazuje twojego malucha? W tym czasie lekarze porównują płód do średniej wielkości melona, a zatem jest już naprawdę bardzo duży!

Intensywny rozwój dziecka przygotowuje go do przyjścia na świat, dlatego też organizm zaczyna magazynować coraz więcej tkanki tłuszczowej. W 26 tygodniu ciąży uczy się także otwierać powieki, przez co reaguje na intensywne światło. 

W 26 tygodniu ciąży maluch cały czas ćwiczy odruch ssania i chwytu, a jest coraz silniejszy bawiąc się swoją pępowiną. Przygotowanie do przyjścia na świat to też rozwój płuc, które zaczynają produkcję surfaktantu, czyli substancji, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych.

 

Dwudziesty szósty tydzień – poród przedwczesny

Poród w 26 tygodniu ciąży wciąż obarczony jest ogromnym ryzykiem. Maluchy urodzone w tym czasie nazywane są wcześniakami, ich organizm nie jest jeszcze dostosowany do życia poza brzuchem mamy – przez kolejne trzy miesiące przygotowują się do samodzielnego oddychania, spożywania pokarmu, ale także wciąż ćwiczą naukę ssania oraz chwytania. 

Mimo to, rozwój medycyny sprawia, że dzięki odpowiedniej opiece lekarskiej przeżywalność wcześniaków urodzonych około 26 tygodnia ciąży jest coraz wyższa.

 

Jakie badania wykonać w 26 tygodniu ciąży?

Wielu rodziców około 26 tygodnia ciąży wykonuje badanie USG. W tym czasie nie tylko można zaobserwować ruchy dziecka, ale także sprawdzić czy rozwija się prawidłowo. Oprócz tego niezwykle ważne jest wykonanie badań obowiązkowych, które zleca lekarz prowadzący. 

To przede wszystkim badanie ciśnienia krwi, morfologia, posiew moczu oraz badanie ruchliwości płodu, które pozwala ocenić jego rozwój.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to końcówka szóstego miesiąca ciąży. W tym czasie twój maluch rozpoczyna już wielkie przygotowania do przyjścia na świat, przez co i ty odczuwasz coraz więcej dolegliwości związanych z III trymestrem ciąży. To przede wszystkim coraz większy i krągły brzuszek, uczucie ciężkości oraz trudności z utrzymaniem równowagi. Przed tobą już ostatnie trzy miesiące, które będą bardzo intensywne, dlatego pomyśl nad wyprawką dla malucha, którą znajdziesz w naszym sklepie! 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixelpixel