27 tydzień ciąży! Dolegliwości i objawy! Jak wygląda brzuch?
Ciąża, 27 tydzień to czas, w którym płód jest już na tyle wykształcony, że w przypadku przedwczesnego porodu jego szanse na przeżycie są naprawdę bardzo duże! Nie mniej, nie jest to dobry moment na sztuczne wywoływanie porodu, jeśli nie jest to konieczne, bowiem maluch wciąż ćwiczy odruch ssania, chwytania, a także odkłada tkankę tłuszczową, która będzie go chronić tuż po porodzie. A jak zmienia się twoje ciało? 27 tydzień ciąży – czas rozpocząć przygotowania do porodu!
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
27 tydzień ciąży – który to miesiąc?
27 tydzień – który to miesiąc? Właśnie kończysz szósty miesiąc ciąży, czyli II trymestr. Przed tobą już ostatnie, trzy miesiące, które dzielą cię od terminowego porodu. Pamiętaj, że od tego momentu poród może zacząć się w każdej chwili, bowiem twoje dziecko jest już niemalże gotowe by żyć poza twoim brzuszkiem – oczywiście, w asyście lekarzy!
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży - brzuch
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – dolegliwości, jakie odczuwasz są przede wszystkim związane z przygotowaniami do porodu. Twój brzuch jest już mocno zaokrąglony – twoja macica wraz z wodami płodowymi zajmuje coraz większy obszar uciskając na przeponę. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że z każdym kolejnym dniem możesz odczuwać nieco większe duszności.
Duszności są normalnym objawem trzeciego trymestru ciąży, pamiętaj jednak by zachować zdrowy rozsądek i w przypadku pojawiających się zawrotów głowy usiąść i odpocząć i w razie potrzeby – poprosić o pomoc. Wielkość brzucha wpływa także na inne obszary twojego życia. Brzuch w 27 tygodniu ciąży nie jest na tyle duży, aby przeszkadzał w wykonywaniu podstawowych czynności, warto jednak mieć na uwadze, że każda z nas kobiet jest inna i czasem nawet najdrobniejsza różnica w wielkości brzuszka może wywołać szereg niespodziewanych trudności, szczególnie że wiele przyszłych mam w tym czasie może zauważać u siebie także opuchliznę – zwłaszcza w trakcie upalnych dni.
Brzuch w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży z pewnością wpłynie na twoją równowagę, a także na kręgosłup. Ból odczuwany w dolnym odcinku jest naturalny, ale na pewno wpłynie na jakość snu. Możesz radzić sobie z nim wykorzystując do spania specjalne poduszki – pamiętaj też o odpoczynku i krótkich drzemkach w ciągu dnia!
Ciąża – 27 tydzień. Dolegliwości i objawy
Brzuch jest najbardziej charakterystyczną oznaką ciąży, ale nie tylko on będzie dawać się we znaki w III trymestrze ciąży! Również twoje piersi stają się większe, bardziej nabrzmiałe i przygotowują się do rozpoczęcia laktacji. To właśnie w siódmym miesiącu ciąży możesz zauważyć pierwsze plamy mleka. Jest to również naturalne i nie powinno budzić twoich obaw – aby zapobiec niezręcznym sytuacjom, na tym etapie ciąży możesz stosować wkładki laktacyjne.
Waga w ciąży – 27 tydzień to moment, w którym twoja waga powinna być o około 10 kilogramów większa niż wyjściowa. Ale uwaga, dotyczy to kobiet, które przed ciążą nie zmagały się z otyłością, oraz które nie mają cukrzycy ciążowej. Przybranie na wadze w trakcie ciąży zależne jest od wielu czynników, dlatego czy twoja obecna waga jest w normie, powinno być konsultowane na każdej wizycie z lekarzem prowadzącym.
Do innych, uciążliwych objawów powinnaś być już przyzwyczajona – to przede wszystkim zgaga, która wraz z powiększającą się macicą może się nasilać. Z pewnością z każdym dniem zauważysz częstsze oddawanie moczu, bowiem macica uciska coraz mocniej na twój pęcherz.
Za tobą już najtrudniejsza huśtawka nastrojów, bowiem hormony są już w miarę ustabilizowane. Jednakże już w siódmym miesiącu ciąży możesz odczuwać niepokój związany z samym porodem, jak i macierzyństwem – jeśli będą one powodować u ciebie nieustanne stany lękowe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Skurcze – 27 tydzień ciąży
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – skurcze, które pojawiają się w siódmym miesiącu ciąży to najczęściej skurcze Braxtona-Hicksa, ale ponieważ płód jest już na tyle wykształcony, że dziecko może żyć poza łonem, około 27. tygodnia ciąży mogą pojawić się także skurcze porodowe.
Wcześniak – 27 tydzień ciąży – wymaga specjalnej opieki lekarskiej, dlatego jeśli rozpocznie się akcja porodowa bezzwłocznie musisz udać się do placówki szpitalnej, a jeśli jest to niemożliwe, koniecznie wezwij karetkę. Maluchy urodzone przedwcześnie mają jeszcze za małą tkankę tłuszczową, aby przeżyć bez opieki lekarskiej.
27 tydzień ciąży – aktywności i dieta
Brzuch w 27 tygodniu ciąży nie przeszkadza w spokojnej aktywności fizycznej, acz musisz mierzyć swoje siły na zamiary, a zatem jeśli poczujesz się nieco gorzej, zakręci ci się w głowie – koniecznie odpocznij. Pamiętaj też, by na spacery zabierać towarzysza, który byłby dla Ciebie wsparciem w trudnych chwilach i w razie niebezpieczeństwa zaopiekuje się tobą.
W szóstym i siódmym miesiącu ciąży najlepsze aktywności to joga dla kobiet ciężarnych oraz basen. Obie aktywności fizyczne sprzyjają rozciąganiu i przygotowują do porodu, dzięki czemu możesz uniknąć nacinania krocza podczas porodu naturalnego. Pomogą ci także w zwalczaniu bólu kręgosłupa czy rwy kulszowej, która również może pojawić się na tym etapie ciąży.
Kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje, a to oznacza, że posiłki powinny być zbilansowane i bogate w witaminy i minerały. Najbardziej kluczowa jest dieta w pierwszych tygodniach ciąży, ale również i na tym etapie to właśnie to, co zjadasz jest budulcem dla twojego dziecka. Świeże warzywa i owoce, ale też ryby z pewnością wpłyną na zdrowie dziecka tuż po porodzie. Unikaj fast foodów i słodyczy, a także produktów mocno przetworzonych!
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – wielkość dziecka
III trymestr to przede wszystkim przygotowanie malucha do życia poza łonem matki. W tym czasie magazynuje tkankę tłuszczową oraz wciąć ćwiczy odruch ssania oraz chwytania. Dwudziesty siódmy tydzień ciąży – wielkość dziecka można porównać już do arbuza lub kalafiora, osiąga długość około 35 centymetrów. Waga dziecka w 27 tygodniu ciąży to około 1000 gram, czyli kilogram!
Dziecko na tym etapie ciąży ma rozwinięte najważniejsze funkcje życiowe, odbiera też wszystkie bodźce, do których zalicza się dźwięk. 27 tydzień ciąży – ruchy dziecka w dole brzucha są dość intensywne. Bez problemu wyczuje je twój partner dotykając twojego brzucha – to właśnie te ruchy potocznie nazywa się kopaniem. Jak sama zauważysz, ruchy dziecka najmocniej wyczuwalne są w konkretnych porach dnia – na przykład podczas kąpieli, albo odpoczynku na kanapie. Twój maluch ma w końcu już własny rytm dnia!
Dziecko wciąż skierowane jest główką do góry, ale zmiana położenia rozpoczyna się dopiero około trzydziestego drugiego tygodnia ciąży, czyli tuż przed terminowym porodem.
Jakie badania wykonać w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży?
Podczas każdej wizyty kontrolnej, która powinna odbywać się co około 4 tygodnie, lekarz prowadzący wypisuje skierowania na specjalistyczne badania. Na każdą wizytę musisz mieć aktualną morfologię, a także posiew moczu.
Dodatkowo pomiędzy dwudziestym siódmym, a trzydziestym drugim tygodniem ciąży wykonuje się cytologię oraz USG. W przypadku konfliktu serologicznego lekarz zaleci też zbadanie przeciwciał odpornościowych anty-Rh. Jeśli występuje konflikt serologiczny dostaniesz skierowanie do szpitala na przyjęcie surowicy, która w przypadku konfliktu pozwoli ci zajść ponownie w ciążę lub uchroni przed ryzykiem poronienia.