🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

28 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch ciążowy? Który to miesiąc?

2022-07-29
28 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch ciążowy? Który to miesiąc?

Za tobą już dwa trymestry ciąży. W pierwszym trymestrze zmagałaś się z huśtawką nastrojów, mdłościami i sennością, podczas gdy w drugim cieszyłaś się ogromną energią i radością, promieniałaś, bowiem kondycja twoich włosów i skóry była wręcz wspaniała! W III trymestrze ciąży huśtawka hormonalna odeszła niemalże całkowicie w zapomnienie, wciąż czujesz że masz dużo siły, ale każdego dnia będziesz miała jej coraz mniej – to normalne, bowiem coraz większy brzuszek po prostu utrudnia funkcjonowanie.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 wyprawka dla noworodka

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Który to miesiąc – 28 tydzień ciąży? Dwudziesty ósmy, dwudziesty dziewiąty, trzydziesty oraz trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży i jednocześnie III trymestr ciąży. Od tego momentu, czyli 28 tygodnia ciąży, do terminowego porodu pozostało już tylko 12 tygodni.

 

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży – III trymestr

Wiele przyszłych mam mówi, że III trymestr jest dla nich trudny. Coraz częściej mierzą się z bezsennością, a dodatkowo nieuchronnie zbliżający się termin porodu sprawia, że zaczynają mieć obawy związane zarówno z samym porodem, jak i macierzyństwem.

Jest to całkowicie naturalne, bowiem sam poród wciąż jest tematem tabu – każda z nas przechodzi go inaczej, a ból który jest odczuwalny szybko zostaje zastąpiony radością, jaką daje dziecko. Ból łagodzony jest także przez naturalnie wytwarzane hormony, które wraz z instynktem macierzyńskim powoli zacierają wspomnienia związane z samym porodem. Jeśli jednak obawiasz się tego dnia, postaraj się do niego przygotować najlepiej podczas rozmowy z lekarzem, psychologiem, a także koleżankami, które już zostały mamami.

Na początku III trymestru, czyli w  28 tygodniu ciąży powinnaś być gotowa na poród w każdej chwili, dlatego też jeśli jeszcze nie masz przygotowanej wyprawki – to najlepszy czas, aby spakować się do szpitala. To również odpowiedni czas na wybranie placówki, w której chcesz urodzić dziecko – pomocne będą w tym opinie dostępne w internecie, którymi chętnie dzielą się inne mamy.

 

28 tydzień ciąży – brzuch ciążowy

W 28 tygodniu ciąży twoja waga powinna być większa o około 10 kilogramów w stosunku do wagi wyjściowej sprzed ciąży. Pamiętaj, że jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, mamy które przed ciążą mierzyły się z otyłością na tym etapie ciąży mogą mieć taką samą wagę lub jedynie wyższą o 2 kilogramy w stosunku do wagi wyjściowej – to dzięki bardziej racjonalnej diecie, jaką zastosowały w ciąży. Również mamy zmagające się z cukrzycą ciążową mogą zauważyć znacznie mniejszy przyrost wagi. Najważniejsze, to aby zmiana wagi odbywa się pod stałym nadzorem lekarza – jeśli zauważy, że z twoją wagą jest coś nie tak, z pewnością cię o tym poinformuje.

Brzuch w 28 tygodniu ciąży jest już znacznie zaokrąglony. Dno macicy znajduje się około 7 centymetrów nad pępkiem, co powoduje znaczny ucisk na przeponę, co z kolei prowadzi do duszności i problemów z oddychaniem. Jeśli nie towarzyszą temu ciągłe zawroty głowy, nie odbieraj tego jako powodu do paniki. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać, a jak poczujesz się nieco gorzej – po prostu odpocznij.

Większy brzuch jest równoznaczny z bólem kręgosłupa. Pomimo dodatkowej tkanki tłuszczowej, która chroni twój kręgosłup przed przeciążeniem, odcinek lędźwiowy jest mocno nadwyrężony. Podobnie jest z odcinkiem szyjnym, który również przyjmuje nieco inną pozycję niż przed ciążą.

 

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży – objawy i odczucia

Charakterystycznym objawem dla III trymestru ciąży jest dość irytujące swędzenie skóry. Powody są dwa – to przede wszystkim coraz mocniej napięta skóra brzucha, która po prostu w bardzo szybkim tempie się rozrasta oraz większa ilość żółci w organizmie. Oba powody nie są niczym nadzwyczajnym i nie powinny wzbudzać niepokoju.

W 28 tygodniu możesz odczuwać nasiloną zgagę oraz zaparcia – to także naturalna kolej rzeczy, która wynika z wciąż rozrastającego się brzuszka. Płód wraz z wodami owodniowymi naciska na żołądek powodując cofanie się soków żołądkowych. Podobnie jest z pęcherzem, dlatego też częstsze odwiedziny w toalecie znacznie się nasilą.

 

28 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży waga dziecka to już ponad kilogram, zaś długość ciała to około 37 centymetrów! Maluch wygląda już jak noworodek, rosną mu włosy i paznokcie, a z powierzchni ciała znika meszek. 

Na początku siódmego miesiąca maluch przygotowuje się już do przyjścia na świat. Wciąż ćwiczy odruch ssania, chwytanie, ale również i jego płuca przygotowują się do pierwszego oddechu poza ciałem mamy! Na tym etapie ciąży poród możliwy jest w każdym momencie.

Od 28 tygodnia ciąży aż do samego porodu, czyli przez cały III trymestr u malucha najmocniej rozwija się mózg. To właśnie teraz tworzy się bardzo dużo połączeń nerwowych! Podczas badania USG w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży zauważysz też, jak świetnie trenuje mięśnie swojej twarzy uśmiechając się i grymasząc.

Wcześniak w 28 tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse na przeżycie pod warunkiem, że tuż po porodzie zostanie mu zapewniona odpowiednia opieka lekarska. 

 

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży – jakie badania?

Między dwudziestym siódmym, a trzydziestym drugim tygodniem ciąży należy wykonać USG, a także na wizytę kontrolną u lekarza prowadzącego przygotować aktualne wyniki morfologii oraz badania moczu. Jeśli u rodziców występuje konflikt serologiczny ważne jest także przyjęcie surowicy, która zapobiegnie możliwym chorobom u dziecka, a także umożliwi ponowne zajście w ciążę.

 

Jak dbać o siebie w 28 tygodniu ciąży?

28 tydzień ciąży to już III trymestr, a zatem doskonale radzisz już sobie z dietą, a także aktywnością fizyczną. Oczywiście, ze względu na wciąż powiększający się brzuszek typowe ćwiczenia mogą być coraz trudniejsze, dlatego w tym czasie warto skorzystać z zajęć dedykowanych przyszłym mamom, do których zalicza się basen czy joga dla kobiet ciężarnych.

Pamiętaj, by w trakcie ćwiczeń na pierwszym miejscu stawiać siebie oraz dziecko – jeśli poczujesz się nieco gorzej, zrezygnuj z aktywności i odpocznij. To nie jest czas na bicie rekordów!

 

Przygotowania do porodu w 28 tygodniu ciąży

Na początku III trymestru ciąży, czyli właśnie w 28 tygodniu musisz być gotowa na poród. To ostatni moment na przygotowanie wyprawki dla siebie i dla dziecka. Walizkę powinnaś mieć zawsze pod ręką, aby w chwili rozpoczęcia akcji porodowej po prostu ją ze sobą zabrać.

W 28 tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się instynkt macierzyński, a to oznacza że coraz chętniej będziesz zerkać na produkty skierowane do dzieci – w tym na ubranka i zabawki. Koniecznie przejrzyj nasze wyprawkowe propozycje, które przygotowaliśmy z myślą o tobie!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel