🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

29 tydzień ciąży! Jak w tym czasie zmienia się twoje ciało?

2022-09-03
29 tydzień ciąży! Jak w tym czasie zmienia się twoje ciało?

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży – odliczanie do porodu czas zacząć! Ostatnie tygodnie ciąży to już odliczanie do dnia porodu. W III trymestrze ponownie dają o sobie znać hormony, które mają wpływ na samopoczucie, a także huśtawki nastrojów. W tym trudnym czasie mogą pojawić się również stany lękowe związane ze zbliżającym się porodem.

W 29 tygodniu ciąży możesz już czuć się ociężała, co jest całkowicie normalne. W tym czasie powinnaś skupić się przede wszystkim na sobie i jak najwięcej odpoczywać, bowiem już niebawem w Twoim domu pojawi się wyjątkowy członek rodziny!

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

wyprawka dla noworodka

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc, a zarazem III trymestr ciąży. Przed tobą już zaledwie 11 tygodni do planowanego porodu, choć na tym etapie ciąży może on nastąpić w każdym momencie. Jeśli do tej pory nie spakowałaś swojej wyprawki do szpitala – najwyższy czas by to zrobić!


Dwudziesty dziewiąty tydzień – kalendarz ciąży, czyli jak w tym czasie zmienia się twoje ciało

Z tygodnia na tydzień brzuch zwiększa swoją objętość o około 1 centymetr. To dużo, ale na tym etapie, czyli w 29 tygodniu, ciąża jest już zaawansowana. Brzuch w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży jest bardzo widoczny, co też znacznie wpływa na twoje samopoczucie. Niektóre mamy nie mogły się doczekać kształtnego brzucha, podczas gdy inne czują się źle ze swoją figurą – to normalne, dlatego nie przejmuj się, jeśli twoje odczucia są zupełnie inne, niż ciężarnych koleżanek.

Wielkość brzucha utrudnia codzienne funkcjonowanie – coraz trudniej zachować ci prawidłową postawę, momentami czujesz osłabienie. To między innymi powody, dla których bez wahania powinnaś prosić o przepuszczenie w kolejce lub o możliwość zajęcia miejsca siedzącego w środkach komunikacji.

Pamiętaj także o specjalnych adapterach do pasów, jeśli jeździsz samochodem.



Objawy w 29 tygodniu ciąży – czego spodziewać się na tym etapie ciąży?

III trymestr bardzo przypomina początek ciąży. Znów czujesz nudności, osłabienie, co związane jest z uciskiem macicy między innymi na przeponę oraz żyłę główną. Aby zapewnić prawidłowe dotlenienie sobie oraz dziecku należy brać częstsze, ale płytsze oddechy. Ucisk na żyłę prowadzi także do opuchlizny rąk oraz nóg – jest tylko jeden sposób, dzięki któremu poczujesz się lepiej i jest to po prostu odpoczynek. Połóż się na lewym boku, albo na plecach z nogami nieco wyżej, co znacznie poprawi przepływ krwi.

W siódmym miesiącu ciąży, czyli dwudziestym dziewiątym tygodniu coraz częściej będziesz korzystać z toalety. Niektóre przyszłe mamy skarżą się, że wizyty w toalecie to najgorszy etap ciąży, ponieważ niektóre maluchy swoimi kopniaki znacznie wpływają na potrzeby fizjologiczne. Oprócz ucisku na pęcherz, poczujesz także ucisk na żołądek, co z kolei objawia się częstą zgagą.

Do najtrudniejszych symptomów w III trymestrze ciąży zalicza się jednak te związane z psychiką. Syndrom „wicia gniazda” należy do tych najprzyjemniejszych! Przyszłe mamy rozpoczynają szykowanie dziecięcej wyprawki, urządzają pokoik, ale też i zaczynają planować wspólne wyjazdy. To naturalny etap III trymestru, który oznacza, że powoli budzi się instynkt macierzyński.

Do mniej przyjemnych objawów w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży zalicza się natomiast huśtawki nastroju, które pojawiały się także na wczesnym etapie ciąży. Wynikają one przede wszystkim z lęku przed samym porodem – dla wielu przyszłych mam to trudne doświadczenie, które budzi wiele obaw, zarówno związanych z bólem, jak i zdrowiem dziecka. Warto porozmawiać o nich z lekarzem prowadzącym, a także psychologiem, który pomoże rozwiać wątpliwości. Pamiętaj, że poród jest naturalnym elementem naszego życia, a obecność lekarzy oraz personelu medycznego zmniejsza ryzyko komplikacji!



Jak zadbać o siebie w 29 tygodniu ciąży?

Od początku ciąży z pewnością przyzwyczaiłaś się do prawidłowej diety, która wpływa nie tylko na twoje zdrowie, ale również i na rozwój dziecka. Ale oprócz właściwego odżywiania, niezwykle ważny jest ruch, a w 29 tygodniu ciąży aktywność fizyczna może być nieco utrudniona.

Doskonałym sposobem na zadbanie o formę jest joga dla kobiet ciężarnych. Dzięki temu twoje mięśnie znacznie lepiej przygotują się do samego porodu. Warto także korzystać z dobrodziejstwa basenu – może to być pływanie, ale także i aerobik, który wspomoże ćwiczenia urofizjologiczne.

I to właśnie siódmy miesiąc jest ostatnim momentem, w którym warto zapisać się na konsultację uroginekologiczną. Specjalista doradzi ci, jakie ćwiczenia wykonać, a także jak radzić sobie po porodzie, aby zachować prawidłową kondycję pochwy. Choć na ten moment może to wydawać się mało istotne, po porodzie wiele kobiet skarży się na problemy z trzymaniem moczu, tymczasem proste ćwiczenia mogą pomóc ci w zahamowaniu tego procesu i szybkim powrocie do formy.



Jakie badania w 29 tygodniu ciąży powinny zostać wykonane?

Jeśli jesteś prowadzona przez lekarza ginekologa, nie musisz się obawiać, że zapomnisz o wykonaniu istotnych badań. Podczas każdej wizyty kontrolnej ginekolog wypisuje skierowanie na badania, które powinnaś wykonać w przeciągu 4 tygodni, aby wyniki mieć gotowe na kolejną wizytę.

Około dwudziestego dziewiątego tygodnia ciąży powinnaś wykonać:

  • morfologię;
  • ogólne badanie moczu;
  • przeciwciała odpornościowe;
  • poziom glukozy we krwi.


Oprócz tego na wizycie lekarz dokona pomiaru ciśnienia krwi, tętna płodu, a także skontroluje przyrost masy ciała. W III trymestrze znaczące przybranie na wadze jest całkowicie normalne, co związane jest z rozrastającym się płodem.

USG w 29 tygodniu ciąży to również badanie kontrolne, które pozwoli ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Podczas badania zobaczysz, jak wygląda twoje dziecko, a także będziesz miała okazje poznać jego płeć, jeśli do tej pory nie udało się wam jej ustalić.

 



Jak wygląda dziecko w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży?

Przez cały okres ciąży maluch każdego dnia przybiera na wadze. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży waży już około 1300 gram, a mierzy około 37 centymetrów. Warto jednak mieć tu na uwadze, że wielkość i waga dziecka w siódmym miesiącu ciąży zależy nie tylko od predyspozycji, uwarunkowań genetycznych, ale także od zdrowia mamy – kobiety, które cierpią na cukrzycę ciążową na ogół rodzą nieco większe maluchy.

W 29 tygodniu ciąży zwiększa się przede wszystkim objętość mózgu dziecka, a co za tym idzie wielkość jego głowy. Wciąż zbiera się tkanka tłuszczowa, która zabezpiecza jego drobne ciało do porodu i przygotowuje do życia poza maminym brzuchem.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży z pewnością odczujesz znacznie silniejsze kopnięcia i ruchy dziecka. Wynika to przede wszystkim z kurczącej się przestrzeni, która zabiera maluchowi swobodę. W tym czasie również chętnie bawi się pępowiną, która jest jego ulubioną zabawką – to właśnie dzięki niej rozpoczyna ćwiczenia motoryczne.

W siódmym miesiącu ciąży maluch odczuwa ból, ale też i rozpoznaje odgłosy, dlatego też doskonale wie, kiedy przemawia mama – to dobry moment, aby rozpocząć budowę rodzinnych więzi, co z pewnością zaowocuje poczuciem bezpieczeństwa tuż po porodzie.


Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży - podsumowanie

Dwudziesty dziewiąty tydzień, czyli początek siódmego miesiąca ciąży to czas przygotowań do porodu, zarówno z twojej strony, jak i dziecka. Maluch ma już rozwinięte wszystkie funkcje życiowe, które pozwolą mu żyć poza ciałem matki. Do akcji porodowej może dojść w każdej chwili, dlatego też niezbędne jest przygotowanie wyprawki, warto także zadbać o swoje domowe gniazdko, w którym powinien znaleźć się kącik dla dziecka. Jeśli masz siłę i lubisz gotować, przygotuj sobie również posiłki, które możesz zamrozić – tym sposobem dużo łatwiej będzie ci się odnaleźć w nowej, poporodowej rzeczywistości, w której nie będziesz mieć zbyt wiele czasu aby zająć się sobą oraz swoim domem.

Przed tobą ostatnie 11 tygodni do planowanego porodu, które bardzo szybko miną. Wykorzystaj je na odpoczynek, nie przemęczaj się i dawaj upust swoim emocjom, które mogą być skrajnie różne – w jednej chwili możesz skakać z radości by za chwilę zalewać się łzami. W przypadku problemów skontaktuj się z psychologiem, albo po prostu porozmawiaj z przyjaciółkami, które przechodziły przez podobny etap w ciąży – pamiętaj, że masz prawo do własnych uczuć i wątpliwości!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixelpixel