30 tydzień ciąży! Jak szybko rośnie brzuch? Który to miesiąc?
Rozwiązanie ciąży, czyli poród zbliża się nieubłaganie! 30 tydzień ciąży oznacza, że do dnia „zero” pozostało już zaledwie 10 tygodni. Nie oznacza to, że dziecko przyjdzie na świat dokładnie tak, jak zapisane zostało w kalendarzu ciąży – na wizytę w szpitalu i akcję porodową musisz być gotowa w każdej chwili. A jak, w końcówce ciąży zmienia się twoje ciało i jakie objawy mogą ci towarzyszyć w trzydziestym tygodniu ciąży?
Ostatni etap ciąży znów przypomina pierwszy trymestr. Uczucie zmęczenia będzie ci towarzyszyć każdego dnia, podobnie jak uczucie ciężkości, co jest jak najbardziej zrozumiałe, bowiem każdego dnia maluch, który rozwija się w twoim brzuchu jest coraz większy. Zmiany obejmą także twoją psychikę, bowiem twój organizm powoli wyzwala w tobie instynkt macierzyński.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Trzydziesty tydzień ciąży – który to miesiąc?
Na tym etapie ciąży pewnie już doskonale orientujesz się w medycznej terminologii i wiesz, że 30 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i jednocześnie III trymestr ciąży. Do planowanego porodu pozostało już zaledwie 10 tygodni, ale będzie to czas wypełniony przygotowaniami do porodu. Choć najlepszy i pełen energii II trymestr ciąży jest już za tobą, w najbliższym czasie wciąż będziesz mieć siłę na spacery, a także urządzanie dziecięcego pokoju.
Brzuch w 30 tygodniu ciąży – jak szybko rośnie?
W III trymestrze ciąży, do którego zalicza się również trzydziesty tydzień ciąży, brzuch każdego tygodnia zwiększa swoją objętość średnio o 1 centymetr. Związane jest to z wciąż rozrastającą się macicą, ale przede wszystkim z rozwojem dziecka, które zwiększa objętość tkanki tłuszczowej, która pozwoli mu na życie poza łonem matki.
Rozrastająca się macica ma wpływ nie tylko na wygląd i wielkość ciążowego brzucha, ale przede wszystkim na ogólne samopoczucie. Zaparcia, ale i zgaga mogą być bardzo dokuczliwe, bowiem rozrastająca się macica uciska na narządy wewnętrzne. W tym czasie również i wizyty w toalecie będą znacznie częstsze.
Problemy z oddychaniem w trzydziestym tygodniu ciąży
Rozrastająca się macica powoduje również ucisk na przeponę, co z kolei wiąże się z dusznościami. Choć jest to normalny objaw ciąży, szczególnie w okolicach 30 tygodnia ciąży, może on znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Zmagająca się z dusznościami przyszła mama powinna zatem odpowiednio o siebie zadbać. Oznacza to właściwy wypoczynek – najlepiej leżąc z nogami w górze oraz na lewym boku. Taka pozycja wspomoże właściwy przepływ krwi i jednocześnie sprzyja właściwemu wypoczynkowi.
Na tym etapie ciąży, zwłaszcza latem, może też dojść do znacznych obrzęków rąk oraz nóg. Zbierająca się woda w organizmie powoduje opuchliznę, co nierzadko skutkuje także większym rozmiarem butów. Jeśli masz taką możliwość – postaw na wygodne klapki lub zimą na buty typu emu, które łatwo się zakłada i które dopasowują się do opuchniętej stopy.
Zmiany nastroju w 30 tygodniu ciąży
W ostatnim, III trymestrze ciąży, znów mogą dopaść cię huśtawki nastrojów, jakie znasz już z pierwszego etapu ciąży. Dotyczą one przede wszystkim kobiet, które po raz pierwszy przygotowują się do porodu. Te rozterki są całkowicie naturalne – każda kobieta boi się tego momentu, bowiem nie jest pewna czy da radę.
Poród wciąż jest tematem tabu, dlatego też, że każda z mam przechodzi go zupełnie inaczej. Aby uspokoić nagromadzone emocje oraz strach, warto swoje obawy skonsultować z przyszłą babcią, a także z przyjaciółkami, które to doświadczenie mają już za sobą. To również ostatni moment, aby zapoznać się z opiniami w Internecie, które będą pomocne w wyborze szpitala położniczego.
Jak dbać o siebie w trzydziestym tygodniu ciąży?
W siódmym miesiącu ciąży coraz ciężej o typową aktywność fizyczną. Pływanie na basenie działa zbawiennie na kręgosłup oraz pomaga w rozciąganiu mięśni, ale ze względu na coraz większy brzuch możesz mieć problemy z wyparciem przez wodę. Nie mniej, to wciąż jedna z najlepszych aktywności dla kobiet w ciąży!
Warto wciąż chodzić na spacery, ale ze względu na pojawiające się duszności oraz ryzyko zasłabnięcia najlepiej w asyście partnera lub przyjaciółki. Zamiast wybierać długie trasy, postaw na znane parkowe alejki, abyś w każdej chwili mogła odpocząć na ławeczce.
W trzydziestym tygodniu ciąży wciąż możesz podróżować, ale każdy przebyty kilometr będzie dawał ci popalić! Jeśli nie musisz, staraj się ograniczyć wycieczki samochodem i koniecznie używaj adaptera do pasów, który uchroni ciebie i twoje dziecko w trakcie ewentualnej kolizji.
Jakie badania wykonać w trzydziestym tygodniu ciąży?
W 30 tygodniu ciąży nie musisz wykonywać żadnych specjalistycznych badań. Jeśli twoja wizyta kontrolna wypada mniej więcej w tym czasie, twój lekarz prowadzący z pewnością wypisał ci skierowanie na:
- morfologię;
- badanie ogólne moczu;
- toksoplazmozę.
Są to rutynowe badania, które należy zawsze przygotować na zbliżającą się wizytę. Podczas samego spotkania z lekarzem prowadzącym będzie także mierzony puls płodu oraz sprawdzana twoja waga. Nie przejmuj się, jeśli jej skok okaże się nagły, bowiem w III trymestrze ciąży jest to jak najbardziej naturalne zjawisko.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz również wsparcia psychologicznego, na wizycie kontrolnej możesz poprosić swojego lekarza prowadzącego o kontakty do poradni, które prowadzą także darmowe spotkania dla kobiet w ciąży – rozmowa z psychologiem z pewnością pomoże ci się przygotować zarówno do samego porodu, jak i nowych obowiązków, które rozpoczną się tuż po porodzie.
Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży
Choć twoje ciało ulega znacznym zmianom, zależne są one od rozwoju twojego dziecka. W 30 tygodniu ciąży waży ono około półtora kilograma, a mierzy około 39 centymetrów. Pamiętaj, że są to wartości uśrednione – każde dziecko już na tym etapie jest inne, a zatem część może warzyć już nawet 2 kilogramy, podczas gdy inne ledwo przekroczyły pierwszy kilogram masy ciała. Jeśli podczas badań nie wykryto nieprawidłowości, oznacza to, że twoja ciąża rozwija się prawidłowo, a ty nie masz się czym martwić.
Maluch magazynuje tkankę tłuszczową, która pomaga mu w pierwszych tygodniach po porodzie. Układ kostny staje się coraz twardszy, zaś kora mózgowa ma liczniejsze pofałdowania. W III trymestrze ciąży, czyli między innymi w 30 tygodniu ciąży tworzą się liczne połączenia nerwowe, które wpływają na rozróżnianie bodźców przez twoje dziecko. Maluch coraz lepiej słyszy, dlatego też możesz już nawiązywać z nim więź cały czas rozmawiając podczas intensywnego kopania.
Ruchy dziecka w 30 tygodniu ciąży, choć są coraz bardziej odczuwalne, są też i ograniczone, co związane jest przede wszystkim z coraz mniejszą ilością miejsca w twoim brzuchu. Wciąż bobas intensywnie bawi się pępowiną ćwicząc w ten sposób swoją siłę oraz chwyt.
Trzydziesty tydzień ciąży – syndrom wicia gniazda
W 30 tygodniu ciąży może pojawić się syndrom wicia gniazda. To nic innego, jak powoli rozwijający się instynkt macierzyński. W tym okresie wiele mam rozpoczyna kompletowanie dziecięcej wyprawki, urządza dziecięcy kącik dbając o każdy szczegół.
To dobry moment, aby zajrzeć na strony naszego sklepu – z myślą o mamach, które nie są pewne, jakie produkty będą im potrzebne w pierwszych tygodniach po porodzie przygotowaliśmy zestawy wyprawkowe, w których znajdzie się wszystko to, co niezbędne i niezwykle urocze, bowiem wiemy, że gust i poczucie smaku u maluchów kształtuje się od narodzin.
Trzydziesty tydzień ciąży rozpoczyna ostatni, w miarę spokojny etap w życiu przyszłej mamy. Warto przygotować się do porodu, ponieważ może on nastąpić w każdej chwili! Staraj się nie przemęczać, zadbaj o odpowiednie nawodnienie i przede wszystkim właściwą dawkę snu, która pozwoli ci ukoić przedporodowe nerwy. Nie wstydź się swoich emocji, umów się na spotkanie z przyjaciółkami, które z pewnością wiedzą przez co przechodzisz – dzięki temu będzie ci dużo łatwiej przygotować się na jeden z najważniejszych dni w twoim życiu! Skorzystaj także z naszych poradników, a także gotowych zestawów, dzięki którym kącik twojego dziecka będzie nie tylko bajkowy, ale przede wszystkim wyjątkowo praktyczny!