31 tydzień ciąży! Który to miesiąc? Jak zmienia się ciało mamy?
W 31 tygodniu ciąży przyszłe mamy mogą odczuwać znacznie silniejsze zmęczenie. To również czas, w którym organizm może dawać przedwczesne sygnały o gotowości do porodu. Jak w tym czasie rozwija się dziecko, a także czego spodziewać się w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży?
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży organizm daje już dość wyraźne sygnały, że poród zbliża się wielkimi krokami. Nic w tym nadzwyczajnego, zwłaszcza że do planowanego porodu pozostało już tylko dziewięć tygodni!
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
31 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to wciąż siódmy miesiąc ciąży i ostatni, III trymestr. Do planowanego porodu pozostało już tylko 9 tygodni, acz niespodziewana akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. W tym czasie konieczne jest już przygotowanie szpitalnej wyprawki, czyli walizki, w której znajdą się niezbędne rzeczy do szpitala – zarówno dla mamy, jak i noworodka.
Warto także podjąć ostateczną decyzję co do placówki, w której ma odbyć się poród. Wybierając szpital położniczy najlepiej jest porozmawiać ze znajomymi, którzy poród mają już za sobą lub zapoznać się z opiniami w Internecie – pamiętaj, że wybór placówki nie zawsze jest możliwy, a w przypadku nagłej akcji porodowej czasem konieczne jest udanie się do najbliższego szpitala. Zbierając opinie na temat szpitali położniczych bierz pod uwagę nie tylko opinie na temat opieki okołoporodowej, ale również na temat oddziału dziecięcego.
Brzuch w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży, czyli jak zmienia się ciało mamy?
W 31 tygodniu ciąży ciało mamy nie ulega już znaczącym zmianom. Przede wszystkim zwiększa się objętość brzucha – każdego tygodnia staje się on o około centymetr większy. Wpływa na to rozrost macicy, która uciska także na narządy wewnętrzne, dlatego też możesz odczuwać duszności, a także zgagę czy zaparcia.
Do powszechnych objawów ciąży w III trymestrze ciąży należy też częstsze oddawanie moczu. Warto już teraz skorzystać z porady urologa, który podpowie ci, jakie ćwiczenia należy wykonać, aby wzmocnić mięśnie macicy, jak i zatrzymać niekontrolowane oddawanie moczu po porodzie.
Obrzęk piersi w 31 tygodniu ciąży
Duży, przypominający balon brzuszek to nie jedyna oznaka trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży. Również i piersi stają się większe, bardziej wrażliwe na dotyk. To znak, że rozpoczęła się produkcja pokarmu – w siódmym miesiącu ciąży może też dojść do jego wypłynięcia, co zauważysz na swoich ubraniach. Jeśli są to dość obfite upławy zacznij używać wkładek laktacyjnych, które przydadzą się także po porodzie.
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży wiele mam skarży się także na obrzęk nóg oraz rąk, szczególnie w trakcie upalnych dni. Staraj się wybierać wygodne obuwie, pod żadnym pozorem nie zakładaj biżuterii, która nie ma zapięcia – szczególnie pierścionków (ciąża, zwłaszcza III trymestr to nie jest dobry moment na noszenie ślubnych obrączek czy pierścionków zaręczynowych).
Zmęczenie i skurcze w 31 tygodniu ciąży!
W 31 tygodniu ciąży możesz odczuwać zmęczenie, które będzie towarzyszyć ci aż do samego porodu. W III trymestrze ciąży kobiety czują się ociężałe, opuchnięte, a bóle piersi czy podbrzusza powracają. O ile ból piersi to nic innego, jak przygotowanie się do laktacji, o tyle ból podbrzusza w tej chwili może oznaczać akcję porodową. Pamiętaj zatem, aby sprawdzać częstotliwość z jaką występują!
Ból podbrzusza w 31 tygodniu ciąży może bowiem oznaczać klasyczne skurcze Braxtona-Hicksa, które są oznaką przygotowań organizmu do ciąży. Jeśli są one silne i bardzo regularne, może to oznaczać przedwczesną akcję porodową – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną, która pomoże ci ocenić stan twojej ciąży.
Jak prawidłowo dbać o siebie w 31 tygodniu ciąży?
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży ruch nadal jest potrzebny, choć siły i chęci do aktywności fizycznej jest coraz mniej. Doskonale sprawdzą się spacery, ale warto chodzić na nie w towarzystwie partnera lub przyjaciółki, bowiem mogą zdarzyć się delikatne osłabnięcia. Dobrym rozwiązaniem są także ćwiczenia jogi dla kobiet ciężarnych – to proste, ale jednocześnie bardzo uspokajające ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na twoje samopoczucie.
W III trymestrze z pewnością poczujesz swędzenie skóry w okolicach brzucha – to niestety rozstępy, które pojawiają się na skutek nagłego przyrostu wagi oraz objętości brzucha. W tym czasie warto stosować kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży, które pomogą ci w złagodzeniu blizn.
W siódmym miesiącu ciąży możesz mieć również trudności ze zjedzeniem pełnych posiłków. Jeśli nie odczuwasz znaczącego głodu, staraj się jeść mniej, ale częściej. Pamiętaj, że wciąż jesz dla dwojga, a nie za dwoje! Nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu, które pomoże ci w walce z powracającymi zaparciami.
Badania w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży
Do 32 tygodnia ciąży powinnaś wykonać kontrolne USG, podczas którego zostanie zmierzona czaszka czy kość udowa dziecka. Badanie USG nie tylko pozwoli ci zobaczyć, jak rozwija się twoje dziecko, ale również dzięki niemu można ocenić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko rozwija się tak, jak powinno. USG wykonane do 32 tygodnia ciąży pozwoli także na wykrycie ewentualnych wad czy chorób, które kwalifikować będą do cesarskiego cięcia lub do porodu w konkretnej placówce, która posiada najlepszy personel i kwalifikacje do przeprowadzenia ewentualnych operacji tuż po porodzie.
Podczas poprzedniej wizyty lekarz prowadzący z pewnością wypisał skierowania na rutynowe badania, do których zalicza się morfologia oraz badanie ogólne moczu. Wyniki, które przyniesiesz na wizytę pomogą mu ocenić twój stan, a także prawidłowy przebieg ciąży.
Podczas wizyty zostaniesz również zważona, a także sprawdzone zostanie twoje ciśnienie, a także tętno płodu. Nie przejmuj się, jeśli twoja waga nagle skoczyła! Na tym etapie ciąży to całkowicie normalne, bowiem twój maluch rozwija się teraz wyjątkowo szybko!
Jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży twoje dziecko wygląda już praktycznie jak noworodek. Wciąż znacznie przybiera na wadze, i tak będzie aż do samego porodu! To właśnie nagły wzrost malucha jest głównym powodem, dla którego również i twój brzuch tak gwałtownie rośnie.
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko warzy około 1,5 kilograma i wciąż magazynuje tkankę tłuszczową, która pozwoli mu funkcjonować poza organizmem mamy. Na tym etapie rozwoju maluch potrafi już kontrolować swoją temperaturę, dlatego nawet w przypadku wczesnego porodu ma bardzo duże szanse na przeżycie.
Dziecko mierzy około 40 centymetrów i do samego, terminowego porodu nie będzie dużo większe, ale z pewnością będzie cięższe. W siódmym miesiącu ciąży wciąż znacząco rozwijają się połączenia nerwowe, mózg staje się coraz bardziej pofałdowany. Zaczyna też odczuwać emocje, choć są mu one jeszcze nieznane.
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży ruchy dziecka są rzadkie, ale bardzo gwałtowne – wynika to z coraz mniejszej ilości miejsca. Zdarza się, że przez skórę brzucha będziesz mogła odróżnić rączkę od nóżki.
Huśtawka nastrojów w 31 tygodniu ciąży
W siódmym miesiącu ciąży, czyli także w 31 tygodniu ciąży hormony znów dają o sobie znać, co oznacza, że może pojawić się huśtawka nastroju. Dotyka ona przede wszystkim kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka. Najwięcej obaw budzi sam poród, a także wczesne macierzyństwo.
Trudno uspokoić mamę, która zmaga się z rozterkami. Wczesne macierzyństwo nie jest łatwe, wymaga poświęceń, a życie już nigdy nie będzie takie samo. Należy jednak pamiętać, że nowy etap w życiu wcale nie musi być gorszy – dla wielu osób jest znacznie lepszy. Podczas huśtawek nastroju, pojawieniu się złych emocji warto porozmawiać z innymi rodzicami, którzy z pewnością podzielą się bezcennymi radami, ale także nieco uspokoją te trudne emocje.
W siódmym miesiącu ciąży zaczyna także rozwijać się instynkt macierzyński, którego pierwszą oznaką jest syndrom wicia gniazda. To dobry moment, aby zastanowić się, jak będzie wyglądało dzieciństwo malucha, a także zapoznać się z podręcznikami dotyczącymi opieki nad noworodkami oraz niemowlakami – warto jednak czytając je wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest inne i nie ma jednego i uniwersalnego sposobu na okazanie miłości, zaszczepienie pasji i przede wszystkim na prawidłowe wychowanie. Zdaj się na instynkt – w większości przypadków to właśnie on daje najlepsze rady!