32 tydzień ciąży! Jak zmienia się ciało mamy i malucha?
Do porodu zostało już naprawdę niewiele czasu! Trzydziesty drugi tydzień ciąży, to zatem czas, w którym powinnaś skupić się głównie na sobie oraz przygotowaniach do dnia rozwiązania. Również i twoje dziecko powoli szykuje się do przyjścia na świat zmieniając swoją pozycję!
Trzydziesty drugi tydzień to w zasadzie końcówka ciąży. Myśli o samym porodzie coraz częściej będą zaprzątać twoją głowę – nie przejmuj się, bowiem jest to całkowicie normalne, w końcu każda mama boi się tego dnia, a jednocześnie nie może się doczekać, kiedy w końcu przytuli swoje nowonarodzone dziecko. Jak w tym czasie zmienia się twoje ciało i czego powinnaś się spodziewać w 8 miesiącu ciąży?
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Kalendarz ciąży 32 tydzień – który to miesiąc?
Planowany poród następuje w 40 tygodniu ciąży, a zatem do dnia rozwiązania pozostało ci już zaledwie 8 tygodni! Za tobą siedem, wyjątkowych miesięcy, bowiem 32 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży, czyli III trymestr. W tym czasie twój brzuszek jest już wyjątkowo krągły, a maluch wciąż przybiera na wadze szykując się do przyjścia na świat.
Jak zmienia się ciało w 32 tygodniu ciąży? Brzuch i nieprzewidziane dolegliwości
Od początku ciąży, twój organizm ulega pewnym zmianom, co związane jest przede wszystkim z wielkością macicy. W 32 tygodniu ciąży jest ona większa aż o 500 razy w porównaniu do stanu sprzed ciąży! To właśnie ona wypełnia prawie całą jamę brzuszną sprawiając, że twój brzuch przypomina mocno napompowany balon.
Wielkość macicy sprawia, że pozostałe narządy musiały ustąpić jej miejsca, a zatem znajdują się głęboko w tyle brzucha. Ucisk macicy powoduje problemy trawienne, do których zalicza się zgaga, czy zatwardzenie. Ustąpią one tuż po porodzie, dlatego że w czasie połogu powoli narządy będą wracały na swoje miejsce.
Macica uciska także na przeponę, co z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem. Staraj się brać płytsze oddechy, a w przypadku zawrotów głowy staraj się usiąść, by uniknąć nagłego omdlenia.
W 32 tygodniu ciąży możesz ważyć nawet do 8 kilogramów więcej, niż przed ciążą. Pamiętaj, że składa się na to zarówno wielkość dziecka, łożysko, płyn owodniowy, a także zwiększona objętość wody oraz krwi.
Złe samopoczucie w 32 tygodniu ciąży
Po wspaniałym, II trymestrze ciąży, w którym miałaś bardzo dużo energii, nastąpił czas, w którym możesz odczuwać spory dyskomfort – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Problemy z trawieniem i oddychaniem, to nie wszystkie dolegliwości, jakie towarzyszyć ci będą w III trymestrze ciąży.
Z pewnością czujesz się zmęczona oraz ociężała, co spowodowane jest wciąż rosnącym dzieckiem. Brzuch daje o sobie znać, powodując bóle kręgosłupa, szczególnie w jego dolnym odcinku. Może też pojawić się rwa kulszowa, która może utrudniać codzienne spacery.
Zmianie uległ także twój środek ciężkości – trudności z zachowaniem równowagi są całkowicie normalne, dlatego zdecydowanie warto uważać podczas wykonywania codziennych czynności, aby nie doszło do niespodziewanego upadku.
W 32 tygodniu ciąży zdecydowanie najważniejszy jest odpoczynek. Staraj się jak najwięcej czasu spędzać leżąc na plecach z nogami lekko uniesionymi w górę lub na lewym boku, co ułatwi ci oddychanie i wpłynie pozytywnie na przepływ krwi w twoim organizmie.
Objawy fizyczne możesz również złagodzić podczas wizyt u fizjoterapeuty czy podczas aktywności fizycznej. Znacznie trudniej zapanować nad emocjami, które mogą być równie burzliwe, jak na początku ciąży.
Obawy dotyczącego samego porodu, jak i wczesnego macierzyństwa są całkowicie naturalne – żadna, świeżo upieczona mama nie wie, jakie trudy czekają na nią w pierwszych tygodniach po porodzie. Również sam poród, choć jest czynnością naturalną, jest owiany tajemnicą i pozostaje tematem tabu. Nie bój się zatem porozmawiać o tym z przyjaciółkami, a także z lekarzem, który pomoże ci w zrozumieniu, jak będzie wyglądał ten wyjątkowy dzień.
Skurcze i ból krocza w 32 tygodniu ciąży
Trzydziesty drugi tydzień ciąży to także czas, w którym mogą pojawić się skurcze w dole brzucha. To tak zwane skurcze przygotowujące, czyli Braxtona-Hicksa. Nie są regularne i mogą pojawić się przez całą dobę. Zwróć jednak na nie uwagę: jeśli skurcze pojawiają dość regularnie, w stałych odstępach czasu – mogą one oznaczać, że właśnie rozpoczął się poród, a zatem konieczne jest zgłoszenie się do szpitala.
Również ból krocza w 32 tygodniu ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym i nie powinien wzbudzać niepokoju. To nic innego, jak twoje ścięgna, które wciąż pracują z każdym powiększeniem macicy.
Wybór szpitala i przygotowanie wyprawki w 32 tygodniu ciąży
W ósmym miesiącu ciąży, czyli między innymi w trzydziestym drugim tygodniu ciąży, warto zadbać o kompletną wyprawkę dla dziecka. Warto przygotować się na pierwsze tygodnie po porodzie, aby w tym czasie jak najwięcej czasu poświęcić na właściwą regenerację.
Staraj się także przygotować różne dania, jak zupy, które możesz zamrozić, aby w trakcie połogu nie martwić się o właściwe odżywianie. Gotowe dania pomogą ci przetrwać ten trudny czas, ale co najważniejsze – dzięki odpowiedniemu przygotowaniu teraz, więcej czasu poświęcisz dla siebie oraz dziecka.
Początek ósmego miesiąca ciąży to też dobry moment, aby podjąć ostateczną decyzję w sprawie szpitala. Jeśli masz wątpliwości co do wyprawki, lub chcesz wykupić dodatkowe opcje, zadzwoń do placówki by zarezerwować termin.
Badania w 32 tygodniu ciąży
W trzydziestym drugim tygodniu ciąży czeka cię wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Do tego czasu powinnaś wykonać szereg badań, na które dostałaś skierowanie podczas ostatniej kontroli. Zalicza się do nich:
- badanie anty RH;
- USG;
- morfologia;
- badanie moczu.
Oprócz tego na wizycie wykonany zostanie pomiar ciśnienia i masy ciała, badanie pH wydzieliny pochwowej, ocena wysokości dna macicy, a także KTG.
Zalecenia w trzydziestym drugim tygodniu ciąży
Poród zbliża się wielkimi krokami, a maluch urodzony w trzydziestym drugim tygodniu ciąży ma ogromne szanse na przeżycie. Nie oznacza to, że warto ten poród wywoływać – dlatego też nadal niezwykle ważne jest właściwe zadbanie o siebie.
Przyszła mama choć powinna pozostać aktywna fizycznie, nie może się forsować. Wciąż najlepsze są spacery, basen, a także zajęcia z jogi, które będą wsparciem w rozciąganiu mięśni, a tym samym ułatwią poród. Jeśli nie czujesz się na siłach – po prostu odpoczywaj!
Wciąż liczy się także to, co znajduje się na twoim talerzu. Apetyt może ci dopisywać, co również jest całkowicie normalne, bowiem rozwijające się dziecko potrzebuje właściwych składników odżywczych. To właśnie powód, dla którego twoja dieta powinna pozostać odpowiednio zrównoważona i bogata w zdrowe składniki.
Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży
Dziecko jest już naprawdę duże i zaczyna brakować mu miejsca na przewroty! Dlatego też, w tym czasie kopnięcia mogą być dla mamy bolesne i z pewnością będą także widoczne. Twoje dziecko powoli także szykuje się do porodu, a zatem zdarza się, że jego główka skierowana jest w dół.
Wciąż rozwijają się płuca twojego dziecka – stopniowo się rozszerzają by być gotowe na pierwszy prawdziwy oddech. Skóra malucha przestaje być przezroczysta, a to dlatego, że pod nią zbiera się już całkiem spory zapas tkanki tłuszczowej, która ma pomóc dziecku w życiu poza brzuchem mamy.
Wielkość i waga dziecka w trzydziestym drugim tygodniu ciąży
Na początku ósmego miesiąca ciąży maluch mierzy już 40 centymetrów! Cały czas rośnie, co widać także po jego wadze – w 32 tygodniu ciąży waży bowiem około 1800 gram, a dzięki ciągłemu uzupełnianiu tkanki tłuszczowej, jego waga do dnia porodu może być wyższa o ponad kilogram!
W trzydziestym drugim tygodniu ciąży twój brzuch przypomina już mocno napompowany balon. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej dokuczliwe i bolesne, bowiem macica zajmuje prawie całą jamę brzuszną! Twoje myśli coraz częściej dotyczą samego porodu, jak i pierwszych tygodni spędzonych wspólnie z dzieckiem – staraj się o tym czasie myśleć pozytywnie, a teraz jak najwięcej chwil spędź na odpoczynku, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka!