33 tydzień ciąży! Jak o siebie zadbać w tym czasie?
Trzydziesty trzeci tydzień ciąży, czyli czas przygotowań do porodu! Czas na szczęśliwą siódemkę, bo właśnie tyle tygodni pozostało do porodu! W 33 tygodniu ciąży możesz czuć się nieco ociężała i zmęczona, ale coraz częściej myślami wychodzisz w przyszłość przytulając swoje dziecko. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie twojego dziecka i przede wszystkim – czy pojawiają się nowe odczucia, które będą ci towarzyszyć w tym czasie?
Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to moment, w którym ukrycie ciąży jest niemożliwe. Twój brzuch jest wyraźnie zaokrąglony, co pozwala ci także korzystać z przysługujących ci praw bez okazywania karty ciąży. Choć może wydawać ci się to nieuprzejme, nie wahaj się iść do kas z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży – dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie jest teraz najważniejsze.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Trzydziesty trzeci tydzień ciąży – który to miesiąc?
Kalendarz ciąży towarzyszy ci od pierwszej wizyty u lekarza, ale wciąż możesz czuć się zagubiona w zrozumieniu, który to tydzień i miesiąc. 33 tydzień ciąży to już 8 miesiąc, a jednocześnie III trymestr ciąży. Do porodu pozostało już zaledwie 7 tygodni – pamiętaj jednak, że rozwiązanie ciąży może nastąpić w każdej chwili, dlatego uważnie obserwuj pojawiające się skurcze i w przypadku wątpliwości koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Brzuch w 33 tygodniu ciąży. Zmiany w ciele mamy
Ósmy miesiąc ciąży uważa się za jeden z najtrudniejszych. Wpływ na to ma kilka czynników – do jednych z nich zalicza się ruchy dziecka. W 33 tygodniu ciąży znacznie zwiększa się ilość wód płodowych, co z kolei sprawia, że brzuszek jest wyraźnie okrągły, twardy i trudno go ukryć.
Macica, która do tej pory cały czas się rozrastała osiągnęła swoją maksymalną wielkość, co sprawia że nawet delikatne ruchy dziecka są nie tylko wyraźne, ale też i dość bolesne. Waga mamy w trzydziestym trzecim tygodniu może być nawet o 8 kilogramów wyższa niż przed ciążą, ale jest to całkowicie normalne i naturalne, dlatego nie powinno to budzić twoich obaw.
Duża macica zmusiła twoje narządy do przesunięcia, zajmując niemal całą jamę brzuszną. Oznacza to, że problemy z układem trawiennym mogą się nasilać. Z pewnością odczujesz zgagę, jak i możesz miewać zatwardzenia, z którymi najlepiej poradzisz sobie stosując właściwą dietę oraz pijąc duże ilości wody. Znaczący jest także ucisk na pęcherz, co może nasilać potrzebę korzystania z toalety. Macica w 33 tygodniu ciąży uciska także przeponę powodując problemy z oddychaniem.
W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży nasili się także bezsenność spowodowana trudnościami z właściwym ułożeniem się. Nawet specjalna poduszka nie jest w stanie zapewnić ci właściwego komfortu, dlatego staraj się łapać drzemki w ciągu dnia, co znacznie wpłynie na poprawę twojego samopoczucia.
Wahanie nastroju w trzydziestym trzeci tygodniu ciąży
Zmiany fizyczne to nie wszystko, co czeka na ciebie w ósmym miesiącu ciąży. 33 tydzień to także wzmożone huśtawki nastroju, które doskonale znasz z I trymestru ciąży. Obawa przed porodem wprowadza przyszłą mamę w poczucie lęku oraz strachu, podczas gdy z drugiej strony ten dzień z założenia ma przynieść radość związaną z pojawieniem się nowego członka rodziny.
Wiele kobiet na tym etapie ciąży obawia się o komplikacje, które mogą pojawić się podczas porodu – to bardzo rozsądne obawy, acz warto pamiętać, że komplikacje okołoporodowe są bardzo rzadkie i może im zapobiec także wykonanie USG w 37 tygodniu ciąży. To na jego podstawie mogą zostać wydane zalecenia dotyczące na przykład cesarskiego cięcia.
Aby nieco uspokoić swoje obawy wypełnij kartę ciąży, w której zaznaczysz swoje preferencje dotyczące samego porodu, jak i tego, kto w tym czasie może przebywać z tobą na Sali.
O swoich obawach porozmawiaj także z lekarzem prowadzącym oraz przyjaciółmi, którzy z pewnością wesprą cię w tym wyjątkowym momencie życia.
Badania w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży
W 8 miesiącu ciąży wykonuje się nie tylko badania kontrolne, ale także te, które będą niezbędne do przyjęcia w szpitalu. Zalicza się do nich:
- badanie w rozpoznaniu HIV;
- antygen HBs;
- posiew z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących;
- HCV, VDLR.
Badania te, choć nie należą do najprzyjemniejszych gwarantują bezpieczeństwo porodu zarówno tobie, dziecku, jak i personelowi.
Jak o siebie zadbać w 33 tygodniu ciąży?
W ósmym miesiącu ciąży zmienia się balans twojego ciała, na co bez wątpienia wpływ ma dość spory brzuszek. Odczuwasz w związku z tym także ból kręgosłupa, dlatego aby go złagodzić warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Pomocne w 33 tygodniu ciąży będą także zajęcia sportowe – basen oraz joga. Wpływają one poziom endorfin, dzięki czemu poczujesz się lepiej, ale dodatkowo pomogą także w rozciągnięciu mięśni, co z pewnością okaże się niezbędne w trakcie samego porodu.
Odpowiednia dieta oraz nawodnienie z kolei przyczynią się do złagodzenia zgagi oraz problemów z zaparciami. Pamiętaj także, że podczas upalnych i gorących dni, twoje zapotrzebowanie na wodę jest znacznie wyższe, dlatego sięgaj po zdrowe napoje jak najczęściej.
Ile waży dziecko w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży?
W 33 tygodniu ciąży dziecko waży około 2 kilogramów, mierzy natomiast około 44 centymetrów. Na USG zauważysz, że maluch wygląda już niemal identycznie, jak noworodek! Do dnia porodu masa jego ciała jeszcze się zwiększy, bowiem wciąż magazynuje on tkankę tłuszczową.
Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży
Płuca malucha przygotowują się do życia poza ciałem matki. Również kości dziecka są skostniałe, a jego układ nerwowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Cały czas rozwija się mózg dziecka, ale nowe połączenia tworzyć się będą aż do pierwszego roku życia.
Skóra dziecka staje się delikatnie różowa, wzrok reaguje na światło. Doskonale rozwinięty jest także słuch malucha, dlatego rozpoznaje on już głos mamy.
W 33 tygodniu ciąży w macicy znajduje się dużo płynu owodniowego, którego z każdym dniem będzie coraz mniej. Coraz mniejsza ilość miejsca nie przeszkadza maluchowi w harcach, dlatego też jego kopnięcia oraz szturchańce są przez mamę odczuwane znacznie mocniej, niż do tej pory.
Nadszedł też czas przygotowań dziecka do samego porodu. Choć jego kości są już skostniałe, czaszka wciąż pozostaje elastyczna, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie mu opuścić kanał rodny. Powoli też przyjmuje nową pozycję – głową w dół. Pamiętaj, że maluch wciąż porusza się w brzuchu, dlatego jeśli nadal nie znalazł się w tej pozycji, nie oznacza, że jej nie przyjmie.
Przygotowania do przyjścia na świat to także ćwiczenia motoryki, które rozpoczynają się w życiu płodowym. Do chwytania pępowiny dochodzi także otwieranie i zamykanie powiek. Maluch też doskonale zna rytm serca swojej mamy, dlatego też tuż po porodzie to właśnie ten dźwięk może go bardzo szybko uspokoić.
W 33 tygodniu ciąży mama ma prawo czuć się źle! Przez większość kobiet ten moment ciąży uważany jest za najgorszy, bowiem codzienne funkcjonowanie jest już znacznie utrudnione, a do porodu zostało jeszcze 7 tygodni. To doskonały czas, aby odpoczywać i przygotować się na nową drogę życia, dlatego staraj się te ostatnie tygodnie poświęcić przede wszystkim sobie.