Promocja do -10% z kodem: WAKACJE

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

33 tydzień ciąży! Jak o siebie zadbać w tym czasie?

2022-10-11
33 tydzień ciąży! Jak o siebie zadbać w tym czasie?

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży, czyli czas przygotowań do porodu! Czas na szczęśliwą siódemkę, bo właśnie tyle tygodni pozostało do porodu! W 33 tygodniu ciąży możesz czuć się nieco ociężała i zmęczona, ale coraz częściej myślami wychodzisz w przyszłość przytulając swoje dziecko. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie twojego dziecka i przede wszystkim – czy pojawiają się nowe odczucia, które będą ci towarzyszyć w tym czasie?

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to moment, w którym ukrycie ciąży jest niemożliwe. Twój brzuch jest wyraźnie zaokrąglony, co pozwala ci także korzystać z przysługujących ci praw bez okazywania karty ciąży. Choć może wydawać ci się to nieuprzejme, nie wahaj się iść do kas z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży – dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie jest teraz najważniejsze.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

wyprawka dla noworodka

 

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kalendarz ciąży towarzyszy ci od pierwszej wizyty u lekarza, ale wciąż możesz czuć się zagubiona w zrozumieniu, który to tydzień i miesiąc. 33 tydzień ciąży to już 8 miesiąc, a jednocześnie III trymestr ciąży. Do porodu pozostało już zaledwie 7 tygodni – pamiętaj jednak, że rozwiązanie ciąży może nastąpić w każdej chwili, dlatego uważnie obserwuj pojawiające się skurcze i w przypadku wątpliwości koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Brzuch w 33 tygodniu ciąży. Zmiany w ciele mamy

Ósmy miesiąc ciąży uważa się za jeden z najtrudniejszych. Wpływ na to ma kilka czynników – do jednych z nich zalicza się ruchy dziecka. W 33 tygodniu ciąży znacznie zwiększa się ilość wód płodowych, co z kolei sprawia, że brzuszek jest wyraźnie okrągły, twardy i trudno go ukryć.

Macica, która do tej pory cały czas się rozrastała osiągnęła swoją maksymalną wielkość, co sprawia że nawet delikatne ruchy dziecka są nie tylko wyraźne, ale też i dość bolesne. Waga mamy w trzydziestym trzecim tygodniu może być nawet o 8 kilogramów wyższa niż przed ciążą, ale jest to całkowicie normalne i naturalne, dlatego nie powinno to budzić twoich obaw.

Duża macica zmusiła twoje narządy do przesunięcia, zajmując niemal całą jamę brzuszną. Oznacza to, że problemy z układem trawiennym mogą się nasilać. Z pewnością odczujesz zgagę, jak i możesz miewać zatwardzenia, z którymi najlepiej poradzisz sobie stosując właściwą dietę oraz pijąc duże ilości wody. Znaczący jest także ucisk na pęcherz, co może nasilać potrzebę korzystania z toalety. Macica w 33 tygodniu ciąży uciska także przeponę powodując problemy z oddychaniem.

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży nasili się także bezsenność spowodowana trudnościami z właściwym ułożeniem się. Nawet specjalna poduszka nie jest w stanie zapewnić ci właściwego komfortu, dlatego staraj się łapać drzemki w ciągu dnia, co znacznie wpłynie na poprawę twojego samopoczucia.

 

Wahanie nastroju w trzydziestym trzeci tygodniu ciąży

Zmiany fizyczne to nie wszystko, co czeka na ciebie w ósmym miesiącu ciąży. 33 tydzień to także wzmożone huśtawki nastroju, które doskonale znasz z I trymestru ciąży. Obawa przed porodem wprowadza przyszłą mamę w poczucie lęku oraz strachu, podczas gdy z drugiej strony ten dzień z założenia ma przynieść radość związaną z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Wiele kobiet na tym etapie ciąży obawia się o komplikacje, które mogą pojawić się podczas porodu – to bardzo rozsądne obawy, acz warto pamiętać, że komplikacje okołoporodowe są bardzo rzadkie i może im zapobiec także wykonanie USG w 37 tygodniu ciąży. To na jego podstawie mogą zostać wydane zalecenia dotyczące na przykład cesarskiego cięcia.

Aby nieco uspokoić swoje obawy wypełnij kartę ciąży, w której zaznaczysz swoje preferencje dotyczące samego porodu, jak i tego, kto w tym czasie może przebywać z tobą na Sali.

O swoich obawach porozmawiaj także z lekarzem prowadzącym oraz przyjaciółmi, którzy z pewnością wesprą cię w tym wyjątkowym momencie życia.