🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

34 tydzień ciąży! Objawy i odczucia u mamy!

2022-10-11
34 tydzień ciąży! Objawy i odczucia u mamy!

Połowa ósmego miesiąca, czyli 34 tydzień ciąży to moment, w którym organizm przygotowuje się do porodu. To trudny moment dla przyszłych mam, ponieważ coraz częściej odczuwają one zmęczenie ciążą. Do trudności z poruszaniem się, dochodzą także coraz silniejsze bóle kręgosłupa oraz dyskomfort psychiczny.

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to moment, w którym duży brzuch wpływa znacząco na poruszanie się oraz na wykonywanie codziennych czynności. To najwyższa pora aby spakować walizkę do szpitala, a także wypełnić kartę porodu, dzięki której możesz zapewnić sobie komfort podczas tego niezwykłego dnia!

wyprawka dla noworodka

 

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to ósmy miesiąc, a dokładnie jego połowa i III trymestr ciąży. Do planowanego porodu pozostało już tylko sześć tygodni, ale rozwiązanie ciąży może nastąpić już w każdym momencie, dlatego warto być przygotowanym do niespodziewanej wizyty w szpitalu.

Już wcześniej powinnaś mieć gotową wyprawkę do szpitala dla siebie oraz dziecka, ale jeśli jeszcze nie jesteś spakowana, koniecznie przeczytaj nasz poradnik – dzięki niemu będziesz mieć pewność, że w torbie znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy, które będą bardzo ważne podczas kilkudniowego pobytu w szpitalu.

 

Brzuch w 34 tygodniu ciąży – objawy i odczucia u mamy

Choć już wcześniej twój brzuszek był wyraźnie krągły, w 34 tygodniu ciąży wciąż się powiększa! Przede wszystkim odpowiada za to rosnący maluch, ale też i twoje hormony, które znów szaleją. W twoim organizmie zatrzymuje się też woda, co może sprzyjać pojawieniu się opuchlizny na nogach i dłoniach. Twoja waga może skoczyć teraz w górę o kolejny kilogram, co w trakcie całej ciąży oznacza przyrost wagi o mniej więcej 10 kilogramów. Nie przejmuj się, wkrótce wrócisz do formy dzięki spacerom z maluchem, a także dzięki regeneracji, która będzie ci potrzeba w połogu, zwanym także IV trymestrem ciąży.

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży będziesz odczuwać przede wszystkim zmęczenie, dlatego korzystaj z odpoczynku tak często, jak to tylko możliwe. Staraj się łapać popołudniowe drzemki – układaj się na plecach z nogami lekko w górze lub na lewym boku, co wspomoże właściwy przepływ krwi w twoim organizmie.

Duży brzuch powoduje, że możesz mieć problemy z poruszaniem się – coraz trudniej złapać ci równowagę, dlatego podczas aktywności korzystaj z towarzystwa kogoś bliskiego, kto będzie mógł pomóc ci w przypadku zasłabnięcia. Ale nie tylko kłopoty z utrzymaniem równowagi mogą prowadzić do przewrócenia się – macica coraz mocniej uciska przeponę prowadząc do trudności z oddychaniem.

Wciąż, tak jak i w poprzednich tygodniach możesz miewać zgagę oraz trudności z wypróżnianiem się, a pęcherz coraz mocniej daje o sobie znać nawet jeśli nie wypiłaś zbyt wiele wody. Do tego pojawiają się coraz mocniejsze bóle kręgosłupa związane z coraz większym ciężarem brzucha, zmianą sylwetki, ale także i w związku z tym, że w nocy ciężko ci znaleźć właściwą pozycję do spania.

 

Opuchlizna w 34 tygodniu ciąży

Mamy w 8 miesiącu ciąży skarżą się na obrzęki w dolnych partiach ciała, ale też i na rękach. Związane jest to z zastojem wody w organizmie i problem ten zniknie tuż po porodzie. W tym czasie warto wybierać nieco luźniejsze buty – idealnie sprawdzą się klapki lub buty typu adidasy, które dopasowują się do stopy. Nie martw się, jeśli rozmiar twojego buta uległ zmianie – z czasem znów powróci do swojego rozmiaru sprzed ciąży!

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży mogą pojawić się także problemy z oczami, czyli tak zwany zespół suchego oka. Jeśli nosisz soczewki – wymień je na okulary. Znów możesz zaobserwować nawrót krwawienia z jamy ustnej i nadwrażliwości dziąseł, co jest wynikiem zmian w układzie krwionośnym.

Kolejnym, niezbyt przyjemnym objawem w 34 tygodniu ciąży są skurcze, które pojawiają się coraz częściej. To właśnie one przygotowują twój organizm do porodu – jeśli nie są regularne, nie masz powodu do obaw. Podobnie jest z bólem w kroczu w 34 tygodniu ciąży – to oznaka, że twój brzuch wciąż się powiększa, a zatem dochodzi do rozciągnięcia mięśni w okolicach dróg rodnych.

 

Uczucie niepokoju w 34 tygodniu ciąży

Do jednych z najtrudniejszych objawów w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży zaliczyć można uczucie niepokoju. Odpowiadają za niego hormony, które szaleją podobnie jak w pierwszym trymestrze. Pierworódki nie do końca zdają sobie też sprawę z tego, jak wygląda poród, a także jak poradzić sobie w pierwszych tygodniach po wyjściu ze szpitala, co wzmacnia stany lękowe.

Warto w takim momencie skonsultować się z lekarzem, który z pewnością odpowie na wszystkie pytania, lub porozmawiać z innymi mamami, które również mierzyły się z podobnymi problemami.

Aby nieco złagodzić uczucie niepokoju dobrze jest wypełnić kartę porodu – zaznacz w niej swoje preferencje, wpisz także osoby, które mają ci w tym czasie towarzyszyć. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad całym procesem oraz poczujesz się pewniej, co z pewnością poprawi twoje samopoczucie.

 

Jakie badania w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży?

Ostatnie tygodnie przed porodem to przede wszystkim seria badań, które mają cię do niego przygotować. Na wizycie kontrolnej, podczas której lekarz zmierzy twoje ciśnienie, dokona pomiaru wagi, dostaniesz również skierowanie na:

  • badanie moczu;
  • morfologię krwi;
  • badanie piersi;
  • oznaczenie antygenu HBs;
  • badania w kierunku HIV i HCV;
  • cytologię;
  • ocenę depresji.


Choć ostatnie badanie może wydawać się dziwne, pamiętaj, że wiele kobiet zmaga się zarówno z depresją ciążową, jak i poporodową. Odpowiednie badanie, a także konsultacja z psychologiem jest podstawą do zapewnienia odpowiedniej opieki tobie oraz dziecku. Nie masz wpływu na depresję poporodową – to przypadłość, która może dotknąć każdą z kobiet bez względu na jej miłość do dziecka. Nie jest to powód do wstydu, ale warto skonsultować ten stan z lekarzem by uzyskać właściwą pomoc.

 

Jak o siebie dbać w 34 tygodniu ciąży?

Końcówka ciąży to czas, w którym z pewnością właściwe nawyki żywieniowe masz opanowane do perfekcji. Aby wspomóc walkę z problemami trawiennymi staraj się unikać ostrych dań, a także wypijaj więcej wody – dzięki temu poczujesz się lepiej. Na dobre samopoczucie wpływ ma także aktywność fizyczna – basen dodatkowo pomoże ci na ból kręgosłupa, zaś joga będzie doskonałym przygotowaniem do samego porodu.

W ósmym miesiącu ciąży najważniejsze jest twoje samopoczucie, dlatego staraj się jak najwięcej wypoczywać, a drzemki w ciągu dnia są najlepszym sposobem!

 

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

Maluch waży około 2 kilogramów i mierzy w granicach 45 centymetrów. W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dochodzi do zatrzymania gwałtownego wzrostu u dzieci, co oznacza, że do rozwiązania ciąży będą już głównie przybierać na wadze, czyli magazynować coraz więcej tkanki tłuszczowej, która pozwoli im swobodnie żyć poza organizmem matki.

Wciąż u malucha rozwija się układ oddechowy, ale pozostałe funkcje życiowe są gotowe do życia poza brzuchem mamy. Warto mieć na uwadze, że dziecko w tej chwili ćwiczy głównie funkcje, które są mu niezbędne do życia poza brzuchem mamy, czyli połykanie i wydalanie, a także oddychanie. Jego ruchy nie są już tak intensywne jak wcześniej, ponieważ nie ma zbyt wiele miejsca na robienie fikołków, ale za to mama odczuwa je znacznie mocniej.

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca ciąży, który przez wiele mam uważany jest za jeden z najtrudniejszych etapów ciąży. Do rozwiązania pozostało ledwie 6 tygodni, ale maluch w każdej chwili może cię zaskoczyć będąc gotowym do pierwszego, samodzielnego oddechu!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixelpixel