21 tydzień ciąży! Jak dbać o siebie? Jak zmienia się ciało?
Do terminowego porodu pozostało już tylko dziewiętnaście tygodni! Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to też początek drugiej połowy ciąży. Twój organizm przygotowuje się do porodu, a tobie zaczynają dolegać coraz silniejsze bóle pleców. Czego jeszcze powinnaś spodziewać się w tym czasie i przede wszystkim, jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?
Druga połowa ciąży minie ci przede wszystkim na oczekiwaniu na poród. Z tygodnia na tydzień twój brzuszek będzie coraz większy bo i płód, który się w nim rozwija potrzebuje więcej przestrzeni. To z kolei wiąże się z nowymi dolegliwościami, które mogą dać ci się we znaki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co czeka cię i co zmienia się w 21 tygodniu ciąży.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
21 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży, drugi trymestr i druga połowa ciąży. Do terminowego porodu pozostało już tylko 19 tygodni, a twoje ciało wciąż się zmienia przygotowując się do wydania na świat dziecka.
Jak zmienia się ciało w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży?
Brzuch w 21 tygodniu ciąży jest już widoczny i z każdym tygodniem będzie rósł, co jest spowodowane rozwijającym się dynamicznie płodem. Jeśli miałaś prawidłową masę ciała przed zajściem w ciążę, około 5 miesiąca powinnaś przybrać na wadze około 5 kilogramów. Jest to oczywiście umowne, ponieważ kobiety, które przed zajściem w ciążę mierzyły się z otyłością po wprowadzeniu racjonalnej diety bardzo często chudną – jeśli jesteś pod stałą opieką lekarza prowadzącego na pewno zareaguje on, jeśli twoja waga będzie budziła niepokój.
Większy brzuch może powodować także bóle kręgosłupa, a także stawów. Raz, że związane to jest z innym ułożeniem sylwetki, dwa że z obciążeniem, jakim jest wystający brzuch. To też powód, dla którego wiele kobiet w 5 miesiącu ciąży ma nieco inną sylwetkę, która po prostu jest wsparciem dla kręgosłupa.
W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży macice możesz wyczuć na wysokości pępka, spokojnie także wyczujesz położenie swojego dziecka, co ułatwiają jego nadmierne ruchy, zwane potocznie kopaniem.
Objawy w 21 tygodniu ciąży – bóle stawów i kręgosłupa
Kontrola wagi oraz odpowiednia dieta przez całą ciążę jest bardzo ważna, ponieważ wpływa ona nie tylko na twoje samopoczucie, ale też i rozwój dziecka. Zbyt szybki i nadmierny przyrost wagi niesie za sobą również ryzyko cukrzycy ciążowej, która wymaga stałej kontroli poziomu insuliny.
Relaksyna to hormon, który odpowiada za elastyczność stawów oraz połączeń chrzęstnych. Przygotowuje on twoje ciało do porodu, w tym delikatnie poszerzając miednicę. To właśnie dzięki niej poród jest znacznie lżejszy, acz rozmiar miednicy nawet po ciąży może być większy niż przed. Działanie hormonu wpływa także na ogólne samopoczucie, a to oznacza, że możesz czuć delikatne bóle w okolicach miednicy.
Na twojej skórze w okolicach brzucha i piersi pojawiają się także pierwsze rozstępy. Możesz je złagodzić stosując odpowiednie balsamy dedykowane kobietom w ciąży, które wpływają na rozciągliwość skóry.
Nadal na twarzy mogą pojawiać się problemy z pigmentacją, które znikną w trakcie połogu. Oprócz coraz częstszych wizyt w toalecie zaczniesz także odczuwać nasilającą się zgagę, co związane jest z naciskiem płodu na żołądek. Staraj się jeść mniej, ale częściej. Wyeliminuj z diety także jak najwięcej produktów smażonych, które mogą nasilić pojawienie się zgagi.
Jak dbać o siebie w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży?
Przez cały okres ciąży dieta odgrywa największą rolę. Odpowiednie, zbilansowane posiłki zapobiegają nadmiernemu przyrostowi wagi, zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, wreszcie – dostarczają organizmowi niezbędnych składników, co ma znacznie dla rozwoju dziecka.
Dieta powinna być bogata w świeże warzywa oraz owoce, aczkolwiek nie bój się zachcianek, szczególnie gdy dotyczą one kiszonych produktów, które są pełne witaminy C wzmacniającej odporność organizmu. Uważaj z naturalnymi suplementami, do których zaliczają się także domowej roboty soki z malin, czy czarnego bzu – nie są zabronione, ale w nadmiarze mogą prowadzić do podwyższenia temperatury ciała, a co za tym idzie wywołać przedwcześnie poród.
W piątym miesiącu ciąży aktywność fizyczna może być nieco uciążliwa, co wynika z pojawiających się nagle bólów i skurczy, ale także ze zmęczenia. Nie mniej, spacery, a także joga czy basen mogą pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie, a przede wszystkim być wsparciem w pojawiających się coraz częściej problemach z kręgosłupem.
Pamiętaj też o zachowaniu higieny. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży nadal nie możesz stosować wielu leków, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zadbanie o okolice intymne, szczególne że upławy mogą być dość obfite i mogą pojawić się także problemy z trzymaniem moczu.