20 tydzień ciąży! Jak zmienia się ciało mamy? Który to miesiąc?
Połowa ciąży już za tobą, a to oznacza, że czas powoli przygotowywać się do porodu! Z dnia na dzień twój brzuszek będzie coraz większy, tak samo, jak maluch, który się w nim rozwija. Jakie zmiany zachodzą w twoim ciele? I przede wszystkim, czego powinnaś się spodziewać w 20 tygodniu ciąży? Zapraszamy do naszego poradnika!
Dwudziesty tydzień ciąży to półmetek! Za sobą masz już najgorszy okres ciąży, a przed sobą – przygotowania do porodu. W tym czasie czekają cię także bardzo ważne badania, jak USG połówkowe, które pomoże lekarzowi prowadzącemu stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. W naszym poradniku w kalendarzu ciąży przeczytasz, jak o siebie zadbać w tym czasie oraz jak zmienia się twoje ciało w 20 tygodniu ciąży!
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
20 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Pomimo, że za tobą już połowa ciąży, wciąż możesz nieco gubić się kalendarzu! 20 tydzień ciąży to piąty miesiąc oraz drugi trymestr ciąży. Płód ma już 18 tygodni i coraz mniej miejsca, dlatego też twój brzuch z dnia na dzień będzie coraz bardziej widoczny!
20 tydzień ciąży – jak zmienia się ciało mamy?
Dwudziesty tydzień ciąży to czas, w którym brzuch jest widoczny u wszystkich mam. Każdego dnia będzie coraz większy, a to dlatego że twoja macica jest już na wysokości pępka, a płód rozwija się bardzo dynamicznie i brakuje mu miejsca.
Zmieniła się także twoja waga. W piątym miesiącu ciąży ważysz około 5 kilogramów więcej, ale jeśli schudłaś, mierząc się wcześniej z nadwagą, nie musisz się martwić, pod warunkiem że wszystko jest pod kontrolą lekarza. Kobiety mierzące się ze znacznie większą wagą przed ciążą, w okresie całej ciąży mogą przytyć nieznacznie lub nawet schudnąć, jeśli wprowadziły do swojej codziennej diety jedynie zdrowe, nieprzetworzone produkty.
Nawet, jeśli twoja waga spadła, prawdopodobnie masz problem ze swoją dotychczasową garderobą. Spodnie stają się już bardzo ciasne, dlatego to najwyższy czas by zamienić je na sukienki lub spodnie z golfem, które pomagają utrzymać brzuch i są najwygodniejszym elementem ubioru w zaawansowanej ciąży.
Objawy w dwudziestym tygodniu ciąży
Wraz ze zmianami w ciele pojawiają się także nowe objawy, które mogą być niekomfortowe. Do jednych z nich należą skurcze Braxtona-Hicksa. To bardzo gwałtowny ucisk w górze macicy, który stopniowo przesuwa się w dół. To nic innego, jak przygotowanie twojego organizmu do porodu. Tego typu skurcze pojawiać się będą do końca ciąży, jednakże na ten moment będą one jedynie sporadyczne!
Cały czas pojawiają się zmiany w pigmentacji skóry – w tym plamy, które mogą pojawić się na twarzy. Nie bój się, schodzą one chwilę po porodzie, ale nie zapominaj o pielęgnacji. Staraj się używać delikatnych kremów, naturalnych.
Coraz częściej twoje ciało będzie „zmęczone” i obolałe, dlatego ważny jest wypoczynek. Kładź się na lewym boku, co zdecydowanie poprawi krążenie krwi w twoim organizmie i pomoże w likwidacji opuchlizny.
20 tydzień ciąży – chrapanie i nadciśnienie
W dwudziestym tygodniu ciąży pojawia się chrapanie! To bardzo naturalne zjawisko, dlatego nie musisz się przejmować, że nagle zdarza ci się w nocy pochrapywać. Oprócz tego coraz częściej będziesz korzystać z toalety, co związane jest z uciskiem pęcherza.
W 20 tygodniu ciąży może pojawić się gestoza, zwana zatruciem ciążowym. Charakteryzuje ją podwyższone ciśnienie, bóle głowy oraz obrzęki. Jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpił u ciebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Jak dbać o siebie w 20 tygodniu ciąży?
Im bliżej porodu, tym większe zmęczenie będziesz odczuwać. Jest to związane między innymi z rozciągnięciem skóry oraz stawów. Dlatego też powinnaś jak najwięcej odpoczywać – zrelaksuj się na łóżku, posłuchaj ulubionej muzyki lub po prostu poczytaj książkę.
Nie rezygnuj z aktywności fizycznej – joga, czy delikatna gimnastyka oraz basen wpłyną pozytywnie na twój nastrój, a jednocześnie przygotują cię do porodu. Ćwiczenia wpływają też kojąco na malucha, który pilnie rozwija się w twoim brzuchu, a zatem jeśli nadmiernie kopie – wybierz się na spacer.
W całej ciąży, także w jej drugiej połowie, dieta odgrywa ogromną rolę. Pamiętaj, żeby wciąż stawiać na produkty nieprzetworzone i świeże. Owoce oraz warzywa mają ogromne pokłady witamin i minerałów, które nie tylko poprawią twoje samopoczucie, ale też wpłyną na rozwój dziecka.
Rozwój płodu w 20 tygodniu ciąży
W połowie ciąży dziecko waży około 270 gram, czyli jest rozmiaru małego arbuza. Mierzy mniej niż 17 centymetrów, a każdego dnia rośnie! Wciąż ma przezroczystą skórę z wykształconymi liniami papilarnymi, pojawiają się także zalążki pierwszych zębów.
W dwudziestym tygodniu ciąży maluch wygląda już niemal jak noworodek – jego ręce i nogi są w pełni wykształcone. Podział na płeć jest już zakończony – dziewczynki mają w pełni ukształtowaną macicę, a u chłopców jądra zstępują z jamy brzusznej.
Poruszając się w twoim brzuchu maluch cały czas ćwiczy – zarówno motorykę małą ssąc kciuk oraz bawiąc się paluszkami, jak i równowagę podczas fikołków. Zaczyna odróżniać smaki i zapachy, dlatego też może reagować na niektóre jedzone przez ciebie posiłki.
Niesamowite i mocne ruchy dziecka świadczą o tym, że prawidłowo się rozwija. W ten sposób ćwiczy mięśnie i stawy przygotowując się do trudnego porodu – tak, ten moment jest dla malucha ogromnym wysiłkiem, dlatego przygotowania do tego rozpoczynają się już w 18 tygodniu jego życia.
Dwudziesty tydzień ciąży – USG i badania
Między osiemnastym, a dwudziestym tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG, zwane potocznie połówkowym. Podczas tego badania sprawdzany jest rozwój dziecka, wyklucza się cechy, które mogą świadczyć o wadach wrodzonych. Lekarz, który przeprowadza badanie bardzo uważnie przygląda się także organom wewnętrznym, dzięki czemu w przypadku wykrycia jakiejkolwiek wady – na przykład z sercem – maluch tuż po narodzinach może zostać poddany konkretnym badaniom, a nawet operacjom, które pozwolą mu na szybki powrót do zdrowia.
Około 20 tygodnia ciąży, tuż po USG połówkowym powinna nastąpić wizyta u lekarza prowadzącego, na którą konieczne jest przygotowanie morfologii, a także wyników badania moczu. Dodatkowo, jeśli występują choroby towarzyszące, lekarz wypisze ci konkretne skierowanie. Dwudziesty tydzień ciąży to dosłownie połowa ciąży! Jeśli czujesz się na siłach, rozpocznij kompletowanie wyprawki – na naszej stronie znajdziesz poradnik, a także gotowe zestawy, dzięki którym pierwsze tygodnie po porodzie będą znacznie łatwiejsze.