Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

11 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Jakie są objawy?

2022-01-26
11 tydzień ciąży! Jak wygląda brzuch? Jakie są objawy?

Jedenasty tydzień ciąży – pierwszy trymestr dobiega końca!

W trakcie trwania ciąży każdy tydzień jest ważny! Bo to właśnie z tygodnia na tydzień rozwija się maluch – a w pierwszych tygodniach jego życia rozwój ten jest naprawdę ogromny! W 11 tygodniu ciąży mierzy już 8 centymetrów i wciąż rośnie. A jakie w tym czasie zmiany zachodzą w organizmie mamy i na jakie badania trzeba być gotowym? I wreszcie, czy w jedenastym tygodniu ciąży można poznać już płeć swojego dziecka?

11 tydzień ciąży to już jedne z ostatnich dni pierwszego trymestru ciąży. Niedogodności, takie jak nudności, wymioty czy zaparcia wciąż ci towarzyszą, ale z każdym dniem będą coraz łagodniejsze. Pojawią się też pierwsze, widoczne gołym okiem oznaki tego, że jesteś w ciąży. W jedenastym tygodniu ciąży możesz również wykonać pierwsze USG genetyczne oraz poznać płeć swojego dziecka.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

 

Brzuch w 11 tygodniu ciąży

O ile jeszcze tydzień temu wizualne oznaki ciąży nie były aż tak widoczne, w 11 tygodniu ciąży powoli zaokrągla się brzuszek. Nie jest to jednak gwałtowna zmiana, dlatego zwrócą na nią uwagę przede wszystkim osoby, które dawno cię nie widziały. Twoja waga wciąż może się jeszcze wahać – wszystko zależy od intensywności dolegliwości, jakie ci towarzyszą – jeśli nękają cię silne nudności i wymioty, prawdopodobnie nieco schudłaś, a mimo to ubrania mogą wydawać się nieco za ciasne.

W przypadku ciąży bliźniaczej, brzuch w jedenastym tygodniu ciąży będzie znacznie bardziej widoczny, co też jest jak najbardziej zrozumiałe, bo rozwijające się w tobie dzieci potrzebują nieco więcej przestrzeni.

Wielkość brzucha zależna jest przede wszystkim od twoich predyspozycji, czyli wagi wyjściowej. Jednakże na tym etapie ciąży macica przypomina już grejpfruta, dlatego też i brzuch z każdym dniem będzie nieco większy. To też powód, dla którego do codziennej pielęgnacji powinnaś włączyć krem i balsam na rozstępy.

 

 

11 tydzień ciąży – objawy

Większość objawów charakterystycznych dla 11 tygodnia ciąży zapewne znasz. To przede wszystkim: nudności, wymioty, zgaga, zaparcia oraz senność. W tym momencie mogą one dość mocno dawać ci w kość, bo w wyniku kumulacji są strasznie męczące. Na szczęście lada dzień zaczną ustępować, co zdecydowanie wpłynie na twoje ogólne samopoczucie.

Wyjścia do toalety będą coraz częstsze, co również jest całkowicie normalne. Związane jest to z rozszerzającą się macicą, która stale uciska pęcherz, jak i wzmożoną pracą nerek, której zadaniem jest usunięcie z organizmu jak największej ilości toksyn.

Dlatego też napoje moczopędne, jak kawa, herbata czy napoje gazowane powinny być całkowicie wykluczone z diety, albo ograniczone do minimum. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z kawy czy herbaty!

Wśród innych objawów, które mogą dać ci się we znaki, to bardziej widoczne żyły, co związane jest z większą ilością przepływającej przez organizm krwi, jak i liszaje czy wypryski na twarzy, do czego z kolei prowadzą wciąż szalejące hormony. Może też pojawić się czarna linia biegnąca wzdłuż brzucha, która związana jest z przepływem melatoniny.

Na pewno zauważysz też znacznie większą ilość śliny, a podczas szczotkowania dziąsła będą boleć coraz mocniej – nie ma tu powodów do niepokoju, natomiast miej na uwadze, że z każdym dniem krwawienie dziąseł może się nasilać. Najlepiej używać łagodnej pasty i zmienić szczoteczkę na miękką, aby nie dochodziło do większych podrażnień.

 

Zaparcia w jedenastym tygodniu ciąży

Obok nudności i wymiotów, to zaparcia i zgaga są jednymi z najpopularniejszych objawów ciąży. Można je nieco złagodzić odpowiednią dietą, do której z pewnością zalicza się duża ilość produktów świeżych i nieprzetworzonych. Picie wody poprawi działanie układu pokarmowego, a eliminacja z posiłków rzeczy ciężkich i smażonych wpłynie na trawienie.

W 11 tygodniu ciąży wciąż nie można stosować zbyt wiele leków i suplementów na niektóre dolegliwości – zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek środek, który jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

 

Jedenasty tydzień ciąży – brak objawów

Objawy typowe dla kobiet w ciąży nie dotyczą wszystkich kobiet! Nudności czy wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży doświadcza jedynie 25 procent wszystkich ciężarnych, dlatego też jeśli nie odczuwasz żadnych niedogodności – nie musisz się przejmować, po prostu ciesz się, że tak dobrze przechodzisz ten czas!

 

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

Senność w pierwszym trymestrze ciąży ma swoje uzasadnienie – sen u przyszłej mamy ma pomóc jej w regeneracji, a także uchronić płód przed zewnętrznymi zagrożeniami. W 11 tygodniu dolegliwość ta powoli ustępuje, a to dlatego, że płód jest już znacznie odporniejszy na czynniki zewnętrze.

W 11 tygodniu jego serce jest już ukształtowane, mózg również zaczyna funkcjonować prawidłowo, a w tym czasie rozpoczyna się tworzenie neuronów – powstaje ich nawet do 10 milionów w przeciągu 30 minut, a już niebawem powstaną tkanki, które odpowiadać będą za rozwój zmysłów.

Głowa może już swobodnie odchylać się do tyłu, szyja zaczyna się wydłużać, tworzą się także oczy, choć pozostaną one zamknięte do 25. tygodnia ciąży. Z każdym dniem płód zaczyna przypominać coraz bardziej niemowlaka.

Na badaniu USG można zobaczyć już pępowinę, a także pierwsze ruchy rąk i nóżek, co sprzyja budowie mięśni. Płód warzy już około 5 gramów i mierzy 8 centymetrów i z każdym dniem rośnie coraz bardziej!

 

 

Jak dbać o siebie w 11 tygodniu ciąży

Ponieważ w jedenastym tygodniu ciąży dziecko rozwija się bardzo intensywnie, niezbędne jest zadbanie o organizm mamy. Przez cały okres trwania ciąży niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. To dzięki niej cały czas masz energię do życia i działania, poprawia się twoje samopoczucie i przede wszystkim dużo łatwiej będzie ci przejść sam poród.

Jeśli regularnie chodzisz na spacery, uprawiasz jogę lub pływasz – nie rezygnuj z tych zajęć, jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań. Jeśli planujesz dopiero rozpoczęcie aktywności fizycznej – spróbuj jogi dla kobiet w ciąży – to nie tylko zajęcia, dzięki którym wciąż pozostaniesz w formie, ale nauczysz się oddychać, przygotujesz do samego porodu, jak i po prostu się wyciszysz.

Dodatkowo podczas jogi możesz rozpocząć ćwiczenia mięśni kegla, a to będzie ogromnym wsparciem w przeciwdziałaniu nietrzymania moczu.

 

Dieta w jedenastym tygodniu ciąży

Gdy mowa o odpowiednim dbaniu o siebie, nie może zabraknąć kilku słów na temat diety. Już od samego początku ciąży najlepiej nie stosować używek, gdyż mogą one prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka. Warto także ograniczyć kawę czy herbatę, gdyż te w zbyt dużych ilościach zaburzają pracę nerek.

Z diety warto też wyrzucić produkty przetworzone, nadmierny tłuszcz oraz cukier. Nie tylko nie wnoszą do organizmu zbyt wielu cennych składników, co dodatkowo sprzyjają budowie tkanki tłuszczowej, a w ciąży je się dla dwojga, a nie za dwoje!

Postaw na dużą ilość świeżych owoców i warzyw, które będą pomocne w walce z zaparciami czy zgagą. Ważny jest także nabiał, ryby i delikatne mięso. Warto także włączyć do diety produkty bogate w błonnik, jak różnego rodzaju kasze czy kwas foliowy, jak bób czy jarmuż.

Jeśli w wyniku nudności masz problem z jedzeniem dużych, konkretnych porcji – podziel je na kilka mniejszych lub przygotuj delikatny koktajl, który zdecydowanie łatwiej będzie ci przełknąć.

 

 

11 tydzień ciąży – USG i inne badania

W 11 tygodniu ciąży czeka cię wykonanie kilku ważnych badań! To przede wszystkim USG, które powinnaś wykonać między 11, a 14 tygodniem ciąży – to właśnie podczas tego badania poznasz płeć swojego dziecka.

W tym czasie wykonuje się także badanie USG genetyczne. Co to dokładnie oznacza? Podczas badania dokonywane są pomiary, które pozwalają lekarzowi na wykluczenie niektórych schorzeń. Mierzy się odległość między skórą, a tkanką podskórną w okolicach szyi, czyli przezierność karkową (NT) oraz weryfikuje się obecność kości nosowej u płodu, czyli kość nosowa (NB).

Podczas USG genetycznego sprawdza się także obecność narządów: serca, żołądka, pęcherza moczowego i kręgosłupa. To właśnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży można znaleźć ewentualne pierwsze wady rozwojowe.

Z pewnością również podczas wizyty kontrolnej lekarz prowadzący zleci stały monitoring morfologii. W przypadku niedoboru niektórych z witamin otrzymasz wytyczne do suplementacji.

 

Jedenasty tydzień ciąży – krok milowy w drodze do radości

Z perspektywy rodzica, 11 tydzień ciąży jest niezwykle ważny. To właśnie podczas badania USG wykonywanego w tym okresie może dowiedzieć się, jakiej płci będzie dziecko, oraz czy prawidłowo się rozwija.

W tym czasie dolegliwości związane z pierwszym trymestrem ciąży powoli zaczynają ustępować pozwalając się mamie cieszyć ze stanu, w jakim się znajduje. Dobre samopoczucie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka, dlatego warto zaangażować się w aktywność fizyczną i spełnianie swoich pasji. Pierwszy trymestr ciąży powoli dobiega końca, a zatem czas pomyśleć o wyprawce.


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixelpixel