10 tydzień ciąży! Jakie są objawy? Jak wygląda brzuch?
Ciąża trwa 40 tygodni, a zatem 10 tydzień jest dla przyszłej mamy pewnego rodzaju kamieniem milowym. Choć nie u wszystkich kobiet ciążowy brzuch jest jeszcze widoczny, charakterystyczne oznaki ciąży mogą być już rozpoznane przez bardziej doświadczone kobiety. Jak w 10 tygodniu ciąży wygląda dziecko i na jakie dolegliwości trzeba być przygotowanym?
Dziesiąty tydzień ciąży to połowa trzeciego miesiąca ciąży, czyli ósmy tydzień życia dziecka. To bardzo intensywny czas jego rozwoju, jego serce bije głośno i szybko, kształtują się kolejne układy, dzięki którym będzie mógł funkcjonować poza matczynym łonem. Również i kobieta zaczyna dostrzegać coraz więcej charakterystycznych objawów ciąży.
Sprawdź również inne artykuły tej serii:
Brzuch w 10 tygodniu ciąży
U większości kobiet, brzuch w 10 tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Choć maluch rozwija się coraz bardziej intensywnie i każdego dnia jest coraz większy, macica nie wystaje jeszcze nad spojenie łonowe. Nie mniej, u niektórych kobiet brzuch w dziesiątym tygodniu ciąży jest już widoczny. Jak to możliwe?
Delikatnie zaokrąglony brzuch w 10 tygodniu ciąży pojawia się przede wszystkim u mam w ciążach bliźniaczych. To zrozumiałe, bowiem potrzebują one także nieco więcej przestrzeni.
Ale, również i u kobiet, które już wcześniej rodziły, szansa na pojawienie się delikatnie zaokrąglonego brzuszka w dziesiątym tygodniu ciąży jest większa.
Pomimo braku widocznego brzuszka, w badaniu ginekologicznym ciąża będzie od razu zauważalna.
Kalendarz ciąży – 10 tydzień
W 10 tygodniu ciąży macica bardzo intensywnie się rozrasta. Jest to związane z rozwojem dziecka, które każdego dnia jest coraz większe i potrzebuje coraz więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Rozszerzanie macicy prowadzi do ucisku między innymi na pęcherz – to właśnie główny powód, przez który coraz częściej odwiedzasz toaletę.
Problem ten będzie dotyczył całej ciąży – im większy płód, tym – co zrozumiałe – mocniej będzie naciskał na pęcherz, a zatem potrzeba skorzystania z toalety będzie towarzyszyła w zasadzie do samego porodu. To dobry moment, aby rozpocząć ćwiczenia mięśnia Kegla – to bardzo prosty zestaw ćwiczeń, który polega na kontrolowaniu strumienia moczu.
Dzięki temu po porodzie nie będziesz mieć problemu z nietrzymaniem moczu, a dodatkowo lepiej skontrolujesz parcie w momencie porodu. Po regeneracji ciała po porodzie warto do ćwiczeń włączyć także kulki gejszy, które będą niezastąpionym wsparciem w wyćwiczeniu macicy i jej regeneracji.
Dziesiąty tydzień ciąży – objawy
Objawy w 10 tygodniu ciąży mogą być nieco uciążliwe. Przede wszystkim poziom krwi w organizmie kobiety zwiększa się o około 40 proc. To zaś oznacza, że żyły na twoim ciele stają się bardziej widoczne. Dziąsła są niesamowicie wrażliwe i zdarza się, że podczas szczotkowania nie raz i nie dwa pojawi się na nich krew.
Nie przejmuj się – twój organizm musi przepompować wystarczającą ilość krwi dla ciebie i dla twojego dziecka. Po porodzie wszystko wróci do normy.
Kolejną, wizualną oznaką ciąży są wykwity na twarzy. To również jak najbardziej normalna rzecz. Wbrew ludowym porzekadłom, chwilowy spadek urody nie potwierdza płci dziecka – wpływ na wykwity i liszaje mają niestety hormony, które wciąż szaleją w twoim organizmie.
Bóle brzucha w 10 tygodniu ciąży
Pomimo kolejnych upływających dni, dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży wciąż będą ci towarzyszyć. To oczywiście nudności, wymioty, ale także wzdęcia, zgaga czy zaparcia, a także nadmierna senność i zmęczenie. Kumulacja, którą teraz przeżywasz, wkrótce będzie nieco łagodnieć i poczujesz się znacznie lepiej.
Oprócz wymienionych wyżej dolegliwości, w 10 tygodniu ciąży mogą też pojawić się zawroty i bóle głowy. Dlatego też tak ważne jest dbanie o siebie w okresie ciąży – tylko w ten sposób przyszła mama może czuć się lepiej, a dziecko rozwijać prawidłowo.
Jak dbać o siebie w dziesiątym tygodniu ciąży?
Dbanie o siebie przez cały okres ciąży to nie tylko unikanie używek, ale przede wszystkim pielęgnowanie własnego zdrowia i… odpowiednia dieta. Ta z kolei w ciąży ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, a także dla figury przyszłej mamy.
Przede wszystkim w 10 tygodniu ciąży musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W zależności od samopoczucia powinnaś wypijać sporą ilość wody lub soków – minimum 2 litry dziennie, które dodatkowo zaopatrzą organizm w niezbędne witaminy, a także błonnik. Dzięki temu unikniesz zawrotów głowy, a także złagodzisz zaparcia.
W diecie powinno znaleźć się, jak najwięcej świeżych produktów – warzyw i owoców – ryby i delikatne mięso. Unikaj tłustych i ciężkich potraw, a także cukrów. Jedz też mniej, ale częściej – szczególnie pamiętaj o śniadaniu. Jeśli mierzysz się z nudnościami, pierwszy, lekki posiłek spożyj jeszcze zanim wstaniesz z łóżka i popij go gorzką, ciepłą herbatą.
Aktywność w dziesiątym tygodniu ciąży
Mówiąc o dbaniu o siebie, nie sposób pominąć aktywności fizycznej. Jeśli tylko czujesz się na siłach, staraj się jak najwięcej spacerować. Nie rezygnuj z jogi, czy pływania, jeśli nie ma co do tego przeciwskazań. Każda porcja ruchu wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie, ale co najważniejsze – pomoże ci zachować dobrą formę po ciąży.
W 10 tygodniu ciąży oprócz aktywności, dzięki której zachowasz siły i figurę rozpocznij odpowiednią pielęgnację skóry. Stosując regularnie balsamy dla kobiet w ciąży unikniesz lub zminimalizujesz rozstępy oraz cellulit. Pamiętaj, by środków nie używać bezpośrednio przed USG oraz badaniem ginekologicznym – balsam lub krem mogą wpłynąć negatywnie na odczyt badania.
Rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży
Szczęśliwa mama, to szczęśliwe i zdrowe dziecko. Dlatego też, w ciąży najważniejsze jest zdrowie i samopoczucie matki, szczególnie że w pierwszych tygodniach ciąży dochodzi do ogromnego rozwoju dziecka!
W 10 tygodniu ciąży dziecko waży ledwie 5 gramów i mierzy 3 centymetry długości. Swoją wielkością przypomina zatem śliwkę. Mimo to, cały czas intensywnie się rozwija – z dnia na dzień staje się coraz większy! W drugim miesiącu ciąży najwięcej energii pochłania rozwój mózgu, ale również i tworzenie szkieletu.
W dziesiątym tygodniu ciąży podczas badania USG możesz już zobaczyć, jak dziecko wykonuje pierwsze ruchy machając nóżkami i rączkami – już niedługo poczujesz te ruchy sama! Płód coraz bardziej zaczyna przypominać człowieka – kształtują się jego rysy, nos, widać też powieki. Pomimo, że na tym etapie kształtują się też jego narządy płciowe, to za wcześnie by podać dokładną płeć.