🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z tym radzić?

2021-12-01
Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z tym radzić?

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z tym radzić?

W trakcie trwania ciąży wiele mam zauważa poprawę kondycji włosów. Stają się one 
bardziej lśniące, grubsze i jest ich więcej. Niestety w trakcie trwania połogu tracą one swój blask i zaczynają wypadać. Problem ten dotyka większości kobiet – co jest jego przyczyną i jak sobie z tym radzić? I czy jest to duży powód do zmartwienia?

Ciąża to czas, w którym większość przyszłych mam po prostu pięknieje. Skóra zyskuje blasku, paznokcie rosną szybko, a włosy są gęste i lśniące. Stan ten utrzymuje się jeszcze kilka tygodni po porodzie by nagle z dnia na dzień stać się zmorą wielu kobiet. Dlaczego włosy po ciąży wypadają? I czy oznacza to trwałe łysienie? Czy można temu zaradzić?


Wypadnie włosów po ciąży

Za wszystkie zmiany w wyglądzie kobiety zarówno w ciąży, jak i tuż po niej odpowiadają hormony. 
Podczas 9 miesięcy rozwoju malucha w maminym brzuchu wzrasta poziom estrogenów, co wpływa pozytywnie na kondycję włosów. Wchodzą one w fazę katagenu, co wyjaśnimy za chwilę. Przestają wypadać, co sprawia że mamy ich po prostu więcej. Niestety po około 2 miesiącach od porodu poziom estrogenów znacząco spada, a co za tym idzie włosy wypadają garściami. Po ciąży problemu tego doświadcza niemal każda kobieta – tracą w tym czasie około 30 proc. objętości wszystkich włosów.

Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, należy zapoznać się z fazami życia włosów. Cykl trwa od 5 do 8 lat, a dzieli się na:
 Anagen – to faza wzrostowa, która trwa od 2 do 8 lat i obejmuje około 80-90 proc. wszystkich włosów,
 Katagen – to faza przejściowa, w której następuje zahamowanie wzrostu i przygotowanie się do wypadnięcia włosa,
 Telogen – faza spoczynku mieszka włosowego, która trwa od 2 do 4 miesięcy. Mieszek kurczy się i zaczyna wytwarzać nowy włos, który wypycha stary.

U każdej kobiety czas trwania cyklu życia włosa jest inny, ale na ogół nie zauważamy nadmiernego wypadania włosów, ponieważ w anagenie znajduje się większość włosów, które mamy na głowie. Nie mniej, każdego dnia tracimy pojedyncze włosy – podczas szczotkowania, mycia czy ubierania się, dlatego też nie jest to oznaka nagłego łysienia.


Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży?

Ciąża jest ogromną rewolucją hormonalną, która zaczyna się dość gwałtownie. Ustabilizowanie 
hormonów po tym okresie niestety jest znacznie dłuższe i w dużej mierze zależy od tego, czy mama karmi piersią oraz czy jest wypoczęta.

Unormowanie gospodarki hormonalnej nie jest możliwe do momentu, aż zakończy się karmienie piersią. W tym czasie nie można suplementować diety środkami na porost włosów, stosować wcierek czy ziół, które ułatwiają odzyskanie dawnej urody.

Należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Problem wypadania włosów po ciąży dotyka większości kobiet, a stabilizacja hormonów może zająć nawet około roku. Na złą kondycję włosów wpływa także większe zmęczenie i mniejsza ilość snu, co zaburza regenerację organizmu.

 

Wypadanie włosów po ciąży – w pogoni za samoakceptacją

Wiele kobiet po porodzie ma gorsze samopoczucie, które wynika z niskiej samooceny. Brzuch nie 
maleje z dnia na dzień, a ciało wygląda inaczej. Do tego zaczynają dochodzić problemy ze skórą i włosy wypadające garściami.

Często prowadzi to do depresji po porodowej – zły wygląd nie sprzyja samoakceptacji, co prowadzi do efektu zamkniętego koła, gdyż stres nie sprzyja prawidłowej regeneracji. Dlatego też bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że jest to jedynie stan przejściowy i w przeciągu roku znów wrócisz do dawnej formy.

Wypadanie włosów po ciąży, a karmienie piersią

Ponieważ do mleka matki karmiącej piersią przedostają się także składniki olejków i wcierek, podczas 
KP stosowanie tego typu zabiegów jest niestety zabronione. Na szczęście młoda mama może stosować profesjonalne szampony i odżywki do spłukiwania przeznaczone dla osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Są one bezpieczne dla skóry i dla dziecka, można stosować je codziennie, dzięki czemu dzień po dniu włosy będą wyglądać lepiej. Po zakończeniu karmienia piersią warto zdecydować się na kilkumiesięczną kurację polegającą na stosowaniu wcierek, które hamują wypadanie i przyspieszają wzrost włosa – dzięki temu powrót do formy będzie znacznie przyjemniejszy i szybszy.

Przed wykonaniem takiego zabiegu należy wcześniej wykonać badania hormonalne – ich stabilizacja jest podstawą kuracji. Zdarza się też, że przyczyna nadmiernego wypadania włosów związana jest z inną przewlekłą chorobą, jak np. Hashimoto. Podobnie jak w przypadku ciąży i okresu poporodowego, tu również winowajcą są szalejące hormony.

Wypadanie włosów po ciąży – dieta czyni cuda

Kondycja włosów i paznokci w dużej mierze zależna jest od diety. Zarówno w okresie ciąży, jak i 
podczas karmienia piersią, powinna ona być odpowiednio zbilansowana i bogata w produkty naturalne, świeże – jak warzywa czy owoce.

Bardzo ważne w odbudowie włosów są: ryby, orzechy czy jaja. Posiadają one cynk, żelazo, miedź oraz witaminy z grupy B, które pobudzają porost włosów. Nie należy ich jednak suplementować bez konsultacji z lekarzem – czym innym jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w mikro i makro elementy, a czym innym branie witamin doustnie. 

Zmiana nawyków żywieniowych przyczyni się także do polepszenia kondycji skóry oraz paznokci, co
również wpłynie na poprawę twojej samooceny i wzrost energii. Wypadanie włosów po ciąży jest też konsekwencją zmiany trybu życia. Do tej pory organizm miał więcej możliwości regeneracji, chociażby podczas nocnego snu. W momencie przyjścia na świat malucha, równowaga została zaburzona, a sen często jest marzeniem.

Drzemki w ciągu dnia, a także po prostu mniejsza ilość stresu sprawią, że hormony szybciej się ustabilizują, a regeneracja organizmu będzie znacznie łatwiejsza.


Czy to normalne, że po ciąży włosy wypadają garściami?

W okresie połogu kobieta traci około 30 proc. swoich włosów. Zdarza się, że pomimo upływu czasu, 
stabilizacji hormonów, ilość utraconych włosów nie spada, lecz wciąż rośnie. Powodem mogą być choroby przewlekle – jak choćby choroby tarczycy.

Aby zapobiec utracie włosów, a także łysieniu należy sprawdzić ogólny stan zdrowia. Zdecydowanie pomocna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje cię na odpowiednie badania, w tym na szczegółową morfologię. Warto także skorzystać z porady trychologa, który specjalizuje się w chorobach włosów. Po zapoznaniu się z wynikami badań skieruje cię na odpowiednią terapię, która pozwoli ci odzyskać dawny blask.

Utrata włosów po ciąży jest normalnym etapem powrotu do dawnej świetności – z tym problemem boryka się większość kobiet w połogu. Stres związany z tym procesem jest jak najbardziej zrozumiały, szczególnie że piękne i lśniące włosy są dla kobiet niezwykle ważne i wpływają na poziom samoakceptacji.

Jeśli wypadanie włosów po ciąży mieści się w normie, staraj się dobrze zbilansować 
dietę, stosuj specjalne odżywki i szampony, a po zaprzestaniu karmienia piersią zrób SPA swoim włosom i zastosuj profesjonalną kurację.

Jeśli jednak ilość włosów, które znajdujesz na szczotce jest 
dla ciebie niepokojąca, nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza, który skieruje cię na kompleksowe badania. Nie martw się – niedługo twoje ciało będzie równie piękne, jak wcześniej, ale potrzebuje trochę czasu. Postaraj się odpocząć, bo sen czyni cuda!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel