🎅 Od 21 grudnia do 1 stycznia świętujemy z bliskimi – zamówienia w tym czasie mogą mieć dłuższy czas realizacji. Wesołych Świąt! 🎄
WIETRZENIE MAGAZYNU👉 Promocje do -40% na wybrane marki! Kliknij tutaj

Zadzwoń do nas

690 110 432

Usypianie niemowlaka w dzień i w noc. Jak to zrobić?

2022-07-29
Usypianie niemowlaka w dzień i w noc. Jak to zrobić?

Niektórzy rodzice chwalą się, że usypianie niemowlaka zajmuje im kilka minut. Drudzy szukają sposobów na usypianie swojego dziecka i gotowi są sięgnąć po metody mniej konwencjonalne. Czy to wina rodziców, że ich maluch nie chce spać? Spieszymy z odpowiedzią – nie, wszystko jest kwestią indywidualną i nie ma idealnej metody, która sprawdzi się u wszystkich dzieci. Są jedynie czynności oraz rytuały, które mogą pomóc w położeniu dziecka spać, ale i one nie gwarantują sukcesu. Problemy z zasypianiem wynikają również ze skoków rozwojowych, które dotyczą wszystkich dzieci.

Jak uśpić niemowlaka wieczorem?

Już od pierwszych dni życia, powinniśmy wprowadzić pewne rytuały, które pozwalają dziecku na odróżnienie dnia od nocy, jednocześnie ułatwiające zasypianie. Noworodki, jak i niemowlaki przed ukończeniem 6 miesiąca życia, są niezwykle wrażliwe na bodźce zewnętrzne, do których zalicza się hałas, światło, a nawet zabawki.

Wprowadzenie dobowego rytmu ułatwia maluchom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i sprzyja zasypianiu o określonych porach. Najważniejszym punktem codziennych rytuałów jest kąpiel. Powinna ona odbywać się o tej samej godzinie, a chwilę przed nią warto zakończyć zabawy, które sprzyjają rozbudzeniu.

Zabawa w wannie wycisza i uspokaja, dlatego zamiast wielu kolorowych zabawek, czy sorterów dobrze jest w trakcie kąpieli zająć malucha gumowymi kaczkami czy kubeczkami, w których będzie mógł sobie przelewać wodę. Ciepła woda odpręża i już po kilku tygodniach zauważysz, że twój maluch w wanience staje się senny.

Metody na usypianie niemowlaka – poczytaj mi mamo!

Czytanie bajek ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka, dlatego już od pierwszych dni życia, tuż po kąpieli warto wprowadzić ten wspaniały, zacieśniający więzi rytuał. Maluch przyzwyczai się do twojego głosu, a wspaniały świat o którym mu opowiadasz będzie początkiem cudownych snów, które przeniosą go do odległej krainy. Choć na początku jeszcze nie rozumie, o czym są opowiadane przez ciebie historie, już niebawem będzie to jedna z ulubionych czynności, którą pokochasz również i ty.

Idealne książki na dobranoc znajdziesz w naszym sklepie – koniecznie zajrzyj do kategorii KSIĄŻKI, w której prezentujemy szeroki wybór literatury dostosowanej do potrzeb najmłodszych oraz tych nieco większych maluchów. Na początek staraj się wybierać krótkie wierszyki oraz bajki. Na baśnie i długie historie przyjdzie jeszcze czas! Najważniejsze w czytaniu na dobranoc jest oswojenie z głosem rodzica i wyciszenie, które sprzyja udanej drzemce.

Usypianie niemowlaka piersią

Każde dziecko jest inne, dlatego też podczas gdy jedne maluchy zasypiają podczas kołysania, inne domagają się bliskości rodzica. Bardzo często udaje im się zasnąć podczas ssania piersi – nie ma w tym nic złego, oznacza to jedynie, że tylko wtedy czuje się bezpiecznie, a twoja obecność wpływa na niego kojąco.

Być może też problem z zasypianiem wynika z zapotrzebowania energetycznego i tylko po jego zaspokojeniu maluch jest wstanie udać się na drzemkę? Jeśli nie chcesz by twoje dziecko zasypiało ssąc pierś zastąp ją smoczkiem. Pamiętaj by wybierać te rekomendowane przez specjalistów, gdyż źle dobrane mogą prowadzić do zaburzenia mowy, a także próchnicy. Szeroki wybór smoczków znajdziesz także w Amko – w naszej ofercie stawiamy na najlepsze produkty, dlatego też bez problemu wybierzesz smoczek, który wpisze się w potrzeby twojego dziecka! Kategoria SMOCZKI to gadżety, które spełniają wszystkie rygorystyczne normy, odpowiadają na potrzeby dzieci, a przede wszystkim będą wsparciem dla ciebie podczas usypiania i nie tylko.

 

Usypianie niemowlaka na noc – odpowiednia temperatura i świeże powietrze!

Temperatura panująca w pomieszczeniu ma bezpośredni wpływ na komfort snu. Dla dzieci wynosi ona około 18 stopni, dlatego nie warto na noc odkręcać kaloryferów, które dodatkowo prowadzą do wysuszenia śluzówek, co może być przyczyną infekcji i alergii.

W dziecięcym pokoju warto wstawić nawilżacz powietrza, a także wcześniej dobrze go wywietrzyć, aby pozbyć się bakterii oraz wirusów, które mogą zaburzyć jakość snu dziecka.

Wieczorne usypianie niemowlaka – księżniczka na ziarnku grochu

Jako rodzic już wiesz, że skóra twojego dziecka jest niezwykle delikatna. Wystarczy okruszek by doszło do podrażnienia, które utrudnia twojemu maluchowi zaśnięcie. To właśnie powód, dla którego dziecięce łóżeczko powinno być regularnie sprawdzane i zaścielane, aby uniknąć irytujących paprochów.

Pościel w łóżeczku czy kołysce powinna być regularnie zmieniana, ale również i wykonana z odpowiednich delikatnych i przewiewnych materiałów. Najlepiej sprawdza się pościel bawełniana i bambusowa, zapewniając odpowiednią wentylację.

Idealną pościel, która jest odpowiedzią na dziecięce potrzeby znajdziesz w specjalnej, dedykowanej małym księżniczkom i książętom kategorii POŚCIEL. W naszej ofercie znajdują się tylko produkty wysokiej jakości spełniające wszystkie normy, a także pomagające rodzicom w usypianiu maluchów – mają jeszcze jedną zaletę, o której trzeba wspomnieć – pościel w Amko jest bardzo estetyczna, co sprzyja kształtowaniu dziecięcego gustu!

Być może również twój maluch nie jest dzieckiem, które będzie spokojnie spać pod kołderką. Wiele maluchów nie czuje się pod nią bezpiecznie, dlatego znacznie lepiej zasypia w śpiworku. Rozumiejąc takie potrzeby stworzyliśmy oddzielną kategorię ŚPIWORKI, dzięki której znalezienie odpowiedniego produktu będzie o wiele prostsze. Wiele ze śpiworków dostosowanych jest zarówno do pory letniej, jak i zimowej, ale my zalecamy zakup dwóch, które będziesz mogła zmieniać w zależności od temperatury panującej w pokoiku.

 

Metody na usypianie niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Metod na usypianie niemowlaka jest tak wiele, jak samych dzieci. Nie ma jednej skutecznej rady, ale przed poszukaniem rad warto zrobić rachunek i sumienia i zobaczyć, czy przyczyna problemów z zaśnięciem nie leży po naszej stronie.

Jeśli niemowlę ma problem z zaśnięciem wieczorem, zastanów się, czy:

- wprowadzony został rytuał kąpieli;

- czy w pokoju panuje odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza;

- czy dziecko nie jest przegrzane;

- czy do pokoju dziecka nie docierają inne, drażniące bodźce.

Czym są bodźce zewnętrzne? Można zaliczyć do nich grający w drugim pokoju telewizor, jak i światło, które wpada przez otwarte drzwi. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale maluch wcale nie potrzebuje dodatkowego źródła światła, aby zasnąć!

Jeśli zależy ci na dodatkowym oświetleniu w pokoju dziecięcym, ponieważ łatwiej ci wtedy sprawdzić czy wszystko z nim w porządku, postaw w pokoju małą lampkę, która daje nikłe światło. Dodatkowe źródło światła jest dla malucha bodźcem, które zaburza jego rytm dnia i nocy.

Wieczorne usypianie niemowlaka – gdy inne sposoby zawiodą!

Zdarza się, że pomimo chęci i starań twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć w łóżeczku. Być może ma zespół High Need Baby, co oznacza że potrzebuje stałej bliskości, dlatego będzie się zawsze budził gdy odejdziesz choć na chwilę. Jeśli tak jest – nie bój się, nie jesteś sama, a rodzice dzieci HNB chętnie dzielą się swoimi obawami i wskazówkami, dlatego poszukaj wsparcia w sieci – z pewnością dzięki temu poczujesz się lepiej!

Usypianie 3-miesięcznego niemowlaka w łóżeczku nie musi odbywać się w pięć minut. Czasem trwa to nawet kilka godzin, bo przebodźcowany maluch po prostu nie chce zasnąć lub zmaga się z kolkami, czy swędzącymi dziąsełkami, które utrudniają mu zapadnięcie w sen.

Usypianie niemowlaka bez kołysania jest możliwe, choć ta czynność sprawia, że wiele maluchów zasypia znacznie szybciej. Jeśli nie chcesz robić tego trzymając go na rękach – spróbuj wsadzić go do wózka. Być może dzięki temu zaśnie znacznie szybciej dając ci odrobinę wytchnienia.

Skuteczne usypianie niemowlaka – hit czy kit?

Sposoby na usypianie niemowlaka są tak liczne, jak rodzice, ale wszyscy zgodzą się co jednego, że skuteczna metoda nie istnieje! Każdy rodzic musi sam znaleźć lekarstwo na bezsenność swojego malucha i zrozumieć jego potrzeby, a na to potrzeba czasu.

Jedną z metod, która sprawdza się wśród maluchów są pozytywki. W naszym sklepie znajdziesz zarówno zabawki szumiące, które pomagają w ułożeniu do snu najmłodszych dzieci, jak i karuzele do łóżeczka, które są wsparciem dla niemowlaków w kojeniu ich emocji, a także wyciszają dzięki delikatnym i powtarzalnym klasycznym melodyjkom. Być może idealna zabawka z pozytywką czeka na ciebie w naszej kategorii KARUZELE I MOBILE?

Usypianie niemowlaka w nocy – zachowaj spokój i rutynę!

Niemowlaki w nocy budzą się w porze karmienia. To naturalne, że z czasem po wypiciu mleka nie będą miały ochoty iść spać, a zamiast tego chętnie by się pobawiły. Usypianie niemowlaka w nocy nie powinno być trudne pod warunkiem, że będziesz trzymać się prostych zasad:

- nie zapalaj światła, które mogłoby zaburzyć rytm dnia i nocy dziecka;

- nie reaguj na zaczepki malucha – jeśli nie dołączysz do zabawy, maluch szybko się znudzi.

Jeśli potrzebujesz światła do karmienia, zamiast klasycznej lampki nocnej lepiej sprawdzą się delikatne lampki do pokoju dziecięcego, które dają bardzo nikłe i delikatne światło. Nie wprowadzają one przebodźcowania, a jednocześnie dają delikatne światło, dzięki któremu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz! Szeroki i uroczy wybór prezentujemy w kategorii LAMPKI – z pewnością jeden z modeli skradnie twoja serce i idealnie wpisze się w wystrój dziecięcego pokoiku.

Sposoby na usypianie niemowlaka nie są skuteczne – co robić?

Jeśli twoje dziecko nadal nie chce spać, a wydaje ci się, że wypróbowałaś już wszystkie metody, nie doszło do przebodźcowania, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Przedłużająca się bezsenność może wynikać z choroby. Warto w takiej sytuacji wykonać podstawowe badania, które pomogą w znalezieniu przyczyny takiego zachowania.

Być może to alergia pokarmowa, albo wyżynające się ząbki? Każda niedogodność może powodować u dziecka problemy z zaśnięciem.

 

Usypianie niemowlaka w dzień

O ile usypianie niemowlaka w nocy może podlegać pewnym rytuałom, o tyle drzemka w ciągu dnia zależna jest od potrzeb samego dziecka. W początkowych tygodniach, a nawet miesiącach życia bobas chętnie będzie drzemał tuż po posiłku. Z czasem jednak drzemki w ciągu dnia będą coraz krótsze, aż wreszcie zastąpi je jedna, dłuższa.

Z każdym dniem maluch będzie potrzebował coraz więcej czasu na zabawę, ale też i na naukę otaczającego go świata – nie zmuszaj go do spania, za to zapewnij rozrywkę dopasowaną do czasu rozwoju – świetnie sprawdzi się mata edukacyjna, na której będzie mógł ćwiczyć przewroty oraz rozpocząć pierwsze próby siadania.

Kiedy dziecko będzie samo zasypiać?

Dzieci w asyście rodziców zasypiają nawet do 6 roku życia! Oczywiście, z czasem nocne kładzenie się spać będzie przebiegać coraz szybciej, ponieważ dziecko będzie znało już rytm dnia i nocy, a także będzie odpowiednio wybawione w ciągu dnia. Zanim jednak to nastąpi, przed tobą jeszcze kilka lat, podczas których wspólne zasypianie i rytuały będą niezbędne.

Problemy z zasypianiem dziecka związane są także ze skokami rozwojowymi, podczas których dziecko zdobywa kluczowe dla jego rozwoju umiejętności – bądź na nie gotowa i pamiętaj, że z każdym kolejnym tygodniem będzie coraz lepiej!

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel