Rodzaje smoczków dla niemowląt i noworodków!
Smoczki towarzyszą maluchom od lat – pomagają im w uspokojeniu emocji i w zaśnięciu. Są także wsparciem dla zmęczonych rodziców, którzy nie zawsze radzą sobie z emocjonalnym zachowaniem dzieci. Aby smoczek spełnił swoją rolę, niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju – do wieku, a także problemów, z jakimi zmaga się bobas. Jakie są rodzaje smoczków dla niemowląt i noworodków i czym się od siebie różnią?
Wiele osób mówi o szkodliwości smoczków – faktycznie, źle dobrane i użytkowane smoczki mogą przyczynić się do powstania wad zgryzu, zaburzenia laktacji, jak i próchnicy. Ich brak podczas rozwoju dziecka może z kolei prowadzić do trudnych do wyeliminowania nawyków, do których zalicza się ssanie palca. Maluchy wychowane bez smoczka mogą mieć także problemy natury psychicznej, co związane jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jak każdy produkt smoczek ma zatem swoje plusy i minusy, dlatego tak ważne jest, aby smoczek dobrany był do potrzeb dziecka i prawidłowo wykorzystany. Jakie rodzaje smoczków są dostępne na rynku i jak je dobierać? Zapraszamy też do naszego rankingu dotyczącego smoczków – jaki smoczek wybrać.
Rodzaje smoczków dla dzieci – kategoria wiekowa
Smoczki dzieli się przede wszystkim ze względu na wiek malucha. Choć na pierwszy rzut oka są one do siebie bardzo podobne, są skonstruowane tak, aby dopasować się do ust dziecka, a tym samym niwelują ryzyko ewentualne połknięcia czy tworzenia wad zgryzu.
Rodzaje smoczków dla noworodków mają oznaczenie 0, 1 lub A. Czym się od siebie różnią? Smoczki oznaczone 0 przeznaczone są tylko dla noworodków, a zatem można podawać je dziecku tylko przez pierwszy miesiąc życia. Smoczki oznaczone 1 są z kolei przeznaczone dla noworodków i niemowlaków do 6 miesiąca życia. Znacznie większą tolerancję wiekową mają natomiast smoczki oznaczone literą A – te mogą być używane od pierwszego dnia życia, aż do 6 miesiąca życia.
Tabela rozmiarów prezentuje się następująco:
Numeryczna:
- 0 – smoczek przeznaczony tylko dla noworodków;
- 1 – smoczek od 1 dnia życia do 6 miesiąca życia;
- 2 – smoczek od 6 miesiąca życia do 18 miesiąca życia;
- 3 – smoczek od 18 miesiąca życia do 36 miesiąca życia.
Alfabetyczna:
- A – od pierwszego dnia życia do 6 miesiąca życia;
- B – od 6 miesiąca życia do 18 miesiąca życia;
- C – powyżej 18 miesiąca życia.
Rodzaje smoczków – silikonowe, kauczukowe czy lateksowe?
Choć podział smoczków ze względu na wiek jest najważniejszy, kolejnym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas jego wyboru, jest materiał z jakiego został wykonany. W sprzedaży znajdują się:
- smoczki silikonowe;
- smoczki lateksowe;
- smoczki kauczukowe.
Do jednych z najczęściej wybieranych zalicza się smoczki kauczukowe. Są całkowicie naturalne i przede wszystkim tradycyjne. Pomagają w uspokojeniu malucha, jak ma to miejsce przy wyborze smoczka BIBS Supreme. Ich wadą jest natomiast nietrwałość – kauczuk źle znosi częste wyparzanie, dlatego też należy go często wymieniać.
Do równie popularnych i obecnych niemal w każdym sklepie zalicza się smoczki silikonowe. Są proste w utrzymaniu czystości, stosunkowo odporne na wyparzanie, dlatego też podobnie jak LOVI, są często wybierane przez troskliwych rodziców.
Mniejszą popularnością, ze względu na możliwość wystąpienia alergii cieszą się natomiast smoczki lateksowe. Są one równie trwałe jak silikonowe i całkowicie bezpieczne dla malucha.
Materiał wykonania to jednak nie wszystko! Smoczki muszą posiadać specjalne atesty, silikon powinien być medyczny, zaś sama tarcza pozbawiona BPA. Rygorystyczne normy mają jeden cel – zapewnić bezpieczeństwo maluchom!
Rodzaje smoczków dla niemowląt – co to znaczy fizjologiczny i ortopedyczny?
Kolejnym parametrem smoczków dla niemowląt jest jego rodzaj wyodrębniony na bazie budowy główki smoczka. Smoczek fizjologiczny oznacza, że jego główka z obu stron jest taka sama, a zatem nie ma znaczenia, którą stroną zostanie podany dziecku. Smoczki fizjologiczne, jak Suavinex SX Pro, wspomagają naturalny rozwój jamy ustnej, a tym samym nie wpływają negatywnie na karmienie piersią.
Smoczki dynamiczne, między innymi LOVI, natomiast mają miękką końcówkę, która staję coraz twardsza w okolicach tarczy. One również wspomagają naturalny odruch ssania i pomagają maluchowi na zabawę językiem, a także wspomagają walkę ze swędzącymi dziąsłami podczas ząbkowania.
Czym są zatem smoczki ortodontyczne? Smoczki ortodontyczne, jak Lulabi, z kolei zapobiegają wadom zgryzu, które mogą powstać podczas złego użytkowania smoczków. Mogą posłużyć także jako wsparcie w leczeniu nieprawidłowego ułożenia szczęki, dlatego ich wykorzystanie w codziennej pielęgnacji warto skonsultować z lekarzem.
Rodzaje smoczków uspokajających – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Rodzaje smoczków ze względu na wiek, materiał, a także kształt to nie wszystko, na co uwagę powinien zwrócić rodzic. Ważna jest także tarcza, czyli ta część smoczka, która jest na zewnątrz buzi malucha.
Tarcza powinna być wyposażona w wypustki, które zapobiegają podrażnieniom na delikatnej skórze wokół ust. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ilość „zakamarków”, w których może zbierać się brud – im ich więcej, tym znacznie trudniej zapanować nad czystością samego smoczka.
Ważne jest także samo używanie smoczka! Przede wszystkim smoczek powinien być stosowany w wyjątkowych sytuacjach, a zatem nie za każdym razem gdy maluch płacze, a gdy jego emocje naprawdę mogą prowadzić do nadmiernego rozdrażnienia, którego nie uda się opanować w inny sposób. Znacznie lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest przystawienie dziecka do piersi.
Smoczek powinien być także wyjmowany od razu po zaśnięciu, gdyż pozostawienie go w ustach dziecka sprzyja powstawaniu próchnicy. Wreszcie higiena smoczka – po każdym użyciu smoczek należy wyparzyć, a gdy dojdzie do przegryzienia bezzwłocznie należy go wyrzucić, gdyż istnieje ryzyko zadławienia się kawałkiem silikony czy kauczuku. Malucha należy też od smoczka odzwyczajać – najlepiej po pierwszych urodzinach, choć nie jest to zadanie proste!
Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest kolor. To zależne jest od indywidualnych preferencji rodzica, ale warto posiadać przynajmniej jeden smoczek świecący w ciemności – zdecydowanie ułatwia on nocne zasypianie!