Zadzwoń do nas

690 110 432

Pierwsza kąpiel noworodka - jak powinna wyglądać?

2023-02-17
Pierwsza kąpiel noworodka - jak powinna wyglądać?

Pierwsza kąpiel noworodka w domu może być dla rodziców stresującym doświadczeniem, ale z kilkoma wskazówkami i odrobiną miłości, można ją przeprowadzić bezpiecznie i w dobrej atmosferze, a nawet może stać się Waszą ulubioną wspólną chwilą na budowanie bliskości i zaufania.

Poniżej znajdziecie obszerną dawkę wiedzy oraz produkty, które pomogą Wam w codziennej rutynie!

Pierwsza kąpiel noworodka? Nigdy z pustym brzuszkiem!

Kiedy dzidziuś jest zmęczony, niewyspany i w dodatku głodny to kapiel z góry skazana jest na niepowodzenie. Zniesmaczony noworodek po pierwszym razie może się potem bać, nie lubić kąpać się, gdyż woda i wanienka będzie mu się kojarzyła negatywnie.

Dwa razy ,,B” - bliskość i bezpieczeństwo.

Jako, że dzidziuś jeszcze niedawno był w brzuszku mamy minie trochę czasu zanim przestawi się na większą przestrzeń. Niemowlaki uwielbiają być otulane. Pamiętaj o zadbanie odpowiedniego nastroju. Zwróć uwagę na światło w jakim myjesz noworodka - aby nie raziło go w oczka, aby nie było zbyt mocne.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza kąpiel noworodka? 

Z pierwszą kąpielą nie należy się spieszyć na już czyt. tego samego lub kolejnego dnia po przybyciu ze szpitala. Maź płodowa, którą pokryte jest ciało noworodka skutecznie nawilża i chroni skórę maluszka. Przyjęło się jednak, że optymalnie w drugim, trzecim dniu bycia w domu powinno się pierwszy raz wykąpąć noworodka. Maluszek po tym okresie powinien być już przyzwyczajony do otoczenia i do nas samych.

Nie spiesz się nigdy!

Pamiętaj, że dziecko obserwuje cię niemalże cały czas. To czy twoje ruchy są opanowane i spokojne czy też nerwowe ma bardzo duże znaczenie. To właśnie od Twoich ruchów zależy jak szybko oswoisz dziecko z wodą. Noworodka zanurzaj w wodzie bardzo powoli począwszy od nóżek idąc coraz wyżej. 
 
Dziecko można okryć, outlić pieluszką aby było mu cieplej i dopiero wtedy zacząć wkładać go do wody (razem z pieluszką).

Gdzie najlepiej kąpać noworodka?

Optymalnym miejsce wydaje się być łazienka chociaż nie w każdej będzie na tyle miejsce aby mieć swobodny dostęp do maluszka. Jeżeli nie łazienka to inne miejsce, najlepiej zawsze takie samo, aby dzidzuś wiedział gdzie, kiedy i co go następuje. Pamiętajcie, aby podczas kąpieli nie było otwartych okien czy drzwi, które mogą powodować przeciąg w pomieszczeniu w którym myjecie maluszka.

Jak powinna przebiec pierwsza kąpiel noworodka?

  1. Przygotuj wszystkie potrzebne przedmioty przed rozpoczęciem kąpieli: ręczniczek, kosmetyki, pieluszki, czyste, ubrania dla dziecka, itp.
  2. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia, czyli około 24-26 stopni Celsjusza.
  3. Maluszek w wanience powinien być w pozycji pionowej w wodzie, trzymając je jedną ręką pod głową i szyją, a drugą pod pupą i udami.
  4. Aby transfer noworodka był dla niego przyjemny możesz w wanience okryć go namoczoną pieluszka, dzięki której poczuje się bardziej komfortowo.
  5. Po kąpieli możesz wykonać maluszkowi odprężający masaż, jest to również moment na Waszą bliskość! 
  6. Jeśli w Twojej łazience panuje naturalnie niska temperatura, wspomóż się dogrzaniem tradycyjną farelką do przyjemnie ciepłej temperatury - pamiętaj jednak, aby po ubraniu malucha w piżamę wyrównać temperaturę powietrza i dopiero wtedy wyjść z łazienki.

Pamiętaj, że pierwsza kąpiel noworodka powinna być krótka i delikatna, aby nie przemęczyć dziecka. Z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia, kąpiel stanie się łatwiejsza i bardziej przyjemna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.

 

Jak dobrać odpowiednią temperaturę wody podczas pierwszej kąpieli w domu?

Temperatura wody dla noworodka powinna wynosić około 36-37 stopni Celsjusza. Jest to temperatura zbliżona do temperatury ciała noworodka, dzięki czemu maluch nie będzie odczuwał dyskomfortu w trakcie kąpieli. Przed rozpoczęciem kąpieli należy sprawdzić temperaturę wody termometrem do kąpieli lub termometrem pokojowym. W przypadku braku takiego sprzętu, można sprawdzić temperaturę wody, wkładając łokieć do wody - powinna być ciepła, ale nie gorąca.

Należy pamiętać, że temperatura wody powinna być stała przez całą kąpiel, a przed umieszczeniem dziecka w wannie należy upewnić się, że woda nie jest zbyt gorąca. 

Jak długo powinna trwać pierwsza i kolejna kąpiel niemowlaka?

Optymalnie okolice 8 minut (5 do 10). W tych pierwszych dniach skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna dlatego nie należy przesadzać z długością kąpieli, wręcz niezalecany jest dłuższy jak 10-cio minutowy pobyt w wanience.

Kiedy najlepiej kąpać noworodka, rano czy wieczorem?

Zdecydowanie wieczorem. Po całym dniu niemowlak jest potrzebuje wyciszenia i informacji, że kończy się dzień. Poza tym, nawet w letnie dni niezalecany jest spacer po kąpieli. Noworodki mają nieco wyższą temperaturę ciała od dorosłego człowieka stąd też łatwiej jest im się przeziębić nawet w okresie letnim.

Ile wlać wody do wanienki?

Podczas pierwszej kąpieli, kiedy nie masz jeszcze na tyle wprawy aby sprawnie wszystko zrobić, nie musisz zakrywać całego ciała noworodka. Ważne jednak, aby mu nie było zimno - polewaj go więc od czasu do czasu wodą z wanienki aby utrzymać przyjemne uczucie ciepła.

Czy można myć (moczyć) uszy noworodka?

Teoretycznie lepiej podczas pierwszych kąpieli unikać wody w tych okolicach. W praktyce jeśli do uszu naleci trochę wody to nic się nie stanie wszak maluch przez 9 miesięcy żył w brzuchu mamy i czego jak czego, ale wody miał tam pod dostatkiem.

Pierwsza kąpiel noworodka - przed czy po jedzeniu?

Wspomnieliśmy już wyżej, że z pustym brzuszkiem marne szanse na pozytywne zakończenie (to jest takie bez płaczu) misji ,,kąpiel noworodka w wannie”. Mycie po spożytym posiłku, z pełnym małym brzuszkiem także nie będzie należeć do przyjemności. Jest bardzo duża szansa na to, że noworodek może ulać. Najlepiej poczekać kilkadziesiąt minut, godzinkę po spożytym posiłku.

Czy kąpać noworodka, który ma katar?

Nie ma żadnych przeciwskazań, jeśli to tylko katar. Kąpiel w ciepłej w wodzie może tylko pomóc nawliżyć i oczyścić niewielki nosek. Jeśli dzidziuś jest chory, przeziębiony, lepiej przełożyć kąpiel do momentu aż wyzdrowieje.

Jaka powinna być wanienka dla noworodka 

Wanienka dla dziecka powinna być bezpieczna, wygodna i łatwa do czyszczenia. Dlatego powinna być wyposażona w antypoślizgowe podkładki oraz wystarczająco wysokie boki, aby zapobiec ślizganiu się dziecka w wodzie i wypadnięciu.

Materiał, z którego zostanie wykonana powinien być bezpieczny dla zdrowia i skóry maleństwa. Najlepiej, jeśli wanienka będzie wykonana z plastiku lub tworzywa sztucznego bez BPA i ftalanów, co ułatwi jej utrzymanie w czystości.

Wanienka powinna być wystarczająco duża, aby dziecko miało miejsce na rozłożenie i swobodne poruszanie. Jednocześnie nie powinna być zbyt duża, aby dziecko nie zatonęło w wodzie. Optymalna długość wanienki wynosi około 80-90 cm, a szerokość około 40-50 cm.

Niektóre wanienki dla dzieci mają dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany termometr do wody lub specjalne wycięcia dla noworodków, które zapobiegają poślizgnięciu się dziecka. Warto również, aby była lekka i kompaktowa, dzięki temu będzie można z niej korzystać w różnych miejsca. 

Pamiętaj, że wybierając wanienkę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jej bezpieczeństwo i funkcjonalność, a także na jej łatwość czyszczenia i przenoszenia

Kompletujesz wyprawkę?

Pobierz bezpłatną listę wyprawkową dla malucha oraz do szpitala!

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji noworodka podczas pierwszej kąpieli?

W kąpieli noworodka zaleca się używanie łagodnych kosmetyków, które nie podrażnią delikatnej skóry dziecka.

Najlepiej używać łagodnego mydła w płynie lub pianki do kąpieli, które nie wysuszają skóry dziecka. Warto wybierać produkty bez sztucznych barwników, zapachów czy innych potencjalnie szkodliwych składników. Można też skorzystać z mydła do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Dobrze, jeśli będą przeznaczone specjalnie dla niemowląt lub będzie oznaczone jako "delikatne". Po kąpieli warto użyć balsamu lub do ciała, który zmiękczy skórę dziecka i pomoże zapobiec odparzeniom. 

Warto pamiętać, że w przypadku niemowląt mniej jest często lepsze. Dlatego nie warto używać zbyt wielu kosmetyków, a te, które stosujemy, powinny być bardzo łagodne i bezpieczne dla skóry dziecka.

Jak myć miejsca intymne u dziewczynek?

Pielęgnacja tych miejsc jest niezwykle ważna, gdyż narządy płciowe są narażone na czeste infekcje. Do mycia możesz użyć wacików. Pamiętaj, aby zawsze przesuwać wacik od góry w kierunku odbytu gdyż chcemy zminimalizować ryzyko przeniesienia bakterii. 
 
Biała maź w okolicach warg sromowych? Bez paniki. To maź płodowa, która pełni funkcję ochronną. Po kilku myciach nie powinno być po niej śladu.

Jak myć miejsca intymne u chłopców?

Tutaj sprawa chyba łatwiejsza. Należy wymyć dokładnie okolice napletka i miejsce pod jąderkami gdyż właśnie tam są często pozostałości po stolcu.

Miejsca intymne powinno się przemywać najlepiej po każdej zmianie pieluchy.

  • Na sam koniec umyj malcowi włoski lub główkę - zaleca się mycie główki nawet gdy maluszek nie ma włosów. Mycie poprawia krążenie. Pamiętaj aby zadbać o kikut pępka odpowiednim preparatem. 
Po kąpieli wysusz skórę maluszka. Wysusz dotykając wszystkich miejsc ręcznikiem. Pamiętaj - dotykając, a nie pocierając. Wyczesz włoski czesząc je ku górze. Możesz dziecku założyć czapeczkę i okryć kocykiem aby się nie przeziębiło.
 

Jaki ręcznik będzie odpowiedni?

Dla noworodka najlepszym wyborem będą miękkie i delikatne ręczniki z bawełny lub z mieszanki bawełny i bambusa. Ręcznik dla noworodka powinien być w odpowiednim rozmiarze, aby łatwo można było nimi owinąć całe ciało dziecka.

Ważne jest, aby wybierać ręczniki o miękkim i delikatnym w dotyku materiałach, aby uniknąć podrażnień skóry delikatnej skóry noworodka. Ręczniki z mikrofibry mogą być zbyt szorstkie dla skóry dziecka, dlatego warto unikać takich materiałów.

Dodatkowo, ręcznik powinien być dobrze wyprany przed pierwszym użyciem, aby pozbyć się nadmiaru farby i substancji chemicznych, które mogą podrażnić skórę dziecka.

Pamiętaj, że delikatne wycieranie skóry dziecka jest ważne, aby uniknąć podrażnień. Warto także wybierać ręczniki o jasnych kolorach, aby łatwo można było zauważyć ewentualne zabrudzenia czy plamy.

 

Akcesoria, które pomogą Ci w kąpieli noworodka?

Daj sobie pomóc! Znajdziesz tu masę bestsellerowych produktów, które ułatwią Wasze kąpiele i pomogą Ci w pielęgnacji malucha oraz organizacji przestrzeni w łazience.

Podsumowując

Pierwsza kąpiel maluszka to powinien miły czas zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Dlatego wszystkie nerwy oraz strach odłóż na bok i daj sobie czas na poznanie swojego dziecka i stworzenie z nim Waszej wspólnej rutyny, w której będziecie czuć się dobrze. 

Wszystkie polecone produkty znajdziesz w naszym sklepie online, a więcej materiałów na naszych kontach społecznościowych i blogu. 

Powodzenia!

pixel