Niemowlę nie chce jeść - co robić? [Podstawowe zasady]
Wszyscy młodzi rodzice choć raz stanęli w obliczu braku apetytu u niemowlaka. W większości przypadków są to niegroźne sytuacje, które wynikają przede wszystkim z faz rozwojowy i nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Zdarza się jednak, że niemowlę nie chce jeść, ponieważ jest chore, a nagła utrata masy ciała może wiązać się z poważnymi następstwami. Jak odróżnić od siebie obie sytuacje i jak reagować?
W cyklu rozwojowym niemowlaka wyróżnia się fazy, w których rozwijane są poszczególne umiejętności. Fascynacja ruchem, zabawkami, a wreszcie także rozszerzaniem diety, prowadzi do spadku apetytu u dzieci. W większości przypadków niemowlę jest niejadkiem przez krótki okres czasu, ale zdarza się że brak apetytu trwa nawet i kilka tygodni. Jak sobie z nim radzić i kiedy zgłosić się do lekarza?
Żywienie niemowląt – podstawowe zasady
Aby zrozumieć, dlaczego niemowlę nie chce jeść trzeba najpierw zgłębić tabelę żywieniową niemowląt. Większość rodziców wie, że do 6. miesiąca życia niemowlę powinno żywić się przede wszystkim mlekiem matki lub zastępczym mlekiem modyfikowanym. Mleko pozostaje podstawą diety także w kolejnym okresie, czyli do pierwszego roku życia, choć lekarze zalecają by karmienie trwało do 2. roku życia.
Mleko matki oprócz niezbędnych składników pokarmowych zawiera także przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobami w pierwszych miesiącach życia. W przypadku mleka modyfikowanego, naturalnych przeciwciał nie ma, jednakże skład produktu jest bardzo zbliżony do naturalnego pokarmu, co zapewnia maluchowi dostęp do niezbędnych składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się około 17. tygodnia życia, ale nie oznacza to rezygnację z karmienia mlekiem. Rozszerzanie diety nie oznacza także wymiany całego menu, a jedynie wprowadzenie nowych pokarmów, które sprzyjają rozwojowi mięśni jamy ustnej, mowy, ale przede wszystkim przygotowują dziecko do samodzielnego jedzenia.
Co zrobić gdy noworodek nie chce jeść?
Noworodek nie chce jeść, tylko śpi – dla wielu rodziców może to być szok, bo przecież według opowieści koleżanek i dziadków, nowonarodzone dzieci przeważnie jedzą co 3 godziny. I jest to oczywiście zgodne z prawdą, ale pamiętajmy że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. W pierwszych dniach po porodzie noworodek śpi bardzo dużo – czasem pierwszy posiłek oprócz tego zaraz po przyjściu na świat, może zjeść dopiero po 6-7 godzinach. To naturalne – pamiętaj, że poród jest ciężkim zadaniem nie tylko dla mamy, ale również dziecka.
Jeśli martwi cię ten brak apetytu w pierwszych dniach po porodzie, porozmawiaj o tym z neonatologiem, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. W pierwszych dobach życia swojego dziecka zobaczysz też, jakie są jego zapotrzebowania pokarmowe. Jedne dzieci budzą się co 2 godziny, inne co 3, a jeszcze inne – co 4. Jeśli rytm ten jest w miarę stały, a twoje dziecko jest zdrowe, nie wybudzaj go specjalnie na posiłek, tylko poczekaj aż sam da o sobie znać.
Brak apetytu u niemowlaka w wieku czterech miesięcy
Pierwszy problem z brakiem apetytu pojawia się około 4. miesiąca. Nie bez powodu dodajemy słowo około, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej – u niektórych będzie to miesiąc trzeci, u innych piąty. W tym czasie maluch traci zainteresowanie jedzeniem. Zwraca coraz większą uwagę na to, co go otacza. Rozpraszacze nie sprzyjają karmieniu, dlatego to moment, w którym wielu rodziców odczuwa frustrację – wystarczy błysk światła, dźwięk, albo ruch aby niemowlę nie chciało jeść.
To trudny, ale jednocześnie naturalny etap w życiu dziecka, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i starać się aby w czasie karmienia panowała w domu względna cisza i spokój. Jeśli niemowlę nie chce jeść w tym okresie życia, ale nie traci znacząco na wadze, konsultacja lekarska nie jest potrzebna. Warto jednak mieć w domu wagę niemowlęcą, aby na bieżąco monitorować ubytek wagi dziecka – jeśli będzie znaczący koniecznie umów się na wizytę.
Niemowlę nie chce jeść – czas rozszerzania diety
Niemowlę rozwija się z dnia na dzień. Odkąd zaczął odkrywać otaczający go świat, jedzenie zeszło na dalszy plan. Po chwilowej fascynacji dźwiękami i obrazami znów powrócił do normalnego jedzenia. Jednakże w wieku około 6 miesięcy pojawiły się nowe umiejętności – siedzenie. Świat znów wygląda inaczej, a ćwiczenie siadania i przewracania zajmuje większą część życia dziecka.
W tym czasie, gdy maluch już siedzi, może rozpocząć się etap rozszerzania diety. To kolejny element, który może zaburzyć dziecięcy apetyt. Po pierwsze pojawiają się nowe smaki, które budzą ciekawość. Po drugie, pokarmy stałe mają inną kaloryczność, co również skutkuje zmianą zapotrzebowania na inne posiłki. Patrząc na świat z innej perspektywy niemowlę jest zafascynowane tym, co robią i co jedzą rodzice. Chce próbować nowych smaków, które nie zawsze przypadną mu do gustu. I choć mleko nadal stanowi podstawę codziennej diety, dziecko nie zawsze chętnie będzie po nie sięgać.
Co zrobić gdy niemowlę nie chce jeść?
Wiedząc, jakie są powody braku apetytu u niemowląt warto zastanowić się, co zrobić, aby jednak maluch przyjął odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Przede wszystkim podczas karmienia piersią lub butelką najlepiej jest znaleźć w domu ciche i spokojne miejsce, które pozbawione będą rozpraszaczy. Wyłączamy telewizor i radio oraz prosimy innych domowników o względną ciszę – oczywiście, najlepiej po prostu przejść z dzieckiem do innego pomieszczenia, ale jeśli nie jest to możliwe, wprowadźmy rutynę wyciszenia dla wszystkich, co zdecydowanie wpłynie na poprawę samopoczucia i koncentracji u całej rodziny.
W przypadku maluchów, które są na etapie rozszerzania diety, staraj się przygotowywać talerzyk tak, aby wyglądał on dla dziecka zachęcająco – kolorowe warzywa i owoce ułożone w uroczą kompozycję z pewnością nakłonią go do spróbowania. Najważniejsze jest jednak twoje podejście – niemowlę nie chce jeść obiadów? Nie zmuszaj go! Wybierz też dla dziecka specjalną zastawę – dostosowaną do jego możliwości i przede wszystkim kuszącą swoim wyglądem!
MINIKOIOI to talerze puzzle, które dodatkowo ćwiczą dziecięcą motorykę. Możesz je dowolnie łączyć i rozdzielać sprawiając, że każdy posiłek będzie dla malucha przygodą. Jeśli niemowlę nie chce jeść warzyw, być może jest to sposób, aby go do nich przekonać?https://amko.com.pl/product-pol-65958-MINIKOIOI-Talerzyk-silikonowy-Puzzle-ROZOWY-ROZANY.htmlDo zjadania posiłków zachęca także odkrywanie obrazków. Zatem jeśli niemowlę nie chce jeść, postaw na talerzyki z intrygującymi obrazkami, jak ten od Petit Jour Paris!
Elmer, Talerz z przegródkami dla dzieci | Petit Jour Paris®
Sprawdź: Elmer, Talerz z przegródkami dla dzieci | Petit Jour Paris®
Brak apetytu u niemowlaka latem
Niemowlę nie chce jeść – przynajmniej tak, jak do tej pory – także latem. I choć u wielu rodziców pojawia się panika, warto odetchnąć i uświadomić sobie, że również i my, dorośli, niezbyt chętnie sięgamy po posiłki w trakcie upałów. Gdy jest gorąco niemowlęta, tak jak i dorośli, przede wszystkim potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Jeśli niemowlę jest w trakcie rozszerzania diety, nie można zapomnieć o dodatkowej wodzie, do której powinien mieć swobodny dostęp.
Przydatny jest tutaj bidon, który świeci w ciemności – dzięki temu nawet w upalną noc maluch bez problemu będzie mógł sięgnąć po butelkę i zaspokoić swoje pragnienie.
Bidon ze słomką 240ml, Glow in the dark, b.box
Sprawdź: Bidon ze słomką 240ml, Glow in the dark, b.box
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku maluchów wciąż karmionych tylko i wyłącznie mlekiem – posiłki mogą być mniejsze, ale będą też częstsze. W obu przypadkach nie ma powodu do paniki.
Niemowlę nie chce jeść pokarmów stałych
Największe problemy z brakiem apetytu pojawiają podczas rozszerzania diety. Niemowlę nie chce jeść, bo najczęściej go do tego zmuszamy, co powoduje u niego frustracje, a może skończyć się także znacznie poważniejszym problemem, czyli urazem do samej czynności jaką jest jedzenie. Podczas rozszerzania diety niemowlę nie chce jeść, bo boi się nowej konsystencji lub po prostu mu dany pokarm nie smakuje.
To też powód, dla którego nie warto zrażać się pierwszą wyrzuconą łyżeczką marchewki, tylko próbować podawać ją przez kilka następnych dni, a nawet tygodni. Wprowadzenie do diety nowego pokarmu może stanowić także wyzwanie w kontekście konsystencji – rodzice, którzy wybierają metodę BLW od razu stawiają przed maluchem kawałki jabłek czy brokuły, które dziecko samo zjada rączkami.
Niemowlaki, które wcześniej jadły papki mogą mieć problem z przełamaniem się i spróbowaniem stałego pokarmu, ale podobnie jak przy nowych smakach, warto próbować kilka razy. Brak apetytu, odrzucanie pokarmu, który do tej pory cieszył się powodzeniem u dziecka może być również wynikiem ząbkowania. To bardzo trudny czas dla dziecka, w którym powinna się nieco zmienić dieta, a w przypadku dużych boleści dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Choroby, które powodują brak apetytu u niemowląt
Co zrobić jeśli niemowlę nie chce jeść? Przede wszystkim prowadzić obserwację. To właśnie znajomość zachowań, a także rozwoju dziecka będzie dla rodzica najlepszym wskaźnikiem, dzięki któremu będzie on wstanie ocenić, czy brak apetytu spowodowany jest chorobą, czy po prostu fazą rozwoju. Niewiele jest chorób, które sprawiają, że niemowlę nie chce jeść.
To oczywiście bardzo oczywiste infekcje wirusowe, które utrudniają przełykanie, ale może też zdarzyć się alergia pokarmowa czy celiakia. W przypadku pojawienia się wysypki niezbędna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Brak apetytu u niemowlaka jest normalnym etapem, pod warunkiem, że wpisuje się w konkretne fazy rozwojowe.
Kluczowe jest zatem obserwowanie własnego dziecka, dzięki czemu będzie można w odpowiednim momencie zareagować i przede wszystkim do niczego nie zmuszać, bo może to przynieść odwrotne skutki. Warto też sprawdzać jego wagę – jeśli ubytek nie jest drastyczny, nie ma powodu do obaw. Bycie niemowlakiem zawsze będzie powiązane z byciem okresowym niejadkiem!