Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niemowlę nie chce jeść - co robić? [Podstawowe zasady]

2022-02-28
Niemowlę nie chce jeść - co robić? [Podstawowe zasady]

Wszyscy młodzi rodzice choć raz stanęli w obliczu braku apetytu u niemowlaka. W większości przypadków są to niegroźne sytuacje, które wynikają przede wszystkim z faz rozwojowy i nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Zdarza się jednak, że niemowlę nie chce jeść, ponieważ jest chore, a nagła utrata masy ciała może wiązać się z poważnymi następstwami. Jak odróżnić od siebie obie sytuacje i jak reagować?

W cyklu rozwojowym niemowlaka wyróżnia się fazy, w których rozwijane są poszczególne umiejętności. Fascynacja ruchem, zabawkami, a wreszcie także rozszerzaniem diety, prowadzi do spadku apetytu u dzieci. W większości przypadków niemowlę jest niejadkiem przez krótki okres czasu, ale zdarza się że brak apetytu trwa nawet i kilka tygodni. Jak sobie z nim radzić i kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Żywienie niemowląt – podstawowe zasady


Aby zrozumieć, dlaczego niemowlę nie chce jeść trzeba najpierw zgłębić tabelę żywieniową niemowląt. Większość rodziców wie, że do 6. miesiąca życia niemowlę powinno żywić się przede wszystkim mlekiem matki lub zastępczym mlekiem modyfikowanym. Mleko pozostaje podstawą diety także w kolejnym okresie, czyli do pierwszego roku życia, choć lekarze zalecają by karmienie trwało do 2. roku życia.

Mleko matki oprócz niezbędnych składników pokarmowych zawiera także przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobami w pierwszych miesiącach życia. W przypadku mleka modyfikowanego, naturalnych przeciwciał nie ma, jednakże skład produktu jest bardzo zbliżony do naturalnego pokarmu, co zapewnia maluchowi dostęp do niezbędnych składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się około 17. tygodnia życia, ale nie oznacza to rezygnację z karmienia mlekiem. Rozszerzanie diety nie oznacza także wymiany całego menu, a jedynie wprowadzenie nowych pokarmów, które sprzyjają rozwojowi mięśni jamy ustnej, mowy, ale przede wszystkim przygotowują dziecko do samodzielnego jedzenia.

 

Co zrobić gdy noworodek nie chce jeść?


Noworodek nie chce jeść, tylko śpi – dla wielu rodziców może to być szok, bo przecież według opowieści koleżanek i dziadków, nowonarodzone dzieci przeważnie jedzą co 3 godziny. I jest to oczywiście zgodne z prawdą, ale pamiętajmy że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. W pierwszych dniach po porodzie noworodek śpi bardzo dużo – czasem pierwszy posiłek oprócz tego zaraz po przyjściu na świat, może zjeść dopiero po 6-7 godzinach. To naturalne – pamiętaj, że poród jest ciężkim zadaniem nie tylko dla mamy, ale również dziecka.

Jeśli martwi cię ten brak apetytu w pierwszych dniach po porodzie, porozmawiaj o tym z neonatologiem, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. W pierwszych dobach życia swojego dziecka zobaczysz też, jakie są jego zapotrzebowania pokarmowe. Jedne dzieci budzą się co 2 godziny, inne co 3, a jeszcze inne – co 4. Jeśli rytm ten jest w miarę stały, a twoje dziecko jest zdrowe, nie wybudzaj go specjalnie na posiłek, tylko poczekaj aż sam da o sobie znać.

 

Brak apetytu u niemowlaka w wieku czterech miesięcy


Pierwszy problem z brakiem apetytu pojawia się około 4. miesiąca. Nie bez powodu dodajemy słowo około, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej – u niektórych będzie to miesiąc trzeci, u innych piąty. W tym czasie maluch traci zainteresowanie jedzeniem. Zwraca coraz większą uwagę na to, co go otacza. Rozpraszacze nie sprzyjają karmieniu, dlatego to moment, w którym wielu rodziców odczuwa frustrację – wystarczy błysk światła, dźwięk, albo ruch aby niemowlę nie chciało jeść.

To trudny, ale jednocześnie naturalny etap w życiu dziecka, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i starać się aby w czasie karmienia panowała w domu względna cisza i spokój. Jeśli niemowlę nie chce jeść w tym okresie życia, ale nie traci znacząco na wadze, konsultacja lekarska nie jest potrzebna. Warto jednak mieć w domu wagę niemowlęcą, aby na bieżąco monitorować ubytek wagi dziecka – jeśli będzie znaczący koniecznie umów się na wizytę.

 

Niemowlę nie chce jeść – czas rozszerzania diety


Niemowlę rozwija się z dnia na dzień. Odkąd zaczął odkrywać otaczający go świat, jedzenie zeszło na dalszy plan. Po chwilowej fascynacji dźwiękami i obrazami znów powrócił do normalnego jedzenia. Jednakże w wieku około 6 miesięcy pojawiły się nowe umiejętności – siedzenie. Świat znów wygląda inaczej, a ćwiczenie siadania i przewracania zajmuje większą część życia dziecka.

W tym czasie, gdy maluch już siedzi, może rozpocząć się etap rozszerzania diety. To kolejny element, który może zaburzyć dziecięcy apetyt. Po pierwsze pojawiają się nowe smaki, które budzą ciekawość. Po drugie, pokarmy stałe mają inną kaloryczność, co również skutkuje zmianą zapotrzebowania na inne posiłki. Patrząc na świat z innej perspektywy niemowlę jest zafascynowane tym, co robią i co jedzą rodzice. Chce próbować nowych smaków, które nie zawsze przypadną mu do gustu. I choć mleko nadal stanowi podstawę codziennej diety, dziecko nie zawsze chętnie będzie po nie sięgać.

 

Co zrobić gdy niemowlę nie chce jeść?


Wiedząc, jakie są powody braku apetytu u niemowląt warto zastanowić się, co zrobić, aby jednak maluch przyjął odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Przede wszystkim podczas karmienia piersią lub butelką najlepiej jest znaleźć w domu ciche i spokojne miejsce, które pozbawione będą rozpraszaczy. Wyłączamy telewizor i radio oraz prosimy innych domowników o względną ciszę – oczywiście, najlepiej po prostu przejść z dzieckiem do innego pomieszczenia, ale jeśli nie jest to możliwe, wprowadźmy rutynę wyciszenia dla wszystkich, co zdecydowanie wpłynie na poprawę samopoczucia i koncentracji u całej rodziny.

W przypadku maluchów, które są na etapie rozszerzania diety, staraj się przygotowywać talerzyk tak, aby wyglądał on dla dziecka zachęcająco – kolorowe warzywa i owoce ułożone w uroczą kompozycję z pewnością nakłonią go do spróbowania. Najważniejsze jest jednak twoje podejście – niemowlę nie chce jeść obiadów? Nie zmuszaj go! Wybierz też dla dziecka specjalną zastawę – dostosowaną do jego możliwości i przede wszystkim kuszącą swoim wyglądem!

MINIKOIOI to talerze puzzle, które dodatkowo ćwiczą dziecięcą motorykę. Możesz je dowolnie łączyć i rozdzielać sprawiając, że każdy posiłek będzie dla malucha przygodą. Jeśli niemowlę nie chce jeść warzyw, być może jest to sposób, aby go do nich przekonać?https://amko.com.pl/product-pol-65958-MINIKOIOI-Talerzyk-silikonowy-Puzzle-ROZOWY-ROZANY.htmlDo zjadania posiłków zachęca także odkrywanie obrazków. Zatem jeśli niemowlę nie chce jeść, postaw na talerzyki z intrygującymi obrazkami, jak ten od Petit Jour Paris!

Elmer, Talerz z przegródkami dla dzieci | Petit Jour Paris®