Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mierzenie temperatury u niemowlaka! [Sprawdzone sposoby]

2022-02-28
Mierzenie temperatury u niemowlaka! [Sprawdzone sposoby]

Temperatura ciała jest jednym z kluczowych parametrów, które sprawdzamy martwiąc się o zdrowie dziecka. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że temperatura ciała niemowlaka różni się nieco od tej, którą posiada człowiek dorosły. Samo jej mierzenie też potrafi być nie lada wyzwaniem. Jak zatem mierzyć temperaturę u niemowlaka? Mierzenie temperatury u dziecka nie jest proste.


Po pierwsze w przypadku niemowlaków ogarnia nas typowa dla rodziców panika – czy robimy to dobrze, czy nie zrobimy dziecku krzywdy. Dla prawidłowego odczytu znaczenie ma zarówno miejsce, w którym zmierzymy temperaturę, jak i wykorzystany do tego termometr. Wreszcie – sama pora dnia. W naszym poradniku nieco uspokoimy obawy rodziców oraz podpowiemy, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę u niemowlaka.

 

Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?


Sprawdzenie temperatury u niemowlaka wcale nie jest takie proste, bo po pierwsze – czy wiesz, ile powinna ona wynosić? Temperatura ciała niemowląt to dość szeroki zakres – wynosi bowiem od 36,5 do 37,5oC. To jednak nie koniec! Inną temperaturę mają niemowlęta zaraz po przebudzeniu, a inną w trakcie aktywności. Na ogół wieczorem temperatura ciała jest nieco wyższa. W przypadku niemowląt znaczenie ma także ich ubranie, a zatem aby poznać prawidłową temperaturę ciała, najpierw należy upewnić się, że dziecko nie jest przegrzane. Różnica w pomiarze temperatury jest również inna w zależności od miejsca, w której ją mierzymy. I tak:


·Temperatura mierzona w uchu wynosi od 35,8 do 38,0oC

·Temperatura mierzona w ustach wynosi od 35,5 do 37,8oC

·Temperatura mierzona pod pachą wynosi od 34,7 do 37,3oC

·Temperatura mierzona doodbytniczo wynosi od 36,6 do 38oC.

 

Warto mieć także świadomość, że stan podgorączkowy, a gorączka w zależności od wieku ma inny poziom. W przypadku niemowląt do trzeciego miesiąca życia, za gorączkę uważa się temperaturę wynoszącą 38oC i wyżej, zaś u starszych niemowląt od 38,5oC. Pozostaje teraz pytanie – ale którego wskaźnika to dotyczy? U niemowląt temperaturę mierzy się doodbytniczo, i też ten parametr uważa się za podstawowy.

 

Sposoby na mierzenie temperatury u niemowlaka

To, jak mierzona będzie temperatura u niemowlaka, zależy przede wszystkim od termometru, jaki zostanie do tego wykorzystany. Najwygodniejszy jest termometr douszny, który pozwala na wykonanie dokładnego pomiaru w bardzo krótkim czasie, dokładnie jednej sekundy. Ich wadą jest niestety koszt. Rodzice najczęściej wybierają termometr cyfrowy, który wystarczy przyłożyć do czoła lub pachy. Ich zaletą jest precyzyjność, ale także i brak bezpośredniego kontaktu. Temperaturę można zmierzyć podczas posiłku, jak i podczas snu.


Chętnie wybierany jest także termometr paskowy, który wystarczy przyłożyć do czoła niemowlaka. Wielu rodziców wciąż korzysta z termometrów rtęciowych, choć należy tu wspomnieć, że są już one przestarzałe i co najważniejsze – niebezpieczne. Bardzo łatwo je zbić, a obecna w nich rtęć jest szkodliwa zarówno dla zdrowia dziecka, jak i rodziców. My polecamy wielofunkcyjny termometr Beaba – mierzy temperaturę w zaledwie jedną sekundę!


Bez problemu dokonasz precyzyjnego pomiaru temperatury dziecka zarówno w uchu, jak i na czole. Dodatkowo zmierzysz nim także temperaturę wody do kąpieli oraz pomieszczenia.

Beaba Termometr elektroniczny bezdotykowy wielofunkcyjny Thermospeed

Sprawdź: Beaba Termometr elektroniczny bezdotykowy wielofunkcyjny Thermospeed

 

 

Mierzenie temperatury niemowlaka pod pachą i w ustach


Mierzenie temperatury kojarzy nam się głównie z wkładaniem klasycznego termometru pod pachę. To jednak metoda, którą z trudem zastosujemy u niemowlaków. Znacznie łatwiejsze jest sprawdzenie jej w ustach. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w specjalny termometr, który swoim wyglądem przypomina smoczek. To termometr cyfrowy, który jest niezwykle prosty w obsłudze.

Decydując się na tę metodę pamiętaj aby nie robić tego tuż po posiłku, gdyż może to wpłynąć na odczyt.

 

Mierzenie temperatury niemowlaka w odbycie


Dla wielu rodziców zmierzenie temperatury jest naprawdę ogromnym wyzwaniem, szczególnie że do 5 roku życia zaleca się sprawdzanie jej głównie poprzez odbytnicę. Aby nie uszkodzić delikatnego ciałka, końcówkę termometru smarujemy kremem, dziecko kładziemy na plecach i podnosimy jego nóżki do góry. Termometr wsuwamy mniej więcej na głębokość 1,5 centymetra i trzymamy go około 2 minut. Choć nie jest to doświadczenie przyjemne ani dla rodzica, ani dla dziecka, pomiar ten jest najdokładniejszy.