Promocja -14% na prawie cały asortyment

Zadzwoń do nas

690 110 432

Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku? Kiedy się spodziewać?

2021-11-11
Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku? Kiedy się spodziewać?

Kolka niemowlęca – jak pomóc dziecku? Niewiele jest takich przypadłości, które budzą w rodzicach taką grozę jak kolka niemowlęca. Choć dotyka ono około 40 proc. niemowlaków na całym świecie, na próżno można szukać jednego i sprawdzonego rozwiązania, które by sobie z nią poradziło. Czym w zasadzie jest kolka i jak skutecznie sobie z nią poradzić? Czy domowe sposoby naprawdę działają?

Choć kolka niemowlęca dotyka niemal 40 proc. wszystkich niemowlaków, to nie jest to jednostka chorobowa. To po prostu zbiór symptomów, które powodują, że dziecko boli brzuszek. Dlaczego? Po pierwsze maluch zamiast się rozluźnić podczas wydalania gazów czy kupki, spina mięśnie – wynika to z braku kontroli, którą posiadamy my, dorośli. Co zrobić, aby przynieść dziecku szybką ulgę? Jak sprawić, aby się rozluźniło?


Jak rozpoznać kolkę? I kiedy się jej spodziewać?

Zanim rozpoznamy kolkę u niemowlaka, przede wszystkim musimy zrozumieć, czym ona de facto jest. A kolka to naturalny proces dojrzewania układu pokarmowego dziecka, który przez ostatnie kilka miesięcy przyjmował pokarm w zupełnie inny sposób. Układ pokarmowy dziecka musi się przede wszystkim przystosować do trawienia.

To choćby z tego względu niemowlę nie jest w stanie zjeść niczego innego niż mleka, dlatego też nie rozszerzamy diety już w pierwszych dniach życia, a dopiero około 5-6 miesiąca życia. Niemowlę nie ma jeszcze dobrze wykształconych bakterii, które żyją w naszym organizmie. Stąd też problemy z wypróżnianiem – niektóre dzieci mają zaparcia, inne rozwolnienia.

 

To naturalny proces, który po prostu u każdego malucha przebiega nieco inaczej. Niektóre maluchy cały ten proces przechodzą bezobjawowo, inne boleśnie i właśnie jednym z tych objawów jest kolka. Rodzice muszą jednak pamiętać, że z punktu medycznego, dziecku nie dzieje się krzywda, bo kolka nie jest chorobą, a jedynie symptomem zachodzących zmian.

Kolki niemowlęce występują najczęściej pomiędzy 6 tygodniem życia, a 6 miesiącem życia. Mogą też występować u starszych dzieci, dlatego nie ma w tym wypadku reguły – wszystko zależy po prostu od dziecka i tego, jak się rozwija.

Zdarza się, że kolka niemowlęca wystąpi także u około rocznego dziecka, który już jest w trakcie rozszerzania diety – i to ona może być powodem, bowiem układ pokarmowy musi przyzwyczaić się do poszczególnych produktów, jakie zaczynają się pojawiać w codziennym menu. Nie ma jednej metody rozpoznawczej kolki – znów wszystko zależy od dziecka, aczkolwiek lekarze stosują tu regułę Wessena, co dokładnie oznacza, że płacz dziecka musi trwać minimum 3 godziny łącznie dziennie, minimum 3 razy w tygodniu i powtarzać się przynajmniej przez 3 tygodnie.

Czy jednak są tu rodzice, którzy są w stanie wytrzymać aż tyle czasu w niepewności? Dlatego też czekając na diagnozę warto posiłkować się domowymi sposobami, które mogą przynieść znaczną ulgę maluchowi.

Produkty przydatne w kolce - ciepłe okłady

W pracy jelit pomogą masaże brzuszka i pobudzanie ich pracy przez krążenie bioderkami dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz układanie dziecka w pozycjach w których jelita i mięśnie brzucha są rozluźnione. Dodatkowo warto troszkę ogrzać okolice brzuszka delikatnym ciepłym okładem własną dłonią lub swoim ciałem układając dziecko brzuchem na swoim ciele.

 

Kolka u niemowlaka – czego nie robić?

Kolka niemowlęca wprowadza bardzo dużo zamieszania w życie młodych rodziców. Przede wszystkim pojawia się stres. Aby złagodzić ból dziecka bardzo wiele osób decyduje się na zakup przeróżnych środków farmaceutycznych, które niestety nie zawsze działają. Wiele ze środków, które są podawane dzieciom mogą wywołać negatywne skutki uboczne – w tym także doprowadzić do bardzo trudnych zaparć w późniejszej fazie rozwojowej. Dlatego też podawanie jakichkolwiek leków czy suplementów powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod okiem lekarza pediatry, który przekaże dokładne zalecenia (w tym ilość leku oraz czas, w jakim powinien on być podany).

Również i probiotyki bez recepty należy stosować rozważnie – zbyt częste ich podawanie może wywołać odwrotny skutek do zamierzonego (bakterie we florze jelitowej powinny pojawić się samoistnie, natomiast w momencie stosowania suplementów, po ich odstawieniu mogą zaniknąć, zatem kolki wrócą ze zdwojoną siłą).Najważniejsze to jednak bacznie obserwować swoje dziecko, bo płacz niekoniecznie musi oznaczać kolkę – maluchy płaczą z różnych powodów, a zadaniem rodzica jest po prostu przyjrzenie się, co może ten stan wywołać.



Produkty przydatne w kolce - chusta do noszenia

W ukojeniu bólu sprawdza się chusta do noszenia niemowląt w której maluszek jest w pozycji rozluźniającej mięśnie brzucha ogrzewany ciepłem ciała rodzica oraz masowany przez ruchy ciała mamy lub taty.

Co robić, gdy dziecko ma kolkę?

Podstawową pomocą w przypadku kolki dziecięcej jest uspokojenie się. Niemowlaki bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje i jeśli czują nasz stres, same również zaczynają się stresować, co może prowadzić do nasilenia się objawów. Łagodzenie stresu rodzica jest zatem pierwszym krokiem do złagodzenia kolki niemowlęcej!

Drugą rzeczą jest pomoc w odgazowaniu. Podstawą jest masaż brzuszka. Powinno się go robić regularnie. Jak? Ruchy półkoliste wykonujemy zgodnie z przebiegiem jelita grubego i wskazówkami zegara, w półkolu (od 9 do 3). Na co wpływają takie masaże? Poprawiają perystaltykę jelit i przesuwają gazy w brzuszku, które są główną przyczyną płaczu u maluchów. To niezawodny babciny sposób, który naprawdę może bardzo pomóc – masaże warto robić nie tylko w trakcie trwania kolki.



Jak nosić dziecko, gdy ma kolkę? Drugim, naturalnym sposobem na kolkę u niemowlaka to odpowiednie noszenie malucha, dzięki któremu się uspokaja, rozluźnia i może na spokojnie się wypróżnić. Najlepszym rozwiązaniem jest chusta – bliskość z mamą czy tatą, którzy oczywiście już nie są spięci stresem, działa bardzo podobnie do samego masażu brzuszka. Jeśli nie używasz chusty, połóż dziecko na brzuszku na swoich rękach i delikatnie go kołysz.

W ten sposób nie tylko go uspokoisz, ale również rozweselisz, co znacznie przyspieszy perystaltykę jelit. Pamiętaj tylko, że ten sposób noszenia można stosować tylko u nieco starszych dzieci, a nie najmłodszych niemowlaków. W przypadku kilkutygodniowych maluchów ta metoda jest bardzo niebezpieczna – zdecydowanie lepiej postawić na klasyczną chustę! Sposób na kolkę – ciepłe okłady.