Promocja -14% na prawie cały asortyment

Zadzwoń do nas

690 110 432

Jak nosić noworodka w chuście? Kiedy nosić [Najlepsze chusty]

2022-01-26
Jak nosić noworodka w chuście? Kiedy nosić [Najlepsze chusty]

Trend na chustonoszenie nie jest niczym nowym, choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać! To, tak naprawdę powrót do korzeni, czyli do czasów, gdy większość mam spędzała dużo czasu ze swoim jeszcze niesamodzielnym dzieckiem podczas domowych zajęć czy pracy.

Pomimo wielu zalet, chusty mają też swoje wady – na szczęście te związane są tylko i wyłącznie ze złym wiązaniem, a zatem – jak prawidłowo je wiązać i jak nosić noworodka w chuście do odbicia i nie tylko?

Noszenie noworodków w chuście ma ogromnie dużą ilość zalet – to budowanie więzi, bliskość, wreszcie stała opieka, a co za tym idzie: bezpieczeństwo. Dlaczego trend ten powrócił? I kiedy nosić dziecko, a kiedy nie? Czy trzeba stosować specjalne chusty? Wreszcie – czy chusta jest lepsza od klasycznego wózka?

 

Chustonoszenie – krótka historia współczesnego trendu

Aby zrozumieć fenomen noszenia dzieci w chustach, trzeba poznać jej historię! Chusty towarzyszyły mamom od zarania dziejów – były najlepszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu dla maluchów. W czasach, gdy ludy prowadziły koczowniczy tryb życia szybkość marszu często decydowała o przeżyciu. Nic zatem dziwnego, że matki decydowały się na przenoszenie maluchów za pomocą chusty.

Zarówno 1000 lat temu, jak i teraz tempo małych dzieci, które dopiero poznają świat nie jest przecież w stanie dorównać osobom dorosłym w ciągłym marszu.

Dodatkowo w ten sposób najmłodsi członkowie społeczności mieli zapewniony stały dostęp do pokarmu. Ten sposób transportu dzieci zapewniał bliskość, ciepło i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które zawsze było dla nich ważne.

Noszenie maluchów w chustach przetrwało przez tysiące lat w różnych kulturach – wspaniałe chusty były obecne zarówno w dalekich krańcach Azji, Ameryki, Europy czy Afryki. Różniły się jedynie materiałami, z jakich zostały wykonane, a także wzorami, które pozwalały na identyfikację kulturową.

Chusty towarzyszyły kobietom także w czasach bardziej współczesnych – w ten sposób mogły zabierać ze sobą dzieci do pracy. Po wynalezieniu wózków, dziecięce czterokołowce były towarem luksusowym, na który mogły pozwolić sobie tylko bogate rodziny.

Ale również i sama idea wózków początkowo nie miała na celu budowy rodzinnej więzi, a jedynie pomoc w wychowaniu – to właśnie w ten sposób opiekunki mogły zabierać noworodki i niemowlaki na spacery.

 

 

Chusty do noszenia dzieci – powrót do tradycji

Współczesne mamy coraz częściej sięgają po sprawdzone metody – w tym chusty. Są one pomocne podczas budowania więzi z matką, ale również ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Dziecko czuje się bezpiecznie, w każdej chwili może się po prostu przytulić i poczuć znane mu ciepło.

Noszenie noworodka w chuście pozwala mu czuć skórę matki, do której jest silnie przywiązany, ale również może słyszeć bicie serca – dźwięk, który kojarzy ze swojego życia płodowego. Chustonoszenie jest też odpowiedzią na problemy związane z infrastrukturą!

Pomimo wciąż rozwijającej się zabudowy, wielu inwestycji drogowych, wyjście na spacer z dzieckiem może wiązać się z wieloma problemami. To przede wszystkim brak podjazdów czy wind dla wózków, brak chodników, wreszcie – tysiące schodów, które spacerującej samotnie mamie ciężko będzie pokonać.

W przypadku noszenia dziecka w chuście problem ten praktycznie zostaje zniwelowany, szczególnie, że chusta przeznaczona jest dla dzieci do 15 kilogramów!

 

Nosze noworodków w chuście, a zagrożenia

Jak w przypadku każdej metody transportu, również i chusta może nieść zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Nie jest to jednak problem samej chusty, a jej upięcia. Złe wiązanie, podobnie jak w przypadku kiepskiej jakości nosidła, może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju bioder dziecka, a także prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem.

Dlatego też tak istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który wyjaśni, jak prawidłowo nosić malucha w chuście. Na szczęście nie jest to specjalnie skomplikowane i już po pierwszym spotkaniu powinnaś sobie z nią poradzić zapewniając maluchowi najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

 

Kiedy nosić malucha w chuście?

Zaletą chusty jest to, że możesz w niej nosić dziecko niemal bez przerwy. Chusta sprawdzi się podczas spacerów, zakupów, ale także podczas wykonywania domowych prac czy odpoczynku. Dzięki niej dziecko będzie miało zapewnione bezpieczeństwo, będzie czuło się kochane i wreszcie zaspokojone zostaną jego podstawowe potrzeby bliskości. Noworodka, w tkanej chuście wiązanej można nosić od pierwszych dni życia – musi być ona odpowiednio zawiązana, aby nie obciążać kręgosłupa maluszka. Ważne jest zachowanie podstawowych zasad, a zatem:

·dziecko nosimy tylko i wyłącznie w pozycji dopasowanej do wieku i rozwoju;

·chusta musi być dobrej jakości, wykonana z przewiewnych materiałów, a przede wszystkim trwała;

·dziecko noszone w chuście musi być bardzo ciasno oplecione.

 

Chusta, a kręgosłup noworodka

Choć maluch rodzi się z kręgosłupem, nie jest on w pełni ukształtowany – dość znacząco różni się od tego, który mamy my, dorośli. Przede wszystkim kręgi zbudowane są z chrząstki, zaś dyski są galaretowate, co sprawia, że kręgosłup jest wrażliwy zarówno na wstrząsy, jak i obciążenia.

Kręgosłup noworodka przypomina wyglądem literę C, a więc jest to pełna kifoza. Nie ma też wykształconych krzywizn, które pionizują ciało – wykształcają się w pierwszym roku życia, dlatego też dziecka nie można na siłę sadzać, czy pomagać mu chodzić, a w pierwszych tygodniach życia niezbędne jest podtrzymywanie główki.

Dopiero około 3 miesiąca życia maluch może samodzielnie trzymać głowę, po pierwszym pół roku samodzielnie siada, a po roku zaczyna stać i chodzić. Przyspieszanie któregokolwiek z etapów prowadzi do zaburzeń rozwojowych i przede wszystkim wpływa na wadę postawy.

To główne powody, dla których niezwykle istotne jest odpowiednie wiązanie chusty dopasowanej do etapów życia dziecka.

 

 

Jak nosić noworodka w chuście?

Aby noworodek miał zapewnione bezpieczeństwo, chusta powinna być zawiązana ciasno niczym bandaż, musi być naciągnięta powyżej szyi, tak aby zabezpieczony był przede wszystkim odcinek szyjny. Główka ma swobodnie opadać na pierś rodzica, a kręgosłup powinien być ułożony w literę C.

Odpowiednio zawiązana chusta przenosi jego ciężar na osobę noszącą, a zatem nie ma tu mowy o ewentualnym uszkodzeniu kręgosłupa i jego nadwyrężeniu. W ten sposób nie dochodzi do klasycznej pionizacji.

 

Jaka chusta będzie najlepsza do noszenia noworodka?

Wybór chusty zawsze będzie trudnym wyborem! Chodzi tu przede wszystkim o wygodę i bezpieczeństwo dziecka, a to zawsze generuje dodatkowy stres u rodzica. Warto zatem skorzystać z profesjonalnego doradztwa lub zasięgnąć opinii innych mam, które z powodzeniem stosują chusty podczas opieki nad swoim maluszkiem.

 

Ring Sling small 180cm chusta/nosidło

 

W ofercie naszego sklepu znajdują się chusty, które pokochają początkujący rodzice. Chusta Ring Sling Lillipop jest dość długa – ma dokładnie 180 cm długości i pozwala na zawiązanie kilku różnych węzłów, dzięki czemu spełnia rolę chusty od urodzenia aż do trzeciego roku życia. Ułatwieniem dla rodziców są dwa pierścienie, dzięki którym dopasowanie odpowiedniej długości będzie niezwykle proste.

 

Sprawdź: Ring Sling small 180cm chusta/nosidło

 

Bamboom - Chusta Bambusowa do Noszenia Dziecka, Różowa

Chusty Bamboom z kolei wykonane są z miękkiego materiału bambusowego z dodatkiem bawełny, co nie tylko znacząco wpływa na komfort malucha, ale pozwala także na noszenie w chuście tych nieco wrażliwszych maluchów. Dzięki elastyczności po odpowiednim zawiązaniu dopasowuje się do ciała dziecka, a jednocześnie przenosi cały ciężar małego ciała na rodzica!