Zadzwoń do nas

690 110 432

10 tydzień ciąży! Jakie są objawy? Jak wygląda brzuch?

2022-01-26
10 tydzień ciąży! Jakie są objawy? Jak wygląda brzuch?

Ciąża trwa 40 tygodni, a zatem 10 tydzień jest dla przyszłej mamy pewnego rodzaju kamieniem milowym. Choć nie u wszystkich kobiet ciążowy brzuch jest jeszcze widoczny, charakterystyczne oznaki ciąży mogą być już rozpoznane przez bardziej doświadczone kobiety. Jak w 10 tygodniu ciąży wygląda dziecko i na jakie dolegliwości trzeba być przygotowanym?

Dziesiąty tydzień ciąży to połowa trzeciego miesiąca ciąży, czyli ósmy tydzień życia dziecka. To bardzo intensywny czas jego rozwoju, jego serce bije głośno i szybko, kształtują się kolejne układy, dzięki którym będzie mógł funkcjonować poza matczynym łonem. Również i kobieta zaczyna dostrzegać coraz więcej charakterystycznych objawów ciąży.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek


 

Brzuch w 10 tygodniu ciąży

U większości kobiet, brzuch w 10 tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Choć maluch rozwija się coraz bardziej intensywnie i każdego dnia jest coraz większy, macica nie wystaje jeszcze nad spojenie łonowe. Nie mniej, u niektórych kobiet brzuch w dziesiątym tygodniu ciąży jest już widoczny. Jak to możliwe?

Delikatnie zaokrąglony brzuch w 10 tygodniu ciąży pojawia się przede wszystkim u mam w ciążach bliźniaczych. To zrozumiałe, bowiem potrzebują one także nieco więcej przestrzeni.

Ale, również i u kobiet, które już wcześniej rodziły, szansa na pojawienie się delikatnie zaokrąglonego brzuszka w dziesiątym tygodniu ciąży jest większa.

Pomimo braku widocznego brzuszka, w badaniu ginekologicznym ciąża będzie od razu zauważalna.

 

 

Kalendarz ciąży – 10 tydzień

W 10 tygodniu ciąży macica bardzo intensywnie się rozrasta. Jest to związane z rozwojem dziecka, które każdego dnia jest coraz większe i potrzebuje coraz więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Rozszerzanie macicy prowadzi do ucisku między innymi na pęcherz – to właśnie główny powód, przez który coraz częściej odwiedzasz toaletę.

Problem ten będzie dotyczył całej ciąży – im większy płód, tym – co zrozumiałe – mocniej będzie naciskał na pęcherz, a zatem potrzeba skorzystania z toalety będzie towarzyszyła w zasadzie do samego porodu. To dobry moment, aby rozpocząć ćwiczenia mięśnia Kegla – to bardzo prosty zestaw ćwiczeń, który polega na kontrolowaniu strumienia moczu.

Dzięki temu po porodzie nie będziesz mieć problemu z nietrzymaniem moczu, a dodatkowo lepiej skontrolujesz parcie w momencie porodu. Po regeneracji ciała po porodzie warto do ćwiczeń włączyć także kulki gejszy, które będą niezastąpionym wsparciem w wyćwiczeniu macicy i jej regeneracji.