Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Katar u niemowlaka! Jak sobie z nim radzić? Skąd się bierze?

2021-12-17
Katar u niemowlaka! Jak sobie z nim radzić? Skąd się bierze?

Katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Każda infekcja u niemowlaka jest dla rodziców ogromnym zmartwieniem – maluch staje się wtedy apatyczny, rozdrażniony, ma problemy z jedzeniem i snem. To trudny czas nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest katar, choć powszechny – wciąż tajemniczy. Jak sobie z nim radzić i co go wywołuje, czy są sposoby aby przynieść ulgę maluchowi?

Katar u niemowlaków to dość powszechna infekcja górnych dróg oddechowych. To niegroźne wirusy, które na ogół przechodzą samoistnie po kilku dniach, ale dla każdego rodzica pierwszy katar jest ogromnym wydarzeniem, szczególnie, że maluch nie umie sobie z nim poradzić i staje się rozdrażniony.

Pomoc opiekuna jest tu niezbędna! Jakie są najlepsze sposoby na katar – czy w ogóle 
takie istnieją, czy tak jak w przysłowiu: leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni?



Katar u niemowlaka – skąd się bierze?

Najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka są niegroźne wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Powodują one obrzęk i przekrwienie błon śluzowych, przez co następuje zwiększenie produkcji wydzieliny i problemy z oddychaniem. Maluchy do 2 roku życia sporadycznie miewają katar alergiczny, ale zdarzają się także inne, bardziej poważne przyczyny kataru u niemowląt. To przede wszystkim zaburzenia hormonalne, a także skutki uboczne innych leków, które zażywa dziecko.

Przewlekły katar może być również objawem torbieli czy mukuwiscydozy, a także przerośniętego migdałka. Katar u niemowląt pojawia się także w trakcie ząbkowania, a także poprzez obecność ciała obcego, dlatego też zabawki i akcesoria dla najmłodszych nie powinny zawierać drobnych elementów.

Rodzaje kataru u niemowlaka

Przyjęło się, że w zależności od koloru kataru może on być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Tymczasem zarówno żółta, jak i zielona wydzielina nie pozwala na zdiagnozowanie czy jest to infekcja bakteryjna, czy wirusowa.

W trakcie trwania infekcji oprócz kataru, niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę, co z kolei przyczynia się do braku apetytu oraz problemów ze snem. Dochodzi do tego sapka, czyli charakterystyczny furkot świadczący o blokadzie nosa.

Pamiętajmy, że niemowlak nie umie jeszcze 
naturalnie oddychać ustami, zatem niedrożność nosa jest dla niego trudnym doświadczeniem. Oddychanie przez usta prowadzi z kolei do podrażnienia gardła, co utrudnia przyjmowanie pokarmów.

Jeśli zastanawiasz się, ile trwa katar u niemowlaka, to musisz wiedzieć, że w zależności od rodzaju wirusów, czas ten może się nieco różnić, ale przeważnie jest to od 7 do 14 dni.


 

Katar u niemowlaka, łzawienie i wysoka temperatura – co się dzieje?

Niedrożność dróg oddechowych jest nieprzyjemna dla dorosłych, a my potrafimy sobie radzić z wydmuchiwaniem nosa. Niemowlaki nie tylko nie potrafią opowiedzieć o swoich dolegliwościach, ale przede wszystkim nie potrafią pozbyć się wydzieliny, dlatego opieka rodzica jest tu niezbędna.

Choć wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych najczęściej mijają samoistnie po kilku dniach, mogą doprowadzić także do zapalenia gardła, co związane jest z wysuszeniem śluzówki spowodowanej oddychaniem przez usta. Wysoka temperatura jest natomiast oznaką walki organizmu z samym wirusem. Wielu rodziców jest też zaniepokojonych łzawieniem, ale to również naturalna rzecz i minie wraz z zakończeniem infekcji.



Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka?

Katar u trzytygodniowego dziecka potrafi być męczący zarówno dla malucha, jak i rodzica. Płacz, rozdrażnienie to gwarantowany brak snu w nocy. Na szczęście jest kilka sposobów, aby chociaż trochę złagodzić przebieg całej infekcji. Przede wszystkim temperatura w pokoju malucha.

Pomimo zapewnień babć, że trzeba pozamykać 
okna i nagrzać pomieszczenie jak najmocniej, w pokoju, w którym śpi dziecko temperatura powinna oscylować w granicach 18-20 stopni. Ważne jest także wietrzenie – w ciągu dnia oraz bezpośrednio przed snem.

Drugą kwestią jest optymalna wilgotność powietrza, czyli około 60 proc. Warto zadbać o to zwłaszcza zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Dodatkowo niektóre nawilżacze powietrza można wzbogacić o olejki eteryczne – miętowy, eukaliptusowy czy rozmarynowy, które ułatwią dziecku oddychanie. Nie bój się także zabieram dziecka na spacer – podczas przebywania na zewnętrz łatwiej będzie mu oddychać, co z kolei przyczyni się do lepszego snu i szybszej walki z infekcją.


 

Maści i aspiratory na katar u niemowlaka

Blokada dróg oddechowych jest trudna do wyleczenia, jeśli rodzic nie zacznie ich udrażniać. Maluchy nie potrafią dmuchać i umiejętność tą posiądą dopiero około 3 roku życia – do tego czasu niezbędna jest asysta rodzica. W aptece można znaleźć wiele produktów, które wspomagają udrażnianie dróg oddechowych. To przede wszystkim plastry nasączone olejkami eterycznymi, które można przykleić do pidżamki lub do ścianki łóżeczka.

Pomocna będzie także maść majerankowa, którą można posmarować nos, co również pomoże niemowlakowi odetchnąć z ulgą. Wreszcie, naturalnym i powszechnym sposobem na katar u niemowlaka jest gałganek Aliny, czyli nic innego, jak zawiniątko złożone z czosnku i cebuli, które należy powiesić około 3 metry od dziecka – tu jednak należy pamiętać, aby gałganek był wykonany bardzo solidnie, ponieważ maluch ząbki czosnku może połknąć.

Rolą rodzica w trakcie trwania kataru u niemowlaka jest także jego odciągnięcie. Najlepszym sposobem jest użycie aspiratora do nosa, który można podłączyć do odkurzacza, czy gruszki. W każdym z tych przypadków należy robić to delikatnie i zgodnie z instrukcją producenta, gdyż może dojść do podrażnienia błony śluzowej. Nieodłącznym elementem odciągania jest sól fizjologiczna. 

Warto także wykonywać inhalacje solą morską – można zrobić to za pomocą odpowiedniego inhalatora, jak i dodać nieco soli morskiej do nawilżacza powietrza, jeśli posiada on taką opcję.


 

Kiedy zgłosić się do lekarza, w przypadku kataru u niemowlaka?

Dla rodzica każda, nawet najmniejsza infekcja będzie wydawać się poważnym zagrożeniem zdrowia! Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każdy z nas chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Jeśli czujesz się zaniepokojona, wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana – pomoże ci dobrać odpowiednie produkty do inhalacji, a także wyjaśni z punktu widzenia medycznego, co dzieje się z twoim maluchem.

Oczywiście, są sytuacje, w których zgłoszenie się do lekarza jest wręcz obligatoryjne, dlatego tak ważna jest obserwacja malucha. Jeśli zauważysz, że ma bardzo duże problemy z oddychaniem, dochodzi do sinienia oraz zapuchnięcia oczu nie zwlekaj, od razu umów wizytę u lekarza lub zabierz dziecko do szpitala.

Katar u niemowlaka jest dość powszechną infekcją wirusową. Z czasem każdy rodzic nauczy się, jak sobie z nią poradzić i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Najważniejsze to jednak zachować zimną krew i spokój i znaleźć najlepszy sposób, aby przynieść ulgę dziecku. To przede wszystkim inhalacje oraz odciąganie wydzieliny, która utrudnia oddychanie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak 
zastosować aspirator nie wahaj się zapytać o to lekarza oraz farmaceuty – z pewnością doradzą ci w tej kwestii i podpowiedzą, jak radzić sobie z dzieckiem, które niekoniecznie chce z takich urządzeń korzystać.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixelpixel