Promocja do -10% z kodem: WAKACJE

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czerwona kokardka do wózka - co oznacza ten zabobon?❣️

2021-01-14

Czerwona kokardka do wózka ma chronić dziecko przed złymi urokami - to znamy wszyscy. Kiedyś była to czerwona nitka lub wstążka. Obecna moda jaką można spotkać na ulicy pokazuje, że prawdziwym hitem są teraz czerwone kokardki. Wszystko po to żeby nikt nie spojrzał ,,krzywo" na maleństwo.  

czerwona kokardka do wózka

Wierzymy w moc czerwonej kokardki, zakładamy bo ,,babcia kazała" czy na w razie ,,wu"?  

Niektóre przesądy głoszą, że wystarczy powiedzieć ,,…o jakie ładne dziecko” aby rzucić zły urok. Potem rodziców czekają tylko nieprzespane noce z powodu płaczu dziecka. Właśnie w taki sposób tłumaczy się te zabobony. Inne plotki jakie krążą to odkręcanie uroku za pomocą słów ,,tfu tfu na psa urok”.  

Moc czerwonej kokardki

Kokardkę, nitkę czy też nawet wstążkę nie wiązano tylko do wózka, ale przyczepiano również do rączki, czapki lub po prostu wkładano do łóżeczka.  

Kolor czerwony kojarzy się z krwią, ale tak naprawdę chodzi o to, że jest to kolor który w otoczeniu dostrzegamy jako pierwszy. Czerwony kolor odciąga uwagę od dziecka w tym pierwszym, urokliwym spojrzeniu, a potem jest już ,,bezpiecznie".  

Kim była Mamuna?

Określenie wywodzi się od czasownika ,,mamić”, pochodzi od imienia średniowiecznego diabła Mamona. W dawnych czasach uważano też, że Mamuny to dusze zmarłych kobiet ciężarnych. Były to swego rodzaju brzydkie czarownice. Mamuny dokuczały nowym matkom, podmieniały małe dzieci, a także rzucały na nie złe uroki. Już wtedy najlepszą metodą obrony przed Mamuną była czerwona wstążka wiązana na rączce maluszka. Ofiarami Mamun były głównie niemowlęta nieochrzczone. Dlatego nawet teraz mówi się o tym, że dopiero po chrzcinach ,,nie trzeba” przyczepiać niczego czerwonego. 

Nie pomoże, nie zaszkodzi, ale lepiej mieć    

Wstążki i nitki powoli już odchodzą w zapomnienie, dlatego my polecamy czerwoną kokardkę do wózka - działa i dodatkowo ładnie wygląda.  

Pamiętajcie, że jeśli już decydujecie się na jakiś czerwony ,,amulet” to na pierwszym miejscu zawsze stawiajcie na bezpieczeństwo maluszka. Najlepiej aby taka nitka, kokardka nie była w zasięgu rączek maluszka, gdyż mogłaby stanowić dla niego zagrożenie. Bywa także, że niektóre mamy nieświadomie wiążą wstążkę na rączce czy co gorsza szyi malucha - tego absolutnie nie wolno robić.

Ciekawostka. We Włoszech gdy dziecko się urodzi, trzeba je obdarować czymś w kolorze zielonym - podobno w słonecznej Italii to właśnie taki kolor odgania uroki.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixelpixelpixel