🖤 Największa promocja roku! BLACK FRIDAY w amko już trwa 🎉 Promocje do -20% na prawie cały asortyment 🛍️

Zadzwoń do nas

690 110 432

1 tydzień ciąży - USG, objawy, brzuch i więcej!

2021-09-21
1 tydzień ciąży - USG, objawy, brzuch i więcej!

Pierwszy tydzień ciąży – co się zmienia i czy można to zauważyć? Pierwszy tydzień ciąży nie jest dla przyszłej mamy zauważalny. W ciele nie rozwija się nowe życie, ale zachodzą pierwsze zmiany. Przez to objawy nie są charakterystyczne – to mit, że to moment, w którym pojawiają się mdłości, a ciążowy brzuch zaczyna być wyraźny. Co dzieje się w pierwszym tygodniu ciąży i kiedy tak naprawdę się on zaczyna?

Aby zrozumieć, kiedy tak naprawdę zaczyna się ciąża, trzeba cofnąć się do czasu, gdy była ona dopiero planowana, a zatem do… cyklu menstruacji. Za pierwszy dzień cyklu miesiączkowego uznaje się pierwszy dzień menstruacji. W przypadku ciąży również to właśnie pierwszy dzień ostatniej menstruacji uważany jest za pierwszy dzień ciąży. Oczywiście jest to tylko umowne, ale dzięki temu łatwiej jest wyznaczyć dzień porodu. Jak wygląda pierwszy tydzień ciąży?

Sprawdź również kolejny artykuł tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

Pierwszy tydzień ciąży

1 tydzień ciąży wygląda dokładnie, jak… pierwszy tydzień cyklu menstruacyjnego. Pojawia się krwawienie, które jest skutkiem złuszczenia błony śluzowej macicy. Długość krwawienia jest kwestią indywidualną – czasem trwa 2-3 dni, a czasem tydzień. Podobnie jest z dolegliwościami. W pierwszym tygodniu ciąży w trakcie miesiączki mogą pojawić się skurcze, bóle brzucha czy pleców, a nawet migreny. To normalne dolegliwości, które związane są ze zmianami w organizmie, ale także z utratą krwi, która wynosi ok. 70-80 ml.

Pod koniec pierwszego tygodnia dochodzi do owulacji, dlatego też początek miesiączki nie musi oznaczać, że szansa na poczęcie została zaprzepaszczona. To moment, w którym warto zacząć o siebie dbać i sięgać po produkty bogate w żelazo. Dieta od samego początku ciąży jest niezwykle ważna – to dzięki niej do organizmu przyszłej mamy i jej dziecka dostarczane są niezbędne witaminy i minerały. 1 tydzień ciąży od zapłodnienia. Czy tygodnie ciąży możemy liczyć od momentu zapłodnienia? Z medycznego punktu widzenia – nie. Pierwszy tydzień ciąży zawsze liczy się od momentu rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego. Dlatego też to, że jesteś w 6 tygodniu ciąży nie musi oznaczać, że zarodek również ma 6 tygodni!

Rozwijający się w tobie płód może mieć na przykład 3 lub 4 tygodnie.

 

Co się zmienia w organizmie w pierwszym tygodniu ciąży?

Objawy w pierwszym tygodniu ciąży nie są widoczne, bo tak naprawdę ich nie ma – organizm kobiety dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego to znakomity czas, aby o siebie zadbać i znacznie ułatwić zajście w ciążę. Jeśli starasz się o dziecko, rozpocznij w tym czasie przyjmowanie kwasu foliowego – znajdziesz go w niektórych produktach, które warto włączyć do diety (szpinaku, bobie, brokułach czy szparagach, ale także w rybach oraz żółtku jajek), ale z powodzeniem może go również suplementować.

Jest małe ryzyko jego przedawkowania, dlatego przed potwierdzeniem zapłodnienia nie musisz konsultować suplementacji z lekarzem. Dlaczego kwas foliowy jest taki ważny? Przede wszystkim ułatwia zajście w ciążę. Jeśli bardzo zależy Ci na poczęciu, stosowanie go w pierwszym tygodniu ciąży znacznie zwiększy szanse na zapłodnienie. Jest on też bardzo potrzebny dziecku – zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, pomaga też w osiągnięciu odpowiedniej wagi urodzeniowej.

 

Oznaki ciąży – pierwszy tydzień

Chociaż w pierwszym tygodniu ciąży trudno o charakterystyczne objawy, jeśli starasz się o dziecko, to właśnie w tym momencie powinnaś zrezygnować z używek, które mają wpływ na stan jego zdrowia. To przede wszystkim papierosy oraz alkohol. Są one śmiertelnie niebezpieczne dla płodu – to przez nie może dojść do rozwoju wielu wad, które mogą prowadzić nawet do poronienia czy obumarcia płodu. Alkohol wywołuje też takie choroby jak FAS, które towarzyszą dzieciom do końca życia i utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Przygotowanie do pierwszego tygodnia ciąży

Starając się o dziecko należy najpierw zadbać o własne zdrowie. W tym celu koniecznie wykonaj morfologię – dzięki niej będziesz wiedzieć, jakie witaminy i minerały należy suplementować, a także jak zmienić swoją dietę. Pamiętaj też o czwórce tarczycowej i cukrzycy – to podstępne choroby, które mogą być powodem problemów z zajściem w ciąże. Ginekolog powinien skierować cię także na badanie moczu w celu wykluczenia chorób bakteryjnych, które atakują układ rodny.

Warto także zadbać o swoje zęby – w trakcie trwania ciąży wiele zabiegów jest zabronionych, zatem najlepiej odwiedzić stomatologa jeszcze w trakcie planowania. Stan zdrowia bardzo często odpowiada za problemy z zajściem w ciąże, dlatego jeśli starasz się o dziecko od dłuższego czasu upewnij się, że twoje zdrowie jest na medal. Niektóre choroby mogą mieć także wpływ na rozwój malucha w brzuchu, dlatego też część chorób warto ustabilizować przed trudnymi 9 miesiącami, jakie będą przed tobą.

 

Pierwszy tydzień ciąży – USG

Po zakończeniu miesiączki, czyli pod koniec pierwszego tygodnia ciąży dobrze jest wykonać także badanie USG. To moment, w którym jeszcze nie zobaczysz rozwijającego się w tobie dziecka, ale badanie pozwoli wykryć ewentualne problemy z układem rozrodczym. Pamiętaj, że badania ginekologiczne powinnaś wykonywać regularnie. Niepokojące nie powinny być tylko i wyłącznie bolesne miesiączki lub ich brak, ale także dyskomfort podczas stosunku – może on być objawem endometriozy, która utrudnia zajście w ciążę. Pierwszy tydzień ciąży to czas umowny, który pozwala lekarzom określić czas porodu. W twoim organizmie nie rozwija się jeszcze nowe życie, ale to dobry moment aby zmienić swoje przyzwyczajenia i ułatwić cały proces.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixel