🖤 Największa promocja roku! BLACK FRIDAY w amko już trwa 🎉 Promocje do -20% na prawie cały asortyment 🛍️

Zadzwoń do nas

690 110 432

2 tydzień ciąży! Co dzieje się w organizmie kobiety?

2021-11-11
2 tydzień ciąży! Co dzieje się w organizmie kobiety?

Drugi tydzień ciąży, to czas, w którym przyszła mama nie jest jeszcze w ciąży, choć tak naprawdę to właśnie moment, w którym już powoli mogą zachodzić wielkie zmiany! Co to dokładnie oznacza i dlaczego mówi się o 2 tygodniu ciąży, mimo że jeszcze jej nie ma? Wszystkiemu winna jest terminologia! Komplikacje związane z przebiegiem tygodni ciąży wprowadza przede wszystkim terminologia lekarzy ginekologów, którzy pierwszym tygodniem ciąży określają pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W drugim tygodniu ciąży do zapłodnienia może dopiero dojść, ponieważ to czas owulacji! Zatem pomimo, że mówi się o drugim tygodniu ciąży, to tak naprawdę drugi tydzień ciąży nie jest jeszcze czasem faktycznej… ciąży!

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek


Franz Naegell i jego reguła

Zamieszanie zostało wprowadzone przez Franza Naegellego, który stworzył regułę, dzięki której ginekolog może przewidzieć czas porodu. Polega ona na tym, że do pierwszego dnia miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok – w ten sposób wyznaczony zostaje termin porodu, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki przyjmuje się jako rozpoczęcie ciąży. I choć wprowadza ona niemałe zamieszanie względem pierwszych tygodni ciąży, to znacznie ułatwia wyznaczenie daty porodu i jest stosowana na całym świecie.


Ciąża – drugi tydzień. Co dzieje się w organizmie kobiety?

Choć drugi tydzień ciąży, to czas, w którym nie rozwija się w kobiecym ciele nowe życie, to jednocześnie w tym czasie pęka pęcherzyk Graafa, w którym znajduje się komórka jajowa. Oznacza to owulację, podczas której może dojść do zapłodnienia. Jest to zatem moment decydujący!To właśnie w tym czasie zmienia się temperatura ciała, która spada o maksymalnie 0,5 stopnia Celsjusza.

Śluz jest rozciągliwy i przeźroczysty, co znacznie ułatwia zapłodnienie. W tym czasie mogą wystąpić także charakterystyczne bóle owulacyjne, choć nie jest to objaw 2 tygodnia ciąży. Jeśli starasz się o dziecko, to właśnie moment, w którym warto wykonać test owulacyjny.Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, czyli znacznie krócej niż plemniki – seks kilka dni przed owulacją da znacznie większe szanse na zapłodnienie niż w dniu pęknięcia pęcherzyka Graafa.


Objawy ciąży – 2 tydzień

Czy warto zrobić test ciążowy i wykonać USG? 2 tydzień ciąży to nie jest odpowiedni moment, ponieważ w obu przypadkach wynik będzie negatywny. To czas, w którym dopiero dochodzi do zapłodnienia, zatem w kobiecym organizmie ani nie dochodzi do wzrostu hormonów, ani nie rozwija się jeszcze nowe życie, które moglibyśmy obejrzeć podczas wizyty u ginekologa.

Owulacja to jednak najczęściej czas wzmożonej energii, którą warto wykorzystać do zadbania o siebie. Poczujesz także zwiększone libido, co jest następstwem wzrostu estrogenu. Jeśli zależy ci na zajściu w ciążę, pamiętaj aby przejść na zdrowy tryb życia. Warto do diety wprowadzić więcej warzyw i owoców, ryb, a także odpowiednio się nawadniać (najlepiej wypijać około 2 litrów wody dziennie).


Objawy ciąży drugi tydzień po stosunku

Choć bez wątpienia stosunek płciowy ma ogromne znaczenie w przypadku zajścia w ciążę, to nie każdy z nich kończy się poczęciem nowego życia. Jeśli seks miał miejsce w okolicach owulacji, szansa że doszło do zapłodnienia jest bardzo duża, ale to nadal zbyt krótki okres czasu, aby wykonać test ciążowy.

To natomiast świetny moment, aby rozpocząć suplementację kwasu foliowego, który nie tylko wpłynie pozytywnie na wydolność całego organizmu, ale zwiększy także szanse na zajście w ciążę. Warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa lub dyplomowanego dietetyka, który z pewnością będzie w stanie rozpisać dietę tak, aby znalazły się w niej odpowiednie produkty bogate w składniki odżywcze, które sprzyjają zajściu w ciążę.

2 tydzień ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć!

Pomimo, że w twoim organizmie jeszcze nie rozwija się nowe życie, zadbanie o swój stan zdrowia jest bardzo ważne. To najlepszy moment na wykonanie podstawowych badań – morfologii, czwórki tarczycowej, ale także poziomu cukru – każdy z tych elementów będzie miał bardzo duży wpływ na zajście w ciążę, jak i rozwój dziecka. Pamiętaj też, aby regularnie wykonywać cytologię oraz USG piersi – te podstawowe badania warto zrobić raz do roku. To również te części ciała, które odgrywają ogromną rolę zarówno w trakcie trwania całej ciąży, jak i w pierwszych miesiącach macierzyństwa!

O tym, że starasz się o dziecko warto poinformować zarówno lekarza pierwszego kontaktu, jak i swojego ginekologa. Pomogą ci przejść przez ten czas, ale także ich rady będą bardzo pomocne – otrzymasz skierowania na dodatkowe badania, dzięki którym jeszcze lepiej będziesz mogła zadbać o zdrowie swoje i swojego przyszłego dziecka.


Drugi tydzień ciąży – kiedy zrobić USG?

Choć każda starająca się o dziecko przyszła mama chciałaby jak najszybciej wykonać USG by przekonać się, czy zaszła w ciążę, to tak naprawdę pierwsze badania wykonuje się dopiero koło 6 tygodnia. Dopiero wtedy poprzez USG dopochwowe lekarz ma szansę zobaczyć rozwijający się płód. Oczywiście, gdy tylko okaże się, że jesteś w ciąży koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa, który wykona pierwsze badanie szyjki macicy i skieruje cię na badania kontrolne by móc monitorować stan twojego zdrowia oraz zdrowia twojego malucha.

2 tydzień ciąży to tak naprawdę czas owulacji – dopiero dochodzi do zapłodnienia! Aby mieć pewność, że faktycznie rozwijać się będzie w tobie nowe życie, pamiętaj, że komórka jajowa żyje w organizmie około 24 godzin, zaś plemniki od 5 do 7 dni. Wiele jednak zależy od stanu twojego zdrowia oraz samopoczucia, dlatego nie wahaj się przejść na odpowiednią dietę i suplementować witaminy i minerały przepisane przez lekarza.

Nie zapomnij też o ruchu – sport amatorski przyczynia się do poprawy nastroju, dlatego codzienne spacery czy krótkie wycieczki rowerowe, tak samo jak i regularne pływanie na basenie nie tylko wpłyną pozytywnie na twój nastrój, lecz przede wszystkim będą ogromnym wsparciem podczas starania się o dziecko!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixel