Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy! Przyczyny, objawy, leczenie

2021-12-27
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy! Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy – co to jest i jak sobie z nim radzić?Nawet najmniejsza wysypka i zmiany na ciele dziecka sprawiają, że rodzice zaczynają się martwić o swojego malucha. Coraz częściej występującą przypadłością jest trądzik – czy jest się czego bać, i czy rzeczywiście trądzik niemowlęcy jest ciężką chorobą? Co to jest trądzik niemowlęcy?

Cóż, wszyscy zmiany skórne nazywane trądzikiem kojarzymy z wiekiem dojrzewania, kiedy w ciele zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Jednakże ta przypadłość dotyka także niemowlaki i noworodki, a jej pochodzenie jest niezwykle podobne – również wynika z burzy hormonów! Jak leczyć trądzik niemowlęcy i przede wszystkim, jak odróżnić go od innych chorób?

 

Niemowlęcy trądzik – kiedy występuje?

Kojarzący się z okresem nastoletnim trądzik może występować już od pierwszych dni życia – nazywamy go wtedy trądzikiem niemowlęcym. Po okresie 5 pierwszych tygodni życia jest to już trądzik noworodkowy. Ta przypadłość dotyczy około 7 proc. dzieci przed ukończeniem 12 roku życia, ale aż 20 proc. noworodków i niemowlaków ma problemy skórne.

Trądzik niemowlęcy pojawia się w przeciągu 3-4 tygodni po przyjściu na świat i dotyka on w znacznej mierze chłopców. Zmiany, które pojawiają się na skórze są dla rodziców tak małych dzieci bardzo niepokojące, ale spokojnie – ta choroba nie jest aż tak groźna, można sobie z nią poradzić także dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

 

Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy – jakie są objawy?

Zarówno u niemowlaków, jak i noworodków trądzik objawia się zmianami skórnymi przede wszystkim na twarzy, choć nie jest to reguła. Małe, białe krostki rumieniowe, a także guzki ropne najczęściej dotykają niemowlaki i można je zaobserwować na policzkach, brodzie czy czole, czyli popularnej strefie T. W niewielkiej ilości przypadków także na plecach i na ramionach, a także pomiędzy włosami.

Trądzik noworodkowy przyjmuje natomiast formę zaskórników, które nie raz możemy wyczuć dopiero gładząc delikatną dziecięcą skórę. On również najczęściej atakuje policzki oraz czoło, rzadko kiedy rozprzestrzeniając się na całe ciało. Skóra malucha dotknięta trądzikiem jest zaczerwieniona oraz wrażliwa na dotyk, dlatego też dzieci mogą reagować nerwowo na pielęgnację czy gładzenie.

 

 

Trądzik niemowlęcy – ile trwa?

Podobnie, jak w przypadku wielu przypadłości u dzieci, również i czas trwania trądziku niemowlęcego jest różny. Wiele maluchów ma jedynie pojedyncze krostki, które znikają samoistnie po kilku dniach, często nawet nie zauważone przez rodziców, zwłaszcza gdy pojawiają się na skórze głowy. Większe ogniska trądziku ustępują samoistnie po kilku tygodniach, aczkolwiek w niektórych przypadkach, gdy zmiany z dnia na dzień są coraz większe i atakują większą część ciała, wskazana jest konsultacja z dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie.

 

 

Jakie są przyczyny trądziku u niemowlaka?

Zarówno w przypadku nastolatków, które przeżywają burzę hormonalną, tak samo w przypadku noworodków i niemowlaków, przyczyną trądziku są hormony. Dotyczy to przede wszystkim niemowlaków, które są narażone na większą ilość androgenów znajdujących się w organizmie matki, które przenikają przez łożysko do dziecka, a także wraz z pokarmem w trakcie karmienia piersią.

Podwyższony poziom androgenów zwiększa produkcję sebum, przez gruczoły łojowe, które ulegają zablokowaniu, co jest bezpośrednią przyczyną powstania trądziku. Wysoki poziom androgenów jest normalną rzeczą w trakcie ciąży i nie znika od razu po porodzie, dlatego wskazana jest cierpliwość. Również i same niemowlaki do 6 miesiąca życia wytwarzają więcej sebum, co w połączeniu z szalejącymi hormonami może zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku.

Trądzik niemowlęcy bywa także objawem złej pielęgnacji. Winne są tu przede wszystkim kosmetyki i środki do prania, które działając drażniąco na skórę powodują nadmierne wytwarzanie sebum i w konsekwencji zatkanie gruczołów, co objawia się krostkami.

Mleko matki, a trądzik niemowlęcy pomimo, że jedną z możliwych przyczyn pojawienia się u dziecka trądziku jest mleko matki, nie jest to przeciwskazaniem do karmienia piersią. Hormony, które przedostają się do mleka, były obecne także w trakcie ciąży, a zatem nie są organizmowi dziecka obce. Jeśli zatem lekarz nie zaleci zaprzestania karmienia piersią – warto to kontynuować. Za kilka tygodni poziom hormonów będzie prawidłowy, dzięki czemu trądzik zacznie zanikać.

 

Trądzik niemowlęcy – jak leczyć?

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy na ogół ustępują samoistnie po 6-12 tygodniach i nie wymagają wdrażania specjalnego leczenia. Jednakże zdarza się, że zmiany skórne utrudniają funkcjonowanie, są bolesne i obejmują prawie całe ciało malucha. W takim wypadku wskazana jest kontrola u lekarza, który przepisze odpowiednie maści do pielęgnacji.

Najczęściej pediatra przepisuje łagodny krem o działaniu przeciwtrądzikowym. Wiele preparatów, jak maść cynkowa na trądzik niemowlęcy, dostępne są bez recepty. Jednakże w przypadku maluchów nie warto ryzykować i lepiej jest skonsultować się ze specjalistą, ponieważ stosując niewłaściwą maść możemy doprowadzić do powiększenia się zmian skórnych. W skrajnych przypadkach zalecana jest antybiotykoterapia, którą lekarz pediatra zleca po konsultacji z dermatologiem dziecięcym. Są to jednak wyjątki, dlatego muszą zostać wykluczone wszystkie przyczyny środowiskowe, aby została ona wprowadzona.

 

Trądzik niemowlęcy – domowe sposoby

Wielu rodziców w walce z trądzikiem niemowlęcym stosuje domowe metody. Najczęściej jest to maść cynkowa, ale także krochmal na trądzik dziecięcy czy inne specyfiki, których celem jest wysuszenie skóry. Warto jednak mieć na uwadze, że przyczyny występowania trądzików tak u nastolatków, jak i maluchów mogą być różne, dlatego też wcześniej koniecznie trzeba zasięgnąć rady specjalisty, który podpowie, jak sobie radzić ze zmianami skórnymi.

 

Trądzik noworodkowy, a inne zmiany skórne

Powodem, dla którego nie można samemu wprowadzać leczenia jest między innymi fakt, że nie wiadomo, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Trądzik niemowlęcy może bowiem przypominać potówki, które – szczególnie w sezonie letnim – dość często pojawiają się na ciele malucha. Trądzik mylony jest także z rumieniem niemowlęcym, który pojawia się u ponad 50 proc. noworodków.

Tymczasem rumień noworodkowy może objawiać się zmianami obrzękowymi, krostkami, grudkami czy plamami, które występują na całym ciele malucha i znikają w przeciągu tygodnia. Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy to dość częsta przypadłość u maluchów, która związana jest bezpośrednio z szalejącymi hormonami – zarówno mamy, jak i samego dziecka. Nie jest to choroba zaraźliwa, w większości wypadków nie wymaga też specjalnego leczenia. Przede wszystkim ważna jest tu higiena, a także konsultacja ze specjalistą, który podpowie, jak poradzić sobie z tym problemem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixelpixel