Zadzwoń do nas

690 110 432

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy! Przyczyny, objawy, leczenie

2021-12-27
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy! Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy – co to jest i jak sobie z nim radzić?Nawet najmniejsza wysypka i zmiany na ciele dziecka sprawiają, że rodzice zaczynają się martwić o swojego malucha. Coraz częściej występującą przypadłością jest trądzik – czy jest się czego bać, i czy rzeczywiście trądzik niemowlęcy jest ciężką chorobą? Co to jest trądzik niemowlęcy?

Cóż, wszyscy zmiany skórne nazywane trądzikiem kojarzymy z wiekiem dojrzewania, kiedy w ciele zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Jednakże ta przypadłość dotyka także niemowlaki i noworodki, a jej pochodzenie jest niezwykle podobne – również wynika z burzy hormonów! Jak leczyć trądzik niemowlęcy i przede wszystkim, jak odróżnić go od innych chorób?

 

Niemowlęcy trądzik – kiedy występuje?

Kojarzący się z okresem nastoletnim trądzik może występować już od pierwszych dni życia – nazywamy go wtedy trądzikiem niemowlęcym. Po okresie 5 pierwszych tygodni życia jest to już trądzik noworodkowy. Ta przypadłość dotyczy około 7 proc. dzieci przed ukończeniem 12 roku życia, ale aż 20 proc. noworodków i niemowlaków ma problemy skórne.

Trądzik niemowlęcy pojawia się w przeciągu 3-4 tygodni po przyjściu na świat i dotyka on w znacznej mierze chłopców. Zmiany, które pojawiają się na skórze są dla rodziców tak małych dzieci bardzo niepokojące, ale spokojnie – ta choroba nie jest aż tak groźna, można sobie z nią poradzić także dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

 

Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy – jakie są objawy?

Zarówno u niemowlaków, jak i noworodków trądzik objawia się zmianami skórnymi przede wszystkim na twarzy, choć nie jest to reguła. Małe, białe krostki rumieniowe, a także guzki ropne najczęściej dotykają niemowlaki i można je zaobserwować na policzkach, brodzie czy czole, czyli popularnej strefie T. W niewielkiej ilości przypadków także na plecach i na ramionach, a także pomiędzy włosami.

Trądzik noworodkowy przyjmuje natomiast formę zaskórników, które nie raz możemy wyczuć dopiero gładząc delikatną dziecięcą skórę. On również najczęściej atakuje policzki oraz czoło, rzadko kiedy rozprzestrzeniając się na całe ciało. Skóra malucha dotknięta trądzikiem jest zaczerwieniona oraz wrażliwa na dotyk, dlatego też dzieci mogą reagować nerwowo na pielęgnację czy gładzenie.

 

 

Trądzik niemowlęcy – ile trwa?

Podobnie, jak w przypadku wielu przypadłości u dzieci, również i czas trwania trądziku niemowlęcego jest różny. Wiele maluchów ma jedynie pojedyncze krostki, które znikają samoistnie po kilku dniach, często nawet nie zauważone przez rodziców, zwłaszcza gdy pojawiają się na skórze głowy. Większe ogniska trądziku ustępują samoistnie po kilku tygodniach, aczkolwiek w niektórych przypadkach, gdy zmiany z dnia na dzień są coraz większe i atakują większą część ciała, wskazana jest konsultacja z dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie.