Zadzwoń do nas

690 110 432

Śpiworek do spania - jaki wybrać?

2022-11-04
Śpiworek do spania - jaki wybrać?

Śpiworek do spania – jaki wybrać? Nie ma nic ważniejszego, niż komfortowy sen! Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie bez powodu młodzi rodzice imają się różnych sposobów, aby zapewnić maluchowi optymalne warunki, w których nie tylko odpowiednio wypocznie, ale również będzie bezpieczny. Odpowiedzią na obie potrzeby jest śpiworek do spania! Jaki śpiworek do spania wybrać – na co trzeba zwrócić uwagę i przede wszystkim, jak go dopasować?

Jaki śpiworek do spania wybrać?

Śpiworek do spania jest bezpieczną alternatywą dla kołderek oraz kocyków, którymi okrywa się dziecko do snu. Wykonane są z delikatnych materiałów, które nie podrażniają delikatnej dziecięcej skóry. Można stosować je od narodzin aż do 7 roku życia, choć te późniejsze bardziej swoim wyglądem przypominają mały kombinezon, w którym maluch może też spokojnie się przemieszczać. Śpiworki do spania wyposażone są w wygodne zapięcia i suwaki, dzięki czemu rodzice nie mają problemu z ułożeniem w nich swojego dziecka.

Najmłodsze, jeszcze nieodpieluchowane maluchy można też bardzo szybko przewinąć bez budzenia dziecka. Śpiworki utrzymują stałą temperaturę we wnętrzu – to właśnie z tego powodu zarówno niemowlaki jak i starsze dzieci mają zapewniony odpowiedni komfort. Jednakże, aby faktycznie maluch czuł się w nim dobrze, trzeba dobrać zarówno odpowiedni rozmiar, jak i grubość, dzięki której unikniemy przegrzania czy przemarznięcia.

 

Z długim rękawem czy bezrękawnik – jaki śpiworek do spania dla malucha jest najlepszy?

Na rynku jest wiele modeli śpiworków do spania – jedne są wyposażone w długie rękawy, inne są klasycznymi bezrękawnikami. Nie ma jednego najlepszego, wiele zależy od indywidualnych preferencji malucha. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się śpiworki bez rękawów – nie krępują ruchów, a pomimo mniejszej ilości materiału, zapewniają dziecku odpowiedni komfort i przede wszystkim potrzebne ciepło.

1. Śpiworki Z długim rękawem

Dzięki niemu Twój maluch już zawsze będzie spał w cieplutkich i przyjemnych warunkach!

2. Śpiworki bez rękawków

Idealnie się sprawdzą w cieplejsze dni i noce!

Odpowiednia temperatura przede wszystkim!

Drugim, bardzo ważnym elementem, który należy sprawdzić dobierając śpiworek dla niemowlaka, to jego grubość. Większość produktów przeznaczona jest na lato lub na zimę, choć niektórzy producenci wprowadzają także inną grubość na wiosnę i jesień. Dlaczego jest to takie istotne? W przypadku śpiworków letnich, muszą one być nieco cieńsze, aby nie doszło do przegrzania. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co znacznie wpływa na komfort snu małego dziecka. Z kolei śpiworki zimowe są nieco grubsze – działa tu podobna zasada, jak w przypadku kołder letnich i zimowych.

Grubość śpiworka dziecięcego określa się poprzez wskaźnik TOG, który po prostu oznacza jego grubość – innymi słowy ochronę termalną. TOG dobiera się nie do pory roku, a do temperatury, która panuje w pomieszczeniu! To bardzo ważne, ponieważ jeśli zimą w pokoju dziecięcym temperatura oscyluje w okolicy 25 stopni Celsjusza, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest śpiworek letni, a nie zimowy. Wybór TOG wygląda następująco: im cieplej jest w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, tym niższy powinien być wskaźnik oraz im chłodniej jest w pomieszczeniu, tym wskaźnik powinien być wyższy.

Jaki śpiworek zimowy dla noworodka wybrać? Optymalna temperatura w pokoiku dziecięcym powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza – to ona wpływa na komfort snu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są śpiworki z oznaczeniem TOG 2,5-3,5. Zapewniają one odpowiedni komfort zimą nawet gdy temperatura spadnie do 12 stopni Celsjusza. Jeśli w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza, lub maluch lubi po prostu nieco bardziej spartańskie warunki, najlepszym rozwiązaniem będzie śpiworek 1,5 TOG, który wiosną i jesienią można wykorzystać także w wózku podczas spacerów.

Jaki śpiworek na lato dla malucha? Letnie śpiworki mają najczęściej 0,5 TOG. Są wykonane z bardziej przewiewnych materiałów, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania malucha. Stosuje się je w pomieszczeniach, w których temperatura waha się od 22 do 25 stopni Celsjusza. Latem, w przypadku nieco cieplejszych nocy, można również nieco rozsunąć suwaki aby wprowadzić większą wentylację i poprawić komfort snu.

Aby pomóc Ci w przygotowaniach do przyjścia na świat Twojego maleństwa, przygotowaliśmy DARMOWĄ LISTĘ WYPRAWKOWĄ.

Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz w swojej wyprawce!

 

 

Śpiworek do spania – jaki rozmiar powinieneś wybrać?

Większość śpiworków do spania oznaczona jest miesiącami – 0-3, 0-6, choć w przypadku starszych dzieci rozmiarówka jest nieco bardziej skomplikowana. Warto kierować się radami producenta – ważne jest zmierzenie długości nóg, ale także i całego ciała, bo śpiworek nie może krępować ruchów. Śpiworek powinien być dopasowany do wzrostu dziecka – zbyt małe krępują ruchy, uciskają i przez to maluchy nie śpią spokojnie. Zbyt duży może się zwijać, ale przede wszystkim – nie utrzyma odpowiedniej temperatury.

Dobrze dobrany śpiworek powinien zachowywać odrobinę luzu – niemowlę powinno spokojnie móc ruszać nogami, rączki nie mogą być skrępowane, ale jednocześnie podczas spania nie powinien on się zwijać. Spokojnie możesz wybrać śpiworek o rozmiar – a nawet dwa – większy, dzięki czemu posłuży on trochę dłużej.

Przedszkolne drzemki – jaki śpiworek do przedszkola?

Dzieci, które w domu zasypiają w śpiworkach, bardzo często traktują go jak ulubiony kocyk, czy zabawkę. Aby uniknąć problemów z przedszkolną drzemką, warto mieć dodatkowy model, który będzie na stałym wyposażeniu placówki edukacyjnej. W przypadku przedszkoli warto jednak postawić na śpiworek letni o grubości maksymalnie 1,5 TOG – pomieszczenia, w których leżakują dzieci są na ogół dobrze ogrzewane, zatem w grubszych mogłoby dojść do przegrzania.

Śpiworek do wózka?

W naszej ofercie znajdują się również śpiworki do wózka. Takie śpiworki jak sama nazwa wskazuje dedykowane są do wózków - poza tym, że pełnią funkcję grzewczą to dodatkowo są wodo- i wiatro-odporne co jest niezwykle ważne zwłaszcza w zimowe, mroźne dni.

Mufka do wózka, czyli zadbajmy o rodziców

Kiedy nasze dziecko jest już kompletnie zabezpieczone to pora na nas, rodziców. Spacerując w mroźne, wietrzne dni nie raz pewnie zdażyło się, że zmarzły nam ręce. Bywa, że pogoda nie sprzyja i nawet rękawiczki nie pomagają, a wózek trzeba pchać i mocno trzymać. Rozwiązaniem jest ochrona na dłonie - mufka do wózka.

 

Polecane modele

pixelpixel