WINTER SALE! Przygotuj się na ferie zimowe 👉🏻 Kup teraz

Zadzwoń do nas

690 110 432

Ranking smoczków! Jaki smoczek dla noworodka i niemowlaka?

2022-10-14
Ranking smoczków! Jaki smoczek dla noworodka i niemowlaka?

Dobór odpowiedniego smoczka ma ogromne znaczenie dla rozwoju emocjonalnego i fizycznego dziecka. Przede wszystkim pomaga mu ukoić emocje i eliminuje nawyk ssania kciuka, który może prowadzić do bardzo poważnych wad zgryzu.
Smoczek również jest jednym z niezbędnych elementów wyprawki dla noworodka!
Trudno wybrać ten jeden idealny z pośród tysiąca propozycji, dlatego też przygotowaliśmy dla was ranking, który pomoże w ostatecznym wyborze!


Smoczek smoczkowi nie jest równy, o czym przekonacie się czytając nasz wpis na temat rodzajów smoczków. I choć smoczki nie są pozbawione wad, mają też ogromną ilość zalet, które wspomagają dziecięcy rozwój. Przede wszystkim pomagają ukoić emocje, a to w pierwszych miesiącach życia jest bardzo ważne zarówno dla bobasa, jak i rodziców. Jak prawidłowo korzystać ze smoczka oraz który smoczek jest najlepszy?

 

Jaki smoczek dla noworodka i niemowlaka?

Smoczki można podzielić na kilka rodzajów – ze względu na materiały, z jakich został wykonany, kształt, a także wiek dziecka. I choć każdy z tych elementów ma duże znaczenie, do najważniejszych zalicza się przede wszystkim wiek.

To właśnie on determinuje jakiej wielkości powinien być smoczek i ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest kształt. Kształt smoczka przede wszystkim ma wpływ na budowę zgryzu, ale też i pobudza ssanie, dlatego odpowiedni profil wcale nie musi oznaczać problemów z karmieniem piersią.

 

Który smoczek będzie najlepszy?

Odpowiedź na pytanie, który smoczek będzie najlepszy nie jest wcale taka oczywista. Choć możemy kierować się tu poradami ekspertów (zarówno logopedów, jak i ortodontów i psychologów), ostateczna decyzja zawsze należy do malucha. Może się zdarzyć, że zanim bobas wybierze swój ulubiony model rodzice będą musieli przetestować kilka produktów dostępnych na rynku.

Nie mniej, podczas wyboru smoczka warto kierować się tym, co dla dziecka najlepsze, a zatem w pierwszej kolejności odrzucić produkty, które nie posiadają właściwych atestów, a także zawierają BPA, który jest szkodliwy dla ludzi. Mając już nieco mniejszy wybór można przejść do kolejnej eliminacji, czyli wybrać smoczek ortodontyczny, fizjologiczny lub dynamiczny.

Ten pierwszy pomaga w budowie prawidłowego zgryzu, fizjologiczny ma natomiast główkę delikatnie spłaszczoną z każdej strony, a zatem nie ma znaczenia, którą stroną trafi do buzi dziecka. Dynamiczny jest natomiast bardziej miękki na końcówce, a twardszy u podstawy tarczy – pozwala na rozciąganie imitując sutki mamy.

 

Jaki smoczek dla niemowlaka ma najmniej wad?

Choć obawy rodziców przed wykorzystaniem smoczka dotyczą przede wszystkim wadliwego zgryzu oraz próchnicy, warto mieć na uwadze, że te problemy mogą wystąpić przede wszystkim na skutek złego użytkowania smoczków. Co to właściwie oznacza?

Smoczek dla niemowlaka przede wszystkim powinien być wyparzony. Należy go czyścić po każdym użyciu i co najważniejsze – nie może zostać pośliniony ani przez rodziców, ani przez dziadków. To właśnie czyszczenie leżącego na ziemi czy podłodze smoczka poprzez wsadzenie do ust rodziców jest najczęstszą przyczyną próchnicy u niemowlaków.

Smoczek dla niemowlaka powinien być również używany w wyjątkowych sytuacjach – w momencie problemów z opanowaniem nieznanych i trudnych emocji, jeśli nie może zostać przystawiony do piersi. Również podczas zasypiania warto się smoczkiem posiłkować pamiętając by wyjąć go niezwłocznie po zaśnięciu z ust malucha.

 

Do kiedy używać smoczka?

Kolejną rzeczą, o której muszą pamiętać rodzice korzystający ze smoczków dla niemowląt to czas, w którym należy malucha zacząć od niego odzwyczajać. Pierwsze próby odzwyczajania powinny zacząć się od około pierwszego roku życia, by najpóźniej w wieku półtora roku smoczek nie był już potrzebny. Oczywiście są różne sytuacje i każdy maluch jest inny i czasem smoczek może bobasowi towarzyszyć nieco dłużej.

Brak smoczka w życiu malucha najczęściej prowadzi do ssania kciuka. Choć może się to wydawać całkowicie naturalne, takie zachowanie może prowadzić do większego problemu ze zgryzem, a także ostatecznie do wad wymowy.

 

Jak często zmieniać smoczki na nowe?

Higiena smoczków to nie tylko wyparzanie, ale także wymiana na nowsze modele. Najczęściej rodzice wymieniają je podczas wejścia w kolejny rozmiar, ale podczas wyparzania i czyszczenia warto zwrócić uwagę na stan smoczków.

Jeśli smoczek dla niemowlaka jest nadgryziony czy uszczerbiony należy go jak najszybciej wyrzucić, gdyż może to prowadzić nawet do zadławienia. Jeśli smoczki przybierają inny kolor niż pierwotnie (np. biały nalot, ciemne plamy w środku) to także znak, że nie należy ich podawać już maluchowi.

 

Smoczki dla niemowlaka na dzień i na noc

Producenci smoczków dla niemowlaków i noworodków zadbali nie tylko o pełną gamę kolorystyczną, ale także układ tarcz, które pomagają w zachowaniu higieny, jak i w rozróżnieniu smoczków na dzień i na noc.

Smoczki na noc różnią się od smoczków dziennych jedynie kolorem, a dokładnie elementem fluorescencyjnym, który wspomaga poszukiwanie zagubionego smoczka w nocy. Choć jest to jedynie dodatek, docenią go rodzice dzieci, które często budzą się w nocy w poszukiwaniu swojego ukochanego przyjaciela.

 

Jaki smoczek dla dziecka wybrać? Ranking

Wiedząc już, jakie są rodzaje smoczków oraz jak mogą wpływać na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka, każdy rodzic ma już ogólny pogląd na to, czego powinien szukać. W naszym rankingu prezentujemy tylko i wyłącznie smoczki atestowane, spełniające największe wymagania i przede wszystkim lubiane przez dzieci!

Każdy ze smoczków prezentowany w poniższym rankingu dostępny jest w naszym sklepie w dużej gamie kolorystycznej, a zatem każdy znajdzie idealny wzór dla siebie. Które smoczki są zatem najlepsze?

Natursutten – smoczek okrągły z kauczuku


Kauczuk jest niezwykle miękki, a zatem tarcza nie zostawia żadnego śladu na twarzy dziecka. Smoczki Natursutten to produkt duńskiej firmy, który jest wyprodukowany z czystego kauczuku pozyskiwanego w drzewa hevea. Jest trwały i rozciągliwy, co sprzyja także łagodzeniu bólu podczas ząbkowania.

Ponieważ cały smoczek wykonany jest z tego samego kawałka tworzywa nie ma spoin, w których może zalegać brud oraz bakterie, co znacznie ułatwia utrzymanie smoczka w czystości. Smoczki są dostępne w rozmiarach S, M i L, co jest zbliżone do polskiej klasyfikacji A, B oraz C. Smoczki Natursutten można stosować od uroczenia do 18 miesiąca życia.

Smoczki duńskiej firmy są całkowicie naturalne oraz biodegradowalne, co zdecydowanie sprzyja ochronie środowiska.

Sprawdź: Natursutten – smoczek okrągły z kauczuku

POUPY – smoczek anatomiczny


Smoczek POUPY również wykonany jest z kauczuku z jednej formy, a to oznacza, że jest niezwykle higieniczny. Tarcza smoczka jest miękka i okrągła, dzięki czemu usta dziecka mogą być w naturalnej pozycji. Dodatkowo taki układ smoczka niweluje gromadzenie się śliny, co oznacza mniej podrażnień w okolicach jamy ustnej.

Anatomiczny kształt smoczka dla niemowlaków sprawia, że maluch nie będzie mieć problemów z ssaniem piersi. Jest to zatem doskonała alternatywa dla klasycznych smoczków.

Sprawdź: POUPY – smoczek anatomiczny

Lulabi – smoczek silikonowy ortodontyczny


Smoczki ortodontyczne są szczególnie lubiane przez rodziców, którzy boją się, że ich maluchy poprzez zbyt intensywne ssanie smoczka mogą mieć w późniejszym okresie problemy z prawidłowym zgryzem. Smoczek Lulabi wykonany został w 100% z miękkiego silikonu w postaci jednej formy – nie posiada żadnych łączeń, co niweluje ryzyko zbierania się brudu i bakterii.

Miękka tarcza nie odciska się na buzi dziecka i nie prowadzi do podrażnień. Silikon, z którego wyprodukowany został smoczek Lulabi jest bardzo trwały, dlatego nawet w przypadku ząbkowania jest całkowicie bezpieczny dla malucha.

Smoczki Lulabi dostępne są także w świecącej w ciemności wersji nocnej.

Sprawdź: Lulabi – smoczek silikonowy ortodontyczny

Herobility – smoczek uspokajający