Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku

2021-01-19

Udało się, dzidziuś odebrany ze szpitala. Jest już w domu, z nami. Początki są zawsze najtrudniejsze i najważniejsze. Wszystko co będziemy robić teraz będzie miało późniejsze skutki. Naszym głównym zadaniem jako rodziców jest robić wszystko aby finalne efekty naszych działań były mocno pozytywne. Pierwsza kąpiel noworodka to niewątpliwie jednocześnie pierwszy większy stres po odebraniu świeżo upieczonej mamy ze szpitala. Miejmy nadzieję, że poniższy poradnik ułatwi poradzenie sobie z tym nietypowym, nowym wyzwaniem jak się później okaże normalnego dnia wychowywania niemowlaka.

Kąpiel noworodka - co warto widzieć?

Opanowanie, opanowanie i jeszcze raz opanowanie. Od tego trzeba zacząć. Brzmi banalnie, ale tak właśnie jest. Dzidziuś obserwując naszą reakcje będzie denerwował i bał się bardziej lub mniej.Pamiętajcie, że dla niemowlaka też jest to nowa sytuacja z którą nie spotkał się nigdy wcześniej. Należy robić wszystko aby kąpiel była przyjemnością.

Kąpiel noworodka? Nigdy z pustym brzuszkiem!

Kiedy dzidziuś jest zmęczony, niewyspany i w dodatku głodny to kapiel z góry skazana jest na porażkę. Zniesmaczony noworodek po pierwszym razie może się potem bać, nie lubić kąpać się gdyż woda i wanienka będzie mu się kojarzyła negatywnie.

Rutyna dnia codziennego? Super rozwiązanie!

Niewiele osób lubi rutynę dnia codziennego. Dzidziusie zazwyczaj tak, dlatego warto o nią zadbać i myć zawsze dziecko kiedy się wyspało, najadło, wypoczęło i np. posłuchało ulubionej melodii. Wtedy będzie wiedzieć, że np. po tej melodii będzie kąpiel - będzie spokojniejsze bo wie co go czeka.

Dwa razy ,,B” - bliskość i bezpieczeństwo.

Jako, że dzidziuś jeszcze niedawno był w brzuszku mamy minie trochę czasu zanim przestawi się na większą przestrzeń. Niemowlaki uwielbiają być otulane. Pamiętaj o zadbanie odpowiedniego nastroju. Zwróć uwagę na światło w jakim myjesz noworodka - aby nie raziło go w oczka, aby nie było zbyt mocne.

Wyprawka do kąpieli noworodka - co będzie potrzebne? Lista

Podstawowe rzeczy potrzebne do kąpieli niemowlaka:

Sporym ułatwieniem jest organizer do kąpieli. Będzie to ,,schowek" na wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do dobrego wymycia naszego bobasa. Mocujemy go do płytki lub szkła/szyby za pomocą mocnej przyssawki.

Organizer kupisz w naszym sklepie dla dzieci Amko -link tutaj.

 

Kiedy pierwszy raz powinno się wykąpać noworodka?

Z pierwszą kąpielą nie należy się spieszyć na już czyt. tego samego lub kolejnego dnia po przybyciu ze szpitala. Maź płodowa, którą pokryte jest ciało noworodka skutecznie nawilża i chroni skórę maluszka. Przyjęło się jednak, że optymalnie w drugim, trzecim dniu bycia w domu powinno się pierwszy raz wykąpąć noworodka. Maluszek po tym okresie powinien być już przyzwyczajony do otoczenia i do nas samych.

Nie spiesz się nigdy!

Pamiętaj, że dziecko obserwuje cię niemalże cały czas. To czy twoje ruchy są opanowane i spokojne czy też nerwowe ma bardzo duże znaczenie. To właśnie od twoich ruchów zależy jak szybko oswoisz dziecko z wodą. Noworodka zanurzaj w wodzie bardzo powoli począwszy od nóżek idąc coraz wyżej. 
 
Dziecko można okryć, outlić pieluszką aby było mu cieplej i dopiero wtedy zacząć wkładać go do wody (razem z pieluszką).

Bardzo użytecznym gadżetem do kąpieli jest wkładka do wanienki. Przydaje się bardzo podczas pierwszych myć. Jeżeli wkładamy zupełnie nago noworodka, możemy pieluszką nakryć wkładkę aby niemowlak nam się nie ślizgał.

Gdzie najlepiej kąpać noworodka?

Optymalnym miejsce wydaje się być łazienka chociaż nie w każdej będzie na tyle miejsce aby mieć swobodny dostęp do maluszka. Jeżeli nie łazienka to inne miejsce, najlepiej zawsze takie samo, aby dzidzuś wiedział gdzie, kiedy i co go czeka. Pamiętajcie aby podczas kąpieli nie było otwartych okien czy drzwi, które mogą powodować przeciąg w pomieszczeniu w którym myjecie maluszka.

Wanienka czy wiaderko - w czym kąpać noworodka?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od preferencji rodziców. Jeśli są opanowani i nie potrzebują dużo miejsca to wiaderko także sprawdzi się dobrze do kąpieli.
 
Jeżeli myjemy dziecko we dwójkę co bardzo często zdarza się podczas pierwszej kąpieli to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wanienka - więcej miejsca to łatwiejszy dostęp do maluszka.

Jak długo powinna trwać pierwsza i kolejna kąpiel niemowlaka?

Optymalnie okolice 8 minut (5 do 10). W tych pierwszych dniach skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna dlatego nie należy przesadzać z długością kąpieli, wręcz niezalecany jest dłuższy jak 10-cio minutowy pobyt w wanience.

Kiedy najlepiej kąpać noworodka, rano czy wieczorem?

Zdecydowanie wieczorem. Po całym dniu niemowlak jest wypoczęty, wyciszony. Poza tym, nawet w letnie dni niezalecany jest spacer po kąpieli. Noworodki mają nieco wyższą temperaturę ciała od dorosłego człowieka stąd też łatwiej jest im się przeziębić nawet w okresie letnim.

Ile wlać wody do wanienki?

Podczas pierwszej kąpieli, kiedy nie masz jeszcze na tyle wprawy aby sprawnie wszystko zrobić, nie musisz zakrywać całego ciała noworodka. Ważne jednak aby mu nie było zimno - polewaj go więc od czasu do czasu wodą z wanienki aby nie zmarzł.

Jaka temperatura wody do kąpieli noworodka a jaka temperatura w pomieszczeniu?

Idealna temperatura wody to okolice 35.5 st. Celsjusza. Niektóre noworodki wolą czasem nawet nieco wyższą temperaturę w okolicach 37st. Celsjusza.
W pomieszczeniu zalecane są natomiast 24 stopnie Celsjusza. Ważne aby ubranko mieć najlepiej pod ręką i w tym samym pomieszczeniu ubrać malca, aby nie narażać go na zbyt duże zmiany temperatur, przeciągi.

Jak i czym sprawdzić temperaturę wody w wanience?

Niektóre wanienki mają wbudowany termometr. Jeżeli nie to możemy użyć zwykłego termometra wkładając go do wody i czekając na finalny odczyt.
Jeżeli masz większe doświadczenie lub chcesz to zrobić szybko wystarczy, że zanurzysz własny łokieć w wodzie i od razu będziesz widzieć czy woda nie jest za ciepła ani też za zimna. Skóra na łokciach jest cieńsza, delikatniejsza i bardzo wrażliwa na zmianę temperatury stąd też jest to ,,patent” stosowany od dawien dawna.

Czy można myć (moczyć) uszy noworodka?

Teoretycznie lepiej podczas pierwszych kąpieli unikać wody w tych okolicach. W praktyce jeśli do uszów naleci trochę wody to nic się nie stanie wszak maluch przez 9 miesięcy żył w brzuchu mamy i czego jak czego ale wody miał tam pod dostatkiem.

Kąpiel noworodka po jedzeniu czy przed?

Wspomnieliśmy już wyżej, że z pustym brzuszkiem marne szanse na pozytywne zakończenie (to jest takie bez płaczu) misji ,,kąpiel noworodka w wannie”. Mycie po spożytym posiłku, z pełnym małym brzuszkiem także nie będzie należeć do przyjemności. Jest bardzo duża szansa na to, że noworodek może zwymiotować. Najlepiej poczekać kilkadziesiąt minut, godzinkę po spożytym posiłku.

Czy kąpać noworodka, który ma katarek?

Nie ma żadnych przeciwskazań jeśli to tylko katar. Kąpiel w ciepłej w wodzie może tylko pomóc nawliżyć i oczyścić niewielki nosek. Jeśli dzidziuś jest chory, przeziębiony, lepiej przełożyć kąpiel do momentu aż wyzdrowieje.

Kąpiel noworodka - woda z kranu czy przegotowana?

Jeżeli nie mamy twardej wody w kranie, śmiało możemy korzystać z ,,kranówki”. W przeciwnym razie lepiej przegotować wodę, aby nie zaszkodziła delikatnej i wrażliwej skórze noworodka.

Kąpiel noworodka (niemowlaka) - krok po kroku

  1. Zanim przystąpimy do rozbierania maluszka przygotuj wszystkie wspomniane wcześniej akcesoria do kąpieli oraz zapewnij maluszkowi odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
  2. Kiedy już nalejesz odpowiednią ilość wody, możesz rozebrać maluszka i nakryć go pieluszką.
  3. Nastepnie sprawdź jeszcze raz temperaturę i włóż malca powoli do wody. Pamiętaj aby równie spokojnie go potem wyjąć - niektóre noworodki bardzo wrażliwie reagują na zmianę temperatury więc spiesz się powoli.
  4. Myj dziecko w taki sposób aby główka opierała się na jednym twoim nadgarstku, a palce tej samej ręki trzymały jednocześnie dziecko pod paszką. Drugą ręką myj dziecko.
  5. Kiedy noworodek jest już w wodzie, wykorzystaj miseczkę z wodą i przemyj wacikiem buzię.
Ważne! Podczas przemywania solą fizjologiczną oczek niemowlaka pamiętaj aby przesuwać wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka - nigdy odwrotnie.
 
W końcu oczyść uszka i nigdy nie wkładaj patyczków niemowlakowi do uszów, gdyż możesz uszkodzić mu słuch. Wacikiem możesz umyć resztę ciała lub zrobić to za pomocą własnych dłoni.

Jak myć miejsca intymne u dziewczynek?

Pielęgnacja tych miejsc jest niezwykle ważna, gdyż narządy płciowe są narażone na czeste infekcje. Do mycia możesz użyć wacików. Pamiętaj aby zawsze przesuwać wacik od góry w kierunku odbytu gdyż inaczej jest duża szansa na zakażenie.
 
Biała maź w okolicach warg sromowych? Bez paniki. To maź płodowa, która pełni funkcję ochronną. Po kilku myciach nie powinno być po niej śladu.

Jak myć miejsca intymne u chłopców?

Tutaj sprawa chyba łatwiejsza. Należy wymyć dokładnie okolice napletka i miejsce pod jąderkami gdyż właśnie tam są często pozostałości po stolcu.

Miejsca intymne powinno się przemywać najlepiej po każdej zmianie pieluchy.

  • Na sam koniec umyj malcowi włoski lub główkę - zaleca się mycie główki nawet gdy maluszek nie ma włosów. Mycie poprawia krążenie. Pamiętaj aby zadbać o kikut pępka odpowiednim preparatem. 
Po kąpieli wysusz skórę maluszka. Wysusz dotykając wszystkich miejsc ręcznikiem. Pamiętaj - dotykając, a nie pocierając. Wyczesz włoski czesząc je ku górze. Możesz dziecku założyć czapeczkę i okryć kocykiem aby się nie przeziębiło.
 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pt. ,,pierwsza kąpiel noworodka" pomógł Ci się pozbyć wszelkich wątpliwości.

pierwsza kąpiel noworodka lista rzeczy
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

OXO Wanienka Składana Splah & Store

OXO Wanienka Składana Splah & Store

299,00 zł brutto263,12 zł brutto
pixelpixelpixel