Katar u niemowlaka! Jak sobie z nim radzić? Skąd się bierze?
Katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?
Każda infekcja u niemowlaka jest dla rodziców ogromnym zmartwieniem – maluch staje się wtedy apatyczny, rozdrażniony, ma problemy z jedzeniem i snem. To trudny czas nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest katar, choć powszechny – wciąż tajemniczy. Jak sobie z nim radzić i co go wywołuje, czy są sposoby aby przynieść ulgę maluchowi?
Katar u niemowlaków to dość powszechna infekcja górnych dróg oddechowych. To niegroźne wirusy, które na ogół przechodzą samoistnie po kilku dniach, ale dla każdego rodzica pierwszy katar jest ogromnym wydarzeniem, szczególnie, że maluch nie umie sobie z nim poradzić i staje się rozdrażniony.
Pomoc opiekuna jest tu niezbędna! Jakie są najlepsze sposoby na katar – czy w ogóle takie istnieją, czy tak jak w przysłowiu: leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni?
Katar u niemowlaka – skąd się bierze?
Najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka są niegroźne wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Powodują one obrzęk i przekrwienie błon śluzowych, przez co następuje zwiększenie produkcji wydzieliny i problemy z oddychaniem. Maluchy do 2 roku życia sporadycznie miewają katar alergiczny, ale zdarzają się także inne, bardziej poważne przyczyny kataru u niemowląt. To przede wszystkim zaburzenia hormonalne, a także skutki uboczne innych leków, które zażywa dziecko.
Przewlekły katar może być również objawem torbieli czy mukuwiscydozy, a także przerośniętego migdałka. Katar u niemowląt pojawia się także w trakcie ząbkowania, a także poprzez obecność ciała obcego, dlatego też zabawki i akcesoria dla najmłodszych nie powinny zawierać drobnych elementów.
Rodzaje kataru u niemowlaka
Przyjęło się, że w zależności od koloru kataru może on być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Tymczasem zarówno żółta, jak i zielona wydzielina nie pozwala na zdiagnozowanie czy jest to infekcja bakteryjna, czy wirusowa.
W trakcie trwania infekcji oprócz kataru, niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę, co z kolei przyczynia się do braku apetytu oraz problemów ze snem. Dochodzi do tego sapka, czyli charakterystyczny furkot świadczący o blokadzie nosa.
Pamiętajmy, że niemowlak nie umie jeszcze naturalnie oddychać ustami, zatem niedrożność nosa jest dla niego trudnym doświadczeniem. Oddychanie przez usta prowadzi z kolei do podrażnienia gardła, co utrudnia przyjmowanie pokarmów.
Jeśli zastanawiasz się, ile trwa katar u niemowlaka, to musisz wiedzieć, że w zależności od rodzaju wirusów, czas ten może się nieco różnić, ale przeważnie jest to od 7 do 14 dni.
Katar u niemowlaka, łzawienie i wysoka temperatura – co się dzieje?
Niedrożność dróg oddechowych jest nieprzyjemna dla dorosłych, a my potrafimy sobie radzić z wydmuchiwaniem nosa. Niemowlaki nie tylko nie potrafią opowiedzieć o swoich dolegliwościach, ale przede wszystkim nie potrafią pozbyć się wydzieliny, dlatego opieka rodzica jest tu niezbędna.
Choć wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych najczęściej mijają samoistnie po kilku dniach, mogą doprowadzić także do zapalenia gardła, co związane jest z wysuszeniem śluzówki spowodowanej oddychaniem przez usta. Wysoka temperatura jest natomiast oznaką walki organizmu z samym wirusem. Wielu rodziców jest też zaniepokojonych łzawieniem, ale to również naturalna rzecz i minie wraz z zakończeniem infekcji.